1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на тело!

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Мое право откритие е Bourjois vanilla.... не можам да ви го опишам чувството додека се туширам! Мислам дека сите сетила ми се изоструваат а истовремено се опуштам максимално! Must have!
    [​IMG]

    :inlove: :inlove: :inlove:

    п.с. Знаете ли некој добар лосион или млеко за тело со мирис на ванила???
     
    На ViktorijaMari му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Phyramide

    Phyramide Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.809
    Хехе, кажи мирис а? :* Душо пробај Џонсонс, прекрасно мириса ;)

    [​IMG]

    Инаку исто го користам горенаведениот гел за туширање, измислен е! И Angel star колекцијата на Нивеа.
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Моментално користам гел за туширање Nivea angel star исто така и млеко за тело Nivea angel star
     
  4. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    епа вака бидејќи имам мн осетлива кожа и + се депилирам сегде освен под пазувите и интимната зона, 2-3 дена после депилација нанесувам бебшка пудра, иначе веќе една година користам гел за туширање и лусион Felce Azzurra, интимен гел од Avon, секојдневни влошки, влажни марамици и дезодоранс Neutro Roberts.
     
  5. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    За нега на тело користам гел за туширање со мед и млеко од Кам маркет, 89денари 1 литар, преубаво е.
    Мириса исто како производите со мед и млеко од другите фирми, а не е скапо.
    Кожата ми ја прави мека и мазна (за жал неможев слика на најдам)

    Потоа користам пилинг за тело од орифлејм кој што ми ја исчисти кожата скроз (и оние мали акни по грбот што ги имав и што не се чистеа со ништо, од овој пилинг ги снема) [​IMG]
    Девојки кога користите пилинг не е само да го намачкате, треба добра масажа со кружни движења со која ем ќе си го зацврстите телото (ама да внимавате да не се лизнете во кадата :lol: )

    Потоа го користам интимниот гел carefree со алое вера [​IMG] за мојата интимна нега.

    Телото го мачкам се она млеко за тело кое што во моментот ми е актуелно, бидејќи брзо ми досадуваат (во лето најчесто со liiv botanicals од авон кое ми ја лади кожата [​IMG], а во зима со некое млеко со зимски мирис или мирис на ванила или кокос)
    Ги сакам млеката на фрутини, млеката од викторија сикретс, млеката од севентин, путерите за тело од авон, само што се брзо ми досадува. Ретко да купам некое млеко за тело два пати

    Но мојот евергрин е комбинацијата од енца на која сум и вечно благодарна што ја сподели со нас (павловичева крема + бадемово масло + витамин е). Со смесата се мачкам на лето кога имам изгореници поради подолго сончање одколку што треба :tmi: и со нејзино мачкање не ми се лупи кожата и добивам прекрасна боја, а во зима ја користам за да ми ја навлажни кожата која ми станува сува.
    А попатно со неа лечам стрии :lol:

    И користам и антицелулитни креми (во зависност од која има акција во маркетиве- важно ми е само да има со што да го мачкам моето газе :lol: )

    Во кратки црти тоа е мојата нега на тело 8)
     
  6. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Имам осетлива кожа!
    Пилинг за тело : мешам шеќер и сол, и додавам капки маслиново масло!
    Најчесто се мијам само со вода, бидејќи имам многууу осетлива кожа, за интимниот дел користам чај од камилица (едно време и јас се миев со гел за интимна нега, ама од тоа нега ни н не видов, туку се запознајв со кандида :@ )
    Антиперспирант :[​IMG]
    Масло за тело : [​IMG][​IMG]

    Многу едноставна нега на тело само со две масла, без сапуни, гелови, лосиони...и др сретства! И тоа ми е доволно, ем ефтино ем здраво, плус на природна база! :!:
     
  7. kate-the-great

    kate-the-great Популарен член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2010
    Пораки:
    1.473
    Допаѓања:
    1.833
    Имам нормална кожа
    Колекцијата авон натуралс не ја менувам за ништо на светот
    има гел за туширање , лосион и спреј за тело
    супер се
     

    Прикачени фајлови:

  8. Kalimerka

    Kalimerka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    1
    Јас најмногу ан светот уживам кога се бањам со Дове гел за туширање. Секогаш си купувам различен и до сега ниеднаш не сум се разочарала. Сепак, најомилен ми е црвениот. И после си се мачкам со млеко за тело со истиот мирис. Мислам дека кога шетам мирисам во радиус од 5 етри околу мене. Може не е така, ама најважно е дека јас така си се чувствувам :)
     
