Невработените можно е да добијат еднократна парична помош

Дискусија во 'Коронавирус' започната од AnаR23, 15 мај 2020.

 1. AnаR23

  AnаR23 Активен член

  Се зачлени на:
  6 март 2019
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Нов сет на мерки со кои ќе се зголеми јавната, но и личната потрошувачка подготвува Владата, како дел од третиот пакет мерки за спас на македонската економија.

  Една од опциите е пари да добиваат и граѓаните за да се зголеми лична потрошувачка која, според Народна банка, годинава значитело ќе се намали.

  Како што дознава ТВ 24, се разгледуваат повеќе варијанти, а за мерката се планираат околу 70 милиони евра.

  Социјалните случаи, невработените, младите, а посебно студентите можно е да добијат еднократна парична помош, која според некои проценки може да стигне и до 10.000 денари.

  Освен стимулација на приватната потрошувачка, новите мерки предвидуваат и раст на јавната потрошувачка преку форсирање на капитални проекти.

  Новите мерки треба да бидат внесени во ребаланост кој го подготвува Министерството за финансии.
   
  На LadyC, cresa-jagoda и ivimis им се допаѓа ова.
 2. Dandra

  Dandra Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2020
  Пораки:
  248
  Допаѓања:
  384
  Ne veruvam vo vakvata pomos od vladata
   
  На Iv.c, Aleksandra1977, Nightwish11 и 2 други им се допаѓа ова.
 3. kikin

  kikin Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2010
  Пораки:
  4.062
  Допаѓања:
  13.520
  Пол:
  Женски
  Да го видиме и тоа чудо. Секако продолжија вонредна да ги 'до-обработат' финансиите во државава.
   
  На Aleksandra1977 и oblace1 им се допаѓа ова.
 4. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.659
  Допаѓања:
  24.776
  Пол:
  Женски
  Кажа муртинецот дека ова со 10000 се само шпекулации. Не очекувајте многу од оваа неспособна влада, не даваат пари на народ така лесно туку само земаат. Треба за нив повеќе да има за бадеми и лешници.
   
  На LadyC, Scorpiongirl12, Tea678 и 9 други им се допаѓа ова.
 5. lovestoneddd

  lovestoneddd Популарен член

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  3.943
  Допаѓања:
  37.379
  Пол:
  Женски
  Никој ништо не виде ни од прв сет мерки, ни од втор, камо ли од трет.

  Новинарите место да сликаат луѓе кој и каде отишол и дали носел маска, може да се позанимаваат со ова прашање. Додека лоповиве на тв гордо збореа за меркиве и даваа лажни бројки, по центрите за социјала и бирото, ги враќаа луѓето назад, уште образци немале за аплицирање.
  Нека засукаат ракави и бар еднаш у животот нека бидат новинари а не навиени кукли. Да се направи истражување зошто меркиве останаа неискористени, односно, кој не им даде прилика на граѓаните да ги користат.
   
  На Nausicaa, Sejfullai, Aleksandra1977 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. spacegirl92

  spacegirl92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2016
  Пораки:
  256
  Допаѓања:
  1.264
  Пол:
  Женски
  Студентите имат ли право да земат парична помош?
  Се пријавува ли некаде?
   
  На blady, Aleksandra1977, Nightwish11 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  4.250
 8. Tan4ence

  Tan4ence Форумски идол

  Се зачлени на:
  12 октомври 2011
  Пораки:
  4.583
  Допаѓања:
  25.842
  А кои па беа први и втори мерки, па сега трети?
   
  На Aleksandra1977 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  4.250
  Кузнае најверојатно на првите се мисли за угостителите. Иако не верувам дека ни овие ќе бидат исплатени, како и секоја мерка ќе има некој невозможни услови што само мал дел ќе добијат
   
  На jasbi, Dessa и Aleksandra1977 им се допаѓа ова.
 10. raww

  raww Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2014
  Пораки:
  791
  Допаѓања:
  4.250
  Колку пари само имаат земено сега од европска унија ја не гледам никакви резултати... Ни па негде тие пари дс се вложени, срамота е лекарите што само 20% повеќе ќе земат за овој труд а каде се и другите работници што работеа додека траеше вонредната достојба?
  Исто така не е ни објаснето за додатокот за тие што земале плата под 15000 сиг ке излезе постојано што зимале толку плата..
   
  На *Amethyst* му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Аргентина *

  Аргентина * Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  1.809
  Допаѓања:
  3.850
  Пол:
  Женски
  Ќе им давале по 9000 да се потрошет во кафана, на фризер и во продавница на македонски производи за еден месец и то помош било хахахаххаххахах не ве можам значи

  шо ќе прајш со тие пари, залихи од стоби флипс
   
  На *Amethyst*, blady, СуперДевојка и 4 други им се допаѓа ова.
 12. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  2.631
  Пол:
  Женски
  Дане испадне работава да ни дадат па после да ги вратиме
   
  На Dessa и Aleksandra1977 им се допаѓа ова.
 13. irrelevant

  irrelevant Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  7.654
  Како почнаа прво ќе даваа 7000 на сите невработени, така кажаа на тв, ќе даваме по 7000 на невработени. Кога ќе ги прочиташ ситните букви најдоле, т.е условите што ги имаа дадено за тие бедни 7000, само за невработени кои за време на кризата добиле отказно решение на основ на кризата тие ќе ги добијат парите.

