1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на папоче кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 9 октомври 2012.

  1. Nela_21

    Nela_21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2021
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Tqka napraviv sega...mnogu ti blagodaram ❤️
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Nela_21

    Nela_21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2021
    Пораки:
    780
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Vaka ni izglda sega papoceto. Otkako padna, cistev okolu so hidrogence i stavav prasoce, i uste stavam. Patronazna ke vidi vo vtornik, pa da prasam vaka li izgleda zarasnato, dobro li e...se plasam da ne ne e vo red, ko da ne e zatvorenko
     

    Прикачени фајлови:

  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.135
    Допаѓања:
    18.243
    Уште треба да се третира,ќе заздраве.
     
    На Nela_21 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ana_mila

    ana_mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    14
    Здраво мајки, бебе е 1 месец старо, папчето ни падна после две недели од раѓање, меѓутоа ни се појави грануломче, правено неколку пати лапизација,вчера го носев на педијатар и ми релоа да продолжам со чистење и да ставам прашок, денес го исчистив и ставив прашок но сум загрижена, за колку време грануломчето треба да се повлече поздрав
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.534
    Пол:
    Женски
    Има во Зегин во Ѓорче, земав јас пред 3 дена, ако сеуште ти треба или како инфо за мајки.

    И на нас ни падна, ама не е ич суво, солзи крвче. Утре сме на педијатар ќе прашам, чистам со хидроген, ставам Банеоцин, мијам со проточна вода од прв ден, и во болница и патронажната така рекоа, не да се кваси со сапуница, само со проточна вода да се полее. Ич не се сеќавам со големото, ама знам дека еден жолт прашок ставив 2 пати и толку бидна, а ова не се затвара и после еве 3 дена солзи. Кај бато беше со штипче, кај ова ко лепено некако, многу грдо изгледаше.
     
  6. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.135
    Допаѓања:
    18.243
    Ќе заздраве за некој ден. Битно да го сушиш убаво после мокрење. Јас ставав хидроген,потоа со стерилна газа и алкохол треба убаво да се исчисти( да се стисне малку,- ти кажува мајка што се плашеше да го допре) па потоа прашакот. И да биде подвиткан памперсот за да диши. Некогаш одозгора ставав сува стерилна газа.
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.648
    Допаѓања:
    99.534
    Пол:
    Женски
    Се исто правам и јас. Прво со тетра чиста сушам убаво, после со газичка со хидроген, па пак со сува газичка и на крај прашоче и чиста газичка.
     
  8. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно и со првото и со ова најголема траума ми е ова со папочето.
    Мене па ми рекоа во болница бањање со проточна, убаво сушење и 2-3 пати во ден чистење со стерилна газа и алкохол. Кога ќе падне капнување хидроген и ако појави крв или солзење прашок.
    Јас па се така нежно забришувам зошто срварно трауматично ми е, а вчера ме караше патронажната дека мора посилно да го одлепувам и поубаво да чистам да не се секирам дека не го боли дека нема нервни завршетоци таму. А јас кога ја гледав мислам ќе се онесвестев. Денес малку подобро го чистев па се надевам ќе падне побрзо:worried:
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lindona

    lindona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zdravo feminki! Sakav da ve prasam za iskustvo! Kerka mi ima 6 nedeli no papoceto ima zolt iscedok i kako da ne e zatvoreno, sekoj den cistam so alkohol i sterilna gaza, megutoa zagrizena sum, ako nekoja ima slicno pominato da spodeli, se najubavo
     
  10. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.135
    Допаѓања:
    18.243
    Педијатар го следи бебето?
     
  11. lindona

    lindona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Da sekako, pedijatarot veli ne e nisto strasno no jas se plasam oti tece zolt iscedok iako dok veli ne e nisto strasno ke pomine, sakav i vam da ve prasam dali imate slicno pominato si vasite bebinja
     
  12. ana_mila

    ana_mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    14
    Истото ни се случува и на нас педијатарот ни вели тоа е грануломче, денес го однесов и ми препорача спреј на биодерма да прскаме и во понеделник пак да го однесам, искрено и мене ме загрижува иако неколку пати прашав дали тоа што солзи е опасно, одговорот е дека солзи бидејќи има гранулом, па ќе видиме би била благодарна ако сподели некој искуство
     
  13. lindona

    lindona Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2020
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Oti imase zolt iscedok pedijatarot mi dade pudra so antibiotik i cisteje so alkohol, sega e podobro, iako doktorot velese deka nema granulom deka so vreme ke se isusi..
     
  14. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    И кај моето имаше жолт исцедок и чистев со алкохол па со банеоцин прашаче, после се испостави дека има грануломче. Го носев на Детска клиника и со едно горење со сребрен нитрат се среди (процедурата е една минутка и е тотално безболна за бебето). Таму ми рекоа дека најдобро било папочето да се третира со хидроген уште од кога ќе падне.
     
  15. ana_mila

    ana_mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    14
    Vo petokot bevme po vtor pat na lapis na detska hirurgija, megutoa doktorot koj prviot pat ni pravese lapis bese vo sala oa edna druga doktorka pak pravese lapis, rece nema potreba da ideme povtorno, megutoa neznam sto da ocekuvam go cistam so hidrogen i stavam cista gaza , kako ponatamu da znam deka papceto e zarasnato i veke nema potreba od lapis ili dr tretman
     
    На Iris-1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    Па ќе го видиш кога ќе се исчисти дека е затворено како што треба. Штом ти рекле нема потреба, значи навистина нема.
     
  17. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.226
    Допаѓања:
    744
    За колку време се повлекува гранулом на папчето и дали треба правење лапис или само чистење со хидроген и ставање банеоцин прашок
     
  18. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    За гранулом најдобро е лапиз. Ние со едно третирање завршивме работа и продолживме една недела со хидроген и одлично се затвори.
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.
  19. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.226
    Допаѓања:
    744
    Замисли на двете недели кога отидовме на контрола докторот вика супер е папчето, некни у четвартоко гледам црвенко и тава как израсток и у петок кај матичната ама само му го чистија лапис не направија. Не му е црвенко сега ама не е и поминето. А читам и јас по нет оти за гранулом треба лапис.
     
  20. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.744
    Пол:
    Женски
    И кај моето прво беше супер, така и ни рекоја на контрола, после му се направи. Не е ништо страшно, верувај.
     
    На sweet.woman му/ѝ се допаѓа ова.