  9. viki85

    viki85 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    21
    Мојата омилена тема :) Лудак сум по лосиони, купки, гелови и слично. Кога имам 2-3 саати слободни сакам да се „тинтрам“ со едно 10тина препарати. Омилен пилинг ми е оној на Freeman, розевиот, ама уште подобар е домашен пилинг од кафеав шеќер, мед, бадемово масло, кафе и цимет. Сакам да лежам во купка, најмногу во онаа на Palmolive лилаковата за опуштање. Од гелови за туширање, најмногу ги користам Nivea (кајсија, лимон со масло, диња со масло), бебешките на Johnson's (цела колекција од лаванда за смирување, лудница е), од лосиони за тело Afrodita од гројзе, Нивеа, Фримен (сите млека, особено она со шеа путер), а вчера ја купив колекцијата од Авон од зашеќерено јаболко и орев :inlove: , мириса прекрасно, и шеа путерот исто од Авон
     
  10. Sweet.S.S

    Sweet.S.S Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Па вака: кога се бањам користам гел за туширање на Фа од мед, пилинг за стапалата од Авон со чоколадо и калинка, после млеко за тело од калинка и манго на Авон и спрејот за тело од калинка и манго исто... и за сувата кожа на колената и лактите ви препорачувам спреј Pantexol навистина делува кожата е мека и мазна... ;) ;) ;)
     
  11. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Користам гел за туширање од авон, Sensses, и сите мириси ги имам пробано, и убави ми се многу.
    [​IMG]
    Млеко за тело, користам во последно време од Нивеа, и како создадено е за мојата кожа, премногу ми одговара.
    [​IMG]
    Исто користам и путери за тело, но ме нервираат што тешко се размачкуваат, па ретко ги ставам. Во моментов имам ваков
    [​IMG]
    Интимниот гел ми е од Nivea- Intimo natural, и до сега сум задоволна од него. Пилинг за тело Sea of Spa, една другарка ми го донесе, но ретко го користам. Користам креми за омекнување на стапала, и редовно ги средувам. Тоа е скоро се што користам за нега за тело.
     
    На viki44e му/ѝ се допаѓа ова.
  12. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    2.705
    Пол:
    Женски
    За туширање користам Дове гел а еднаш неделно си правам и пилинг на телото.Исто така и лосион за тело ми е Дове од краставица и ролон од Дове.А за нега на стапалата користам пилинг за стапала од Авон.За нега на рацете користам моментално кремче 48 или Атрикс.Шампон и маска за коса од Гарниер.
     
  13. Heidi

    Heidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    168
    За туширање користам Нивеа, моментално имам Nivea angel star, преубаво мириса на малина. Млеко за тело исто така нивеа, темно плавото. Млекото за тело сакам да ми мириса на свежо, значи да нема некои јаки овошни или цветни мириси. Имам и фрутини путер за тело па си стои така зашто јако ми е некако.
     
  14. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    epa za razlika od site vas dragi forumdzivki, jas koristam samo Nivea-gel-krem za tusiranje, i momentalno nemam losion za telo -treba da si kupam,malku finansiski slabo stojam, no popoleka od vreme na vreme napradnuvam :D sama zarabotuvam, sama stedam de :lol: najveke od se trosam na kozmetika na losioni, na make-up na parfemcinja, po nekoe, na se i na sesto. :rofl: samo da e kozmetika :lol: a neostarena zelba mi se onie kozmeticki tretmani za slabeenje, oti nekako salo imam na stomakot i mi preci, a site oni losioni i anticelulitni gelovi me cesaat oti imam suva koza i ne se efikasni-dzabe si gi trosam parite blago kazano de, pa sakam da gi probam onie sto se ko gelovi za celulit od Orflejm ama se skapi , no sepak vredi da se obidam, barem duri da zastedam pari za anticelulutni tretmani po salonive :$ ke bide toa nekogas :D
    [mod-kirilica:14xu2asi][/mod-kirilica:14xu2asi]
     
  15. GeorGinnA

    GeorGinnA Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2010
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    2.007
    Сакам да се средувам,се грижам за негата на телото,но не претерувам (во смисла на тоа дека мора ваков гел за туширање,па онакво млеко).Според мене најбитно е секогаш да бидеш истуширан,свеж,да не труеш на пот,да се чувствуваш чисто, а нормално тоа да го чувствува и околината.

