1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на папоче кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 9 октомври 2012.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    За секој случај јави се кај патронажната. Но мислам дека не е ништо страшно. Ја подвиткуваш пелената за да е слободно папочето така?
     
  2. KiT

    KiT Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2012
    Пораки:
    1.257
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Дали знае некоја поискусна мамичка до кога можам да му ставам на моево бебушче од онаа пудричка за папочето, 2 месеца скоро ќе наполниме, али мислам дека е добро чисто за дезинфекција бидејќи можно е урината и нагоре да отиде накај папочето..ајде совет :)
     
    Последна измена од модератор: 29 април 2017
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.541
    Допаѓања:
    95.413
    Пол:
    Женски
    Абе како урина да оди нагоре што збориш. Не му се сеќирај толку многу, мисламд дека џабе ти е сега да ставаш било што, тоа веројатно си е веќе затворенко, т.е. треба да е веќе се затворено, освен ако паднало папочето ептен скоро, има случаеви каде што паѓа дури после еден месец. еве сега баш колешката ми кажува.
     
    Последна измена од модератор: 29 април 2017
  4. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    На папучето ставав жолт прашок и алкохол до 10дена, значи падна папочето, крвареше, па примивме инекција, се среди и веќе не ставам. Сега си е најнормално, се бањаме, после бањање го чистам со памукче, за да ја соберам водата ако има останато и толку.
     
    Последна измена од модератор: 29 април 2017
  5. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    мамички нас денес ни го гореа папочето и ни рекоа да не го водениме некој ден... има некој вакво искуство???
     
    На Spiritus му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Претпоставувам папочето е отпаднато нас еднаш ни го гореа така ама паднато и беше и нен ирекоа дане го водениме туку само да капнуваме алкохол внатре и со газичка дапоминувам и толку . Нас папочето ни отпадна во болница зашто окапавме таму 8 дена така дај ас не знам како се брише папоче неотпаднато со 70 % алкохол туку само капнував во дупчето и тоа го пребришував
     
    Последна измена од модератор: 30 април 2017
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    да паднато ние, додуша нас ни падна покасно после две недели некаде, и не ни беше убо зарастено веројатно , а инаку претходно ми рекоа го прскаме со спреј бивацин, пак да продолжам ми рекоа така
     
    Последна измена од модератор: 30 април 2017
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.049
    Папочето не се мокри при бањање додека да падне, а ние зошто и не ја бањавме секој ден немавме проблем , само ни течеше крв, па затоа примивме инекција витамин К
     
  9. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    нас ни рекоа уште на болница да го водениме, немало гајле, и после тоа ни падна, и си го мачкавме со алкохол и спррејче, ама ете денес ни го гореа, ни рекоа два-три дена да не го водениме и после ке одиме на контрола да видиме шо ке ни речат
     
  10. pepus

    pepus Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    695
    Допаѓања:
    156
    Сигурно имало нешто со зараснувањето зашто не стававме бивацин ние
     
  11. ikame

    ikame Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2012
    Пораки:
    600
    Допаѓања:
    368
    Пол:
    Женски
    и ја симав проблем со папочето ние го горевме едно6-7 пати и никако не го мокревме суво ја бањавме варев камилица па со ракавица ја миев и супер беше а после кога зарасна го намокривме али требало да се натапка со суво папочето за да не се појави црвенило
     
  12. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Ај и јас да си прашам...ни падна папочето на 10-ти ден, но во тоа дупчето остана такво како корупче црно. Значи падна од штипчето надоле но дупчето е уште црно. Јас и ставам алкохол во него. Дали така е кај сите или да си појдеме на лекар/
     
    Последна измена од модератор: 30 април 2017
  13. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    На малата и падна папочето на 6-ти ден но продолжи да крвари, матичниот не прати на неонатологија и таму ни рекоа да ставаме хидроген 3% во папочето и кога ставаме ако врие значи дека уште не е зараснато, а потоа со алкохол да го чистиме ама алкохолот само на стапче за уши. И така за 2-3 дена убаво и зарасна.
     
    Последна измена од модератор: 30 април 2017
  14. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Мамички може ли некоја да сподели искуство.Каква нега му е потребна на паднато папоче,на ќерка ми и падна ама во болница,па незнам а сега на синко му пу падна дома колку што ме држи памтење патронажна ми рече да ствам алкохол и пелената да биде превртена да не го прекрива друго не памтам :$ Дали смеам вечер да го бањам и како да го негувам?
     
  15. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Smees src ke si go banjkas sekoj den
    Na stomaceto ke mu stavis malo peskirce koga ke go banjas taka ke go drzis,so liceto prema koritceto( nadolu) so rakata za stomaceto
    Papceto ke padne a 5-7 dena
    Papceto od okolu ke go mackas so alkohol 70%( na stapce za usi) I potoa od prasakot vo sredina I vnatre ako ima mesto da piknes
    Ete od sabajle mozes I navecer posle banjanje
    Pozz se najubavo se nadevam me razbra loso objasnuvam
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Симона а нели треба кога ќе падне да се става хидроген 3% или нема врска може да продолжам да ставам алкохол 70% како до сега? Мм купил фластери за папоче ама некако ми е шубе да му ставам. Дали има опасност од лепење за пелената и дали газа да му ставам или може да се залепи?
     
  17. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Нас вака ни кажаа на клиника, да истураме хидроген во папочето и потоа со стапче натопено со 70 % алкохол да премачкаме.
    Хидрогенот кога се става во папочето врие и се додека врие значи дека не е зараснато. Откако ќе престане да врие - да се става уште 2-3 дена.

    Јас не ставав фластери, а и нема потреба да се задушува со фластери, така побрзо ќе зарасне.
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    јас од прв ден му го воденев, само после му го бришев убаво со пелена, му ставав 70% алкохол, и прашак, ама откако ми кажа др купив спреј бивацин и го прскав 2 на ден со него и одма му зарасна , а пелената му ја ставав над папочето додека му падна, а после најнормално ;)
     
    На Mama25 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Za hidrogen stvarno neznam
    Patronaznata mi rece uste nekoj den da mu stavam od prsakot so stapce vnatre
     
    На Iva2 и Mama25 им се допаѓа ова.
  20. Mama25

    Mama25 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    1.440
    Допаѓања:
    10.957
    Пол:
    Женски
    Мамички фала што се потрудивте и одвоивте време да ми одговорите :hai: