1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неговите родители не ме сакаат!

Дискусија во 'Љубовни проблеми' започната од I.R.E.N.A, 25 октомври 2010.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    неговата фамилија не ме сака

    Е ова си требала ти да го направиш на лист хартија...ајде сега кажи ми дали сте роднини или не?
     

    Прикачени фајлови:

    • Untitled.png
      Untitled.png
      Големина на фајлот:
      52 KB
      Прегледи:
      530
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    неговата фамилија не ме сака

    Сватови сте или како и да се вика тоа(не ми идат ич роднинските врски мене) али не гледам дека сте крвно поврзани вие двајца.
    Малку ми е чудно како дедо ти(на бабати брат тебе ти е дедо) може да биде со тетка му, но можда имало голема разлика на години меѓи баба ти и дедо ти, или па они се во голема разлика на години.
    Сега на сватовство не знам како се гледа, секогаш сум ги мрзела тие родниски имиња за се и сешто.
    Тебе братучедот негов прв ти е вујко, прв братучед на мајка ти, а меѓу вас нема крвно сротство.
    Малку е компицирано, али крвно никако не сте поврзани тоа 100 посто.
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Daydream

    Daydream Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2013
    Пораки:
    1.682
    Допаѓања:
    6.469
    Пол:
    Женски
    неговата фамилија не ме сака

    Мозоков го активирав како никогаш. :D Многу се мачам кога се работи за роднински врски.
    Е сега јас некако дојдов до заклучок дека сте поврзани ама не крвно. И друго, неговите не те сакаат заради тоа што сте фамилијарно поврзани, а не заради твојата личност (барем јас така сфатив). И чим постариве ви зборат дека не е убаво и дека треба да раскинете штознам валјда они повеќе знаат кога се работи за тие роднински, крвни врски. А и не идете којзнае колку, само 4 месеци. Убаво размисли си, можеби има стварно причина што сите се против.

    Разговарај со твоите дома и убаво разгледај го тоа фамилијарно стебло, па видете дали има простор за паника, ако нема тогаш со тоа ќе докажете на сите дека не сте роднини и дека можете слободно да си градите врска. ;)
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  4. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    неговата фамилија не ме сака

    неговиот прв братучед мене ми е вујко ...само на тој начин сме поврзани
     
  5. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    неговата фамилија не ме сака

    Хахаха, си имаме богат вокабулар за семејни врски (шура, золва, балдза, тест...) :lol: , замисли како им е за објаснување на оние народи кои немаат такво нешто во нивниот јазик.
    Значи негов прв братучед е брат на мајка ти (твој вујко)...хмм, јас сепак мислам дека можеби има некакво крвно сродство тука. Кога ќе размислам поубаво сепак изгледа сте само сватови како што вика Хипстер. У тој случај, не би требало да се бунат, затоа што како викаат „сват сваќа фаќа“. :D
     
    На ditrih и Daydream им се допаѓа ова.
  6. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    неговата фамилија не ме сака

    вујко ми е прв братучед на мајка ми :)
    заборавив да кажам дека мајка ми претходоно има работено одреден период со мајка му и таа ми има кажувано дека е многу тешко да најдеш заеднички јазик со неа...јас во врска со овој исказ ѓи имам распрашано и другите поблиски роднини онака индиректно и тие ми имат кажано дека мајката на дечко ми е многу инаетлива личност ...и мислам дека таа само бара изговор дека сме роднини за да не бидеме заедно ...инаку дечко ми е стварно прекрасна личност и можам да кажам дури и дека има подобар карактер од мојот ...затоа го сакам... не сакам да го изгубам...за тоа знам дека ќе ми биде многу тешко ако веќе мора да се разделам да него ...
     
