1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега на тело!

Дискусија во 'Тело' започната од Lilit, 28 декември 2009.

  1. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Најпрвин се туширам двапади дневно. (Секако некогаш и повеке пати дневно, кога имам потреба). Насабајле (пред почнување на денот) и навечер (пред легнување). Можам да се пофалам за прилично прекрасна кожа на која не и треба посебна нега. Се туширам со Dove гел за туширање а лицето го мијам со Dove сапун. Кога се истуширам си нанесувам млеко за тело и на лице, дланки и стапала (немојте да ми се смеете) си ставам SOLEA помада :$ . Обична помада. Тоа е тоа. А секако се грижам и за моите нокти, коса, очи, уши и сл....
     
  2. Elen.b

    Elen.b Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    40
    За туширање користам ДОВЕ сапун, геловите ми предизвикуваат црвенило и чешање. А млека за тела и лосиони користам мнооггууу и различни видови, почнувајќи од Viktoriassecret, Seventeen, Gosh, Avon,H & M, Oriflame, Bath and Body Works, и други што ги имам по дома, се мачкам со кое ке ми се најде при рака,особено ги користам пред легување со крем за раце:) На исончан тен ги преферирам тие што го интензивираат или пак севентин со дискретни светки, дава многу добар сјај на кожата и има многууу траен мирис..........дури не се истуширам мириса :D
     
  3. m.i.s

    m.i.s Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    319
    Користам гел за туширање од мед и млеко на FA , млеко за тело од темјанушка и путерот Planet Spa на Авон , крема за раце од мртво море исто од Авон. Користам и масло за тело од Becutan. :)
     
  4. Black.Beauty

    Black.Beauty Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    447
    Допаѓања:
    213
    Девојки да ве прашам нешто: прв пат ќе се депилирам со восок во коз.студио (до сега само со депилатор и брич дома сум се депилирала) и пошо ќе одам на одмор во август, кога е погодно времето за депилацијата со восок? Недела, 2-3 дена, пред да тргнам на одмор??
     
  5. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Нјадобро е така , да, 2-3 дена пред да тргнеш на одмор и после си раат 2 недели, не се замараш со влакна :D
     
  6. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    ^ зависи колку брзо ти раснат.
    јас се издепилирав една недела пред одмор ;)
     
  7. PinkPrincess

    PinkPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2011
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    121
    Од геловите за туширање користам ги користам оние на Нивеа,Фа...А млеко за тело исто само од Нивеа :)))
     
  8. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.834
    Пол:
    Женски
    Се туширам секој ден и си ставам лосион за тело од авон на рацете нивеа солеа каков што имам крем таков на лицето крем од докторс :)
     
  9. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    Негата на тело ми е претерано битна. Сега на плус 40Ц се туширам наутро и навечер.

    Правам пилинг два пати месечно. Моментално го користам пилингот за тело на Gourmand - Vanilla Ice Cream.
    Гел за туширање на Hemel- Honey shower gel.
    За рапавиве ми лакти и коленца крема од невен од РСИ или пак Павловичева.
    Моето незаменливо лосионче на Johnson- Bedtime baby lotion :inlove:
    Антицелулитен гел на Bottega Anticel+ criocel cold efect(мислам дека вака му беше името)
    И за стапала едно ренденце од Авон мислам, за пети незнаменливата крема на Hemel.

    Нема ништо поубаво од добро негувано тело ;)
     
  10. yawn

    yawn Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    697
    Допаѓања:
    699
    Стварно ти се приспива од тоа? :D
     
  11. Andzelika

    Andzelika Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    176
    ^ Па да почнаа да го препорачуваат на сите кој патат од несоница :D Шала ;)

    Незнам искрено мене не ми се приспива, ама бидејќи е за бебиња и има смирувачка арома, може им помага на бебињата полесно да заспијат :?:
     
  12. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Обавезно се туширам секој ден, некогаш и двапати дневно. И големо внимание посветувам на негата на телото. Најчесто се туширам со гел, а не со сапун, затоа што ми ја суши кожата, потоа се мачкам со лосион, крем за раце, крем за лице итн. :)
     
  13. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Јас си го сакам бекутанче . Толку убаво нежно ми мириса страшно. Се туширам еднаш дневно, само кога планинарам или правам некоја друга физчка активност почесто. Овдека зошто немам бекутан, со Kings & Queens - Cinnamon Orange Showergel Queen Isabella. Преубаво!!!
     

