1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невиност - украс или товар?

Дискусија во 'Секс' започната од Bright, 17 февруари 2010.

  1. slatkichKa123

    slatkichKa123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2011
    Пораки:
    598
    Допаѓања:
    341
    Украс ли е, товар ли е - до крај на живот сигурно нема да го носите :rofl:
     
    На plawa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Ништо. А што треба да ми значи една мембрана позади која се кријаат 3 капки крв? (Кај некои пак воопшто и ја нема крвта/мембраната.)
    Не е ни украс, ни товар...барем не за модерниот свет, во кој за жал, ние не спаѓаме.
    Кај нас се втерани во глава тие заостанати „верувања“ (или што и да се) дека невиноста е некој украс, олицетворение на чистота/добрина или којзнае што. Па аман, поневина ке ми биде девојка која имала односи ама со партнер(и), отколку ако секој викенд некоја излегува и се пушта на различни, им дава да ја чепкаат кај сакаат и практикува орален и/или анален секс, ама битно вагинално е невина. Ау, срцка таа. |( Но тоа е веќе друга тема...
    Бек он топик. Кратко и јасно: Ништо необично, ништо срамно, ништо табу, никаков товар и никаков украс, туку едноставна работа која се „чува“ и „губи“ моментот кога ке почувствуваме дека треба, иако, најубаво би било да се прави дефлорација уште кога ке се роди девојчето, за конечно, да се оттргнеме од затупавениов менталитет дека таа некоја си кожичка таму долу, комплетно ја менува личноста и нашата слика за неа. Македонштина...
     
    На crazylady, Aleks96, Look и 5 други им се допаѓа ова.
  3. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    ниту е украс ниту е товар ,денес и не е многу битно дали си невина за разлика од некогаш ,украс не може да биде затоа што девојките денес не се вреднуваат според тоа дали се невини или не ,а товар не гледам зошто би им била кога тогаш ќе ја изгубат :rofl:
     
  4. oktavija

    oktavija Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    100
    Calliope за ова болдираното потполно се согласувам ама за ова за дефлорацијата не би се согласила никако нехумана ми е само помислата, тоа ми е некако како кога во некои арапски и африкански племиња на женските новороденчиња им го сечат клиторисот за жените да не чувствуваат сексуални дразби и така да имаат улога само на посветени мајки и сопруги, е вештачката дефлорација ми е истото тоа само во друга крајност како акцент да му се става само на сексот и на ништо друго едноставно одење против природата. Пример за мене губењето на невиноста беше преубаво , болката беше некако слатка можам да кажам, не е тоа нешто страшно па сега дефлорација како бебиња да им правиме... И за уште нешто ќе се надоврзам на твојот пост, не можеме ние македонштината да ја окривуваме за се, прво и прво јас не знам пример некоја која не е невина да нема нормален живот со некој друг партнер, не гледам тука во Македонија никакви инквизитори кои спалуваат на клада се што не е невино ниту пак гестаповци кои шетаат по улица и вршат контрола како ние живееме, вистина има по некоја тетка која ќе прокоментира нешто ако те види облечена во покусо, или пак некоја љубоморна која ќе шири трачеви наоколу, но тоа не е само македонски проблем, тоа го има насекаде, причина за тоа се различните луѓе, различните карактери и различните нивни потреби и размислувања (некој ја цени невиноста, некој не) , па според тоа не можеме баш да кажеме дека уште живееме во турско како што читам шесто на форумов, може има и такви ама пак секојдневно и расте бројот на оние кои живеат во нискобуџетна американска серија па им смета ако некоја девојка е невина и сега плукаат по неа, е тука можеби и може да се бара одговорноста во нашиот менталитет а тоа е неизживеаноста и лесното потпаѓање под влијанија небитно дали се работи за турската претерана конзервативност од пред 200 години (која не верувам дека останала овде) или американскиот претеран промискуитет ама тоа е друга тема веќе, а за невиноста, тоа е индивидуален избор, не гледам никој никого да го принудува на ништо
     
  5. anngelique

    anngelique Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    2.486
    Допаѓања:
    5.838
    Пол:
    Женски
    Според мене е украс на некој начин но на друг пак мн пати може да биде и пречка. Колку пати сме сакале да направиме нешто со некој за една вечер и не спречувало тоа Не невина сум.. Кој како сака може да си го смета, за мене е товар.
     
