1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невиност - украс или товар?

Дискусија во 'Секс' започната од Bright, 17 февруари 2010.

  1. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Ниту едното, ниту другото.

    Не е украс, цвет во косата, па ајде да се гледа.

    Не може ни да биде товар, бидејќи е потполно природна работа, а се што е природно е нормално, едноставно не може да биде товар.

    Невиноста е најубавото нешто, која треба да се подари на некој кој го заслужува тоа и кој ќе го цени. А, се што се подарува, нели се прави од срце, со љубов. :)
     
    На Dimkovska123, macigv и peperutka20 им се допаѓа ова.
  2. jeca-94

    jeca-94 Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Pa nesum slusnala za toa deka se zacvrstuva ako cekas poveke :D jas so decko mi odam 3 god i dosega nemavme nisto neli i me ceka no koga ke kazes na nekoj deka e taka nikoj ne ti veruva i im stoi smesno demek 3 god nisto :)
     
  3. Cakica

    Cakica Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2012
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    7.665
    Пол:
    Женски
    Зависи за кого :devil:
     
  4. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.469
    Допаѓања:
    10.888
    Пре би била украс,отколку товар.Невноста се губи со некој што чувствуваш дека го сакаш и дека те сака.
     
  5. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Мембрана!

    Може да а имаш, а може и не.
    Може да има крв, а може и не.

    Е ако нема крв, а нели по некое глупо правило мора да има крв, не си невина одма м. Кој знае колку жени во забаталените земји биле убиени ако имаат прееластична мембрана, таканаречена химен, кој при кинењето или стругањето не дал крв!

    И ни украс, ни товар.
    Кога е време за тоа време е. Кога не е, не е.
     
    На Aleks96 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.989
    Допаѓања:
    51.583
    Пол:
    Женски
    Ни украс, ни товар.
    Според мене, ништо посебно важно што би требало да ги интересира другите.
     
  7. Bunny2

    Bunny2 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2010
    Пораки:
    1.301
    Допаѓања:
    1.639
    Ако веќе мора да бирам помеѓу овие две,украс.
    Баш се чуствувам како да поседувам нешто што ретко кој сеуште го има на моја возраст :)
     
  8. fosil4e1

    fosil4e1 Активен член

    Се зачлени на:
    28 април 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    1
    Pa nesum slusnala za toa deka se zacvrstuva ako cekas poveke :D jas so decko mi odam 3 god i dosega nemavme nisto neli i me ceka no koga ke kazes na nekoj deka e taka nikoj ne ti veruva i im stoi smesno demek 3 god nisto :)[/quote]

    e sega i jas ne sum doktorka pa da znam dali se zacvrstuva poveke ili ne :D ama taka imam slusnato deka kolku si postara tolku poveke te boli :D :D taka da za mene krvta ne e nisto znacajno dali ja imala ili ne toa se cisti gluposti ne se site luge isti ne se site organizmi isti ..isto vikaat deka posle toa ke custvuvas promeni(sto gi imam primeteno kaj nekoi drugarki)jas ne osekav nikakva promena vo odnos na toa ama se razbira mi bese zadovolstvo i sakav :D :D :D :D :P
     
  9. sweat2

    sweat2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2012
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дек ае украс и некој начин на подарок за сопругот за прва брачна ноќ
     
  10. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    3.749
    Пол:
    Женски
    Абе ако сите се чуваа до брачна ноќ ... Башка 21 век сме :)
     
  11. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    невисноста всушност според мене ни едното ни другото..
    за украс може да биде за некого а за друг може да биде товар сеедно но ако би требала да бирам помеѓу овие две украс :)
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TeaB

    TeaB Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    1.868
    Допаѓања:
    543
    Не знам како некои девојчиња може да ја сметаат невиноста како товар. Таа претставува нешто најубаво што може едно девојче да поседува. Јас би рекла дека е украс, иако мислам дека заслужува друг епитаф- дар од Господ.
     
  13. Osamena-Srna

    Osamena-Srna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    108
    Невиноста терет или богатство?

    Ме интересира вашето мислење на оваа тема, дали невивоста е нешто вредно што треба да се чува, или е само нешто безвредно што дополнително ја оптеретува и ограничува девојката. И дали навистина дечковците ги почитуваат повеќе на кои тие им се први партнери или повеќе ги ценат по искусните? На оваа тема имам милион прашања и под прашања и се надевам вие ќе ми помогнете да дојдам до тие одговори, кои многу ме мачат а немам со кого да поразговара, бидејки овие теми во мојата околина се сеуште табу.
     
  14. minne92

    minne92 Активен член

    Се зачлени на:
    17 август 2013
    Пораки:
    48
    Допаѓања:
    8
    Невиноста терет или богатство?

