1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на тело!

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.707
  Допаѓања:
  150.442
  Цел подфорум посветен на нашиот ни храм,а немаме тема за тоа како го негувате вашето тело?!
  Кои се вашите дневни рутини за нега на телото?!
  Каков гел за туширање користите,какво млеко за тело?!Пилинг за тело?!Маски?!
  Дали се разликува негата на вашето тело преку зима и лете и во што е разликата?!
   
  На christi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  :D :D Lilit ме погоди со темава.
  Бидејќи имам екстремно сува кожа косристам млека за тела.
  И тоа премногу, едно млекце ми оди за 2 недели. Долго време го користев GILI,
  aма бидејќи веќе не ги произведуваат , преминав на Бекутан,
  Гарниер ми предизвикуваа иритација,
  Cleo овошен јогурт за тело и тој не е лош.
  бидејќи од одредени млека за тела добивам некое чешање,
  ваљда по логика оти имам сува кожа.Последно што си купив беа
  млека од Викториа сикрет и ептен ми се погодија.
  Маски употребував порано , мегутоа во последно време ставам пресно млеко
  на лицето и некако ко да има ефект.
   
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  лосиони, кремови за тело и гелови за туширање - Орифлејм. на лето и зима нема голема разлика освен тоа што на лето користам лосиони кои даваат поголема хидратантност (поради сонцето) .
   
 4. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  Јас за туширање користам сапун Dove најчесто зелениот од краставица и алое вера, некако ако не користам сапун пред купката ко да не сум се избањала. Користам пилинг од кајсија ( не верувам дека го има овој таму) ендаш до два пати месечно... Зимно време користам путер за тело од кокос од Body Shop, а преку лето лосион на Нивеа со заштитен фактор 15. За сувата кожа на лактовите и колената ставам маслиново масло и многу ми помага.
   
 5. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Sreka moja sto imam normalna koza pa nekoi posebni saltanati ne mi trebaat... ja koristam nivea kolekcijata,losion za telo od vanila od avon (najubavo mi mirisa),felce azzura pudra za telo. Na lice stavam samo bekutan,a za nekoi delovi od teloto pavloviceva mast i taka ... :D :D
   
 6. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Temava mi e pasija,edinstveno koristam normalno gel za tusiranje,potoa koristam mleko za telo od Avon,imam momentalno od jagoda,mandarina,banana so kokosovo mleko,stvarno mlekata od avon mnogu mi se dopagjaat,a isto koristam i sprejovi za telo,imaat ista funkcija kako mlekoto.I tolku,i ponekogas i koga ne stavam nisto kozata mi e mazna,iako i samata si se regenerira,ponekogas i ne mora stalno da se mackame so mleka:)
   
  На MarchelineAmaru и maa им се допаѓа ова.
 7. Debora

  Debora Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  За туширање го користам прво пилингот за тело од мед и млеко од орифлеим,а потоа и истиот гел за туширање.После бањање се мачкам со хидрантна крема,бидејќи кожата ми е сува,а исто така ја користам и кремата на Гарниер за затегнување на телото.
   
 8. arwen

  arwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  8
  Za tusiranje koristam Nivea gelovi za tusiranje, i gi nanesuvam so rakavica za trienje taka da piling ne mi treba, a posle stavam mleko za telo od CLIVEN, a liceto go mackam od vreme na vreme so kremata za lice od CLIVEN... imam mrsna koza taka da preteranoto nanesuvanje na progukti mi steti... a za lice najdobri se peel-of maskite od zelen caj
   
 9. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.635
  Допаѓања:
  4.456
  Пол:
  Женски
  за годишнина дечкото ми подари огромен сет од Dove и сум презадоволна има купка,млеко,помада и сето тоа убаво ја хидратира мојата нежна и осетлива кожа
   
 10. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.243
  Допаѓања:
  43.105
  Прво, се шампонирам со шампон од манго и ѓумбир, на Авон.
  Пилинг на тело правам со една преубава купка, со зрнца од гроздово семки и витамин Б, а се бањам со Нивеа од ориз и лотос, зошто ми ја омекнува кожата.
  Лежам во када најчесто со купките на Авон, од чоколада или бел крин, зошто релаксираат.
  Млека за тела имам сто! Кога сакам да мирисам на бебе и на чисто, користам Бекутан масло, или Џонсон бејби со лаванда, прекрасно мириса. За излегување, и за впечаток :) ставам млеко за тело од карамел и цимет, од Body Shop, ептен малку, само на пулсни точки, во зима, зошто е многу јако. Во лето се мачкам со кремот на Авон од јаболка и анамска рака или од лубеница и лимон (иако ми се лепат пчели, хахах).
  Користам Орифлејм серум од карамела за петици и лакти, а често си го мачкам и околу очи. Крема за раце користам од Авон, мириса на чисто, а имам и една од праска и бел чај од Орифлејм, кога ми се сакаат разиграни мириси.
  Стапалата после секое бањање ги тријам со луфа и бел камен, мачкам Павловиќева маст, облекувам специјални чорапчиња за една употреба (ги набавувам од еден козметички салон), и утредента ми се помеки од образот :D

  Обожавам да се тинтрам бре!
   