  7. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    17.654
    Допаѓања:
    95.759
    Пол:
    Женски
    Мене не ми личи ова на сватовска работа, туку крвно сродство. Гледај на ова така, неговиот прв братучед мора да има крвно сродство со него, сепак родителите им делат иста крв, што значи иста е ситуацијата и кај мајка ти, родителите на мајка ти со неговите делат иста крв, со тоа и ти си поврзана со него, не директно, но сепак постои некоја поврзаност. И ти и тој делите нешто крвно со овој вујково, па мора да има нешто според мене. Мада гледајќи така, имам колешка на работа која буквално секој втор и е внук, вујко, тетин, братучед, сват.... Има луѓе кои преозбилно си ги сфаќаат семејниве врски. Од друга страна мајка му, а ми стои и он исто така, ко да се малку леви луѓе, ти си знаеш но јас не би се плеткала ;)
     
    На tessie и ditrih им се допаѓа ова.
  8. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    можеби затоа што сум заљубена... можеби затоа неможам да ја сфатам реалноста ...
     
  9. Babauu94

    Babauu94 Активен член

    Се зачлени на:
    21 август 2012
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Не си крвно поврзана, ако добро сфатив ти со вујко ти си поврзана преку таткото на вујкото, а дечко ти преку мајката, значи крвно сродство нема, а не верувам дека сфатовството од ваков тип треба да биде пречка за вас
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Idonea

    Idonea Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2012
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    642
    еве го мојот обид да ви го разложам цртежот на сноу, мислам дека добро ја разбрав ditrih по однос на роднинскиве врски:


    Вака не ми делувате како преблиски роднини, ма да дефинитивно имате крвно сродство. Што ќе помислат другите роднини и не е мн битно, само незнам од медицинска гледна точка дали е ок утре другиден да имате дете заедно. Јас во ваква врска не би била, преголем ризик е.
     

    Прикачени фајлови:

    • Untitled.png
      Untitled.png
      Големина на фајлот:
      14,9 KB
      Прегледи:
      134
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.476
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    ^ ова мене на роднинска врска ми изгледа, убаво кажала мајката на дечкото.
    Не би и препорачала на девојкава понатаму да биде со дечкото, како што кажа ти денес- утре деца ќе имаат, ризично е.
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bibko

    Bibko Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    41
    Не сте во крвно сродство, само сте сватови а тоа нема никаква врска. Незнам нејзе како мајка што и пречи да нејзиниот син е во врска со внука од нејзината снаа за брат на пример, или со внука од нејзиниот зет или јатрва....какл и да е
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MiaJ

    MiaJ Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    18
    Вака.
    Се надевам ќе ти помогнам, ја го имав истиот проблем дури и полошо дека живеевме заедно уште 3тиот месец од коа се фативме. Не живеевме на ист спрат до душа, ама пекол ни го направија животот неговите. Мајка му не само мене, ниедна бивша негова не ја сакала до душа. И се дереше по дома ко ненормална.... И еден ден ни пукна филмот и на двајцата, он го седна татко му у дневна, а у исто време ја со мајка му на тераса и седнавме ко луѓе напраивме муабет прашавме што им смета и супер односи изградивме. Проблемот бил што сме се понашале ко снобови и многу пари сме трошеле... Сфативме и се сменивме, они видоа и сеа не обожаваат. Мајка му ко анѓел ме гледала.... :D Коа мајка му утрдента не разбуди на телефон да не праша како сме спиеле и да ни каже дека не сакала ние се чудвме. И тоа 1 минута збореше со него, кажа дај ми ја девојка ми и на мене ми кажа дека многу не сакала... Дури ми рече запиши си го мојот број за што и да ти треба.... Ваљда ќе ти помогнам, не можат вечно да те мразат, ќе видиш.....
     
    На ditrih и SnowWhite8 им се допаѓа ова.
  14. z13ca

    z13ca Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Abe cudo edno...mislev samo jas go imam ovaj problem,pa ispadna deka go imalo na poveke mesta
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  15. z13ca

    z13ca Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    A sto bi pravele ako deckovi posle nekolku godini pominati zaedno vi rece,jas te sakam ama moite ne te sakaat,moze da ostanime vo vrska ama ako sakas najdi drug,iako znajt deka toj mi e se vo zivotov....
     
