1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на папоче кај новороденче

Дискусија во 'Бебе' започната од NoellePage, 9 октомври 2012.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Кaј мoјoв немaше белo. Исчисти гo внимaтелнo сo стерилнa гaзичкa дa видиш дaли ќе излезе.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  2. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Најдобро патронажната нека го види, ние долго терсвме додека заздрави убаво, мн лошо беше штипчето ставено или не знам шѕо беше птоблемот. Хидроген еднаш ставав после бањање да излезе прњавото. Сега се преснетувам, скоро три недели пиминаа. И лапизација правевме. Прашок ставав и чидтев со алкохол.
     
  3. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.157
    Допаѓања:
    46.953
    Пол:
    Женски
    Dodeka da padne go cistevme so alkohol, otkako padna kapnuvav hidrogen 3% nekolku pati na den za brzo se zatvori. Preporaka od pedijatarot i od sestrite pri ispustanje od bolnica bese ova.
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mona22

    mona22 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    682
    Допаѓања:
    1.858
    Папчето и падна на петиот ден и и ставаме пудра банеоцин
     
  5. SunnyGirl2

    SunnyGirl2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 ноември 2012
    Пораки:
    5.400
    Допаѓања:
    5.849
    Прaшaњевo не ми е зa негa, туку штo прaвите сo пaпoчнaтa врвкa нa бебенцетo?

    Вo бoлницa денес, еднa бaбa и еднa млaдa трудницa, и велеше декa пaпoчнaтa врвкa се фрлa нa убaвo местo зa убaвa судбинa нa бебетo.
     
  6. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Јас го чувам во една салфетка.
    Зошто не знам.
    Но моите ги чуваат па и јас.

    Инаку немам ставано буквално ништо на папчето. Си падна и си зарадна само од себе, без рана без ништо беше.
    Така ми кажаа во болница така и направив.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. only44you

    only44you Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2014
    Пораки:
    2.475
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа па да го чувам папчето во некое кутивче и кога ќе почнувало детенцето прваче, да му го покажам да го види за многу да учело :D
     
    На TutiFuti и SunnyGirl2 им се допаѓа ова.
  8. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.492
    Допаѓања:
    33.406
    Пол:
    Женски
    ја имам слушнато дека папочето се чува некој да не го украде, демек се зачечувале со него оние кои што неможеле деца да имаат.
     
    На SunnyGirl2 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Tuku ke prasam, koga prv pat gi izbanjavte bebcinjata celosno? Tuka mi rekoa nikako pred mesec dena banjanje vo koritce, do togas samo so vlazna krpa brisenje od glava do peti. Malku me cudi, ama mi rekoa zaradi papoceto.
    Ubav den mami :inlove::f:
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  10. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    И двете деца сум ги бањала од прв ден дома. На папочето пелена, нема да го ставаш во вода цело.Бебе моча, кака, како да не се бања?
     
    На Mari-Ja и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  11. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски

    Со капење почнав после 4ти ден (нели 3 дена во болница останавме)
    Ние немавме никаков проблем со папокот,од одма во коритце
    Со едната рака држев бебе со другата миев
    Имаш и помош па сигурно ке се снајдете
    Дури го искапиш еднаш, после тоа ке имаш чуство дека цел живот бебиња си капела :lol:
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.758
    Пол:
    Женски
    Папочето падна на 10тиот ден а го бањав од почеток. Јас не сум за тоа да не се бањаат бебиња, па тоа плодовата вода смрди бре и ако не го избањаш засмрдува асално. Внука ми не беше избањата така и кога дојдовме дома после 5 дена толку смрдеше на мочка, абе до неа не се стоеше, греотка, црвена беше жар, ја избањавме, се осветли дете, се освежи и спиеше три саати. Мое мислење е да се бањаат деца и од прв ден го бањам цел, додека зарасне убаво папочето ставав газа на стомачето таму, на рака ќе го земам таман на тоа место и одозгора со водичка, заспиваше само што ќе испиеше млекце. И ден денес е така, избањат, намачкан со млеко лесно хидратантно, млекцето, кај мама у прегратка и заспан за минутка, а еве го мажиште година наполни.
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  13. Mariangel