  6. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Не сум случај, но сакам да кажам нешто. Секако дека е своевиден товар, затоа што ти доаѓа потреба, а уште и ако добива на години девојката. А инаку е навистина греота, да не се ужива, па и жената има чувства и потреба. Нека биде тоа кога сака таа, но може и затоа во муслиманството се слуша за доста неверства, како во Турција. Може не се погодени, или може е мода, не знам. Во секој случај, тоа е природна работа и потреба. Жената е рамноправна денес, во некоја си граница, така да зашто да не се искористи животот. И оние парови од осмо одделение, или средно, ми се несфатвливи. Греота за машкото.
     
  7. ViktorijaMari

    ViktorijaMari Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    159
    јас ја сметам невиноста за украс...и кога му кажаав на оној мојон тајниот дека сум невина остана ваков :o :o , а потоаа како се радувашее :D :D златен тој
     
  8. LUNA.girl

    LUNA.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    135
    не е ниту украс ниту товар...девојки бидете со тој што ви значи и дозволете да ве понесе моментот зошто само тогаш што и да одлучите ќе биде вистинското за вас.(ние секогаш ќе бидеме нежно појак пол)
     
  9. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.616
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Не е работата во тоа еј ке се устручавам,иако сум во врска 1 година,ама нема да легнам,тешка ке се правам или невина до прва брачна ноќ.Значи вакви мислења НЕ ме замараат воопшто,а тоа што со 21 сум невина,е само ради фактот што не сум го нашла правиот кој би го променил и тоа и секако мојот живот :) Сум една од ретките кои се невини,и како гледам се повеќе се фрапирам од податокот дека од 16 години се впуштаат во врски и губат невиност,што за мене е брзање и глупост,и баш размислував колку од девојките што ги познавам не се невини,и тоа не со овие години,туку од нивни 17-18.
    Не се плашам дека оваа моја бројка и не мислам дека таа и невиноста се товар,бидејќи ке има некој кој ке го цени тоа,а и јас не патам од тоа,па да го кријам,бидејќи се си доаѓа на свое место во право време.
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266
    братучед ми еднаш ми кажа ако пред 18 год. се скине е курва после 18 веќе е заостаната :D :D :D
    со ова до некаде и се согласувам.
    не чини ништо што е претерано. 15-16 год. е сварно рано, ама и девојки со 21-22 год. невини не можам да ги сватам. оправдувања од типот не сум го нашла вистинскиот ми се прости. тоа го правиш за себе не за некој друг. а и ако некоја очекува тој што ќе и биде прв да и биде последен и единствен тогаш многу гледа филмови. ``вистинскиот`` оф леле смешно ми е. не мора првиот да ти биде маж океј е ;) :)
    како и да е . една стара поговорка вика : жена без два к*** у гроб не влага :rofl: :rofl: :rofl:
     
  11. BlackSwan5

    BlackSwan5 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    2.765
    Допаѓања:
    3.558
    Па не ми е баш товар,но со 18 години се чувствувам дека заостанувам зад другите можеби затоа што девојчињава почнаа уште од 13-14 години со секс и такви работи :) .
    Но сепак не сакам да ја изгубам со било кој.Мора да го сакам,да ме сака.
    Според мене невиноста не е ни товар,ни украс.Не е нешто од што треба да се срамиш или фалиш.
     
  12. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Не би се сложила со тебе.
    Зошто да е просто ваквото оправдување? Ако девојката не остварла ниту една здрава врска треба да легне со кој било колку само да не е невина? |(
     
    На crazylady, La.Reina.Del.Sur, starbucks и 2 други им се допаѓа ова.
  13. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Невиност...преувеличана работа според мене. Едно искуство повеќе во животот ете тоа е невиноста, исто како прв скок со банџи или прво возење на кола.