  16. MiaJ

    MiaJ Активен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    87
    Допаѓања:
    18
    Sto da ti kazam, ja se rasplakav ko mi kaza deka saka da mi raskine(33 god e btw) zatoa sto majka mu ne me sakala, ama so muabet se` se resi, prvo ja barav vinata u sebe, ispadna deka ne me sakala zasto ne me znaela, a drugite bivsi negovi bile nikakvi(ko so ona veli u karakter) i toa bilo pricinata. I da ima vrska dali se znaela se bivsite negovi ili ne i dali si prva so gi zapoznava(ako gi imas zapoznaeno voopsto)... Razmisli ubavo i ke znaes kako da postapis, ako ima nesto sto ti treba sovet ili mislenje pishi! :)
     
  17. sadgirl21

    sadgirl21 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јануари 2013
    Пораки:
    7.354
    Допаѓања:
    8.477
    Девојче логично е дека семејството ќе му е на прво место.И доколку е под голем притисок,и е условуван,секако ќе ги избере нив.
    зашо ти не разговараш со неговите?
    Покани ги на кафе,ручек било шо.И разговарај отворено со нив,доколку тоа не смене ништо,тогаш барај си ја среќата на друго место.На 33 год. тој е мамин син,и секогаш таков ќе биде.
     
    На ditrih и tessie им се допаѓа ова.
  18. z13ca

    z13ca Активен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2013
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    2
    Mislam deka nezavisno dali partnerot ima 23,33,ili neznam kolku godini sekoj treb da ima svoe Jas,sekoj sam treba da odluci so kogo saka da go pomine zivotot,i nikoj nemoze da vleze vo necij zivot da mu napravi totalen haos,pa taka lesno da izleze ostavajki crni damki na tugi zivot,toj sto saka treba sam da si go resava problemot so svoite,prvin treba toj da saka,da im dokazi pa tie da ja sakaat negovata izbranicka,a ne tie ne ja sakat,pa aj sega i jas nema da ja sakam,pa aj vo dva dena ke zgazam 6 ili neznam kolku godini pominati zaedno vo dobro ili loso,Jas za negovite sum napravila i poveke otkolku za svoite,ama koga covek neznae ili nesaka da ti go ceni trudot badijala bilo sve
    [mod-kirilica:313n55u3][/mod-kirilica:313n55u3]
     
    На ditrih му/ѝ се допаѓа ова.
  19. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    8.312
    Пол:
    Женски
    Oва е балкан и таков ни е менталитетот под рака те фаќа синчето на мама и те носи во нејзиниот дом.Eдно е сигурно,ако вистински те сака и се бори за вашата љубов,ќе останете заедно .Jас лично пропатив од такви родители на дечкото ,не ме прифатија на крајот, а лице ми правеа цели 3 години дури бевме заедно ме пречекуваа од убаво поубаво,стварно мислев дека сум добредојдена а кога спомнавме да се земеме се откри лагата .Aма,неможе еден да гради друг да растура,значи ако дечко ти е мамин син не чуди се може и економски зависи од нив а дом не се гради и семејство под кровот на неговите ,посебно ако таму не сте пожелни.Tи биди среќна да се оттарасиш од таков изрод навреме,иако секогаш навивам љубовта да победи,колку и да му се родители и да не те прифаќаат ,ако те сака ќе биде со тебе и во добро и во зло :!:
     
    На bubi75 и ditrih им се допаѓа ова.
  20. ditrih

    ditrih Активен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    6
    епа луѓе да ви кажам сега вака , најпрвин се противеа противеа ама сега веќе девет месеци сме заедно ... раскинувавме го блокирав го избришав од секаде , правев напори за да го заборавам ама тој упорен дека сака втора шанса (што на крај памет не ми доаѓаше да му ја дадам , не сакав да отстапам од своите принципи ) ме молеше безброј повици
    (и бројот дури си го сменив ) ... и на крајот му ја дадов втората шанса ... и што ми е чудно откако му ја дадов втората шанса; некако поубаво ни е и на двајцата :) ...па сега незнам како и што ќе се случи на арно нека е :P :D
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.