  Значи овие два месеци да те отпуштиле од работа, газдата да ти објаснел дека ти си добар работник ама поради кризата мора за жал да те избрка зошто нема доволно пари да ве исплаќа сите вработени и ти се тоа да го докажеш пред државата. Значи не да си добил отказ како нередовен и недисциплиниран, или други причини, него само една и единствена причина да е проблемот со кризата и да докажеш дека е така. Што нема шанса да докажеш или е премногу малтретирање и папирологии, така да и зад секое ќе даваме постојат услови за кои ти треба магија да ги исполниш. Не верувајте на се што ќе кажат на тв, тоа е површно и кажано за да се гласаат, не се надевајте на некои мерки или помош од државата условите нема да ги исполните ви гарантирам.
   
  На Nausicaa, GirlRose, Nightwish11 и 9 други им се допаѓа ова.
 14. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  4.982
  Пол:
  Женски
  Дали и оние невработени кои што не бараат работа преку завод за вработување ги следува оваа помош ?
   
  На SummerGirl, cresa-jagoda, АнеАце и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. СуперДевојка

  СуперДевојка Популарен член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  1.907
  Допаѓања:
  12.056
  Пол:
  Женски
  Колку се исповозбудивте со детални прашања ко да чекаат парите некој ентер да стисне и да легнат на сметка. :D
  Чекајте бе дечки, тие на фирмите не дадоја пари, па на невработените. Па процедура е тоа, па Нинче 100 пати ќе се премисли, па ќе се променат условите, па ако се решат да дадат (читај ако остане нешто неукрадено) ќе треба магично за четврт ден да собереш пет илјади документи за да аплицираш, па да чекаш да ти одобрат и на крај да чекаш да те исплатат.
  До кај семптември ќе завршат.
   
  На Mami3, *Amethyst*, Sexychica и 6 други им се допаѓа ова.
 16. JoanaS

  JoanaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2016
  Пораки:
  538
  Допаѓања:
  3.497
  Пол:
  Женски
  Дали некој може да ми каже на кој линк можам подетални информации да најдам за услови и критериуми кои треба да се исполнуваат за допивање на помош за сите мерки кои се досега објавени?
  Затоа што цело време гледам дека нешто се објавува а никаде начин како да се стигне да таа помош...не знам дали јас не можам да најдам детали или не се информира доволно за да нема голем одѕив. Некако не е доволно транспарентно...
   
  На glisa, ivimis, spacegirl92 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Bezimenka90

  Bezimenka90 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  7.642
  Пол:
  Женски
  https://vlada.mk/ekonomski-merki-covid19

  На странава ги има сите економски мерки.
  Најверојатно мерка 4 и 7 се тие за граѓаните.

  Како што успеав да разберам мерка 4 е за тие што биле отпуштени од работа.
  https://koronavirus.gov.mk/merki/ekonomski-merki/merka-4

  "Граѓаните со прекин на работен однос, имаат право на паричен надоместок во висина од 50% од просечната месечна нето плата на работникот за последните 24 месеци. Право на паричен надоместок има невработено лице што било во работен однос најмалку 9 месеци непрекинато, или 12 месеци со прекин во последните 18 месеци, пред престанокот на работниот однос."
  "Граѓаните што останале без работа поднесуваат барање во Центарот за вработување во местото на живеење, во рок од 30 дена од денот на престанокот на работниот однос."

  Мерка 7 е за социјално.
  https://koronavirus.gov.mk/merki/ekonomski-merki/merka-7

  "За да добијат минимална гарантирана помош, материјалната необезбеденост на лицата се утврдува врз основа на вкупната просечна висина на сите приходи на сите членови на домаќинството по сите основи, сметано само од последниот месец, наместо досегашните три месеци."

  https://koronavirus.gov.mk/wp-content/uploads/2020/04/Uredba-za-ZSZ-30-3-2020.pdf
  Ова е уредбата.
  "Подносителот на барањето, односно неговиот законски застапник или старател е должен надлежниот центар за социјална работа да го извести писмено или по електронски пат, за секоја промена на фактите или околностите кои влијаат на користење на правото и биле основа за признавање на правото од социјална заштита, најдоцна во рок од 30 дена од денот кога настанале тие промени."


  Само според искуството со исплатата на 14500 за фирмите, може уште 10 пати да ги сменат уредбиве и за се тоа ќе бидеме транспарентно известени во 5 за 12. (wtf)
   
 18. Lima24

  Lima24 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2014
  Пораки:
  985
  Допаѓања:
  2.631
  Пол:
  Женски
  Ако чекаме од влада и Нинче да ни даде пари... сто пати се предомислија за претходните мерки. Тоа е дечки само за поткуп на глас и на збор. Во реалност не очекувајте вакво нешто. Прво тие што работат не им дале плата и тие што останале без работа не добиле помош, па за невработените не надевам ни најмалку. Тие и онака се невработени меѓу кои и јас и сам ако не се помачиш никој не те ферма.
   
 19. нина122

  нина122 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2018
  Пораки:
  1.263
  Допаѓања:
  3.148
  Пол:
  Женски
  Да беа озбилни со мерките ќе кажеа каде кој и од кој до кој датум може да се пријавиме и кој документи требаат.
  Вака се паѓа во вода.
  Нит каде да се пријавиш.
  Нит на кого конкретно му следува.
  Нит од кога до кога е пријавување.
  Конкретно за студентите.
  Буквално ништо официјално.
  Се е на "Ќе дадеме", "Се планира", "Ќе добијат".
   
  На glisa, Rubiii, Sexychica и 2 други им се допаѓа ова.
 20. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  7.625
  Допаѓања:
  129.715
  Пол:
  Женски
  Би требало да НЕ ги следува
   
  На SummerGirl и eta им се допаѓа ова.