    Јас мојава ќерка-невиност во горен десен џеб ја чувам. Ете во моите 19 години не се случило да ми летне. Кога тогаш ќе добие крила и оп готова работа. На оваа тема секој си е за себе. Но јас одлучно кажувам ако се погоди ситуација и се сигурно нема да го терам фраерот незнам ти колку дена да чека. Сиз тхе момент тоа е тоа.
     
  14. Antonija123

    Antonija123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2011
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    73
    Не е тоа ни украс ни товар. Јас едноставно отсекогаш знаев како сакам тоа да биде. И во дечко ми бев сигурна па не чекав многу, едноставно кога се погоди моментот, се случи, се водев по тоа дека подобро е да пребираш пред да влезеш во врска отколку да се стегаш пред да имаш однос па да размислуваш дали го сакаш навистина , дали те сака тој тебе |( или да влегуваш во низа неуспешни врски, а можеби дека сум и тешко заљублива и тоа ми помогна да дојдам до правилна одлука, а тоа што го прават девојчињава денес, уште не размислуваат доволно зрекло и интелигентно а губат невиност само ради реда и после менуваат партнери ко чорапи под изговор дека не биле затуцани и само биле во склоп со времето, е тоа воопшто не го одобрувам. Ретардирано и јадничко ми е некако таквото размислување. |(
     
  15. Kasha

    Kasha Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    1.724
    Допаѓања:
    3.266

    сакав да кажам дека не постои тој некој Вистински што мора да биде прв. коментаров беше повеќе во контекст на она идат 2 години и уште немаат односи. омг! па се мисли, предомислува дали он бил ``вистинскиот`` . абе ако си со некој 2 год. пример значи ти е убаво , тогаш нема што да се мислиш дали да му дадеш (ко што крстиле тука една тема).
    и фала богу дека не треба на 18ти роденден да трчаш по улица и кој ти дојде прв да го зграпчиш за каиш :rofl:
    само мислам дека малце се преувеличува целиот чин. тоа беше се.
     
    На Magnolija и Lacrimosa им се допаѓа ова.
  16. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Мене ми беше товар долго време. Али некако се решив и од тој товар :P

    Ме нервираат само моите другарки што секогаш се правдат. Да ги цитирам:
    „И лежевме така јас и он, он многу беше попален и збрлавен. Сакаше да му дадам!!!! И јас му велам: Нема шанси, јас толку време сум останала невина, баш на тебе да ти се дадам. На дечко ми не сум му дадела да ме скине, а не па на тебе...“ итн итн... :headbang:

    Ти и викај, не мора да се правдаш што ги нив тоа интересира, они де та де се гордееле со тоа.

    Епа јас си се гордеам со 5ките у дневник! :muscle:
     
    На Aleks96 и Meggy им се допаѓа ова.
  17. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    мислам дека е товар. Посебно ако се чека подолго време, создава непотребна тензија, страв што како ќе биде
     
    На littleflower му/ѝ се допаѓа ова.
  18. jeca-94

    jeca-94 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Iskreno kazano seuste devica , no da vi priznaam si pomisluvam na toa kako ke mi bide i mislam deka ke uzivam za vreme na seks ama i ponekogas me faka malku strav deka mi rekoa mnogu boli dodeka bidne rabotata ;) :D
     
  19. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1

    jas se skinav na 20 godini i nikogas nema da zalam poradi toa da mozev uste ke si ja cuvam nevinosta no ete fakt e deka i jas sakav odev so deckoo skoro edna godina se znaese no me cekase i kolku si pogolema tolku himenot stanuva pocvrst i boli poveke no ako partnerot znae kako da te opusti i da te natera da uzivas vo toa e togas nezz..stvarno e ubavo i nesto sto ke go pamtis cel zivit(barem taka jas go dozivuvam) za bolenje stvarno me bolese no si pomisliv ako ne bev tolku opustena mozebi nikogas nemase da se skinam pa taka da se izdrzuva nisto strasno malku po malku ke vleze :D :D :D i ne mi tecese krv ama ic ic ic :D pozz
     
  20. Nastjaaa4

    Nastjaaa4 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    81
    ukras definitivno!