1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на папоче кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 9 октомври 2012.

  1. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    18.223
    Прво со алкохол убаво исчисти, па стави хидроген,протрлај со стерилна газа. Него нема да го боли, а за негово добро е да нема остатоци,затоа треба убаво да исчистиш. На крај прашокче и гледај да не го покриваш со памперсот(подвиткај го) за да диши.
    Кај нас падна на 5ти ден, мислам дека 2 недели го третиравме.
     
  2. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Подлабоко и погрубо чисти го, да нема како слуз, како лигаво - крв и утре ако се појави може ќе треба лапиз да се прави, не е ништо страшно и болно тоа, само ќе го допрат со едно стапче, т.е сребро нитрат
     
  3. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Мајки бевме на педијатар, убаво му го исчистија папочето. Добивме совет дома деновиве да го капиме почесто и да се водени папочето, убаво да се мијс и со купка за да може да омекни делчето засусена крв, после капење убаво да се исуши пред да се облече бебето. Два пати дневно третман со хидроген па прашаце Банеоцин. После 2 дена засупената крв испадна и нема повеќе крварење. Поздрав и мн ви благодарам за одговорите
     
    На Sofi.ja и Lili4e им се допаѓа ова.
  4. Kalina J.

    Kalina J. Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2021
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    1.018
    Пол:
    Женски
    Мајки папокот ни падна пред 3 дрна...до денеска има внатре како крв засушена и плус има и на бодињата каде што му допираат на папокот ...течено крв дали е нормално ...ставам прашок
     
  5. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Продолжи со прашокот, ако пак гледаш дека влажи, чисти го убаво со алкохол и прашок
     
  6. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Исто беше и кај нас. Бевме на педијатар во Советувалиште и добивме совет да го капиме почесто и да ставаме убаво од сапуница од купката кај папочето за убаво да се мија, после капење мн убаво да се исуши. Два пата дневно да ставаме Хидроген 3% и да се остави убаво да изврија, потоа со стерилна газа убаво да се избриши и исуши од Хидрогенот и да се стави Бенеоцин прашаче. За два три дена се среди и испадна засушената крв и заздрави папочето. Поздрав
     
    На Ljubova и Kalina J. им се допаѓа ова.
  7. Candyyy

    Candyyy Активен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2021
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Mamicki padna papoceto na 7 dena, bevme na pedijatar tamu go iscistija i ni kazaa nisto da ne stavame... Eve dva dena veke na gazickata koga menuvame pelena ima krv mnogu malku, no sepak ima. Sovet
    Inace gazickata ja prekrivam so pampersot, kako poinaku ne znam, a da stoi
     
  8. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со поголем гранулом на папоче? Одиме и ни го чистат со сребро нитрат но нема подобрување..Веќе сме 38 дена уште не се затвори..
     
  9. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Zdravo dali etanol se stava i koga papceto uste ne e opadnato okolu nego ili koga ke opadne ?
     
  10. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.280
    Допаѓања:
    5.068
    Пол:
    Женски
    Додека не падне се чисти со алкохолот, а откако ќе падне се чисти со хидроген и после се става банеоцин прашок
     
  11. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Ме чудиш како нема подобрување ако го лапизираат со сребро нитрат.. од 2-3 пати треба да се затвори. Кој ви го чисти? И Не треба секој ден да знаеш
     
  12. ni.na

    ni.na Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2012
    Пораки:
    1.628
    Допаѓања:
    1.565
    Ние бевме неколку пати за да го поминат со сребро нитрат и се среди
     
    На Butterfly1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Butterfly1212

    Butterfly1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2021
    Пораки:
    413
    Допаѓања:
    114
    Пол:
    Женски
    Во ре медика ни го чистат на неколку дена...До сега бевме 5-6 пати а денес ни рекоа ќе се затвори но ќе треба повеќе време и во среда ќе ја види професорот Димов..
     
  14. Lili4e

    Lili4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2021
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.555
    Пол:
    Женски
    Ke se zatvori, nisto strasno. Pravi redovna toaleta na papceto, i pogrubo. Ne go boli ne se sekiraj, jas so dvete istoto go pominav
     
    На Butterfly1212 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cvet Cvet

    Cvet Cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    74
    Пол:
    Женски
    Devojki zdravo denes evo Edna nedela kaj sto sum porodena s na bebcevo uste ne mu e padna to papoceto a denes mu protece krv megutoa papoceto e podvrzano do pplastice nekako nemozi da se napravi nemojs posebna nega iskustvo ako znae nekoj da mi kaxi
     
  16. @nchy

    @nchy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2017
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    127
    Пол:
    Женски
    Мајки, каде наоѓате прашок Банеоцин во Ск? маж ми прашал во неколку аптеки му кажале повлечен од продажба е
     
  17. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    18.223
    Нека види бивацин,истото е
     
  18. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.675
    Допаѓања:
    4.248
    Чистење со стерилна газа и 70% алкохол и прашак обавезно чим крвари. Може и 2 пати на ден. Не ти покажаа како си чисти? Испод пластичето фати со газата околу, не ги боли, отиди и на контрола ќе го исчистат и ќе ти покажат како. Нас покасно ни падна.
     
  19. Macufka*

    Macufka* Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Мамички имам едно прашање. Се изнаслушнав еден куп работи во врска со папочето. Што направивте со папочето од кога му падна?
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.675
    Допаѓања:
    4.248
    Ништо не сум слушнала, врска нема и за тоа дека има правило. Памтам мајка ми моето дека го чуваше со алката од болница и кога и падна на мојата бевме на преглед, ме прашаа дали го сакам, сплет на околности и хормони дека тоа не поврзувало, си го земав. Грозничко е ама ене го стои у кутијата со спомени за бебка. :D
     
    На Macufka* и Anaroz1 им се допаѓа ова.