1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невиност - украс или товар?

Дискусија во 'Секс' започната од Bright, 17 февруари 2010.

  1. cat5

    cat5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    Leele DE4KI nemate poima kolku se macam psihicki na ovaa tema.............ja izgubiv nevinosta ushte na 14 godini no ne sum imala so nikoj drug osven so bivsiot sto mi ja odzema nevinosta...a sega sum 17 ! site ovie 3 godini me progonuva pomislata deka ne sum nevina.premnogu sum opteretena so toa. znaci 3 godini se kajam sto ja napraviv taa rabota so sosem pogresna licnost i na sosema pogresna vozrast ! posle nego se plasam da si fatam decko zatoa sto mislam deka ke mi raskine koga kje doznae deka ne sum nevina. taka i se sluchi, si fativ decko pred 3-4 meseci i resiv da mu kazam vednas na pocetokot za da ne stane pokomplicirano ponatamu.Otkako mu kazav posle 1 nedela mi raskina...znaci ne sum se grizela i nervirala badijala. ehhhh kolku sakam da go vratam vremeto nazad !!!!! I sega imam eden udvarac vo koj izgleda sum zaljubena a i toj e strasno zaljuben vo mene, spremen e da raskine so zenska mu za da bide so mene i sto uste ne napravi za mene...bezbroj zvezdi mi isposimna :D no mene mi e strav i se trudam i davam se od sebe da se distanciram od nego i da se zaboravime...no veruvajte mnogu e tesko ! posledniot pat koga si pravevme muabet toj mi rece "edna od rabotite shto mi se svigjaat kaj tebe e toa shto si seuste nevina"....i ottogas si vetiv samata na sebe deka MORAM da se ottrgnam od nego. cela nedela go ignorirav i ovoj vikend na izleguvanje koga go vidov mi falese troska za da se onesvestam i se tresev celata nemav sili da disham i kako da beshe -20 stepeni ..no izdrzav nekako i ne se ni pozdraviv so nego, i posle na facebook toj mi go kazhuva istoto sto jas go pocustvuvav koga go vidov......DALI MISLITE DEKA TREBA DA SE OTTRGNAM OD NEGO, ILI DA JA TRGNAM NASTRANA TAA TEMA SEGA ZA SEGA A DA PRODOLZAM SO NEGO, ILI PAK DA MU KAZAM DEKA NE SUM NEVINA PA TOJ NEKA ODLUCI STO KE BIDE SO NAS, ILI PAK DA IZGLUMAM NEKAKO DEKA IAKO NE SUM NEVINA- NE SUM IMALA ODNOSI SO NIKOGO (da kazam deka sum imala nekoi zdravstveni problemi i lekarite morale da mi otvoraat i da pravat neshto tamu za da mi pomine...samo nekako da se zapoznaam podobro so taa literatura za da bide epten kvalitetno lazenjeto,), ILI PAK JA SUM SPORTIST-triatlonka sum pa da povrzam neshto so toa..DALI KE MI POVERUVA??? ve molam...HELP !!! :))))))))))))))))
    [mod-kirilica:2qy2oe13][/mod-kirilica:2qy2oe13]
     
  2. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    ако ти се удвара додека има женска уште, сумњив ми е :) А не се замарај за невиноста, било што било, помири се. НА крај, ако бидеш со него, не спомнувај дали си невина или не, додека не те праша, и кажи му ја вистината. Он па морало прв да биде. Ае нека се носи, пто е толку со желбата на машкото да биде прв Ч) НЕ се замарај, кулирај. Ќе има некој што ќе те сака и невина и не, ти си ти, без разлика дали некој бил интимен со тебе. Со среќа :)
     
    На cat5 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    јас мислам дека сепак не можеш да излажеш па не се толку будали машкиве а за тоа стварно си направила грешка толку мала али тоа е не размислуваме ама не се секирај тој што ти се скарал бил сељак што не знаел да те цени не почнувај муабет за тоа ти и не брзај уште во почетокот ако те праша биди искрена кажи дека си имала односи со дечкото ама не спомнувај годините можеш да излажеш малку секако не ти пишува на колку години ја изгуби :lol:
     
    На cat5 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337

    Не значи,лажење немој никако...Чекај повеќе време да помине,приврзете се,и не се отргнувај од него,откако ќе помине време,кога ќе бидете заедно кажете му..Можеби ќе го боли бидејки те сака и сака прв да ти биде,но мислам дека ќе се помири со тоа,да напоменам,ако те сака и му значиш.И ти гледај да ја остави женска му пред да биде со тебе,зошто може не е ангел како што мислиш :?:
    Немој да се каеш,биднало.А и прв пат, е прв пат со некој што го сакаш многу, тоа останатото е механички само...Првиот пат си е психички..Може со 10 да си била,ама да не ти значеле,или со 1 после нив со кој ќе се чувствуваш преубаво...
     
