1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на стапала

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    5.715
    sama si pravam mast za stapala - ucam farmacija
    [mod-kirilica:37zghyz4][/mod-kirilica:37zghyz4]
     
  2. gossip-girl

    gossip-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    351
    Допаѓања:
    218
    Морка сол, турпија за стапала, пилинг и павловичева маст мене ми завршуваат работа :)
    Секогаш кога се бањам си правам сама педикир.
     
  3. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Во салон на педикир еднаш имам отидено,чисто процедурално, а од тогаш дома си ги квасам. После банање откако добро ќе избабрат ги тријам со камен, обавезно целото стапало а посебно во зоната под прстите, кај што местото ми е склоно кон стварање жуљови. Купив масажер кој како опција има тркалце со грапава површина за петите и со него ги шлајфувам. Павловичева маст и со камилица за раце ја користам и за стапала, а за добро впивање спијам со чорапи. Тоа само кога денот го посветувам на нив. Налето почесто а зимата пореткo ги тимарам и од годинава како што почнав да практикувам сауна, помеки и помазни никогаш не ми биле.
    После стапалата, преминувам на нега на најтешкиот дел – негата на ноктите. Ако ги лакирам со прозирен лак, обавезно, ги турпирам по целата површина, оти се познава оној природен заматен изглед на ноктот. А вака му даваш сјајче и белина, како чиста основа за нанесување на лакот. Кога немам време или ме мрзи, ги бојадисувам во црвен или мастило боја лак, али обавезно поткастрени.
    Инаку моделот на ногата посебно не си го обожавам, имам испакнати вени и големо стапало, а предниот прст ми личи на глава од желка. Па се трудам колку толку ако не ми се лични, бар да се негувани.


    .
     
  4. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Дај напиши рецепт :D
     
  5. Rubiii

    Rubiii Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    2.614
    Допаѓања:
    5.416
    Пол:
    Женски
    Педикир и Маникир

    Најповеке поради темава си отворив и јас профилче,ме интересира некое место за правење нокти(значи на твои нокти),да е во скопје,и цените да не се забегани..благодарам однапред девојки :*
     
  6. DivineChaos

    DivineChaos Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    60
    Ми треба совет помош ...
    Стапалата редовно ми пукаат стига дури и до ранички мали кои болат ужасно . Чаре некакво во вид на крема, некој домашен рецепт итн...
     
  7. Ashling

    Ashling Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2010
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    2.577
    Бабински рецепт
    Чувај ги во млака вода со камилица и малку лимон исцеди.
    или па во солена вода
    или со кантарионово масло
    ако сакаш препарати
    мачкај ги со павловиќева маст
    имаш полно креми за нега на стапалата, јас користев од Авон
    [​IMG]
    исто и од hemel квалитетни се кремите

    и потфаќај ги од време на време со турпија
     
    На DivineChaos му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Имам проблеми со груба кожа па сега скоро си купив интензивна крема за отстранување на плускавци и груба кожа од стапалата од Авон па ќе видам дали има резултати...
     

    Прикачени фајлови:

    • prod_1027177.jpg
      prod_1027177.jpg
      Големина на фајлот:
      15,7 KB
      Прегледи:
      411
  9. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Секогаш после бањање ја отстранувам грубата кожа со турпија,и ги мачкам со кремот од орифламе,баш е убав и мрсен е ги прави меки стапалата.користам и пилинг исто од орифламе ама нема некој забележителен ефект,ко џабе да го користам ми е.и секогаш ми се налакирани ноктите :!: и тоа со црвен лак,и зиме и лете :lol: ;)
     
  10. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Јас ваков пилинг за стапала користам моментално и задоволна сум. Ги држам стапалата во млака солена вода, правам пилинг, ги средувам со турпијата и потоа ги мачкам павловиќева маст. Ваквиот третман ми е добар не би го менувала.
    [​IMG]
     
  11. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Ги негувам стапалата исто колку и рацете.
    Зима или лето сосема небитно ноктите од стапала ми се секогаш налакирани (можеби и претерувам)
    Немам проблеми со габички и груба кожа.
    Се грижам и за обликот на ноктите. Не сакам да бидат нерамно исечени па редовно ги турпијам. Затоа и реков дека колку водам нега за рацете, толку и за нозете.
    Имам еден проблем на палецот од левата нога имам еден израсток (ако воопшто можам така да го наречам)
    Не е брадавица, повеќе личи вишок кожичка со празна внатрешност. Го имам откако знам за себе. Што се не му направив, го исеков со грицкалица за нокти, со ножички и кога го отстранувам не чувствувам болка. Подоцна ме боли раната која си ја правам. Откако раната ќе зарасне, повторно ми се враќа. (како мало топче е)
    Не дека е нешто бог знае колку приметливо ама ми пречи. Посебно кога е лето, не сакам да се гледа.
    Има ли некоја како мене, да ме посоветува како да го отстранам?
    Не знам што да му правам? Сакам да исчезне :?:
     
