1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на тело после депилација

Дискусија во 'Тело' започната од h.misunderstood, 19 април 2013.

 1. h.misunderstood

  h.misunderstood Активен член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2013
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  0
  Се извинувам ако веќе има ваква тема ама пребарав и мислам не сретнав тема конкретно за ова :) Споделете искуства на темава за иритација на кожата после депилација ,како се справувате со црвенилото и мозолчињатаа :hai:
   
 2. 12masima

  12masima Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  29
  Како се справувате со црвенилото околу депилацијата на надусници? се депилирав со ленти и имам ужасно ми е црвено, пробав со крема, алкохол но ништо сеуште е црвено. Ваш совет?
   
 3. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.989
  Пол:
  Женски
  ^ Јас ставам бебешка пудра на надусниците после депилација и немам проблем.
  Во принцип иако имам доста светол тен, никогаш не ми се случило да ми се исфрла кожата после депилација, баш козметичарката се чудеше како е можно тоа.
  Бебешката пудра мислам дека е најдобро решение за црвенилото, а алкохолот не знам колку е добро да го ставаш на лицето, особено на иритирана кожа. Алкохолот ја суши кожата, јас дури секогаш гледам воопшто да нема алкохол во составот на производите за лице што ги користам.
   
 4. 12masima

  12masima Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2013
  Пораки:
  284
  Допаѓања:
  29
  Фала Ана Каренина , ке пробам , Поздрав :)
   
 5. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  572
  Јас си ставам бебешка пудра или еден гел од алое што го имам. Иако немам некој голем проблем со црвенилото, ми поминува брзо, сепак си ставам јас, да не останам покуса :D
   
 6. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.975
  Пол:
  Женски
  Бебешка пудра :)
   
 7. tweety93

  tweety93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  8
  Јас прво се мачкам со таа Павлодерм жолтата, а после со млеко за тело како и секогаш, имам многу чувствителна кожа па црвенило секако се појавува, ама за час два исчезнува, па сега колку помага павловичевата незнам.
   
 8. Princees

  Princees Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  31
  Пол:
  Женски
  Џа да не ти излезат цвени дамки треба добро да го исчистиш восокот. јас најдобро го отстранувам со зејтин.Пробај ке делува
   
 9. barbiegirl.24

  barbiegirl.24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2014
  Пораки:
  804
  Допаѓања:
  4.448
  Пол:
  Женски
  Бебешка пудра бекутан.
   
  На Bufi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. elisabeta

  elisabeta Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2012
  Пораки:
  1.888
  Допаѓања:
  7.529
  Јас имам прашање после депилација на нозете на некои места растат поткожни влакна е сега се користат пилинзи од време на време за да не дојде до раст на поткожни влакна,сега сакам да ми каже некој кој пилинзи се најефикасни?
   
 11. steker

  steker Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2014
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  13
  imas maslo za posle depilacija za otstranuvanje na visok vosok i da se smiri iritiranata koza
   
  На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Bufi

  Bufi Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 септември 2014
  Пораки:
  367
  Допаѓања:
  647
  Crveni damki izleguvaat koga posle depilacija se tusirate! Na toj nacin otvorenite pori se polnat so voda i se pojavuvaat tie crveni damki! Zatoa koga se depilirate ne se tusirajte 24saati i ke imate ubava koza potoa! Druga rabota posle depiliranje bilo kade stavete pudra bekutan, efektot samite ke go zabelezite:)
   
 13. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.040
  Најефтино и најефикасно маслиново масло или бадемово со шеќер. За погруб ефект употреби кафеав шеќер. Кожата после тоа е премека, убаво исчистена пред се и мене со ова не ми излегуваат поткожни влакна, а употребувам електирчен депилатор за нозете од кој најмногу се појавуваат такви влакненеца.
  Ако не сакаш со масло тогаш можеш да си купиш од продавница. Јас го имам користено овој на Фрутини (синиот со кокос) и сум многу задоволна. Преубаво чисти и не е многу груб ама е доволно за да ексфолира убаво. Има во различни мириси како што можеш да видиш, сигурно се сите така добри. Тие во кутијата ги немам пробано и тие се пилинзи, а како што сум можела да приметам по структурата мислам дека се погруби. Целите се како во зрнца, а ова е како крем со зрца во овие во тубата. Во тубата чинат одколу 130/160 денари, а тие во кутијата е околу 250.
  Има и на Балеа, знам дека @Sexybaby86 нонтоп ги фали па еве нека каже и она збор два затоа што во план сум да пробам и од нив.
  [​IMG]
   
