1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на стапала

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

  1. Em4e711

    Em4e711 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 август 2010
    Пораки:
    613
    Допаѓања:
    368
    Моите пети се катастрофа.. сега во последно време се обидувам да ги средам
    Си ги држам нозете во топла вода и сапун некое време..ги бришам па потоа со камен за петици ја вадам мртвата кожа, ги мачкам со павлиќева така поголем слој ставам :) ги ставам во најлонче па чорапи облекувам, да не ми се извади најлончето : ))
    Пробував еден период само чорапи да облекувам ама немам такви специјални памучни..ама така одма ми се бришеше слојот, вака во најлонче мислам е мн подобро, не го впива мастот..
     
  2. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Јас имам ренде за пети, звучи смешно знам. Ама помага. после имам специјална крема за пети. а останатото павловикева. И нормално некое лакче, светло по можност. Ако носам чорапи битно да иам лак.
     
  3. FBI

    FBI Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    5.299
    Дефинитивно ми се најгрдиот дел од телото (заедно со кожата на лактите и колениците). Ама тоа е што да се прави. Ги третирам еднаш месечно. Ги ставам во топла вода со купка за да омекнат и потоа ја отстранувам стврднатата кожа со турпија за пети.
    Ќе ги намачкам со крема за тело и после одмараат еден месец. Навистина без воља ги средувам :|
     
    На teddybear му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Сакам убаво негувани стапала :nod: .
    Јас сум си сама свој козметичар за скоро се‘,така да не одам на педикир по салони.
    Користам турпија за стапала,сапуни за пилинг,често ги држам во вода со една сол што била од Мртво Море,а знам понекогаш и да си отспијам со неколку дебели слоја Павловиќева или вазелин,исто и во домашни услови се прави еден крем од невен и свинска маст,многу корисен за стапала,но и за лакти и др.места каде кожата е погруба,одозгора ставам ќеси од оние за во замрзнувач,па едни термо чорапи кои ги користам за таа намена.
    Ноктите на нозете ги сечам секогаш во права линија без никакво заоблување на аглите,читнав некаде дека така било правилно.
    Лак користам или безбоен или многу светли нијанси,ноктите на сите прсти,освен на палецот ми се многу малечки по димензии и некако не изгледаат многу привлечно со обоени лакови.
     
  5. A-j-a

    A-j-a Популарен член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    2.023
    Која девока не сака да има убави мазни стапала. Летно време многу повеќе им обрнувам внимание ги тинтрам на 2 до 3 дена а додека во зима еднаш неделно. Ги ставам во топла купка со малку морска сол некои 15 до 20 минути, после додека се мокри ги поминувам со камен да ја отстранам мртвата кожа па ги сушам и на крај им ставам крема за стапала од Орифлеим или некое од бебешките и чорапчиња.

    Има ли некој користено спрејови за стапала и колку се ефикасни?
     
  6. Miss-Independent

    Miss-Independent Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2010
    Пораки:
    2.292
    Допаѓања:
    5.649
    I have been a lucky girl,мама ме родила со убави ,нежни ,меки стопала :)
    Никогаш не сум имала проблем со нив,ама затоа рацете ми испукуваат ко ненормални :D .Сепак ради превентива,бидејќи обожавам да носам штикли и скоро секогош сум на високо,еднаш во месец/два месеци ги ставам нозете во топла вода,во која има 3 шумеќи аспирина и малку морска сол.Од како ќе одстојат им правам пилинг,од Орифлејм имам за стопала и ги тријам со турпија.Одкако ќе заврши цела таа процедура,ги мачкам со павловиќева и си облакам чорапчиња.

    Исто така на педикир одам еднаш годишно,на почеток на лето обично.И се ова ради тоа што обожавам да си се средувам и дотерувам,не дека имам потреба :D

    А ноктињата на нозете на секое сечење ги турпијам.Во зима сама си ги мачкам со лак ,зависи од расположение во каква боја.А кога ќе дојде лето,а со него и сандали и папучки, одам на козметичар еднаш неделно,и исто како и ноктите на рацете,ми ги цртаат средуваат..и тоа е тоа :wasntme:
     
  7. lily-prune

    lily-prune Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    155
    ее многу сакам средени стапала редовно си ги третирам ни зимата не ги запоставувам ја чистам непотребната кожа потоа мачкам со млеко за тело немам потреба од ставање други работи е сега летото нормално се обраќа повеке внимание.единствено си ги мразам ноктите бидејки ми се делат и морам да користам потемни бои на лакови да ги прекријам.
     