    Прикачени фајлови:

  14. agirl17

    agirl17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    526
    Допаѓања:
    165
    Пол:
    Женски
    Користам гел за туширање од Фа - мед и ванила, и со мрежиката обавезно, а често сакам и да си ја наполнам кадата и да си уживам во мирисот на марципан од прекрасната купка на орифлејм. Правам домашни пилинзи за тело: со талог од кафе си го тријам газето - против целулит :D а за телото си правам пилинг од шеќер и бадемово масло, или пак пченични трици со млеко (после овој пилинг кожата е најмека на свет ).После туширање се мачкам со павловичева маст на стапалата и на газето, а лосиони за тело имам повеќе користено, моментално користам бекутан, задоволна сум од Johnsons'baby bedtime lotion и од авон лосионот од бадем и кокосов путер од 400 мл :inlove: Гледам многумина ги фалите овошните лосиони на авон, оние од 200мл, мене не ми се допаѓаат, повеќето ми се со гадна миризба ( со исклучок на лосионот од ванила и од зашеќерено јаболко ), плус миризбата не трае воопшто, и што е најважно, наместо да ја хидратираат кожата, јас се осеќам како дополнително да ја сушат |(

    А, и моментално сум во потрага по нов лосион за тело, по можност да не е бебешки, сакам некој убав овошен мирис, и што е најважно да ја омекнува кожата ( уште си тагувам по лосионот од орифлејм од манго и јогурт, кој за жал го нема повеќе во каталозите ;( )
    Па, ако имате некој предлог за лосион, слободно кажете, ќе ви бидам благодарна :D :D
     
  15. Rozich

    Rozich Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2010
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.092
    Моментално го користам овој шампон и ја дотрошувам оваа маска -
    [​IMG]
    [​IMG]
    Понекогаш се мијам и со на татко ми шампонот,зашто ми дава многу волумен и сјај а е многу ефтин
    [​IMG]
    После гел за туширање Адидас Фреш Буст ама не сум многу задоволна па ќе го менувам и така ми е при крај.Сега пак мислам да си земам Нивеа зошто се заљубив во мирисот на Хепи Тајм.А може и Палмолив ики оној што го фалефте од Ванила од Боржуа.
    [​IMG]
    Интимен гел користам Carefree Sensitive и сега за сега сум задоволна.
    [​IMG]
    Дезодоранс моментално е Нивеа Енерџи Фреш и баш е фреш :D.Супер е!
    Млека за тело и путери имам неколку,а не ги користам којзнае колку. :|
    Клео,Елдена,Бекутан,Нивеа Експрес хајдрејшн.А сега намерувам да го земам и Нивеа оној за затегнување,што го спомнуваше Пирамитката,пошто ми ги видовте колкави ми се бут(иштата)чињата.
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Па,отприлика толку е..Неверувам дека сум заборавила нешто..
     
  16. angel4e121

    angel4e121 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2010
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    291
    Најповеќе што сакам е да си го негувам телото.Во летниот период секој ден се капам и се мачкам со млеко за тело моментално имам бекутан млеко за тело и кожата ми е како на бебе искрено,а во зимата секој втор ден се капам и го мачкам телото со млеко.
    Друго,секако се депилирам,зима било лето било нема врска јас секогаш сум средена :)
     
  17. Elen.b

    Elen.b Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2011
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    40
    Бекутан пудрата ја користам за негување кога кожата ми е иритирана или после депилација/бричење,......ми ја смирува кожата...исто и масло Бекутан,...бебешко си е бебешко....:)
     
  18. Dayse

    Dayse Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    133
    Пол:
    Женски
    Најчесто пудра  Becutan  и масло за тело од Avon.
     
  19. Ammy.Lee

    Ammy.Lee Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2011
    Пораки:
    1.995
    Допаѓања:
    2.279
    Пол:
    Женски
    Лосиони за тело од АвоН...Гел за туширање од Fa со алое вера..и дезодорзансот ми е ист таков..А парфем Little black dress & Pour Blanca :))
     
  20. Special.Someone

    Special.Someone Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2011
    Пораки:
    943
    Допаѓања:
    635
    и ја исто :D