Нега на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Alesii, 21 февруари 2012.

 1. Alesii

  Alesii Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  841
  Kако се справувате со сувата кожа на рацете во зима...Kоја крема ја користите?? А како се справувате со негата на раце во лето?
  Jас сеуште ја немам откриено вистинската ,а имам користено креми од различни колекции... :worried:
  * 48 h
  *becutan baby
  *еssence - сите три .... |-)
  *и др бебешки креми..
  пишете од која сте задоволни вие! ;)
   
 2. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.526
  Допаѓања:
  3.192
  Kако се справувате со нега на рацете во зима??

  Најдорбо за мене е:

  [​IMG]

  или:

  [​IMG]

  Првата ја има низ аптеки, Веро, Тинекс, Рамстор, втората сигурно во КАМ маркет, можеби и низ други места.
   
  На Madonna и Alesii им се допаѓа ова.
 3. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  6.149
  Допаѓања:
  42.899
  Пол:
  Женски
  Нега на раце во зима

  Бидејки имам сува кожа и во зима рацете ми се слаба точка од ноември до март секоја втора недела правам парафински третман на раце во салон, секоја вечер половина час и држам во козметички ракавици со вазелин богато намиачкани, а преку ден се мачкам моментално со оваа крема од авон

  [​IMG]
   
  На Madonna и Alesii им се допаѓа ова.
 4. BeLLaDona23

  BeLLaDona23 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  795
  Допаѓања:
  1.836
  Пол:
  Женски
  Нега на раце во зима

  Моментално ја користам оваа [​IMG]

  Онака фина е и убаво мириса, повеке е хидратантна отколку заштитна, ама ок е, врши работа.

  Порано си ставав Павловиќева, баш е за во зима, задоволна бев.
  [​IMG]
  Едит: Баба ми свинска маст си става има понежни раце од моите :lol:
   
  На Alesii му/ѝ се допаѓа ова.
 5. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  Нега на раце во зима

  Рацете ми беа постојано испукани, но ја купив оваа крем од Oriflame и многу сум задоволна :D и плус преубаво мириса и не беше воопшто скапа. Единствената мана е што за мене 75 мл се малку и веднаш ја трошам...
   

  Прикачени фајлови:

  • 21663-d59.jpg
   21663-d59.jpg
   Големина на фајлот:
   9,5 KB
   Прегледи:
   569
  На Madonna му/ѝ се допаѓа ова.
 6. love.summer

  love.summer Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  24
  Нега на раце во зима

  Мојата кожа во зима е многу сува,па затоа еднаш до два пати неделно правам пилинг и секојднвно користам крем Becutan :)
   
 7. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Нега на раце во зима

  Бекутан во вакво паkување, бидејки ја носам насекаде со мене.
  [​IMG]
   
 8. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.376
  Допаѓања:
  54.658
  Пол:
  Женски
  Нега на раце во зима

  Ова е Бекутан со Цинк Оксид, дополнително суши, не верувам дека ја користите баш за суви раце, во зма нели најмногу се сушат, извини ако грешам, но ги знам кремиве од внука ми и затоа ме зачуди.
  Инаку Esense извадија во последно време цела колекција за нега на кожа на лице и раце, мислам дури и за тело имаат, па дури и за стапала. Ја земав кремата за раце и нокти и можам да кажам слободно дека е моето откритие на зимата, 75 денари е и е предобра, мириса на јогурт и портокал и за кратко време ми ги среди рацете, поготово сега зимава и со моите нокти за кои во последно време особено се грижам. Ви ја препорачувам!
   
 9. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.154
  Допаѓања:
  5.706
  Пол:
  Женски
  Нега на раце во зима

  ^ Природно кожата на рацете не ми е сува па премногу мрсен крем ми пречи. Овој крем ми е чисто за секојдневна нега, брзо се впива.
   
 10. Justice

  Justice Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2011
  Пораки:
  340
  Допаѓања:
  90
  Нега на раце во зима

  Значи дефинитивно Glicemille...Рацете ми беа ептен исушени, претходно пробував и други креми,дури и една крема од аптека што била специјално за сува кожа на рацете и ништо.. :x .Само 2 пати ставив од Глицемилов и одма се гледа огромно подобрување...Вреди да се проба ;)
   
 11. DiPi

  DiPi Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јули 2011
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  29
  Нега на раце во зима

  кое чудо и да го ставам ништо не помага :@ несмеам да излезам без крема и ракавици, а пак истиот проблем...
   
 12. ivani

  ivani Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  6
  Нега на раце во зима

  Луге ,јас цела зима имав премногу суви раце со постојана употреба на павловичевата маст во комбинација со ад капки и повремена сауна моите раце се многу меки
   
 13. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.819
  Пол:
  Женски
  Нега на раце во зима

  Задоволна сум од Нивеа, Солеа и кремчиња што ги правев на училиште на база на глицерин што дополнително ги омекнуваат и негуваат рацете :) :)
   
 14. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Нега на раце во зима

  Во зима посветувам повеќе време за нега на рацете. :)
  Ставам разни маски за раце,заштитни креми,хидратантни креми,за сува кожа.Значи се и сешто имам пробано.Најчесто ставам крема од Орифлејм една добра е а и убаво мириса.
   
 15. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.267
  Допаѓања:
  14.968
  Пол:
  Женски
  Ме интересира,искуство со стаклена турпија за нокти?
   
 16. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.495
  Немам некоја посебна рутина. Впрочем никогаш ниту сум имала. Некогаш ако ги осетам дека ми се многу суви, а тоа најчесто се случува во зима, им ставам павловичева маст или бекутан, стандард. Така да, не се замарам многу, многу со креми за раце вакви - такви, де хидратантни, де ова, де она, кога немам потреба.
   
 17. T.e.d.d.y

  T.e.d.d.y Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  8.246
  Пол:
  Женски
  Значи стварно имам голем проблем. Кога со рацете ќе дорам вода после 5 минутри рацете ми стануваат суви и шугави. Ги мачкам со павловичева или "Dove" кремот ама тоа е привремено. :|
   
 18. 2036

  2036 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  60
  Немам некој голем проблем со сува кожа на рацете. Мајка ми го купува овој, па понекогаш знам да си ставам. Добар е. :)
  [​IMG]
   
 19. tropix4e

  tropix4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2011
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  139
  Немам многу често проблеми со сува кожа на рацете, но кога ќе приметам дека почнува да ми се суши обично си правам ексфолијација со мешавина од:
  1 супена лажица мелено кафе
  1 супена лажица сол(ако имам ставам крупна ако не и обичната е доволна)
  сок од пола лимон
  1 кафена лажица маслиново масло
  ги мешам сите заедно, ја нанесувам смесата на влажни раце, едно 3-4 минути ги масирам рацете и после ја измивам со млака вода. На крајот се мачкам со хидратантна крема. Ексфолијацијата по правило смее да се користи најмногу еднаш неделно, затоа што при самиот процес ние всушност нанесуваме некое микро-оштетување на кожата и на неа и треба ако минимум недела дена за да се регенерира.
  Што се однесува до кремите секогаш гледам да се лесни и брзо да се впиваат. Многу често наместо крема за раце користам лосион за тело.
   
 20. vickyy90

  vickyy90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2011
  Пораки:
  1.487
  Допаѓања:
  1.065