1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Невработени бремени жени

Дискусија во 'Бременост' започната од NovusOrdoSeclorum, 16 март 2020.

 1. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  2.265
  Пол:
  Женски
  Не гледам дека има ваква тема, ако сум грешка пренасочете ме слободно.
  Ме интересира дали невработените жени имаат право на социјална заштита некаква парична и која е процедурата да ја добијат?
  На другарка една моја прва бременост и е и е невработена. Ваљда има некаков закон и за овие жени.
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.510
  Допаѓања:
  70.430
  Пол:
  Женски
  Имаше нешто еднократно од Социјално што даваат, макс 100 евра да беше. Ваљда за тоа мислиш? Најдобро да си праша таму.
   
  На NovusOrdoSeclorum и SummerGirl им се допаѓа ова.
 3. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.861
  Искрено не знам дали ни следува нешто. Јас сум невработена и плус студентка. Но немам поим дали имам право на некоја сума.
   
  На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.886
  Допаѓања:
  134.049
  Пол:
  Женски
  Само еднократна парична што е следи од град Скопје и од општина плус . Ете пример општина Карпош баш дава на еднократна плус кај кој едниот е невработен и сл... Друго како породилно нешто не, оти не ви тече стаж, мада може е најпаметно во Завод за вработување да прашате да не може да се пријавите како невработени па да следи нешто мада сумњам ...
   
  На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Малечко Кикенце

  Малечко Кикенце Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2016
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  54
  Имаш ли здравствено осигурување ?
   
 6. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.861
  Да, осигурана преку татко ми.
   
 7. Mantub

  Mantub Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 ноември 2017
  Пораки:
  10.800
  Допаѓања:
  97.027
  Пол:
  Женски
  Јас колку што знам следи еднократна парична помош за новороденче ама следи и за вработени, за сите е таа. Друго не сум слушнала.
   
  На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.
 8. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.709
  Допаѓања:
  108.551
  Мислам во брак си веќе.. ова ќе треба да ги регулираш пред да имап проблеми.
   
 9. CareTee

  CareTee Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2020
  Пораки:
  1.055
  Допаѓања:
  2.949
  Пол:
  Женски
  Доколку си во брак, и маж ти е вработен, би требало да си средиш преку него да си осигурана. Ние баш заради здравството правевме регистрација и сега преку него си имам здравство.

  Не верувам дека може преку родител штом си мажена. Ама и дека си студент сеуште незнам тоа како оди. Најубаво да си се распрашаш во фондот.
   
 10. NovusOrdoSeclorum

  NovusOrdoSeclorum Популарен член

  Се зачлени на:
  14 септември 2011
  Пораки:
  1.044
  Допаѓања:
  2.265
  Пол:
  Женски
  А ако си е осигурана како невработена во социјално? Дали тогаш плаќа за пораѓање у државна? Требаше да се венча, ама ради короната останаа така, плус ризична бременост, па не смее од кревет да станува, не па да иде во матично, да се изложува на опасност. Плус и тој маж и мислам дека менуваше работно место, па сега е невработен. Млади се двајцата, па се уште на мама и тато. Ваљда знае некоја нешто за вака.
   
 11. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.861
  Се уште имам осигурување преку татко ми. Проверив пак пред некој ден. Мажена сум од февруари. Прашував и ми рекоа дека се водам според матичен број, а не според презиме. Е сеа за после породување не знам дали ќе биде проблем нешто..
   
  На CareTee му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.709
  Допаѓања:
  108.551
  На родител може додека си во заедница со родителот. Со брак, го губиш тој основ. Секако дека во овој момент ќе бидеш пријавена, ама може да има проблем некој од вас. По грешка кај татко ми бев останата како пријавена иако со години имав свое осигурување. Татко ми имаше проблем години отплосле.
   
  На LadyC и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 13. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.861
  Епа ќе треба да средам изгледа што побрзо. Веќе влегувам во 9 месец.. Планирав во септември како и секоја година кога се носи белешка бидејќи сум студент. Ама сега не знам по породување да не ми се појават проблеми.
   
 14. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.709
  Допаѓања:
  108.551
  Мислам сега да не си комплицираш. Они секако нема да проверат одма, ниту ќе се ангажира некој во фзо да прави такви проверки. Работата е да не го оставиш така.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.861
  И јас така планирав, да не комплицирам, секоја година во септември носам белешка за редовен студент и ми регулираат тогаш. Сега искрено не знам и колкава процедура ќе биде. Ама не знам да не ми направат проблем по породувањето за пријавување на детето.
   
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.709
  Допаѓања:
  108.551
  Не е некоја процедура. Треба само книшка твоја да дадеш кај мт во фирма и они ќе те пријават преку него.

  едит. За пријавување на бебе никаква улога не ти игра. Бебето ќе си го пријавиш преку таткото за здравствено.
   
 17. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.861
  Моментално не работи административната служба кај што е вработен мм. Ќе се распрашам баш и ќе видиме кога ќе менувам.
   
 18. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.709
  Допаѓања:
  108.551
  Кога ќе се роди бебе, средете за тебе и бебето заедно. Сега не се замарај со администрација.
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.941
  Допаѓања:
  7.861
  Ти благодарам. :l:
   
 20. Jana06

  Jana06 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  9.165
  Допаѓања:
  28.773
  Пол:
  Женски
  Ако е пријавена како невработена, треба да и е покриено здравственото од државата и да не плати ништо во болница. Секако треба да си праша, сега не знам дали уште се пријавува секој месец како порано.
   
  На NovusOrdoSeclorum му/ѝ се допаѓа ова.