1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невладина организација

Дискусија во 'Барање работа' започната од PeachGirl, 5 септември 2011.

  1. Луцидна Луција

    Луцидна Луција Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Анима мунди се невладина. Друга не ми текнува.
     
    На Blissful и blackpanter им се допаѓа ова.
  2. Daleron

    Daleron Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2014
    Пораки:
    2.996
    Допаѓања:
    16.411
    Пол:
    Женски
    Нема невладини организации. Сите се Владини или наследени од некоја си предходна Влада.
     
    На Just.do.it, Asistentkа и Cka им се допаѓа ова.
  3. Blissful

    Blissful Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Срце за животните е невладина која се занимава со заштита на права на животни. Еве фб линк:
    https://www.facebook.com/pages/СРЦЕ...-на-животните-и-животната-средина/83377435960
    ако ве интересира нешто околу тоа кои НВО-а се активни и сл, мислам дека можам да помогнам :)
     
  4. Blissful

    Blissful Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    954
    Пол:
    Женски
    Во МК има регистирано 9000 НВО-а кои работат на различни права и во различни области. Не знам што ти значи тоа дека сите се владини или наследени од некоја влада?? :worried:
     
  5. Paolita

    Paolita Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2014
    Пораки:
    254
    Допаѓања:
    150
    Пол:
    Женски
    Ако знае некој да ми посочи невладина организација која се занимава со европски образовни програми и мобилност на студенти, некоја организација слична на национална агенција ( http://www.na.org.mk/index.php/mk/ ) во Скопје?
     
  6. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Дали некој може да ми каже некоја невладина организација во Прилеп?
     
  7. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    На kikkki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае дека некоја невладина во битола дека ангажира лица/хонорарци?
     
  9. lunchy

    lunchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    311
    Пол:
    Женски
    Јaс мнoгу би сaкaлa дa сум вoлoнтер вo некoјa невлaдинa штo е прoтив нaсилствo, нo нaјмнoгу би сaкaлa прoтив нaсилствo врз жени. Вoеднo сум студент нa нoвинaрски студии и бaш имaм ученo зa зaкoни и ми привлече гoлемo внимaни.Дoкoлку знaете некoјa тaквa oргaнизaцијa би ми билo oд гoлемo знaчење. :)
     
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Здраво, Ланчи :)
    Не знам колку ќе се заинтересирани за волонтери, но... пробај си ја среќата: ЕСЕ, имаат различни проекти за родова еднаквост. Ако успееш, фино искуство би ти било тоа, кај нив.
    СОЖМ :D кај Савка Тодоровска, :D имаш поголеми шанси да влезеш таму, но:D јака ти душа со неа и нејзините:whew: како и да е, може фино искуство да стекнеш и таму.
    Има и други организации,да не ги редам... ова е мрежата од организации на таа тема. Кај членови ќе видиш плус. Гуд лак:)
     
    На *Amethyst* и lunchy им се допаѓа ова.
  11. Asistentkа

    Asistentkа Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2017
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    4.540
    Пол:
    Женски
    Повеќето НВО се провладини:D.
    За да не се навреди некој нема да пишам дали провладиноста е ок или не.
    Само апел до сите да волонтирате бесплатно во НВО додека сте во средно на факлутет тоа искуство ќе ви се исплати на вас и на тие што ќе го споделуваат со вас.
    На кој повеќе ќе му се исплати тоа трансакциската сметка знае.
    Мала шала за мене НВО кај нас се.....
     
    На raww му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ForeverYoung

    ForeverYoung Популарен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    644
    Допаѓања:
    1.889
    Дали некој има инфо какви се условите за работа во Детско село во администрација/финансии/ ИТ?
     
    На ribabiba му/ѝ се допаѓа ова.
  13. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Дали знаете некоја НВО од Битола што бара соработници, или вработува?
     
  14. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Kaко се пишуваат проекти? Дали некој знае? Јас не сум дел од нво, но се занимавам со една уметност, а има фондации од странство кои даваат средства за проекти, и тоа би било добро за нашата средина, но не знам како се пишува проект.
     
  15. raww

    raww Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2014
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    5.840
    Мислам дека не е нешто едноставно и треба поголемо време побарај на интернет сигурно има, зависно и што е проектот и која е целта. Имаше пред некое време бесплатно предавање за како се пишуваат проекти само не ми текнува за која област беа наменети.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Laufinam

    Laufinam Активен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2020
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
    прашање е колку се невладините организации навистина невладини и независни, кога веќе повеќето од нив добиваат буџетски пари.... а мислам дека повеќето се перални за крадење пари...

    е сега, за кус рок занимација и ангажман (обично скоро стално неплатен) се наоѓа работа, но освен искуство за резимето, таквите ангажирањабаш и не се којзнае колку продуктивни.
     
    На raww и Tanjamm им се допаѓа ова.
  17. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.079
    Допаѓања:
    11.222
    Навистина се перални на пари. Бев во странство, но не преку нво, туку добив стипендија, и таму организаторот кој раководи со институција и добива странски пари од Германија ништо од ветеното не исполни, активностите кои требаше да ги организира за моја промоција како уметник не ги направи. Едноставно го снема човекот, отиде некаде на патување, и ништо. Си ја земав стипендијата, но никаква промоција не ми направи. Не ми беше сеедно. На Балканот дрпатори на пари колку сакаш, а барем да почнат да работат. Не знам само како им даваат пари странците. Парите што ги земав ги вложив овде, барем да има некој позитивен ефект. Треба странците да им бараат отчет, да бидат строги, и да имаат високи критериуми за тоа кому даваат пари.
     
    На Laufinam и raww им се допаѓа ова.
  18. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Девојки, би сакала да волонтирам во Меѓаши или некоја организација против насилство на жени, пример како работник во кол центар... На странава на Меѓаши не можам да се снајдам кај да се пријавам. Може и да ми препорачате некоја организација. И кажете ми дали е можно после волонтирање да те вработат?
     
  19. dea.18

    dea.18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2021
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Одамна ти е прашањево, но ако го најде одговорот, би ти била благодарна ако споделиш. Mе интересира и мене (не за кол центар, туку општо за таков вид на невладини) :)
     
  20. FreeToGo

    FreeToGo Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2014
    Пораки:
    727
    Допаѓања:
    866
    Пол:
    Машки
    Дечки и девојки, јас барам работа за мајка ми, по можност во невладина организација и со пола работно време.
    Инаку таа е пензионер (62 г.), меѓутоа е магистер по етнологија и антропологија и има искуство во сметководство и финансии. На жената не ѝ се седи дома :D