1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на папоче кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 9 октомври 2012.

  1. anule88

    anule88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    214
    Јас само со Алкохол го мачкав со газичка, и ни падна одма на неделата, после продолжив да го мачкам со алкохол па нас брзо ни заздрави, малку на почеток се раскрвари ама само со алкохол си го мачкав, и уште си го мачкам по малку.
     
  2. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    Нас ни падна папочето вчера значи на шестиот ден откако е родена малата ,на клиника ми кажаа само со алкохол да го чистиме ,денес беше патронажната сестра ми кажа дека има почеток на гранулом алкохол веке да не ставам само со дерматол по 3 пати на ден да го поминувам ,така беше и со керка ми и она фати гранулом се мислам дека е од тоаа што одма ги бањав откако ке им падне папочето можеби барем тој ден требаша да паузирам ,сестрата рече не е страшно па ке видиме
     
  3. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    И нас ни се јави мало грануломче, па не ни зарасна за брзо и ни го гореа, па после тоа бевме рает ;)
     
  4. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Nas deneska ni padna papceto,e sega stavivme bivacin prasoce i me interesira dali na slednoto bananje smeam da i go topam papceto.Ili uste nekoj den preventivno da go zastituvam?
     
  5. SimonaTino

    SimonaTino Популарен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2012
    Пораки:
    1.735
    Допаѓања:
    1.575
    Jas odma go banjav bez zastita otkako my padna papceto
     
  6. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    одма ја бањав и јас ,само Каталина ке внимаваш убаво да го исчистиш и да го исушиш
     
  7. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    A kako gi banjate,mislam so protecna voda ili legnati vo koritce so kupka? Jas dosega ja banjav na raka,a sakam od utre da ja podlegnam v koritce.
     
  8. pepita82

    pepita82 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2012
    Пораки:
    610
    Допаѓања:
    512
    јас сеуште ја држам на рака ,почнува да плаче ако ја легнам во коритце ,а инаку ужива да се бањка :) :)
     
  9. kammam

    kammam Активен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    21
    нас откако ни падна папчето, уште некој ден под проточна вода, а потоа легнати се бањавме и до ден денес уживаме.
     
  10. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Нас од кога ни падна папочето, после бањање или во текот на денот го чистевме со чепкалка натопена во вода и еднаш неделно кога одевме на контрола педијатарот го чистеше со алкохол. Се бањавме во коритце и освен вода дома и алкохол кај педијатарот не стававме ништо и супер поминавме. Тука го подврзуваат со пластично стегаче и супер поминавме. Само се исуши и падна после нецела недела.
     
  11. srna2013

    srna2013 Активен член

    Се зачлени на:
    9 мај 2013
    Пораки:
    34
    Допаѓања:
    1
    Дали некој имал искуство со папочна кила кај бебенцето, моето има три месеци и папочето уште не е затворено, на почеток го третираа како гранулом, го гореја со сребро нитрат пет пати во текот на еден месец за на крај да испадне дека се работи за папочна кила. Многу би ми помогнало ако некој знае нешто повеќе или имал слично искуство.
     
  12. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски
    Срничка ние немавме таков проблем ама другарка ми имаше со бебчето. Они му ставаа восок на папочето, значи парче восок (може и обичен од свеќа, ама најдобро е природен), земаа едно парче, го размесија некако, и го направија како коцка (значи да не се чудиш ако е многу тврд, со месењето омекнува), и се става на папочето и околу него. Во делот кај што е папочето тоа ќе си пропадне и ќе му се затвори.За неколку дена детево се оправи и веќе нема никакви проблеми.Прашај си по некои од стариве жени они истово го знаат сигурно.
     
    На srna2013 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. iva-na-na

    iva-na-na Активен член

    Се зачлени на:
    3 декември 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    18
    Јас уште првиот ден кога не пуштија од болница го капев легнато во коритце, потоа го чистев со хидроген 3 % и мачкав со цителиум. Падна на 7миот ден фала богу без никакви проблеми.
     
  14. auroraa

    auroraa Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    843
    Се беше во ред дур и висеше папната врка но одкако и падна и се појави грануломче. Го чистам со 3% хидроген и прашок бивацин но уште го има. Патронажната сестра доаѓаше четири пати да и го средува и сега ја чекам пак утре или задуте да дојде да го досреди.
     
  15. captivating

    captivating Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2013
    Пораки:
    865
    Допаѓања:
    476
    Што е тоа гранулом и како изгледа?
    Изгледа и на малата и се има појавено тоа.
    Денес беше патронажната сестра и и го гореше местото кај пупачето и рече ќе дојде во понеделник пак.
    До тогаш ми рече да не ја бањам и да ставам ништо освен утре да го исчистам со хидроген 2 пати.
     
  16. Whitecloud95

    Whitecloud95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2013
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    381
    Пол:
    Женски
    нас ни падна пред неколку дена, се засуши убаво, ништо не му ставам, само не го воденам сеуште, пеленката му ја подвиткувам. поздрав мамици! :* :rofl:
     
  17. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    611
    Допаѓања:
    787
    Тоа ти е кога не му заразнува убаво папочето и треба да се гори за да зарасне убаво, и мене патронажната ми викаше да го горам, па кога го видоа на педијатар ми рекоа дека ќе заразне само, да не го носам на горење, и по една недела ни се среди, јас прво со алкохол го чистев, а потоа и бивацин ставав
     
  18. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas go cistev so 70 posto alkohol,pa potoa stavav prasok Bivacin.Na kapenje go zastituvav papceto so raka i vnimavav da ne se navodeni.Ni padna bez problem 11ot den.
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Нас денес ни падна папочето :)
    Е сега се двоумам дали да одам само со бивацин или и со чист 70% алкохол
     
    На dejana2 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Само бивацин, алкохолот ја забрзува циркулацијата и можно е да доведе до крварење, затоа не е препорачливо да се користи.
     
    На Snow-Queen му/ѝ се допаѓа ова.