1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невкусно, недолично облекување

Дискусија во 'Мода и стил' започната од rossonerka, 28 октомври 2010.

  1. Latinna

    Latinna Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    108
    Не се разликува
    -Префинето и елегантно и -Кич и Вулгарно.
    Кич и вулгарно обично се облекуваа певаљките по кафани,кои се тркаат која повеќе ќе покаже нозе,газ...А најсмешно ми е што телото на некој од нив им е :puke: а облекуваат некој минич со деколте до доле. :D Ај тие...Ама почна и младинава да ги емитира :x Примери за нова година колку сакаш.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    сирот :lol:
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На sweet-star му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    леле што невидов на новогодишната вечер :D само од помислата сега :D
    па имаше буквално голи девојки не ги обвинувам можеби цела година не излегле па сега сакаат да оставт фпечаток до другата нова година :D светкаја со пулејките на сите страни од глава до пете како лампиони па фустани (гламурозни)пердуф до пердуф редени уффффффф ама беше смешно и што уште не :lol:
     
  3. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.893
    значи прееска бевме на роденден и имаше маса каде што беше за дечињата само да седат-во игротека и една мајка носеше кратко фустанче,и и подаваше нешто на керка и, и јас се погодив подалеку зад неа,и луге кога се навали цел г*з и се виде,и не бев само јас,имаше луге зад неа,и можеби и тие ја видоја :!: :lol:
    значи гадно носеше потесни гакички и дури влакненца од га*от и се видоја :puke:
    Tреба да се пази што се носи,не е лично за очите,а и за самиот себеси :D
     
  4. sweetheart10

    sweetheart10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    159
    Мислам дека за новогодишната ноќ навистина се претера..Кога видов мои врснички и девојчиња помали од мене иступорени на штикли се стаписав :o ..Исто така имаше и пренатрупени со 2 кила шминка..со драчливи миничи..Врв на се беше една слика од девојче од шесто одделение со минич од кој буквално и ѕиркаа гаќичките...Тоа е крајно невкусно и грозно :puke: .Единствено, не ми е јасно како нивните односно нејзините родители ја пуштиле ваква :!:
     
    На Name му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    Се поврзано со боки 13 :D :D
     
    На eleni23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Кај женските: (повеќето се за девојчиња од 13 до 17 години)
    * танга уште од 15 години
    * голи половини (без боди) во сред зима
    * малку отворено деколте е во ред, но се знаат границите - ПРЕМНОГУ е ПРЕМНОГУ!
    * ееептен кратки фустанчиња (на пр. во школо)
    * прслукот да ѕирка
    * штикли во школо :^)
    * хеланки што ги носат како панталони
    * оние кои се облекуваат во оној стил на бугарските пеачки, со 100 кила шминка(особено пудра) на нив

    Кај машките: (иста возраст како женските)
    * шпиц кондура
    * триста ланци на себе
    * свлечени фармерки до колена
    * кога боксерките им се гледаат
    * шишки! - тоа највише мрзам кај машко(иако не е дел од облека, морам да потенцирам)
    * милијарда обетки и пирсови на ушите
     
    На Hopeful, rossonerka, lolyta777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Мразам кога видам девојка која облекла: блуза која повеќе наликува на градник, кога некоја намерно ја извадила тангата надвор од фармерките да сите видат дека носи танга, кога носат провидни (фустани, блузи) а оздола оскудна или никаква долна облека, и ваква ситуација
    [​IMG]
    и тоа однапред, па со месо боја многу невкусно изгледа....
     
  8. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    [​IMG] Еве ова, синоќа неможев да најдам соодветна фотографија.
    [​IMG]
     
  9. pufi-cufi

    pufi-cufi Популарен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2010
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.764
    На stefiblizi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    Па нели секое девојче/девојка/жена треба да внимава како се облекува?
    Барем мене така ме учеа уште од мала..
    И кога го откриваш горниот дел (деколтето) не треба и долниот (нозете и обратно), оти изгледа премногу евтино и ептен невкусно.

