1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на стапала

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

  1. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.790
    Допаѓања:
    5.423
    Мене ми личи дека многу ти е стегнат каишот и ти се сопира циркулацијата кон стапалото затоа поцрвенува па посинува. Разлабави го каишто кај зглобот.
     
    На dromka, DAngel, ванилала и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Не баш.
    Јас го пробав. После еден час држење на чорапите на нозе, се излупи сета мртва кожа што ја имав, си ги средив нозете со турпија. Ама еве, нема никакво лупење на стапалата после два до седум дена, кај мене точно седум дена поминаа, ништо. Добив само повеќе сува кожа што ја чувствувам многу затегната иако пред спиење се мачкам со крем за нега на стапала од Авон.
     
    На marama и VDT2906 им се допаѓа ова.
  3. Silver.E

    Silver.E Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2013
    Пораки:
    2.226
    Допаѓања:
    5.276
    Вака, како прво не ти се толку страшни петите, верувај има и полошо.
    Те разбирам дека не ти се мазни како на бебе, ама многу креваш паника.

    Мојот совет е следен: покиснувај ги навечер нозете во многу топла вода во која има една лажичка масло (одбери масло по твој избор, некое бебешко).
    Потоа намачкај ги со крем - од Др.Тајс побарај го кремот со БОР (околу 220ден.е), http://natusana.mk/natusana-proizvodi/allga-san/allga-san-repair-cream-krem-za-ispukani-peti/
    Кремот е поприлично мрсен, затоа не ставај многу и убаво втриј го.
    Се надевам дека ќе си задоволна, посебно од овој крем мислам дека за 2-3 дена ќе имаш многу видливи резултати според сликите кои ти ги видов.
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.713
    Допаѓања:
    150.525
    Си ја стегнала, и тоа си ја престегнала. Логично дека ќе модрее и црвенее, не мора доктор да каже.
    Од тесни чорапи веднаш се осеќа не пак ова.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Морам сега самата да се негирам, после користењето на чорапите Feel Well на Balea, после седмиот ден почнаа да ми се лупат стапалата. А претходно спомнав дека нема ништо такво. Не знам колку време ќе им треба да се излупат сами, без да го убрзам јас процесот. Паѓаат цели парчиња, не само од петите, туку од цели стапала одоздола, дури и каде што немав проблеми со сува и задебелена кожа. Ќе видиме каков ќе биде конечниот ефект.
     
    На Oxymoron, referentka, Avery и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Feel Well чорапите на Балеа се лудница! По летниот период, стапалата ми беа прилично оштетени затоа што обожавам да одам боса. Ги ставив чорапите и почнав да се лупам по околу една недела. Се лупев уште една недела, во овој период редовно ги киснев и ги турпав стапалата за да го олеснам процесот. По две недели од ставањето кожата на стапалата ми беше целосно обновена, таков ефект сум немала ни од професионален педикир. Планирам да ги ставам пак за некое време, но не треба повеќе од еднаш месечно.
     
    На Annath, sorbet, Elence93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.392
    Допаѓања:
    42.638
    Пол:
    Женски
    Како се користат и ако може слика? И која цена се? :wasntme: Фала :f:
     
  8. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Сега кога го прочитав ова сфатив колку звучам како Топ Шоп реклама, ама знаете дека не сум :D Еве ги, околу 250 денари се. Прво ги киснеш нозете во топла вода, па ги облекуваш чорапите и седиш со нив еден час. Ги вадиш и толку, потоа чекаш да почнеш да се лупиш.

    Balea (2).jpg
     
    На Antebellum, Annath, sorbet и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Кај мене уште се лупат стапалава, иако со помал интензитет и покрај купките и турпијањето и редовното мачкање. Колку време се лупеа кај тебе?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.133
    Допаѓања:
    88.428
    Пол:
    Женски
    Кај мене се лупеа 3,4 дена ама не ми помогнаа многу кај петите. :(
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    И јас не гледам нешто ефект кај петите. Кога убаво ќе ги средам со турпија и ќе се намачкам со крем, супер се до следниот ден. После пак пукаат :(

    Туку, ми кажаа дека регенератор за коса бил ефикасен кај испукани пети. Еднаш неделно да се намачкаат нозете со дебел слој, и после паѓала сета задебелена и мртва кожа, па стапалата биле мазни. Се мислам и тоа да пробам.

    Инаку до лани немав толку голем проблем со стапалата. Ама со турпијата на др. Шол се зезнав, ми ги упропасти сосем. Џабе фрлени пари, само штета имам, ќар не видов.
     
    На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Околу една недела.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kaleKalince

    kaleKalince Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 септември 2018
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    18010187_1872379459641511_994227046459963353_n.jpg
    Преферирам да ми се нон стоп средени, лакирани и мазни. Дека имам баш и некој проблем околу сува кожа и слично, немам, така што не ми е и тешко да ги одржувам. Одвреме навреме по некоја топла купка со крупна сол и малку маслиново масло, а може да се деси и да ставам малку крем за тело ако имам жуљеви од штикли и слично. Во глобала, немам потешкотии во нега на стапала и баш ми е олеснително тоа.
     
    На Milannnn, aleksandarce97, David4o и 3 други им се допаѓа ова.
  14. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Еден пар чорапи се во пакувањето, за една употреба?
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Да, само еден пар чорапи, за една употреба.
     
    На Oxymoron и ванилала им се допаѓа ова.
  16. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Колку пара чорапи нанесувате во текот на неделата?
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Еднаш месечно треба, може и на два месеци. Почесто не е пожелно, оти кожата многу се лупи.
     
    На Oxymoron и ванилала им се допаѓа ова.
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Annath @ванилала @Oxymoron @marama

    Колку за инфо, парасофтин се на попуст во ДМ, 199 денари се, а редовна цена 309 денари. :)

    Ви ги читав коментарите, па ме интересира, каков проблем имавте конкретно со кожата на стапалата? Јас имам проблем само со испукани пети, а сте пишале дека само во тој дел не биле ефикасни, па не знам дали воопшто да ги земам чорапиве. Турпијање и крема помагаат, не знам дали да ризикувам лупење на цели стапала, а и онака му звучи премногу крипи.

    Кога веќе сме на темава, од која крема на нозе сте најзадоволни? Барам некоја ептен мрсна крема, предлози?
     
    На dromka, Oxymoron и marama им се допаѓа ова.
  19. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.133
    Допаѓања:
    88.428
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R добри беа чорапите ама кај петите не забележав голема разлика.
    Кремава не е многу мрсна ама е одлична. Кога редовно ја користам имам меки стапала ама често ме мрзи :D

    [​IMG]
     
    На Biljarkata и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.016
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Мене ми се сега супер. Мазни како на бебе. Да, цели стапала се лупат одозодола, ама не е толку страшно. Петите сепак не се излупија целосно, ама не ми се груби. Јас пак си продолжувам со редовно киснење и турпијање, ама порано после два дена петите ми беа рапави, сега ми се мазни. И мислам дека тоа е од чорапите.
    А за нега, користам крем за стапала од Планет Спа на Авон. Поточно ноќна нега пишува на кутијата, ја имам долго време, ама верувам дека може да ја има во каталогот.
    А добар ми е и кремот на Балеа со уреа.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.