1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на стапала

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Фала ви многу @marama и @Annath :hug:

    Мене петите со турпијање еднаш неделно се сосема океј. Сега кога е ладно и кога носам чорапи ги средувам еднаш неделно а ги мачкам секој ден, најчесто пред спиење.
    Имам два типа на турпии - едната е за нежно турпијање а едната е за грубо турпијање. Правам купка со крупна обоена сол а потоа турпијам со груба, па со нежна турпија.


    [​IMG] [​IMG]

    Преку лето им посветувам повеќе внимание, односно еднаш неделно правам купка, а по потреба во текот на туширање ги средувам набрзинка.

    Tаа на балеа со уреа не ми се допадна, ама оваа и авон планет спа баш ке ги погледнам (планет спа ако имаат попуст - супер, ако не ке чекам некоја убава понуда). :D
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.174
    Најпрво фала на информацијата - можеби следно би ги зела Парасофтин. Го имаат сличниот состав и дејство со тие на Балеа, па зошто да не заштедам 50 денари :lol: Да не знае некој чие производство се?

    Чорапите на Балеа мене ми го излупија целото стапало, сосе петата. Е сега можеби не сум репер затоа што петите не ми беа ептен оштетени, пооштетен ми беше горниот дел и околу прстите, но ни тие не ми беа сјајни. Вреди да се проба, а лупењето воопшто не е creepy, мене ми е баш satisfying 8-|

    Мене сите креми ми се слични, само гледам да е некоја помасна. Моментално ги мачкам со еден стар балсам за усни :D Мислам дека е поважно религиозното мачкање и носење чорапи отколку типот на кремата. Секако би сакала да слушнам ако постои некоја крема за стапала што му го сменила животот на некој :wasntme:
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Нема на што, барајќи крема ги погледнав и чорапите, а попустот не е баш занемарлив. :D

    Мене целото стапало ми е совршено мазно, освен петите, па лупењето на здраво ткиво ми е многу крипи. :worried:

    Јас до сега немам користено крема која е доволно масна, сега ми текна дека можеби павловичева би можела да заврши работа? Мене вазелинот, кој е прилично масен, не ми одговара, дополнително ми ги поти стапалата а не се покажа како ефикасен.
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Павловичева ќе ти заврши работа :) Намачкај дебел слој, облечи кесички и чорапи. Верувам дека ќе имаш добар ефект.
    Јас и од тиркизната крема на Алверде сум многу задоволна. Не е многу мрсна, ама многу негува.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Фала многу, сум го заборавила делот со кесички. Која павловичева ја користиш ти? :)
     
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.244
    upload_2018-11-8_14-41-40.jpeg

    Јас го препорачувам третиот производ.
    Го имам и го користам.
    Додуши не редовно, повеќе во лето, тогаш ми се упропастуваат стапалата повеќе.

    Еднашка и на лактот си ставив , рапав ми дојде, па супер делуваше.
    Само малку јак мирис има кремов.
     
    На sorbet, Luminary и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  7. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Розевата што пишува Витаминска и е со бебенце. На Галафарм мислам беше. Оргиналната павловичева ми е многу скапа за да ја мачкам на стапала :)
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.113
    Допаѓања:
    1.559
    Девојки, бидејќи сега одам на фитнес а времето е топло, стапалата ми се цело време испотени, помош некоја или да ставам нешто во патиките?
     
  9. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Јекодерм е најдобар за суви пети.Ем ефтино, ем петите како бебешки ги прави.Проверено .Сум пробала секакви видови на креми и ништо не помага како јекодермот.Мириса малку ама навечер ги мачкам и облакам чорапи.
     
  10. nina_lina

    nina_lina Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2017
    Пораки:
    82
    Допаѓања:
    673
    Пол:
    Женски
    Од пред некое време почна да ми се лупи тенок слој на стапалата, поточно делот кај прстите. Дали некоја имала ваков проблем?
    [[​IMG] ][[​IMG] ]
     
    Последна измена: 6 мај 2019
  11. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Да јас имам такво искуство.. Стави во еден леген пиво и топла вода. Стави ги стапалата и седи така 30мин. Ова мене ми помогна..
     
    На Ladygugche, Kjutche и nina_lina им се допаѓа ова.
  12. resenska

    resenska Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2014
    Пораки:
    1.590
    Допаѓања:
    13.556
    Пол:
    Женски
    Moze li da mi preporacate salon vo skopje vo koi pravat pedikir na noze i koja cena?
     
  13. Brunhilde

    Brunhilde Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2019
    Пораки:
    3.335
    Допаѓања:
    31.063
    Пол:
    Женски
    B6E7931F-FE9D-4E66-8F9E-38D26F16AB13.jpeg Јас оваа си го порачав од Амазон и сум премногу задоволна. Го има и во ДМ исто.
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.955
    Допаѓања:
    198.655
    Пол:
    Женски
    Да не се чудиш ако ти ја влоши состојбата со петиците. Ќе се средиш, следниот ден уште поиспукани, пак ќе се средиш, пак испукани, ужас. Никому не го препорачувам, така ми стои. Само класичен педикир, ова можеби е измислено за брзо средување, ама ја упропастува кожата, за жал.
     
  15. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Ги има некој користено чорапите Парасофтин? E32E8D75-A172-4F0C-AED3-7F23B2D3A38F.jpeg
     
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Кои чорапи се поагресивни, Парасофтин или Балеа? Стапалата ми се навистина во лоша состојба и сакам да ги опоравам пред да почнам да носам отворени чевли.
     
  17. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Дали може да споделите искуства за педикир во салон? До сега немам пробано, сум ги средувала ноктите сама.
    Колку време ви стои педикирот и на колку време треба да ја повторам постапката, дали го прават со гел, како се движат цените?
     
  18. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Си правам купка со млака вода, морска сол и гел за туширање, потоа ги турпијам петите и останатите делови од стапалата, каде што има потреба, на крај мачкам со некоја помрсна крема и облакам чорапи.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  19. zoketo

    zoketo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    139
    Допаѓања:
    128
    Пол:
    Женски
    Здраво женски едно прашање за тие што ги користеле Парасофтин чорапите дали помага и за жуљеви ?
    Или ако имате некој лек за жуљеви да ми кажете ❤
     
  20. Ladybug98

    Ladybug98 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2019
    Пораки:
    1.063
    Допаѓања:
    4.125
    Пол:
    Женски
    Другарка ми купуваше од аптека и dm ханзапласи што содржат киселина против жуљеви, а за целосно да ги излечиш мислам дека не постои нешто.
     
    На zoketo му/ѝ се допаѓа ова.