  На Sexybaby86 и elisabeta им се допаѓа ова.
 14. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.108
  Допаѓања:
  77.571
  Пол:
  Женски
  Од Балеа јас имав купено еден единствен пилинг во многу примероци како и обично :lol: и бидејќи стануваше збор за лимитед едишн, веќе го нема, па од тогаш немам најдено навистина добар пилинг за тело.
  Сакам богат пилинг со многу микрогранули, средно груб и нормално, со убав мирис. Овој беше со мирис на јаболко и цимет, не можам да го преболам.
  Сега си правам со шеќер, млеко и маслиново масло, поткожни влакна речиси и да немам, а постојано се депилирам со депилатор.

  Ќе пробам некој од овие Фрутини, ама не очекувам дека ќе бидат толку добри како Балеата.
   
  На mims-89 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LittleChili

  LittleChili Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  503
  Допаѓања:
  2.175
  Девојки дај кажете ми како да ми исчезнат црвенилата по нозете, како изгорено ми се рани :worried:
  Пред две- три недели скоро бев на депилација, често одам ама вака никогаш не ми с случило. Пред депилација се туширам и после нејзе си идам се мијам да не лепам и се мачкам одма со бекутан млеко.
  ;(
   
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.108
  Допаѓања:
  77.571
  Пол:
  Женски
  Немој да се мачкаш со млеко за тело, после депилација не е добро да се нанесува млеко за тело, па макар се работело и за бебешко.
  Подобро натапкувај пудра Бекутан или било која друга или пак земи си од аптека алое вера гел. Гелот ја лади и ја смирува кожата, па црвенилата ќе ти се повлечат за кратко.
   
  На LittleChili му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sia.bella

  sia.bella Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2014
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  16.784
  Пол:
  Женски
  Штом не сакаш да лепиш наместо бекутан млеко, мачкај бекутан масло. Мене ми беше ок маслото за после депилација, само мирисот ми беше некако специфичен и не ми се допаѓаше, сега го користам бебешкото масло на џонсон.
   
  На LittleChili му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sexybaby86

  Sexybaby86 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  4.780
  Допаѓања:
  90.386
  Пол:
  Женски
  @elisabeta, од Балеа можам да ти го препорачам маслениот пилинг, во зелено кутивче што е. Освен што прави пилинг, маслото ја негува кожата и влажни, па потоа ефектот е како да си нанела млеко за тело. Јас сум задоволна, за таа цена е и повеќе од одличен (не се сеќавам колку беше, ама во секој случај евтин е). Мириса на лимон (содржи лимонова трева), и гранулите му се доста „груби“, убав пилинг прави. На допир е малку мрсничок, ама нека не те плаши тоа, кога ќе се измие кожата е баш навлажнета и мека, како што кажав. И помага за враснати влакна, проверено :)
  [​IMG]

  Исто, нешто поскапа варијанта од која сум задоволна е шеќерниот пилинг на Афродита од Spa линијата. Мислам дека има два вида, не сум сигурна, одамна го купив, ама одличен е. Овој е околу 500 денари. Меѓутоа, да бидам искрена, и Балеата исто ми врши работа колку и овој, што е трипати поскап, така што нема потреба да даваш толку пари. Балеа имаат неколку вида пилинзи колку што знам, па разгледај, сигурна сум дека ќе најдеш нешто :)
   
  На mims-89 и elisabeta им се допаѓа ова.
 19. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  893
  Допаѓања:
  7.208
  Мене ми е многу чувствителна кожата, дури и жената која ме депилира забележа дека многу ми поцрвенуваат нозете. Обично ставам бебешка пудра, но веќе неколку пати, после 2-3часа од депилација се мачкам со невеново или кантарионово масло. Многу помагаат и двете, се губат тие црвени точки и кожата е многу мазна.
   
 20. Bubamaricka

  Bubamaricka Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  595
  Допаѓања:
  1.144
  Пробајте со кокосово масло. Мене ми се смирува црвенилото после депилација, а и секако е добро маслото за нега на кожата.
   
  На moon1 му/ѝ се допаѓа ова.