    Sekoj decko ne razmisluva isto ,,ne e sekoj maz ist,,,spored mene e podobro so toj sto ke legnis da ti bide edinstven,,zatoa sto nema nikogas da ti rece neznam dali edna ili 100 glavi se vlezeni! mislam ne razbra sto sakam da kazam,,,no nikoj nema garancija deka ako legne so toj i ke ostane zasekogas so toj taka dojde vremeto sega nemas nikakva garancija za nisto,,,no jas gledam po mene maZmi mnogy poveke me pocituva sto sym mu jas prva,,koga i dase skarame jas imam pravo na glas ne moze nisto da mi rece ti vakva bese ili takva bese ili so koi si legnala ili koj znae so kolku si legnala,znaci kolku i da ne saka da reci ke reci esnaa sva pari kese skarate i ednas i takov zbor ke slusnes,,no sepak sekoj ne razmisluva taka,spored mene nevinoata e birna ceedi dase cuva
     
  15. Osamena-Srna

    Osamena-Srna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    108
    Невиноста терет или богатство?

    Па зарем правото на глас на жената зависи од тоа со колку мажи била? Дали сиве овие девојки кои имале повеќе сексуални партнери се помалку вредни од нас кои сме немале односи?
    Зарем се ценат лугето по хименот а не по умот?
    А што е со правото на жената да биде сексуално задоволна, а не да мора цел живот да има само едно искуство со еден маж да незнае како би било со друг?
    Ми се наметнуваат многу прашања на кои очекувам да дадеме свое мислење и секој од нас да си извлече сопствен заклучок.
     
  16. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.572
    Допаѓања:
    8.753
    Пол:
    Женски
    Cрна,индивидуално си е на секоја девојка како и чини така ќе направи.Cеако дека жената треба да има право на глас и мене баш ми е глупо да се припотресувам на некој маж а тој да не бил само со мене или ако едноставно не ме сака џабе ми е и невиност и се,затоа секој сам да си одлучи.минне 92 ако мислиш дека маж ти те почитува повеќе ок но да знаеш не значи дека ако мажот нема химен не мора да биде невин,според христијанството единствено меѓу двајца невини бракот е валиден се друго пред брак и после брак е блуд и прељуба.Mногумина не знаат или не сфаќаат дека хименот не служи само за одредување чест кај девојка,туку и тоа момче кое ќе легне со неа е обврзан цел живот да не ја напушти ,значи крвта кинењето на хименот значи дека Gоспод ги сврзал ,тоа е знак за спојување.A џабе минне ако маж ти не ти префрла ако тој не бил невин а ти си била ако ти се јадеш одвнатре тој со колку бил ,сваќаш ?
    Cамиот секс не може да те сврзе емоционално со некого,физичката блискост е многу битна да но ако нема љубов меѓу двајца ако им шета умот да пробат со други или општо ако не се засакаат-пиши пропало!
     
  17. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.640
    Допаѓања:
    4.504
    Пол:
    Женски
    И кога си мислиш све си видел и прочитал доаѓа некое ново чудо ! Па добро бре сите тие жени што влегле во брак со партнер кој не им бил прв , не се / или не треба да бидат почитувани ? Немаат право на збор ? Па што е бракот бре игра со жетони па кој има повеќе тој има право и ќе игра повеќе ? Или ќе собираме поени да стигнеме до следното ниво на играта , тој 80 % право на глас , таа 20% , идемо даље барем да собереме поени да стигнеме до 30 % !? Едниот е газда , другиот слуга ? Ко да не се работи за задоволство што секој жив организам на планетава го практикува , па само е одобрено на мажите ? Немојте со вакви застарени сваќања ! Во бракот глас имаат подеднакво и мажот и жената , и мора да се има компромис за многу работи! А една од најмалку битните е тоа колку партнери си имала пред него ! Треба да биде среќен што си останала со него , значи бил битен , ти значел ти одговарал ! Што е следно секоја што имала повеќе од 1 партнер да ја туриме на клада |(
     
  18. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.919
    Пол:
    Женски
    И украс и товар..
     
  19. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.433
    Допаѓања:
    54.789
    Пол:
    Женски
    Ни едното ни другото :!: каков украс бре не е тоа нешто за фалење , или пак товар да ти тежи на грбот . СЕкој различно си сваќа и нека прави како му одговара :)
     
  20. Nounejm

    Nounejm Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2013
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    5
    Може ли некој да ми прати слика од химен како изгледа пред, а како после првиот секс, да ми објасни некој повеќе околу тоа... барав на интернет и не можам да најдам реална слика каде што би се видело убаво се...