1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на стапала

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

  1. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.689
    Допаѓања:
    150.097
    Со каква козметика ги негувате вашите стапала?!
    Дали го препуштате тоа на професионалец и често одите на педикир или тоа го правите сами дома?!
    Како се справувате со сувата,а често пати и болна кожа на стапалата?!
    Дали претпочитате лакирани нокти на нозете или природни убаво средени?!
    :D :D :D :D :D
     
    На Mmi му/ѝ се допаѓа ова.
  2. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Хм јас немам многу проблеми со сувата кожа на стапалата. Преферирам лакирани нокти, но не сакам друг да ми ги средува, многу ми е интересно да си ги средувам сама, особено во лето ;) А и мразам кога некој ми ги допира стапалата... затоа подобро сама :lol: :lol: :lol:
     
  3. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    И јас си ги средувам сама стапалата, ги покиснувам во топла вода со купка и ставам многу малку сода бикарбона. Ги чувам во водата околу 15-20 мин максимум. Потоа ги просушувам со пешкир и ја одстранувам мртвата кожа со нежна турпија за пети. Откако ќе ги истругам понекогаш права и пилинг за да ми бидат помеки. Кога не ме мрзи ги мачкам со путер за тело или масна помада (може и Павловеичева) ги ставам во најлон ќеси и облакам чорапи, така се шетам и си работам низ дома, или убаво е ако немаш обврски да легнеш со нозете нагоре... Твое е колку долго сакаш да ги држиш во ќесите...
    Јас ги лакирам ноктите на нозете и тоа ми е многу важно да биде изведено добро. Најчесто користам бордо, црн или темно лилакова боја на лак...понекогаш кога немам време да ставам само безбоен лак...
     
    На TheDreamGirl и verica94 им се допаѓа ова.
  4. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    96
    Педикир и Маникир

    Барав соодветна тема за моево прасање меѓутоа не најдов.....Девојки барам некој салон каде што прават добар педикир и маникир....До сега кај што сум била не сум задоволна,па ако може да ми посочите некои места....Фала поздрав :D
     
  5. zver

    zver Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    4
    Од кој град си?
     
  6. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    96
    Педикир и Маникир

    Од Скопје :)
     
  7. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    497
    Ноктите и на рацете и на нозете ми се секогаш налакирани, мразам кога се само така... суви... Не сакам кога други ми ги средуваат нозете, секогаш го правам тоа сама. Едно време користев една крема од Орифлејм за стопала, сега се префрлив на Лидера :)
     
  8. kristinaaa

    kristinaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    0
    сама си ги средувам ноктите и си ги лакирам ,а дефинитивно Foot works (ванила и кафен шекер) од Avon ми ги омекнува стапалата најдобра е :!:
     
  9. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Јас стапалата сама си ги негувам и особено големо внимание им обрнувам во зима, кога нозете ни се постојано во затворени обувки. Прво во топла вода ставам морска сол и така седам 10тина мин, потоа со пилинг за стапала ги отстранувам мртвите клетки. Кога ќе завршам со миењето, ако има потреба ги турпијам и потоа ги мачкам со крема за хидратација или со една маска за стапала од oriflame.
    На крајот, бидејќи си имам купено сет за маникир и педикир, си ги средувам ноктите и секогаш ги лакирам, без разлика дали е лето или зима.
     
    На footfetish му/ѝ се допаѓа ова.
  10. strudla

    strudla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 април 2010
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    7
    леле за стапала ич да не правиме муабет незанм што ги е на моите хееххехе колку ги пазам и мазам еххех не моѓам да ги оправам стапалата многу ми се распукуваат и се суви, сешто пробав и сешто ставив на нив али нема резултат
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Еве и јас да си прашам, дали има некој добар салон во Скопје за педикир? Ама добри да се, редовно да ги стерилизираат кадичките и инструментите? Па ако знае некој - ве молам пишете :) благодарам однапред! :)
     
  12. principesa

    principesa Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    96
    Педикир и Маникир

    i jas baram nekoi preporaki ama nekako slabo odgovor da dobijam :worried::worried:
    [mod-kirilica:34qphq4g][/mod-kirilica:34qphq4g]
     
  13. martincencee

    martincencee Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2010
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    75
    И јас барам салон каде што прават добар педикир.Нејќам да им правам анти реклама ама морам да кажам дека бев во Афротида С...педикир како педикир беше онака просечно најнормално ама воопшто не ми се свигаше како ми го направија францускиот...јас сакав да ми светат убаво ноктите ама...
     