    На cat5 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cat5

    cat5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    no jas mislam deka ako sega ne mu ja kazam vistinata ponatamu koga ke se privrzeme povejke kje mi bide ushte potesko koga kje me sutne..a 90 % ke me sutne zatoa sto maskite povejke go slusaat razumot otkolku srceto..moe mislenje i lesno moze da se ottrgne od mene a jas kje bidam ushte pozatreskana vo nego i ke patam !!! a i mislam deka toj 90 % e zaljuben vo mene a ostanatite 10 % kje gi snema koga kje vidi deka navistina e prv, posto dolgo vreme se gledame i mozam da precenam nekoi raboti kaj nego...A toa za zenska mu- taa e vo italija i se gledaat dvapati vo godinata. toj trvdi deka ja saka(zatoa sto mu e mila) a ne e ZALJUBEN vo nea zatoa sto ne mu nedostasuva i ne e opsednat so nea i deka za mene pocustvuval neshto sto vo zivotot ne go ima pocustvuvano za niedna druga pa duri ni so zenska mu....No ako mu kazam deka ne sum nevina mislam deka kje izgubi poverenie vo mene i ke si pomisli deka otkako sum raskinala so decko mi mnooooogu se mali sansite da ne sum se rasturila i da ne sum imala so nikoj drug...jas taka mislam no kako da dokazam deka samo so bivsiot sum imala?? za toa ne postoi dokaz......
     
  6. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341

    Епа драга, ако го излажеш, подоцна ќе имаш грижа на совест и ко ќе сакаш да му лажеш полоше ќе биде зошто си го лажела. А за да ти бидам колку толку од помош, иако сум против лажење, фино лепо ќе му кажеш дека има и девојки без химен што се родени, или дека со спорт си го скинала хименот, па описно објасни како ти течело крв, ама дека ти е страв да имаш односи. Инаку може да ти тече крв и со него, ако ти е втор пат...
     
  7. cat5

    cat5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    NE ! vidi jas imav odnosi samo so bivsiot no ne ednas...10tina pati :(((((((( no ako igra neshto uloga toa shto beshe odamna?????? inaku i mene najmnogu mi odgovara taa opcija no ne znam kolku ke mozam da go izglumam kvalitetno toa, a i kolku ke mi veruva.................
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    како прво треба да си искрена со некој со кого си. а уствари како можеш да се потресуваш толку што ќе и кажеш на таа особа дали си скината или не кога уште од старт тој ти кажува дека има девојка која е во странство. ова ми мириса дека повторно ќе бидеш повредена тој може би те има само како играчка, а во таквиот случај на него му е сеедно дали си ти невина или не.
     
  9. missperfect

    missperfect Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2010
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    60
    :hug: :hug: Леле,не се замарај толку со невиноста,знам дека тешко ти паѓа тоа и малку ти паѓа самодовербата,но ете се случило тоа и нема враќање сега.Идеш само напред.Не се оптоварувај толку и ако мислиш дека ќе му пречи тоа што не си невина верувај дека тој не е за тебе.На вистинскиот маж тоа не му е важно колку што му е важно да и биде последен на својата сакана.Така да со лажење нема ништо да постигнеш бидејќи можеш да се издадеш некогаш,а ако мислиш дека добро ќе излажеш тогаш слободно измисли некоја приказна.И навистина не мораш да кажуваш на колку год ја изгуби невиноста,сепак тоа си е твоја интимна работа,а мажите не се многу агилни во размислувањата.Не мора тој се да знае за тебе бидејќи и тој на тебе никогаш нема да ти каже некои свои интимни работи.Биди своја и не се ззамарај кој како што ќе мисли за тебе,уживај во својата младост и заштити се самата и не барај во некој друг заштита,ми делуваш како отворена и силна девојка.
     
    На cat5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. DivineChaos

    DivineChaos Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    60
    bargaining chip, no pun intended.

    Исто како се останато, некои викаат украс, некои товар колку да испаднат скромни но во практика е bargaining chip, повеќе вина осеќа дечкото а со тоа и труд се вложува во врската ако ти бил прв. Потење, осет на вина и трпење срања кои не би требало да ги трпи.

    Со ретки исклучоци ако таа била глупа да се перне од 3 видување ...
     
  11. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Некаде прочитав (од некој сексолог мислам беше) дека девојката ја губи невиноста со првото сексуално искуство, кое не мора да значи и кинење на хименот. Значи, смешно е кога девојка ќе изјави дека е одлична во орал и дека може анал, ама само анал, оти сака да остане невина |( . А бе ајде? Тоа е такво лицемерие што искрено ми се :puke: . Многу си е почесно девојчево кое изгубило невиност на 14 (и за жал сега страда). Некоја друга на 17 може уште да има химен, ама затоа пробала се друго. Затоа мислам дека хименот не значи нешто многу. Почитувам став на девојките кои сакаат да се чуваат, ама навистина да се чуваат, а не „Може се, ама да останам невина“ :^) Затоа и ти cat не се замарај многу и не прави трагедија. Па на крајот на краиштата, ако навистина тоа ти е толкава емоционална болка, прават реконструкција на химен и во Македонија, ќе си го решиш проблемот, ако навистина вака страдаш како што пишуваш. Ама јас сепак би ти рекла дека си многу почесна од оние погоре спомнатите лажно невините.
     
