Нега на телото за време на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од marchi-cool, 9 декември 2018.

 1. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.300
  Допаѓања:
  10.651
  Пол:
  Женски
  ако нема алкохол и алуминиум тогаш земај
   
  На Софија 88 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.137
  Јас го користам овој 51Vz5qYDB7L._SY550_.jpg во прилог. Околу 800 ден е ако не се лажам ама трае повеќе од 1 год и има многу убав мирис и не остава флеки на гардероба.
  Околу нега на тело почнав само со кокосово масло па не ми баш вршеше работа околу хидратација на кожата па се префрлив на шеа путер на Локтеин и Лавера. Сега за сега ми се ок. Сватив дека се што е на база на шеа путер во оваа состојба ми одговара но гледам да е органско или био. :)?: посебна приказна е колку лажат на декларациите).
   
  На koritsaki и Софија 88 им се допаѓа ова.
 3. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.344
  Допаѓања:
  70.861
  Пол:
  Женски
  @slavica999 од каде го купуваш?
  Јас се префрлив пак на тие со алуминиум. Околу 5-6 антипреспиранти имав дома без алуминиум и ништо не ми помогна.
   
 4. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  3.771
  Допаѓања:
  12.332
  Пол:
  Женски
  Ова може да ти го порача само некој што е зачленет во форевер.
  Јас имам другарка што е зачленета многу го фалеше баш она во ташна си го носеше цело време и јас се мислев да го земам ама скапо ми дојде и си земав на греен кој е негде упола ама рол-он е.
  Инаку стиков дозволува потење ама го спречува мирисот.
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.137
  Да така е, се зема од овластен зачленет во форевер, но потта не мириса и гарантирам дека трае 1 год. Ако за една година купуваш 3-4 по 200 ден просек, ете ти ги парите ова на форевер мислам дека беше 790 ден.
  Според мене здраво е да се потиш, исфрлаш отрови а не да ги гушиш потните жлезди
   
  На koritsaki и ocicka2014 им се допаѓа ова.
 6. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Не пронајдов посебна тема за нега на лице во текот на бременоста. Мене ми се исфрла лицето со ситни акни, никогаш не сум имала ваков проблем. Дали некоја од вас има проблем со кожата на лицето и препорака за крема?
   
 7. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.281
  Допаѓања:
  6.010
  Пол:
  Женски

  Мене многу ми помага пената за чистење на Афродита и после тоа ставав Нивеа хидратантна. И сега во бременост имам промени, Т-зоната ми стана многу сува, па ставам павловичева сега :)
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  16.199
  Пол:
  Женски
  Пробај со овие две, дозволени се за користење во текот на бременоста
  93AA04E5-5ED6-4F65-B3A6-BB97B9EE5DD2_BioDermaCicabioCream.jpg
  bioderma-sebium-global-28049.jpg
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 9. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  1.780
  Допаѓања:
  60.598
  Пол:
  Женски
  Интересна тема,не сум ја приметила.
  Уште пред бременост се трудам да внесам што повеќе природна козметика,мислам на бела,односно препаратива.Не ни знаев дека е забрането,а сметам и дека е малце мода,со тоа што во последните години стана актуелна и подостапна на пазарот.
  Дезодоранс користам без алуминиум,гелови за туширање на Алверде и Логона,масло за стрии купив на др.Хаушка,а се мачкам и со Нивеа лосион,тешко ми е да се откажам од него:)
  Декоративна козметика,односно шминка си користам иста ко и претходно,природната не ми се допаѓа,мирисот ми е неподнослив на таквите пудри.
  Внимавам повеќе на забите и непцата,ги чистам и со конец многу почесто бидејќи непцата ми се лесно надразливи од хормоните.
  Фарба за коса употребив без амоњак,иако не е забрането класична.Шампон и регенератор исто ко и претходно користам.
  До сега немам проблем со кожата,лицето ми е особено чисто и сјајно,а косата ми е зајакната и не ми се мрси воопшто.
   
  На Bebac, Sexybaby86, Jana06 и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.281
  Допаѓања:
  6.010
  Пол:
  Женски
  Кои се без алуминиум и дали го имаат истиот ефект? Не ми текнало на вакво нешто. Јас си користам се исто како досега.
   
 11. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  16.199
  Пол:
  Женски
  Сите на Алверде пд ДМ, а скоро најдов и во КАМ дезодоранс на Лалине без алуминиум, ефтин е, има пријатен мирис но сепак се потиш а не мириса потта.
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Го препорачувам ролонот без алуминиум од Ив Роше, со мирис на калинка, можеби е малку поскап од Алверде.
   
  На dunika, Ygritte и Jana06 им се допаѓа ова.
 13. 0ли

  0ли Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2016
  Пораки:
  4.985
  Допаѓања:
  19.380
  Пол:
  Женски
  Има и од Нивеа, Дав, Рексона, во Кам од тие таму што ги носат, од Лаш има, Алверде, Балеа... Сите веќе прават дезодоранси без алуминиум.
  Долго време користам дезидоранс без алуминиум, а и сама си правам ролон и стик со сода и кокосово масло, а би сакала да го пробам и стикот од алое од Форевр, ми го фалеа доста.
   
  На dunika, Jana06, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
 14. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  1.801
  Пол:
  Женски
  Која крема за раце ја користите? Јас имам многу неотворени ама на сите пишува алкохол.....
   
  На Филотеа му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Филотеа

  Филотеа Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2019
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  587
  Пол:
  Женски
  Уф јас не внимавам на тоа :worried: Користам Глицемил зошто ептен ми помага со испуканата кожа.


  @Jana06 фала за препораката за пената за чистење на Афродита, чувствувам резултати :)
   
  На Jana06 му/ѝ се допаѓа ова.