  14. davcevska

    davcevska Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2010
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    30
    СЕКОЈДНЕВНО ТРЕБА ДА СЕ ТРЕТИРААТ СТАПАЛАТА ,АКО ИМАТЕ ПРОБЛЕМАТИЧНИ СТАПАЛА ИМА ЛЕК ,МНОГУ ЕДНОСТАВЕН (АВОКАДО И МАСЛИНОВО ) КЕ ГО ИСПАСИРАТЕ АВОКАДОТО И КЕ ДОДАДЕТЕ МАСЛИНОВО СЕКОЈ ДЕН ПРЕД СПИЕЊЕ КЕ ГИ НАМАЧКАТЕ СТАПАЛАТА И КЕ ГИ ЗАВИТКАТЕ ВО КЕСА ОБЛЕЧЕТЕ ЧОРАПИ И НА СПИЕЊЕ И ВАЛАААА СЕ БУДИТЕ И СТАПАЛАТА ВИ СЕ КАКО НА БЕБЕ.НО НАЈПРВО ТРЕБА ДА СЕ СРЕДАТ СТАПАЛАТА И ДА СЕ ИЗВАДИ ВИШОКОТ ,ВО ТОПЛА КУПКА И ТРЉАЈТЕ СЕ ДОДЕКА НЕ ИЗЛЕЗЕ ВИШОКОТ ОД КОГА КЕ ГО НАПРАВИТЕ ТОА И СЕ МАЦКАТЕ РЕДОВНО САМИТЕ ЈА ЗАБЕЛЕЖИТЕ ПРОМЕНАТА.А ЗА ЛАК ПА ДА НЕ ЗБОРАМ НОРМАЛНО ДЕКА СЕКОГАШ ТРЕБА ДА ВИ БИДАТ СРЕДЕНИ И ИЗЛАКИРАНИ НОКТИТЕ ,КОЛКУ Е ГАДНО КОГА КЕ ВИДАМ ДЕВОЈЧЕ СО НЕСРЕДИ НОКТИ И ЗАПУШТЕНИ ПЕТИ ОДВРАТНО,ОБЛЕКЛА ПРЕУБАВИ САНДАЛИ А ПЕТИТЕ УЖАС БЉАК
     
  15. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    дали некој знај како да излечам плускавица на петата многу ме боли ништо не можам да облечам..... ве молам за помош...
     
  16. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.605
    Допаѓања:
    250.863
    Пол:
    Женски
    И јас мака мачам со сува кожа секаде по телото а особено на стапалата. Им посветувам внимание ја отстранувам сувата кожа со турпија, секогаш после бањање ги мачкам со крем, не шетам боса но ете пак од време на време знаат да грепкаат :devil:
    Имаше едно време по аптекиве една маст за петици онака ептен масна и доста помагаше ама одамна не сум побарала баш ќе ја испробам па се надевам на подобри резултати.
     
  17. supermenka

    supermenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    не се лажи со avon и oriflame или некои слични ниско-квалитетни козметички брендови, за стапала само scholl му е мајката
     
    На alisa222 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  18. alisa222

    alisa222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    217
    Допаѓања:
    46
    И јас го делам мислењето со тебе ,можеби се малку поскапи но навистина се квалитетни ,ама затоа имаш резултати со користење на Scholl колекцијата за стапала :) :D Ako петичката ти е мазна ,тогаш и ****** ти е мазна хаха :D :D :D :rofl: :D :D :D малку да се насмееме ,да ни тргне од сабајле
     
    На TheDreamGirl, footfetish и supermenka им се допаѓа ова.
  19. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    гледам дека никој нема вратено ама сепак еве пак ке пишам да прашам за помош ако некој знај за плускавица како можи да се излечи за брзо време оти вистина ми треба помош.....
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    ^ За како да ја излечиш не знам, сама ќе помине по некое време. Но за да не те боли, залепи и‘ ханзапласт.