1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на гради

Дискусија во 'Тело' започната од ForeverYoung, 22 јуни 2010.

  1. preetygirl-J

    preetygirl-J Нов член

    Се зачлени на:
    26 мај 2010
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    78
    После туширање само ставам бебешка крема на градите и толку...И бебешко млеко за тело користам..А ова за градник, јас сум навикната постојано да носам, некад и спијам со него...Градите ми се природно многу дигнати и ако не носам градник, еве по дома , ако ми дојде некој на гости ненајавено, све ми се познава одоздола, ќе пукнам од срам :lol: :lol:
     
  2. Chocoholic.girl

    Chocoholic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    39
    Имам мали накај средни гради и јас исто не спијам со прслуче навечер,но почна носењето на прслук со фисбајн да ми прави проблем и преку ден. Ми ги дразни злездите и имам како грутки (не се големи но сепак постојат и ме болат). Дали тоа се има случено и на некоја од вас? Многу сум загрижена не знам дали е опасно тоа :worried:
     
  3. LovelyGirl

    LovelyGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    1.551
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Имам мали гради....и не носам градник нон стоп....посебно кога спијам ...поугодно ми е без него...инаку немам некоја нега за нив.... :)
     
  4. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116

    Не сакам да те плашам моме, но мама ми често ме опоменува да се допирам на градите за случајно да не почувстувам внатре грутки, тоа се туморчиња, и обавезно оди на преглед. Најчесто се бенигни ама ти пак оди на лекар. :!:
     
    На Chocoholic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. lylaby

    lylaby Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2010
    Пораки:
    631
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    мали гради ама цврсти имам ,градник на спиење никако а воедно иво будно стање :) немам потреба ретко кога носам градник скоро ич,само на злегување ама некогаш и не дека модава денеска знаете маицки вакви такви....имам 5 6 градника што можеби е малку за една 25 год девојка ама па навистна немам потреба ,а за нега ништо посебно не правам само с емачкам со млеко за тело и тоа е тоа :)
     
  6. Chocoholic.girl

    Chocoholic.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    198
    Допаѓања:
    39
    Фала многу за советот :) бев на доктор и стварно испадна дека туморчиња се во прашање но среќа не биде опасни,сами по себе поминувале :)
     
  7. gami

    gami Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2010
    Пораки:
    628
    Допаѓања:
    125
    Јас имам средни кон мали повеќе и не практикувам некоја посебна нега, значи после туширање млеко за тело и тоа е тоа. Инаку градник си носам постојано :)
     
  8. Linn1

    Linn1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    1.221
    Допаѓања:
    1.935

    Па како прво ќе се испотиш(зависи од сунѓерите во него), после има жици можат во вртењето да те боцкаат и кога ке станеш може да ти останат траги од градникот. И незнам онака на пр мене непријатно ми е да спијам со градник:* :hai:
     
  9. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    не практикувам некоја посебна нега, значи после туширање млеко за тело и тоа е тоа. Инаку градник си носам само кога искачам и лето нон стоп освен кога спијам
     
  10. ANELIJA

    ANELIJA Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2010
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    154
    Имам доста големи гради :| :| И читам тука дека не носат по дома градник.Ај кога сум сама дома не би носела,но кога се дома сите татко ми бра ми :o не знам некако ме срам.Многу ми се познава дека не носам и ми се уште поголеми.А пред да ми дојде јојјјјјј до устата ми дојдат кога ке легнам и многу ме болам нема спиење на стомак
     
  11. Mandarinna88

    Mandarinna88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2010
    Пораки:
    218
    Допаѓања:
    116
    Ја препорачувам докторката Светлана Темелковска што работи ехо на гради и мамографија. Жената е прекрасна, ќе ви објасни се, ќе ве смири и сите стравови ќе поминат :))
    Јас сум дете на фамилија со позитивна анамнеза, и двете баби ми се починати од канцер на дојки, а мајка ми во пубертет била склона кон формирање на фиброаденоми (доброчудни тумори) и затоа сега имам најголем страв од повторување на истото мое колено :/
    Докторката ми кажа дека веќе генетиката не игра никаква улога бидејќи овие заболувања се веќе толку распространети, што веќе ретко кој доктор го интересира генетика.
    сите жени се склони на канцери после 40та година, затоа по наполнување на 40та година, задолжителни се редовни контроли.
    За ваквите 20годишни хипохондрици како мене следеше советот дека нема потреба да се плашам, бидејќи од сите гени има само 2 кои се одговорни за генетско наследување на канцерот (ако сакаш да имаш мирна глава се прават во ману тестирања за да видиш дали ги имаш гените во својот геном)
    Ми беа дадени совети често да си правам самоконтрола на градите, за да добро ја научам нивната правилна форма и да можам многу лесно да откријам и сама кога ќе има некоја промена.
    Ако забележам тврдина, топче, кое на допир боли - се работи за фиброаденом т.е. доброчуден тумор кој се отстранува оперативно и не е ништо страшно.
    Доколку и по поминување на месечниот циклус јас чувствувам болки а не забележувам тврдини или топчиња, најверојатно станува збор за циста - која не е воппшто страшна и нема потреба да се отстранува, бидејќи претставува насобрано фиброзно и жлездено ткиво, кое исто така како што спонтано настанало, може исто така спонтано и да изчезне. На ехо цистата се гледа како црно кругче кое зад себе остава бела сенка.
    Канцерот е најлошата варијанта и на ехо се забележува како црно кругче кое зад себе остава црна сенка. На допри не боли.
    Ништо од ова не е страшно доколку рано се открие и подоцна се внимава на него, се третира или соодветно се отстрани.