 11. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.873
  Допаѓања:
  102.860
  Пол:
  Женски
  Крема/лосион за тело

  Dali koristite krema ili losion za telo? Jas koristam sakam da poracam od noviot broj na ofirlejm kremata za telo od Enigma , parfemot sum go pomirisala i znam deka e jak ( jas obozavam takvi ) pa ako nekoja od vas ja koristela ovaa krema neka pise :D
  [​IMG]
   
 12. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  Јас обично го користам Бекутан млекото за тело, израснав со тој мирис и до ден денес ги користам и Бекутан марамиците. А за во летно време го користам розевиот лосион од Авон со светкавци ;)
   
 13. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Јас ги користам млеката од Авон но почесто употребувам спреј за тело исто од авон,меѓутоа може да ми се случи и со денови ништо да не ставам,само да се истуширам или избањам и секогаш самата кожа ми е мазна,нежна некогаш и премногу до толку што делува како да сум ставала лосион за тело.Сите тие производи се убави за користење,но колку што се штетни,толку се и не штетни за самиот организам,освен бебешките производи павловичева,бекутан итн.Понекогаш е доволно и само да се истушираш/бањаш и со тоа си се одржува хигиената.Не викам дека женското не треба да користи такви работи,но сепак се си има граница,што е преку граница од нормалното,не е добро.
   
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.707
  Допаѓања:
  150.442
 15. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.449
  За тело имам триста креми, уља, лосиони....ама ншто што ми е секојдневие и од кое кожата ми има вистина подобрување(многу сува кожа имам инаку) е дефинитивно најефтината варијанта...во кам маркетот има едно млеко...елдена, околу 100 денари , пола кило :worried:hock: ама толку е убаво и мрсно...многу потсеќа на старата нивеа, е сеа јас си купувам такво, го празнам малку, и додавам едно шишенце бадемово масло, витамин е,ц во уље или ампула, едно шишенце ад маслени капки, и некое ароматично уље.......поубаво нешто за тело, посебно за сува кожа, мислам дека нема :lol: :lol: а башка и спречува создавање стрии, лупење на кожата, стареењето го забавува...ма користи до бесвест бре... :lol: :lol: а инаку за излагање си користам на викторија сикрет млекца, и многу ми се супер моментално од боровинка, исто и наоми кембел розевото ;) мммм....ама пред спиење обавезно од моето ,,специјалното,,....пробајте ;)
   
  На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Melanie

  Melanie Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  87
  I jas imam mnogu losioni,mleka svasta za nega na telo,no malku od niv koristam drugite mi sluzat za ukrasuvanje na polica u kupatilo ili u soba :lol: Se tusiram so gel za tusiranje Senses od Avon ili so Dove sapun i potoa redovno stavam mleko Becutan,a ponekogas i maslo Becutan,a za izleguvanje i posebni priliki :D stavam od losionite na Avon i Oriflame imam od kokos,od vanila,od cresi itn
   
 17. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  И јас ги користам повеќето за украс, откако неискористени им врви рокот, летаат во ѓубре.
  Инаку, најмногу користам бекутан млеко, не ставам секогаш ама кога ставам, најчесто е тоа, убави ми се лосионите со цреши и оревчиња на Авон, Dove ми се добри ама некако миризбата не им е баш,
  е сега последно мајка ми ми купила лосионче од Felce Azzura,ептен прекрасно ми мириса, и тој ми е сега нон стоп при рака.Тоа ми е за нега на тело после капење, за мачкање.
   
 18. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  дефинитивно најубаво мириса и секогаш го користам гелот за бањање и пудрата во праф. Инаку го користам и млекото за бањање од нивеа, со уље што е и и дава таква хидратација на кожата и да не ставиш ништо после тоа мазна ти е. Многу млека за тело сум употребувала, а најчесто го користам уљето од бекутан.
   
 19. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.010
  Допаѓања:
  198.821
  Пол:
  Женски
  Сакам да се тинтрам, ама и морам да го правам тоа, затоа што имам стварно сува кожа на телото... со кожата на лицето и немам некои посебни проблеми, ама со кожата на телото во зима ми е најтешко... како и да е, го решив проблемот со сувата кожа :D
  Имам пробувано сè и сешто - од најскапи до најефтини кремови, лосиони, масла и млека за тело и горе-долу открив што кога и одговара на мојата кожа. Еднаш неделно правам пилинг на цело тело со пилингот од колекцијата Silk&Soft на Avon - кога ќе ми се потроши ќе морам да најдам некој друг, оти овој не го прават веќе, а веројатно тој нов ќе биде на Freeman, пошто од нив имам пилинг за лице и сум многу задоволна. Се туширам обично со гелови што содржат мед и млеко, или некои масла, а на лето повеќе со овошни гелови. Купки не користам, мразам да лежам во када, грозно ми е. Млека за тело - го користам Eldena со бадемово масло, убедливо најдобро до сега :D Од Victoria's Secret имам крем за тело, со мирис на јаболко и цимет, и тој ми е исто така добар. Користам и од овошните лосиони и јогурти на Авон, од црни цреши и оревчиња и зелено јаболко и анамски цвет. Сега си купив и млеко за тело со мирис на праска од BeCool и многу ми се допаѓа, барем по мирисот, ама и за кожата не е лошо :D За стапалата еднаш неделно обавезно ги турпијам и после или со Павловиќева маст, или со Бекутан крем, или со вазелин ги мачкам, па во чорапчиња... и супер меки ми се! А порано имав повеќе проблеми со нив, сепак му го најдов чарето :lol: :lol: :lol:
   
  На do-re-mi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  68
  Најчесто ги користам лосионите за тело од авон моментално liivbotanicals одличен е, на природна база ја прави кожата мека и мазна