1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на тело после депилација

Дискусија во 'Тело' започната од h.misunderstood, 19 април 2013.

  1. Addy

    Addy Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2015
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Мене пак нозете ни ми поцрвенуваат после депилација ни пак ми се појавуваат мозолчиња.А пак за надусниците ставам бебешка пудра или пак се бришам со овие марамчињава што се со масло од Veet

    [​IMG]
     
  2. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Јас до пред некое време ставав бебешка пудра оти сите зборуваа дека добро било за кожата после депилација, иако јас не видов добрини, ама не ми ни штетеше, и ја ставав онака, ради реда.|(
    Пред некое време го открив кокосовото масло и не само што со него се чистат сите остатоци од восокот, туку и ја прави кожата неверојатно мека! Ниедно црвенилце, точка или било што не ми излезе на нозете и рацете.
    Јас го користам буквално за се. Ми замени милион козметички прозиводи: како крем за лице пред спиење, крем за тело, лабело за усни, остранувач на шминка, кршливи нокти и подноктици, пилинг за лице со сода, пилинг за тело со шеќер, масло за сончање ( на моето кокосово масло пишува SPF 4, значи има заштитен фактор!!!), за нега на коса, за нега на стапала, го ставам и долу долкулку ми се појави кандида бидејќи ги уништува габичните инфекции, а кадидата е габа, исто и ако имате габична инфекција меѓу прстите на нозете (ви се лупи кожата таму и ве чеша). Е сега може и да се јаде, да се готви со него, меѓутоа сеуште не сум го пробала, ама ќе биде и тоа еден ден, а давало енергија доколку се консулмира орално.
    И треба да се внимава да се земе природно кокосово масло, а тоа не е течно туку е тврдо (не тврдо како камен, се разбира :lol:), ако е течно тогаш не е целосно природно. Ако на него пишува дека може да се користи во исхраната тогаш е во ред. :D
     
  3. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.724
    Допаѓања:
    122.048
    Смеам ако се депилирам во 19 ч , (тогаш ми е закажано:) следен ден на плажа?
    Немам инаку кога да закажам :(
     
    На marlonbrando69 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Некое од маслата на бекутан, за да се отстрани вишокот восок, по потреба и бебешка пудра. Ако има евентуално некое црвенилце или иритација, павловичева маст.
     
    На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Loly Mara

    Loly Mara Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2020
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    23
    Пол:
    Женски
    Help;(:sweat: Пред 3 дена со восок (оној рол он што се загрева) ги депилирав пазувите. 1час подоцна ми се појави на едно место (како еден круг) црвен и многу ме болеше 2 дена. Сега не ме боли толку но на тоа место ми се лупи малце кожичка
    Искуства?? Решение?? :(
     
  6. Dodo1

    Dodo1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    495
    Допаѓања:
    669
    Пол:
    Женски
    Ништо си се изгорела со восокот ако бил малку потопол отколку што треба, па сега изгорената кожа ти се лупи. Следен пат внимавај восокот да не е врел. Мачкај се сега на местото со некоја крема.
     
  7. Gi.ir.ll192

    Gi.ir.ll192 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2019
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    756
    Пол:
    Женски
    Што користат козметичарките после депалиција на надусниците? Како за "дезинфекција" и против црвенило.