  12. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Јас имам на едното стапало повеќе мртва кожа,посебно на глуждот од левото стапало,не е кој знае колку,меѓутоа немав на петата на истото,ама еднаш со Rielax & Tone се поминав и ми се направи....... :( ве молам кажете ми нешто против мртва кожа ама да не ми се прави повеќе од ова што си го имам оти ке си пукнам :( :tmi:
     
  13. Rozevo

    Rozevo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    32
    Марина,
    пробај после секоа капење да ги мачкаш стапалата и глуждовите со павловичева маст и потоа облекувај си памучни чорапчиња. Не ги турпирај често загрозените места, подобри ефекти се постигнуваат со константно нанесување на витамински, мрсни кремчиња. Драстично би требало да ти се намали таложењето на мртва кожа. Барем кај мене ваквиот едноставен третман имаше многу позитивен ефект, се надевам дека ќе ти делува и тебе :)
     
  14. Marina89

    Marina89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    42
    Фала многу,значи не сум единствена на која турпирањето на кожата се одразува негативно,знаш тогаш за тогаш е супер ама после почнува лошото.... :( фала уште еднаш ке пробам
     
  15. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    ги одржувам со турпија имам една груба како ренде и една двострана, секогаш кога се туширам обавезно ги поминувам и на крај мачкам со вазелин
    [​IMG]

    и така една недела сум мирна :) .
     
  16. mina

    mina Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    1.260
    Допаѓања:
    637
    До пред извесен период немав никаков проблем со стапалата и покрај тоа што не ги негував нешто посебно освен што ги мачкав со мелко за тело или обичен крем! Но откако почнав секојдневно да минувам 7 часа на штикли забележувам груба кожа на пределот кај палецот,глуждот,(не знам баш да опишам каде 8) ) ,онаму каде паѓа целата тежина кога сум на штикли! Најпрвин помислив дека е до чевлите,но истиот проблем си го имав без разлика кои чевли ги носам!
    Мојата нега на стапалата подразбира 20 минути покиснување во топла солена вода,потоа следи каменот и на крај голем слој павловличева! Забележав добри резултати но сепак се одлучив да земам крема немента за груба кожа на стапалата!
    Ми ја пофалија оваа [​IMG] Дали ја има некој користено и која е цената на оваа крема?
    А исто така слушнав многу пофални зборови и за ова [​IMG] Оваа чини околу 300 денари мислам!
    Дали некој ги има користено овие креми и која е подобра?
     
  17. ohoho

    ohoho Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2011
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    99
    од пред некое време ми се појави голем проблем кај стапалата.Кожата на стапалата ми се лупеше ми паѓаа цели парчиња кожа :puke: Решение најдов со третман од парафин и нормално сет за нега на стапала.Се премачкувам со парафинот па ги виткам стапалата во топла крпа и така стојат 10-тина минути.Потоа ги турпијам и цела мртва кожа испаѓа а од парафинот се ептен нежни.Задоволна сум од тој производ го набавив од авон.Секој што има сличен или ист проблем топло му го препорачувам
     
  18. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Мене едно место и кај двете стапала секогаш ми е суво и испукано и ништо не ми помага околу тоа.Редовно правам пилинг и секој ден минимум два пати ги мачкам со павловиќева крема...Тој дел и најмногу ме боли после соблекување на штиклите.
    Еве слика,таму каде што е заокруженото,таму е проблемот.
    Ако знае некој лек нека ми пише ;)

     

    Прикачени фајлови:

    • feet-761353.jpg
      feet-761353.jpg
      Големина на фајлот:
      31,4 KB
      Прегледи:
      312
  19. karina8

    karina8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    4.099
    Допаѓања:
    5.544
    Леле Багуфче и кај мене потполна истата ситуација. Ама мене не само од штикли, спортист сум јас и после тренинзи од патиките некако ми се набива тој дел а дека на прсти трчам ( така од мали не учат дека е правилно, а не со цело стапало) и цело време тежината на тоа место. Кога си доаѓам од тренинзи многу ме болат тие делови, ептен значи. Ако не ги измасирам убаво неможам да функционирам. И да исто ми е сув тој дел најмногу. Сега сакав да го земам Релаксот , масажерот да се масирам ..ме заболе раката веќе. А инаку и јас секоја вечер правам пилинг, еден од Орифлејм користам од праска и ги мачкам со павловиќева. Ако знае некој лек за истиов проблем како и кај Багуфче нека кажува :?:
     
    На baguf4e му/ѝ се допаѓа ова.
  20. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Мене од толку многу што ми е сува кожата ми се лупи. Понекогаш и носот на многу ладно или сонце ми се лупи, али петиве ептен. Кожата ми е мека и не ми е испукана, само се лупи. Бев на лекар и ми рекоа маст јекодерм да си земам. Ја користам веќе еден месец и кожата ми е баш регенерирана, ептен има резултати.
    Можете и вие да пробате со кремава, лошо мириса ама помага, на неа пишува дека е за изгореници, ранички, оштетна, испукана кожа....па пробајте. Со рибино масло е. Јас од зегин ја зимам 70-80 ден, не е скапа ко за проба :)