1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нега по породувањето

Дискусија во 'Бременост' започната од sweet.woman, 18 октомври 2011.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Bev na kontrola i mi rece kade kade si podobra. Prasav za sledna kontrola...mi rece nema potreba, duri za mesec dva da dojdam za brisevi i pap.
    Nitu mi kaza sto ponatamu, na sto da vnimavam koi raboti se normalni, koga mozam odnos da imam so maz mi - nisto.
    Nekako se nabrzinka, apla se gledase deka i se brzase.

    Колку чини таа маст?
     
    Последна измена од модератор: 30 март 2017
    На boss_lady91 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mihael4u

    mihael4u Активен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    22
    Snow-Queen најдобро ти е да посетиш друг гинеколог .. бог да чува овие инфекции може да направат беља. не оставај така недовршено мој совет ако треба плати приватен преглед ама биди си мирна и сигурна дека се е во ред. поздрав и пиши ..
     
  3. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Интимата со имтимо нивеа три пати на ден се миев,првата контрола беше добра а нареднава треба да ја направам по завршување на менс.....
     
  4. Jagoda123

    Jagoda123 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2012
    Пораки:
    2.467
    Допаѓања:
    11.105
    Пол:
    Женски
    Мајкички може ли да ми кажете од што се состои првиот гинеколошки преглед по породувањето?
    Вагинален преглед и ехо?
    И уште нешто..
    Мене вагиналниот отвор ми е поширок од вообичаено.
    Од породувањето па до денеска не приметувам дека има некое стеснување. Знам, бебе излегло од таму и нормално е дупката да биде поширока, но до кога? Малку сум загрижена.
     
  5. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jagotce,mojot prv gin.pregled bese 2 nedeli po poroduvanjeto oti bev carSki.Bev oti ednoto konce od ranata ne mi bese padnato,pa se zagriziv i pojdov.Ja Iskoristiv prilikata i napraviv i proverka na krvta.Naredniot pregled mi bese koga bebus napolni 2 meseca.Togas mi praves samo vaginalen pregled,so prsti,eho-ne.Za vtoriot del od prasanjeto neka odgovorat mamickite st6 prirodno se porodile :)
     
    На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LadySS

    LadySS Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Жени нормално ли е еден месец после природно породување со малку сечење и рана таму долу :) да тече по малку крв од раната и да не се паднати сите конци? Кога одам во ВЦ и кога се бришам на тоалетот има по малку крв, а пред некој ден ми течеше малку повеќе, дури и на шољата имаше крв. Се мијам само со вода. Веднаш кога се породив сестрите ми рекоа да си земам Бивацин спреј да прскам, го користев докај третата недела ама конците сеуште не беа паднати, после почнав да ставам кантарионово масло на влошка и еве до денес сеуште не се паднати, а осеќам и по малку болка, пецкање одвреме навреме, сеуште не можам да си седам убаво. После празникот дефинитивно одам кај гинекологот, може требаше и порано да отидам ама мислев ќе се среди, а и дека крварев па не сакав да одам, еве сега скоро ич не крварам, по малку само како кафеникаво гледам на влошката.

    И уште да прашам од што се состои првиот гинеколошки преглед после породување, знам дека има ехо, само дали е вагинално или обично?
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @LadySS сама ли се прскаше долу? Ако неможеш да се погледнеш со огледалце нека те види некој друг (маж ти пример) зашто требало до сега да зарасне. Но крвта можеби е од матката, не од раната.
    Прв преглед јас направив после 40 дена, само вагинално ехо да ја прегледа матката.
     
  8. LadySS

    LadySS Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2013
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Сама се прскав, почнав уште наредниот ден после породувањето, уште додека бев во болница. На почетокот ми беше страв да се погледнам :) , дури некаде во третата недела собрав храброст :D. Не е од матката крвта, како што пишав не крварам веќе, а и нели раната е назад накај задникот и кога ќе се избришам одпозади се дешава да има крв на хартијата, што значи дека нема шанси да е од матката.
     
  9. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.387
    Допаѓања:
    34.203
    Пол:
    Женски
    Мене исто така раната едвај ми зарасна. И јас исто така имав малку крв и кога бев на контрола, гинекологот ми кажа дека од внатрешниот дел раната не ми била убаво зарасната. Ме прскаше со јод и исто ми рече и јас дома да се прскам со шприц. Скоро до третиот месец ми беше така, еве сега помина :D
     
  10. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    545
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    До кога ги користевте вир влошките? Знам подобри се од било кои други влошки ама и скапомекако до 40 дена, мене пола пакување ми оди на ден...
     
  11. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.536
    Пол:
    Женски
    Јас само во болница си ги користев.Дома одма почнав со обично но и не крварев обилно.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  12. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    Jas gi potrosiv vir-ot (imav 3 paketcinja zemeno),a potoa koristev feel fine,od tie podolgite night,ubavi se,pamucni sto e najbitno.Nemav obilno krvarnje...samo prvite 2-3 dena,potoa normalno kako menzis.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  13. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    @Snow-Queen ти помогна ли овој спрејот оксикорт оти и мене ми го дадоа ми пукна раната?После колку време се среди раната кај тебе?
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    @azelea ми помогна во засушувањето на розевиот дел кој беше отворен. Инаку раната си остана распукана, и ми рекоа чаре само убаво зашивање на вториот пораѓај
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  15. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.007
    Пол:
    Женски
    Немам никакви проблеми со раната лепенка ми е сакав да ставам кантарион но докторот ми рече да не ставам ништо. Кога се бањам сеуште не ја мокрам ставам водоотпорни лепенки, ама кај и да е планирам да ја намокрам веке време и е :)
     
  16. Girl-Rabbit

    Girl-Rabbit Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2015
    Пораки:
    330
    Допаѓања:
    918
    Пол:
    Женски
    Дали го имате користено ?Ми го препорачаа па сакав ваше мислење за него image-e48297d81fbf737646061a8e4a0d891193bf63296c66d1cba96df0c80946c33a-V.jpg
     
  17. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Дали некоја се одмивала со физиолошки раствор? и ме интересира сега кога ја мијам раната чувствувам а, немам видено кај конците како меури набабрени ми се направиле....искуство?
     
  18. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Мамички кажете што да купам за нега на раната во случај да завршам со епизиотомија? Слушнав различни препораки, некои велат само со физиолошки, некои ациди борици, бетадине, бивацин спреј.... и сега не знам навистина што да купам. :?:
     
  19. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Јас користев и користам само вода и физиолошки. Еднаш и со камилица се одмив
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Мене самата докторката ми препорача да мачкам therssien oil, тоа е кутивче со 10 кесички по 1 мл уље и кошта 1200 ден, скапо е.
    Јас имав рана охохо, дугачка лузна а со уљево ми омекна и се смали, супер изгледа сега. Прво види како ќе поминеш ;)
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.