  8. All-that

    All-that Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2010
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    67
    Девојки кога носам маринки, стапалата скоро секогаш ми се валкаат со прашина. Ме нервира, што да им правам? Лосион ако им ставам да не ќе лепат уште повеќе прашина, м? :)
     
  9. stilas7

    stilas7 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    1.050
    Допаѓања:
    694
    Пол:
    Женски
    а што се тоа маринки? :?: ако мислиш на апостолки тогаш не употребувај крема или лосин оти од самиот од, како што велиш ќе ти се лепи прашина по стопалата,можеш барем пола саат пред да излегуваш да се намачкаш да ти изгледаат нозете убаво негувани и да иба време да се впие кремата.друго не знам ;)
     
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Не ги запоставувам, а посебно не сега кога почна да се носи и отворено. Им посветувам доволно внимание за да бидат меки и нежни, ја отстранувам непотребната кожа, ги мачкам со млеко за тело и можам да се пофалам дека добро изгледаат. Секако им обрнувам внимание и на ноктите, секогаш средени и лакирани со лак во впечатлива боја.
     
  11. AnaHawaiian

    AnaHawaiian Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    лакирани со јака боја, црвени! темно црвени, посветло црвени, како било, вазжно црвени да се, вишна, корал... :D
     
  12. nate-natali

    nate-natali Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2011
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    4
    пробајте ја кремата на Palmolive Glicemilле,неверојатна е како ги омекнува стапалат Чудо едно.на сите што сум им казал се задоволни и евтина е околу 150 ден.вреди да се проба :) :) :) http://www.beauty-mania.rs/censura/imag ... 12a571.jpg
     
  13. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Еднаш неделно правам пилинг(мометално за ова лето си ги земав на АВОН од морска сол плавиот пилинг за стопала и лосиончето и супер се)и им ставам на петите посебна крема мн е добра од Dr.Schol околу 35о ден.е ама долг период ќе ја користите ;)
    А секоја вечер скоро ставам од лосионот или било каков крем за да се меки,на лето многу повеќе внимание им посветувам.Ги лакирам претежно во јаки бои-црна,црвена,циклама,тегет поубаво ми стојат потемните на моите нокти.
     
  14. pepelashka.20

    pepelashka.20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 април 2011
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    18
    Постојано ми се налакирании 3 пати дневно ставам од кремава :)
     

    Прикачени фајлови:

  15. Buubica

    Buubica Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    245
    Сум била неколку пати на педикир и се зезнав скрос..сега имам проблем се ствара груба кожа и морам цело време да ја турпијам/да ја вадам со жилетче или да ја рендам :worried: :worried: Да ми препорачате неке добро ренде? Или некое машинче незнам ни ја што год да е ама да не морам да набивам мускули на раце секој пат кога правам педикир од тупите турпии и рендиња!
     
  16. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.136
    Допаѓања:
    88.489
    Пол:
    Женски
    Имам вакво чудо и го купив некои 50,60 денари. Супер е. Ги држам нозете во вода со сол и сода бикарбона некогаш. После ги турпирам со ова и ги мачкам со маст - павловичева или една од авон или пак со маст од невен. Ко на бебе ми се. Ретко сум боса, по дома шетам со чорапи и намачкани нозе со крема.


    [​IMG]
     
  17. Buubica

    Buubica Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    245
    Ефикасно е значи?? и за потврда кожа?? Од кај го купи?
     
  18. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    имаше во Топшоп на времето Пед ег, ама веке нема :sweat:
    инаку сама дома си правам педикир, понекогаш одам во козметички салон :)
     
  19. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Сум пробала се и сешто и на крај се задржав на кремата на Хемел. Се мачкам само пред спиење бидејки е многу мрсна и обавезно облекувам чорапи.
     

    Прикачени фајлови:

    • hemel heels.jpg
      hemel heels.jpg
      Големина на фајлот:
      43,9 KB
      Прегледи:
      165
  20. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.638
    Допаѓања:
    251.364
    Пол:
    Женски
    И јас како Марама сум задоволна од имитацијава, ја купив од џамбо мислам 80сетина денари а стварно врши работа.