    На La.Reina.Del.Sur, Sunlight, MarchelineAmaru и 3 други им се допаѓа ова.
  12. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.070
    Просто и едноставно-пред 100тина години украс,а сега -товар :lol: :P Што побрзо да се ослободите од товаров, само немојте ептен малечки после 18 :!: за да почнете да уживкате во животот 8)
     
    На Veki4kaa и cat5 им се допаѓа ова.
  13. Tashaa

    Tashaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    38
    Според мене губењето на невиноста е најнормална работа и доколку дојде момент тоа да се случи зашто би го одложувале кога и така и вака еден ден ќе бидне па кога ќе сфатите колку е убаво ќе се каете што не сте започнале порано...ама сепак за кого како ;)
     
  14. cat5

    cat5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    4
    REKONSTRUKCIJA NA HIMEN ??????????? AMAN ve molam zboruvajte mi povejke za taa tema....jas koga si razmisluvav mi tekna i na toa deka mozebi postoi i takvo neshto no si velam aj da ne pravam fantazii na mozokot...KAKO ide toa?? KADE se pravi? skapo li e?????????
     
  15. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :^)
    да има...само не ми е јасно зашто би се шиела пак?
    зашто си се скинала на 16 години со некој копук, па мислиш дека никој нема да те сака после него??? |(
    девојко голема работа ако си скината
    и пошто многу те интересира се движи од 250-500 евра
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Доста дискутабилно, порано беше украс а сега е товар :) . Без навреди ама денешната младина т.е девојчињата претпочитаат што побргу да се ослободат од тоа зло повеќе од радозналост, помодарство и затоа што хормоните им силно работат, а за машките :x .....
     
  17. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Има реконструкција на химен, се вика хименопластика. Релативно скапо е, ама се прави и кај нас. Е сега, читав на интернет (ама има време поминато, па не памтам многу детали) од лекар кој прави таква реконструкција, дека за да има пак крв и сл. при односот, реконструкцијата треба да се направи непосредно пред „чинот“. Бидејќи обично му доаѓале невести за да бидат невини на првата брачна ноќ, мислам дека имаше кажано дека треба да се направи околу една недела пред свадбата, односно, повторното кинење (за да помине со сите салтанати чинот).
    Ама! Мислам дека треба да се релаксираш малку. Биднало што биднало, не се осудувај толку себеси и не чувствувај толкава потреба да се правдаш некому. Ќе видиш, како поминуваат годините се помалку типови кои ќе ги сретнеш ќе очекуваат да бидеш невина и ќе сфатиш дека некој ќе те сака и невина и „виновна“, ќе те сака заради тебе, а не заради хименот.
     
    На anab му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Не знам во какви ропаци се вљубувате вие, штом би ви раскинале ако не сте невини...а чесноста на една девојка не се наоѓа во нејзината вагина, туку во срцето. Таман работа едно обично мускулче да ми го диктира понатамошниот љубовен живот, или да се плашам што некогаш сум се вљубила и сум имала однос со некој.

    Не е ништо посебно за гордеење, многу по„валкана“ работа е да го примиш (пардон мај френч) во место чија првобитна намена е сосема друга.
     
    На Strumfeta93 и Annath им се допаѓа ова.
  19. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Не ми е ни товар, ни украс! Нема да брзам со губењето, ама не велам дека ќе чекам прва брачна ноќ! Верувам во тоа дека ќе се случи спонтано и со некој кој ќе е вреден за тоа!
     
  20. Krisi88

    Krisi88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    30
    Додека бев невина (пред 3 години) мислев дека невиноста ми е украс ,бев горда на себеси и мислев дека тоа ќе ми помогне да не ме сметаат за девојка за една вечер. Но , се лажев . Никој не ми веруваше дека сум невина или пак ме правеа ненормална. ЕДна прекрасна ноќ,јас навистина ја запознав љубовта на мојот живот и неразделни сме од таа вечер,но дали знаете што реков веднаш по првиот вистински секс (не сметајќи го кинењето и наредните неколку пати)? Да знаев дека сексот е толку убаво чувство, ќе си го колнев хименот и карактерот кој не ми дава да бидам со некој кој не го сакам. Денес, сметам дека хименот е сечиј товар ,а животот без секс ,нема логика.
     
    На Meddy и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.