1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на раце

Дискусија во 'Тело' започната од Alesii, 21 февруари 2012.

  1. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Јас користам помада од Нивеа
     
  2. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Многу сакам убаво средени дланки. Обично кога правам пилинг на телото ги средувам и нив или со пилинг од маслиново со шеќер или го употребувам пилингот на Адидас. Ставам крема околу кутикулите на рацете и ги отстранувам истите. Ги потсекувам и ги турпијам ноктите и ги мачкам со крема или ги тријам со стара четкичка за заби со смеса од лимон и сода бикарбона за да не пожолтуваат. Им ставам безбоен лак секогаш,а зависно од расположение и ги лакирам.

    Имам две омилени креми за раце едната на Неутрогена ,другата на Авон од линијата Avon Care.
     
  3. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.551
    Допаѓања:
    21.642
    Пол:
    Женски
    Моментално што ја користам кремата за раце е еуцерин,добра ми е.А порано коритев една незнам како се викаше,беше со камилица исто и таа ја препорачувам :)
     
  4. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Редовно користам креми, неколку пати дневно и обично во ташна секогаш си носам со мене.
    Барем еднаш неделно седнувам да ги средам ноктите - го вадам лакот, ги турпирам целосно, ги чистам кутикулите, ги мачкам со масло и легнувам да спијам. Па следниот ден ги лакирам (обично после ваквото средување ги лакирам со лак за зацврстување и потхранување на ноктите).
    Имам користено разни креми, ама најмногу ми се погодиле кремата со кал од мртво море од Авон и една од Балеа.
     
  5. figgiMK

    figgiMK Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    6.964
    Допаѓања:
    2.300
    http://www.ladybook.mk/mk/post/4966/14-trikovi-za-manikir-koi-ke-vi-go-olesnat-zhivotot
    14 ТРИКОВИ ЗА МАНИКИР КОИ ЌЕ ВИ ГО ОЛЕСНАТ ЖИВОТОТ
    Ако ви требаат многу саати за да ги добиете совршените нокти и често ви се случува да не успеете да направите француски маникир каков што сакате или да се излакирате без да ја обоите целата кожа околу ноктите, овие 14 трикови ќе ви помогнат да го добиете посакуваното за многу кратко време.........
     
  6. majjst

    majjst Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Mnogu mi se susi kozata na racete vo zima od ladnoto vreme. Koristam krema so glicerin koja ja kupuvam vo dm market megjutoa vo posledno vreme ne e dovolna taka da sega koristam maslo od kantarion navecer pred spienje.
     
  7. dc15

    dc15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2014
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    33
    Препорака за крема за раце што брзо впива? Да не е мрсна, ми треба нешто слично на pink jasmine од авон.
    2 што ги земав скоро една од биотен и афродита мрсни се, не се сушат убаво.
     
  8. kravce

    kravce Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    3.807
    Допаѓања:
    52.964
    Девојки може ли да ми препорачате некоја убава крема за раце. Често ги мијам рацете додека сум на работа, а не сакам мрсни креми, дополнително фаќам хартии документи. Ми треба нешто што брзо ќе се впие, ама и ќе трае, затоа што многу брзо ми се сушат :(
     
  9. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Рацете во глобала ми се ок, меки и не ми се многу суви, но на едната рака од страна на прстите имам како задебелени рапави делови и не помага крема таму, другиот дел од раката ќе омекне, ама на овие нема некоја промена. Да ми препорачате некоја помасна крема за ваквите делови?
     
  10. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
    На kravce му/ѝ се допаѓа ова.
  11. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски

    [​IMG]
     
    На kravce и referentka им се допаѓа ова.
  12. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.338
    Допаѓања:
    51.766
    Пол:
    Женски
    IMG_4873.JPG
     
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.680
    Пол:
    Женски
    Помагајте како да ги оправам ноктите.
    НЕ ми го префрлајте мислењето во ,,како да не ги грицкам ноктите''
    Значи кожата да рацете може да се каже дека ми е добра, ретко ретко ми се суши или пука ама заноктиците ми се уништени.Нон стоп ми се во уста рацете.Со што да ги мачкам некоја крема? Ќе ставам слика овде попосле.Ем немам нокти а и дупки имам..
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.827
    Пол:
    Женски
    Маслиново масло и масажа секој ден. Пресечи лимон на пола, забоди ги прстите во него и држи колку можеш да издржиш. После мачкај со маслиново пак. И ова за јадење што е може да го користиш, не ти треба голема количина.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. teteks

    teteks Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    788
    Не користам посебен крем за раце.Кога се мачкам со лосион за тело,така го користам и за рацете.:D
     
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Nivea и Becutan кремите ми се предобри.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  17. Love 83

    Love 83 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    1.587
    Допаѓања:
    31.694
    Пол:
    Женски
    После секој допир на рацете со вода ,обавезно морам да ставам крема ,не го можам чуството на суви раце .Најчесто Нивеа .
     
    На Ugly Duckling му/ѝ се допаѓа ова.