    Mariangel Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.649
    Допаѓања:
    47.003
    Пол:
    Женски
    • Ве молиме пишувајте кирилица.
    @Mari-Ja So banjanje mislam deka e ok da pochnesh od odma samo bez da topish papoche. Koga ke padne ke bidesh poslobodna. Imam drugarka ovde isto vo Germanija, se porodi pred 2 nedeli i nekoj den. I rekoa da go banja ednash do dva pati vo nedela. Ne gi poslusha i si go banjaat sekoj den. Samo taa preteruva so izleguvanje so bebeto. Go sheta sekade, vikendov beshe vo eden drug grad na proshetka na 120km od kaj nas. Jas mislam mnogu e tormozenje za tolku malo bebe ama taa najdobro si znae.. Edvaj ja razubediv da ne odat so bebe vo crkva na Veligden so eden kup narod.. nastinki, infekcii (facepalm)
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  14. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @Mari-Ja
    Јас ја бањав од прв ден дома во коритце, со рака под неа на гради и стомак, ноџињата во вода, поливаш преку грбче и глава. Така најлесно се бања толку мало бебе. После го сушиш папочето, тапкаш со пешкирче, ставаш алкохол и покриваш со газа.
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2017
  15. Mari-Ja

    Mari-Ja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    1.518
    Допаѓања:
    15.089
    Пол:
    Женски
    Оф леле а ние се мачиме, поливај крпи со топла вода, бриши бебе, па главчето под чешма миј го со шампонче. Газето секако на секое менување памперс го миеме, ама за цело бебе топење во коритце ептен изречно не ми рекоа. Осеќам ќе се бањаме денес! :lol: Па нека вика утре патронажната ако и се вика. Папочето ни падна пред три дена, а таa вчера беше и пак напомена, ако е паднато папочето, пред месец бањање не (facepalm)
    Мајка ми сега ќе се израдува кога ќе и кажам давај коритото :D не ни беше сфатливо ни на двете, ама нели ајде си викаш они повеќе знаат па како ќе речат така.
    Фала ви мајкички! :hug:
     
    На Antebellum и Mari* им се допаѓа ова.
  16. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.369
    Така е во Германија мајче. Баш истото ми се случи и мене со првата ќерка.
    Прво дете, јас неискусна или недоволно храбра да и пресечам на патронажната па терав според тоа што ми кажуваше.
    Кои егзибиции ги изведував за детево да го одмијам. Одделно газе, главче, екстремитети...(facepalm)

    Во втората ќерка со ред си ја фанав работата. Бањав како што ти пиша Китен, внимателно во таа позиција, а потоа папочето го допирав со памучна крпа или тупфер.
     
    На Girl-Rabbit, Mari-Ja и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  17. BirMelek

    BirMelek Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    2.673
    Допаѓања:
    14.777
    Пол:
    Женски
    @Mari-Ja Мене во болница неколку пати изрично ми напоменаа дека папочето не се штеди од вода и да си го капам слободно. Впрочем и таму секој ден ме викаа да гледам кога ја бањаат и цела убаво ја потопуваа под чешма. После папочето убаво се тапка со стерилна газа, па ставав хидроген да запени и на крај цителиум. Никаков проблем немавме. Инаку не можам да замислам да не се бања бебе, па што убаво ќе му дојде од топлата вода, греотка е. До ден денес не сум промашила ден да ја избањам, некогаш и 2 пати.
     
    На Mari-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.101
    Допаѓања:
    37.575
    Пол:
    Женски
    Еееј, зошто бе да не се бања целото во коритце или под чешма ако е изводливо. Во болница секое сабајле ги бањат, кога бев на стаж скоро секој ден ги бањав така под чешма, со купка со шампонче. После нежно се тапка по кожата, никако не се трие, а папчето се замотува во газа натопена со алкохол и толку. Прв пат слушам да не се бањаат бебињата.
     
    На Mari-Ja му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Neodlucna

    Neodlucna Популарен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    1.051
    По паѓање на папочната врвца како и да се вика тој остатокот нели се гледа дупчето, е сега на моево му падна но во дупчето ома некоја слуз и уште нешто, што да правам, му ставив хидроген,друго не знам?
     
  20. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    На педијатар ќе му стават прашок, претходно ќе го измијат со хидроген. Барем кај нас беше така.