Нега на папоче кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 9 октомври 2012.

  1. 0ли

    0ли Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 август 2016
    Пораки:
    11.599
    Допаѓања:
    35.480
    Пол:
    Женски
    Ништо не ставав. Чистев со алкохол, ставав Банеоцин, свиткан памперс и облекував боди.
     
    На 1001Ana1001 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bella10

    Bella10 Активен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2022
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Добро утро :):) Папочето ни падна пред два дена ама не знам дали е добро сега , ако може некој да ми каже дали е во ред или да одам на педијатар, на првото дете исто 3 недели му требаше за да падне ама имам заборавено како изгледаше пред 8 години беше. Едната слика е пред да ни падне а другата од вчера т.е кога ни падна.Ме загрижува ова што е внатре останато дали така треба или не. 20230815_103512.jpg 20230816_152844.jpg
     
  3. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    18.223
    Продолжи да чистиш ќе се среди. Добро изгледа
     
    На Bella10 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.520
    Допаѓања:
    16.698
    Пол:
    Женски
    Мајки на мое бебе му падна папочето има уште малку внатер ама денес се измоча на папочето, исчистив убаво со алкохол ставив прашаче. Ми р страв само што се измоча да не направи некоја инфекција? Вака ништо нема суво си е паѓаат како ронки суви :?:
     
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ќе е ок.
    Јас на моето ниту со алкохол ниту со ништо не го чистев, тоа ми беа препорките каде што живеам, само да го држиш суво, си помина, падна. Се помочувал и тој ама ќе забришев со влажно памукче и тоа е тоа.
     
    На Asja и Carolin. им се допаѓа ова.
  6. mmacichka

    mmacichka Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2015
    Пораки:
    278
    Допаѓања:
    338
    Пол:
    Женски
    Мамички, ајде некоја со слично искуство. Не можам да ја добијам патронажната на телефон, а тек утре сме на лекар. Бебето е 13 дена, папочето сеуште не и е паднато. Секојдневно и го чистам со алкохол на чепкалка, меѓутоа вчера забележав некаков чуден исцедок што мирисаше, и денес како малце крвче на чепкалката. Се надевам дека не е страшно… премногу сум исплашена ..
    П.с. Кога ја го чистам, и ја допирам околу стомачето не покажува знаци како да ја боли нешто..
     
  7. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.344
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Јас само банеоцин турав, ништо др, на двајцата исто, му зарасна без никаков проблем. Нз зошто секој ден алкохол, така поќе се копа раната, купив алкохол и не го отворив јас..
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.033
    Допаѓања:
    2.321
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека после чистење со алкохол да ставаш и банеоцин прашаче, на моете второ така му беше и колку што се сеќавам ми рекоа штом замирисува тогаш банеоцин, а ако нема ништо тогаш само со газа со алкохол и убаво од сите страни да отвориш подлабоко:) не ги боли нив тоа, плачат од ладниот алкохол :D
     
    На mmacichka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.074
    Допаѓања:
    40.066
    Пол:
    Женски
    На нас препорака во странство беше само да го држиме суво и ништо да не ставаме, само пребришував со влажно памукче и тапкав да се исуши и немаше никаков проблем, испадна после 20тина дена ради тоа што примаше ант малото, ама онака си беше сосема нормално, без крв и исцедок.
     
    На Bubish26 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.260
    Допаѓања:
    22.707
    Пол:
    Женски
    Исто и јас во страство и за двете ми рекоа ништо да не ставам, само да не бањам додек не падне, и на двете им падна во рок од 4-5 дена.
     
  11. Dpokahontas

    Dpokahontas Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Дали некоја имате користено спреј од биодерма цикабио за нега на папоче?како го користевте? Упатсвото е малце нејасно
     
  12. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.474
    Допаѓања:
    5.870
    Ок е да падне папочна врвка на 4 ден? (исушена е и нема мирис,црна е)
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Aries0999

    Aries0999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Мајкички кај моето бебче остана црно во папчето не знаеме точно што е или сокрвица рече педијатарот или така некој белег од раѓање дали сте се соочиле со такво нешто? дали можам некако да го чистам со хидроген?
     
  14. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    638
    Пол:
    Женски
    Здраво ни падна папочето пред недела ипол ама се појавува како засушени трагички од крвца нормално е? Го чистам со хидроген
     
  15. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    467
    Допаѓања:
    3.778
    Пол:
    Женски
    Нормално е, исто беше и кај нас ама ни препорачаа да не го чистиме со ништо и вистина побрзо помина така, додека го чистев претходно уште толку и се раскрвавуваше. Пробај неколку дена не ставај ништо, само суши го после бањање да не биде влажно и тоа е тоа. :l:
     
    На KikiKviki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.717
    Допаѓања:
    11.833
    Пол:
    Женски
    Баш за ова сакав да пишам. Паднато е папочето една недела, ама на секое мењање пелена има како 2 капки крв засушени во папокот. Кожата е убаво зарасната, претпоставувам од внатре негде сеуште протекува.
    За колку време престана ова кај твоето бебе и дали ставаше нешто? Гледам само да го избришам и исушам од надвор, од кога е паднато не ставам хидроген веќе.
     
  17. KikiKviki

    KikiKviki Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2023
    Пораки:
    779
    Допаѓања:
    638
    Пол:
    Женски
    Epa otkako pisav bevme prv pat na pedijatar ona rece ne e strasno od prilika nekolku dena taka bese kako so zasuseno mi rece pedijatarot da mu go otvaram ubavo da mu go cistam vnatre i ona go rasiri tamu papoceto mi rece isto da go cistam so hidrogen ama tuka edna majka mi pisa deka isto bilo kaj nejze pa nisto ne stavala i jas prekinav so hidrogen samo so voda na banjanje i snema samoto od sebe sega kako "prljavo" iskaca od papoceto i so cepkalka pominuvam nekogas i malku hidrogen ili voda kapnuvam za ubavo da mu izvadam "prljavoto". Probaj nekoi 3-4 dena ne stavaj mislam deka ke se sredi

    Sekako posle toa pak bevme na pregled i pedijatarot rece super si e papoceto(samo so voda na banjanje go miev ne stavav hidrogen) i mi rece samo da mu go otvaram ubavk da go zacistyvam vnatre
     
  18. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.717
    Допаѓања:
    11.833
    Пол:
    Женски
    Ја чистев засушената крв, ама не сум чепкала баш внатре. Со што чистеше, само газичка на прст, или да пробам со чепкалка за уво на пример? Колку е тоа "внатре" да се чисти?
     
  19. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.105
    Допаѓања:
    18.223
    Јас капнував хидроген и со чепкалка за уво убаво чистев. Слободно притисни ништо нема да му биде
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Fenix05

    Fenix05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 март 2022
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    6.870
    Пол:
    Женски
    Јас пред да падне чистев со алкохол а потоа со 3% хидроген капнувам внатре да испени, па бришев со газа. Ова смееш повеќе пати на ден вака, веќе до следна контрола беше скроз чисто и рекоа да прекинеме
    А да и додека не се исчисти скроз ни викаа да виткаме пеленче под папоче
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.