    Користам најчесто Palmolive гелови за туширање,немам омилен посебно, еве моментално го користам Aroma therapy-Sensual,исто многу добар е и оној со бадемово млеко Palmolive-Naturals.

    После туширање незаменливото Бекутан млеко за тело (му го обжавам мирисот),Dove Fresh со краставица-дава ненормална свежина,млеката на Nivea не се лоши иако во последно време некако ги запоставив од користење.

    Имам сува кожа на нозете и дури ми се лупи (од колената до глуждовите) користам Елдена,многу мрсно млеко за ефтини пари,а искрено стварно е добро. Со него ги мачкам и стапалата,Rexona анти-перспирант и тоа е тоа.
     
  16. UniqueCreature

    UniqueCreature Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Телото мора да се негува соодветно, и тоа треба да го практикува секој, не само ние жените. Тоа е основно за секој човек. А не кога ќе влезеш во кафич или во било која затворена просторија, сега како што не се пуши и нема ни врата ни прозорец отворен да те облее мирис на пот, небаре во камено време сме и не се капат луѓето.

    Често ги менувам геловите, шампоните и млеката за тело, претежно користам гелови и млека на Нивеа или Dove, а шампон сега моментално користам Гарниер со алое вера и е преубав. Дезодоранси избегнувам бидејќи имам многу слушано дека треба да се избегнуваат, и тоа ми е сега во глава. Наместо дезодоранс користам спреј(мирис) за тело, го има истото дејство само што не ги затнува порите и не го спречува потењето, а сепак ја спречува непријатната миризба. Парфем на авон, Тоday Tomorrow Always. За интимната зона користам бебешка купка од Бекутан.
    Маска за лице користам од бел чај од Планет Спа колекцијата од Авон а пилинг за тело исто од Планет Спа.
     
  17. FridaKahlo

    FridaKahlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2010
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    180
    Пол:
    Женски
    Зимна нега за сува кожа ја мачкам кремата од Авон на колекцијата Skin So Soft , мрсна е, со екстракт од луксузна свила, со лила цвет на опаковката и често си ја мирисам пред спиење оти ме опушта, апа кога ја ставам, инстантно кожата ми мекне и добива сјајче, ко за Fotosutting. Паковка од 200 мл. По промотивна цена од 175 ден. ја начекав. Летно време , Боди лосионот од Casyopea, на тезга во Рамстор го има, кај сапунчињата и другите марифети на био база. Ко за лето, текстурата воднена, лесна е со природни продукти, Aloe Vera и природен глицерин, лош му е сапунскиот мирис, јак и продорен, шо ми смета, али дејството е исцелетилно после сончање. Ја влажни кожата, а плус и лесно си дише. Полн погодок.
    Пилинг користам еднаш во две недели на база на кафеав шеќер, башка растителни и етерични улја содржи, па се осеќам како божица изелена од спа центар. Лично, најмногу траг на сетилата ми остава се што има лаванда,(креми, свеќи, стапчиња, сваштарија) само да е тоа лилче цвет, магично е, и колку за споредба млекото од оригиналната во Прованса лаванда, нема конкуренција, го потрошив од мирисање, и обавезно, ритуално пред спиње го принесувам, помирисувам, го продлабочува дишењето, а и те чува од лоши соништа, скраја да е.
     
  18. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.136
    Допаѓања:
    88.488
    Пол:
    Женски
    Се туширам со бекутан сапун, Фа гел за туширање и мрежата е задолжителна. За интима користам бекутан шампон. Млеко за тело Елдена, најубаво ми е. Петите многу ми пукаат, па морам да користам каменче и имам едно ко ренде за пети- пег ег. Ги мачкам со некое масло, павловичева, специјална крема за нив, а и често им правам пилинг. Рексона анти-перспирант. Доста е :)
     
  19. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Многу сум задоволна од Нивеа па затоа користам гел за туширање нивеа happy time исто такво и млеко за тело,антицелулитна крема нивеа bye bye и ролон нивеа :)
     
  20. Tenna

    Tenna Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2010
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    331
    Многу ми е битна негата на телото комплет и кога би имала повеќе пари,сигурно би ги трескала по поскапи средства за тело :D Моментално ја користам купката од Авон-Лагун,млеко за тело-Скин со софт со минерални перли и истиот таков пилинг за тело.На петите обавезно павловичева и некаков спреј за нозе,антиперспирант Нивеа и мислам дека тоа е :) А :!: и сега се токмам за некоја антицелулитна ,што е време,време е :D