    Навистина не можам да сватам, не ми е јасно како може така.

    Па после зошто машките збудалуваат на се буквално :?:
    Ете зошто (еден дел) од одговорот
     
  11. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.551
    Јас си имам само едно правило: на светиот триаголник.

    Тоа се деколте, нозе и грб. Во нормална комбинација, само едно е дозволено да се „гледа“. Две, или недај Боже три е веќе недолично и преразголено.

    Не можам да сфатам девојки што на прв состанок пробуваат што повеќе да покажат, одат со цицки на изволте, допи*њаци и слично и после се жалат зошто никој не ги сфаќа озбилно.
     
  12. De-lovely

    De-lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    9 септември 2010
    Пораки:
    722
    Допаѓања:
    932
    Одма ми текнува на фолк пејачките, кои очигледно не ја разбираат разликата помеѓу секси и ку*винско облекување.
     

    Прикачени фајлови:

  13. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    е кога ќе видам некои девојки значи немам коментар преги бев на кафе кога поминуваат две облечени со кратки палтенца хеланки и тигрести чизми абе за пеза а и на излегување со високи штикли миничи деколтеа не ми е јасно кому сакат да се докажат или така им е полесно да го привлечат машкото внимание нели е подобро да си комотно облечен едноставно да не се замараш цела вечер и да одиш до тоалетната да се наместиш па сите ние сме биле на нивните години ама тогаш се беше подруго денес сакаат побрзо да пораснат и да се направат теткици а можеби премногу ги гледат овие пејачките на тв па сакат да бидат како нив.
     
  14. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^^Затоа треба родителите пред да им купаат на керкичките компјутер прво сами да научаат нешто за нив,а очигледно е по сликиве на девојчево дека е во некое село така да и не очекувај некаква реакција од родителите,вероватно мислаат дека ФБ се мачка на леб.
    Да не бидам офф топик невкусно ми е кога некој не е облечен во склад со годините.
     
    На senjorita-v му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.742
    Пол:
    Женски
    Мојата генерација, 15 годишни девојчиња а и помали, се облекуваат како теткици.Излегов со другарки низ град и што да видам..Облекле штикли дванаеска, а не знаат да одат :x , кратко фустанче со длабоко деколте,и секако на се тоа многу многу пудра, црвени кармини,сенки и што не.Не личеа на ништо, не знам зошто толку сакаат да пораснат.Ќе дојде време кога ќе носат и штикли, и кратки фустанчиња и се, што дури ќе им се здосади но тоа е.. :worried:
    Се почесто се случува да дојдат и на училиште несоодветно облечени, со деколте, но дел од професорите не го прифаќаат тоа па ги праќаат да се пресоблечат.
    Исто не ми се допаѓа кога и постари жени се облекуваат во облека која не им доликува на годините, едноставно не изгледаат убаво во хеланки, кратки маички и чизми :|
     
  16. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    :puke: :puke: :puke:
     

    Прикачени фајлови:

    • omg.jpg
      omg.jpg
      Големина на фајлот:
      94 KB
      Прегледи:
      412
    • omg!.jpg
      omg!.jpg
      Големина на фајлот:
      108,9 KB
      Прегледи:
      412
  17. smiley-94

    smiley-94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2010
    Пораки:
    426
    Допаѓања:
    321
    Точно...и првите штикли што ги купуваат се толку виски без да размислат дека абер немаат дека не знаат на штикли на одат..јас првите си ги купив лани и тоа од ноие ниски чизмички го глужд и штиклата е висока 7 cm и сеуште ги носам нив а не тие се опнале на 15ка...и на таквите госпожи им е чудно и смешно кога човек нашкола ке се појави по тренерки...
     
  18. SexiLy

    SexiLy Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    2.092
    Пол:
    Женски
    Изминативе години сум видела толку модни гафови што мислам дека повеќе не можам да се изначудам.
    Каде да се повлече линијата меѓу вкусно и невкусно облекување?
    Стилот на живеење многумина го изразуваат преку стилот на облекување.