    ЕВЕ КАКО ДА СЕ ПРЕГЛЕДУВАТЕ САМИ:
    Легнете на креветот и доколку сакате да ја прегледате левата града, кренете ја левата рака позади/над глава. Потоа со дланката допирајте ја градата, а НЕ СО ПРСТИТЕ. Движењето би требало да изгледа исто како да правите топчиња од тесто за бомбици, само нормално со позабавени движења :D хахаха :D ) за преглед на десната града, ќе ја кренете десната рака позади/над глава.
    Доколку забележите било какви промени, не чекајте другарките да ви кажат што ви е, туку правец кај доктор кој што точно ќе знае дали и каков проблем имате.

    Се надевам дека многу ви помогнав :*
     
    На marina22mk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    368
    Ми излезе нешто на брадавицата на левата града...
    Нешто надворешно, црвено топче.. не ми личи на бубуличка, ме боли на допир :worried:
    Му се има случено нешто вака слично на некој?
     
  13. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Сакам да ве прашам, тие што има поголеми гради, од каде купувате прслук????? Јас моиве ги третирам како Марија Антоанета, само од Триумф и Лиска им имам купено, ама не ми се некако интересни таму моделите, сите се еднобојни, а јас сакам боја, шара да има бре :D :D

    А да и уште едно прашање, какви купачи??? Едноделниот и јас имаме историја, ама сакам да сменам на дводелен, без да го усреќам цел посилен пол на плажа
     
  14. kostovaivana

    kostovaivana Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    2.589
    Допаѓања:
    14.366
    Пол:
    Женски
    Јас имам доста големи гради и исто имав проблем со наоѓање на прслук. Пред неколку години во Бисер отворија една продавница за долна облека. Се вика Lady Victorija. Се наоѓа позади Бисер, карши Тинексот. Производите таму се од Турција ама се многу убави, ефтини и квалитетни. Прслуците се од 180-220 денари. Јас веќе 3 години од таму купувам и не сум имала никакви проблеми.
    А за купачи јас конкретно за дводелни секогаш сум се одлучувала за триаголници. Мислам дека најубаво ми ги собираат градите и не изгледа пренападно.


     
  15. WhiteButterFly5

    WhiteButterFly5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2011
    Пораки:
    283
    Допаѓања:
    69
    Јас секогаш спијам со прслуче и сега на градите имам некои црвени линии. :|
    Погоре прочитав дека прслукот ги надразнувал вените, а мене можеби и од тоа ми е. :sweat:
     
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Знам како ти е..ист проблем :/ Плус не можам да не носам дома, незгодно ми е. Да ми беа помали ајде де, али вака... :worried:
     
  17. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Прслук не носам ни за спиење ни за дома освен кога имам гости,се знае само кога сум надвор.Иначе ставам често 1 крема на Авон лилава паковка,таа е за затегање на градите и баш е добра,а некогаш само обично млеко за тело.Сум читала дека убаво е 2пати во месец да се мачкаме со маслиново масло на градите,добро било за тонусот.
     
  18. Teresa94

    Teresa94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2011
    Пораки:
    326
    Допаѓања:
    108
    Јас неможам без прслук и кога спијам не го вадам и секогаш носам оној со жица што е во него овие другите не ми ги држат убаво x). Неможам без прслук не се чувствувам пријатно а и малку ме болат кога не носам нз зошто.
     
  19. The.Complicated

    The.Complicated Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2010
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    235
    Пол:
    Женски
    Викајте ме луда, но мене градникот не ми е пријатен и веќе 4 години носам само бејби дол, спортскиот градник. Дали би им наштетило на формата на градите, ако продложам да го носам само него?
     
  20. MacYsho

    MacYsho Активен член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    5
    Девојки сакам да си семам он тој прслукот пуш-ап ама незнам како можам да го препознам, како изгледа и ако одам да купувам не ми е пријатно да му речам дали имате прслук пуш-ап, глупо е :D :D :D :D