1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на стапала

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

  1. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.095
    Пол:
    Женски
    Од Принц го купив, тоа е во Топанско поле. Последен пат кога бев немаше, ама чинам дека имаше во Базаро во Ново Лисиче.
     
  2. antica20

    antica20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    28
    Доколку имате проблематични стапала, испукани пети и груба кожа највеќе помага лој од зајак,
    се нанесува неколку дена по ред и во брзо време ке имате меки и нежни стапала како на бебе :)
    колку и да звучи лошо непријатно и било како имајте во предвид дека скоро сите креми за нега на стапала главната компонента им е лој од зајак.
    Малку е проблематичен за наоѓање но секогаш можете да најдете од некој што одгледува зајци.
     
  3. Mini-Mouse

    Mini-Mouse Популарен член

    Се зачлени на:
    3 април 2011
    Пораки:
    530
    Допаѓања:
    1.439
    Пол:
    Женски
    Девојќи дали има некоја што знае ефикасна крема или спреј против потење т.е. непријатна миризба за стапалата.Од неквалитетни балетанки (кинески) мислам дека самата кожа ми поприми од тој одвратен мирис ;(
     
  4. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    За спреј незнам,сигурно има,но јас ставам пудра во прав во балетанките и подобро е.Сепак се осеќа некој непријатен мирис,нема чаре за кинеските. :|
     
    На Mini-Mouse му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Немам проблем со потење на нозете, но на жешково приметувам дека многу ми се клиза ногата во сандала особено кога носам штикли, полузатворени. Знае ли некој решение?
     
  6. sleepingbeauty

    sleepingbeauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    304
    Допаѓања:
    613
    Пол:
    Женски
    ве молам, знае ли некој да ми каже дали имитацијава на тоа пед-ег се уште ја има во џамбо? :?:
     
    На mona.s му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
     
  8. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    има спреј за спречување на непријатна миризба од орифлејм знам татко ми кореистеше :^)
    мислам дека беше ваков |
     

    Прикачени фајлови:

    • 1810_1.png
      1810_1.png
      Големина на фајлот:
      109,7 KB
      Прегледи:
      234
    На Mini-Mouse му/ѝ се допаѓа ова.
  9. mona.s

    mona.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2011
    Пораки:
    579
    Допаѓања:
    153
    Да тој е јас ја имам кремата ама таа е за да ти паднт грдите наслагите на нозете хе хе хе ;)
     
  10. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.733
    Допаѓања:
    8.092
    Пол:
    Женски
    За потење не ми се потат,ама многу брзо ми огрубуваат и ми се стврднуваат..не знам што е проблемот.Ги стружам,ги мачкам со најмрсни креми,павловичева шотизнамкаква,спијам со кеси и со чорапи и пак не се како што треба меки и по неколку дена ми се ептен груби.Па пак Јово на ново |( ...многу ме нервираат.
    Можеби таква ми е структурата на кожата таму,не сака да прими и крај. :worried:
     
  11. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    па не беше ист ваков сличен сигурно ги има за разни намени
     
  12. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    петите почнаа да ми се стврднуваат и кожата да ми станува жолта(на петите) и во леин ставам топла вода и морска сол за капење и ги накиснувам ставалата после со камен за стрѓање си ги стргам петите и се отстранува грубата кожа после ги мијам нозете и ги мачкам со крем и после ми се како бебешки :)
     
  13. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    За пети само киснење и стружење а потоа мачкање со павловичева..а за мирис...сум пробала антиперспирант... ги прскам и стапалата...и нема мирис... :D
     
  14. Smiley-29

    Smiley-29 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    0
    Мене луѓе стапалата ми се за никаде,цела зима ми беа океј и сеа коа дојде лето нон-стоп ми се лупат...имам крема за стапала од авон ама не е дека нешто ептен помага...сеа сакам да си купам од оние камења за стругање да видам што ке напраам :)
     
  15. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    Моите стапала се сосем во ред, никогаш не сум имала проблеми со испукана кожа ни на петиците ,ни на другите останати делови.
    Единствена мака ми е што поради високите потпетици ми се појавија жулови ,кои не се забележуваат визуелно ( нема наталожено доволно мртви слоеви) ,ама на допир се тврди и непријатни .
    Ретко ме болат ,ако претерам :rofl:
    Водам редовна хигиена на стапалата и задолжително ги премачкувам со Хемел за петици.
    И жуловите ми омекнуваат ,а ножињата ми се нежни како бебешки. :lol:
     
  16. kiki4kablondy

    kiki4kablondy Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2010
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    443
    Пол:
    Женски
    Знае ли некој каде да најдам парафин? и колку пари е?слушнав било лек за испукани пети.. :)
     
  17. Kasandra123

    Kasandra123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    22
    Сакам да прашам, да не знае некој како се вика кремата за да не мирисаат стапалата, ја имало во аптеки, 60 денари била...? :?: Затоа што после соблакање на балетанките, ми мирисаат прилично многу! :puke: :puke:
     
  18. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Јас знам за Lidera, најверојатно е таа :?: Има и за стапала и за потење под пазуви така да пази да не ги помешаш. Инаку ако е оваа кремата ја има и по маркети.
     
  19. crnokosata

    crnokosata Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2010
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Парафин обично имаш по козмеички салонони,а вака за домашни услови мислам дека нема,пошто за да го стопиш парафинот ти треба специјална топилка.Инаку за суфи прти одлична е маста од невен ама германска ја во зегин аптеките.Одлична е за сува кожа на било кој дел од телото.
     
  20. Kasandra123

    Kasandra123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2011
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    22
    Фалаа :) :)