    За многу луѓе невкусни работи не се само длабоко деколте, извадената танга ниту пак тоа што некој комбинирал бои кои на човек со вкус за облакање не би му паднале на памет.
    За многумина исто така невкусно е и човек да биде накитен од глава до пети со костури, комплетно во црно, со јака размачкана шминка и со коса која очигледно чешел не видела. Но за нив, за разлика од певаљките кои заработуваат со цицките и кичот гардероба овие металци, даркери, емовци, не знам веќе како да ги наречам не се до тој степен нападнати и исвиркани, бидејќи да слушаш метал тоа значи дека припаѓаш на одредена група која не е лесна мета за исврикување. Тогаш како да се повлече тука линија? Певаљките се оние кои им е професија атрибутите да ги извадат, а овие другиве ја форсираат музиката која ја слушаат преку начинот на облекување. Дали се металци или пак рапери оставаат сопствен белег и со молчење посочуваат каков е нивниот начин на живот.

    Според мене се што е пренападно за око, односно кога се разликува од мнозинството до оној степен да не може да се вклопи на било каков начин е невкусно. Невкусно е и кога ќе одиш во дискотека каде што повеќето посветиле внимание на себе, да дојдеш со мрсна коса, со испотена мишка и толку обично што веројатно така одиш до продавница.

    Сите оние луѓе кои се "оперирани" од чувството за вкус не можат да разликуваат кога некој ќе се сврти затоа што се добро облечени, односно средени или затоа што не можат другите да им се изначудат за идејата која им паднала на памет па вака шетаат во јавност.
    Тие кога одат по улица, веруваат дека сите се вртат бидејќи токму тие се оние кои се најдобро облечени. Патетично звучи знам... но постојат луѓе кои се гладни за внимание, па ако треба ќе го изнудат тоа со некој невкусен аутфит.
     
  19. badem4e

    badem4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    177
    Пол:
    Женски
    значи јас сум запрепастена од младинава денес, излегувам во град дискотека облечена во фармерки маичка сеа не за по дома али прибрано скромно влегувам што да видам ме гледаат како од марс падната девојчињна млади со миничи една педа штикли огромни едвај стојат шминка да не зборам како една туба да истуриле врз лице други облечени во чорапи холахопки до над колена ко подвезици со кратки пантолончиња како и да седне или да се поднаведне малце се ке и се види...мислам срамота дали пред да излезат од дома родителите ги гледаат како се облекуваат...катастрофа :puke:
     
  20. plawa

    plawa Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    130
    Ги прочитав првите неколку страници и не приметив ни една девојка да каже дека провокативно се облекува....
    Еве јас ќе бидам прва 8)
    Имам 19 години, до 17 години бев дебела. Сега сум 170 со 57 кила. На линијата си работев скоро година дена. Диети, вежбање, јога, трчање покрај кеј. Се изнамачив и сега сакам да покажам што сум постигнала. Не се облекувам кичасто, ја следам модата, но сакам да облечам кратко сукњиче или длабоко деколте. Штикли под 15 сантими немам, знам да одам во нив. Шминка си користам редовно некогаш повеќе, некогаш помалце, зависи од тоа каде идам. Сакам да изгледам убаво и провокативно, година дена се изгладнував и се убивав од вежбање за да ми го собере дебелиот задник во тесни фармерки. Ми смета тоа што нашиот балкански менталитет не тера да ги осудуваме луѓето според тоа како се облечени. Иако се облекувам провокативно, далеку сум од ку*вичка. Само сакам да покажам дека добро изгледам, а сигурно нема да го постигнам во широки тренерки или фармерки дигнати до врат и широка ролка. Плус ако сега не се облекувам провокативно, кога? На 50 години.
    И немојте да ми кажете дека не ви се свиѓа кога кога машки кршат врат по вас и кога правите раздор во сообраќај ]:)

    Иначе мене невкусно и недолично ми е кога ќе видам девојка од 14, 15 или жена од 50години облечена како 20 годишна девојка. Се си има свое време....
     
    На Purelove92, sweet-star, brunete и 7 други им се допаѓа ова.