1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Недела-денот кога градот е најнеактивен

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од I I, 20 февруари 2017.

  1. I I

    I I Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2016
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    625
    Пол:
    Машки
    Би сакал да слушнам мислења од вас во врска со ова. Во мојот град, а и во еден од поголемите (знам од времето кога бев на студии) во ден недела има најмала раздвиженост на луѓе. Еве, баш денес бев в град кун 19h до 21х некаде и по улица двајца луѓе, 4 евентуално ако видов. Што мислите на што се должи ова?
    Дали дека повеќето луѓе се слободни од работните обврски во недела, или денот сакаат да го поминат во кругот на своите најблиски. Искрено мене, негативно расположение ми создава кога го гледам градот празен, а исто така и кога врне и е облачно се чувствувам како без волја за ништо.
    Ваши искуства, молам :)
     
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Nedela nekako do posle rucek, odnosno posle popladneven odmor, se posle toa e mora.
    Naj tapa popladne. Mnogu obvrski, tek pocetok na nova raboten nedela.
    Ic ne mi se dopaga.
    Cudna rabota i koga ne se raboti vo Ponedelnik, jas sum pod nekoj stres.

    Dozd obozavam, bas zatoa sto dozd nepaga. Koga lie dozd otvaram ulazna vrata i gledam. Ponekogas stolce si stavam i uzivam.
    Si kupiv gumeni cizmi i mantil za da se setam koga vrne ama toa mnogu retko vrne i sekogas sum na rabota.
    Ovde neznae da vrne so oset. Koga vrne toa znaci istura i odma se zapusuva kanalizacijata (ne e vo sostojba tolku voda naednas da primi).
    Obicno vrne na krajot na Juni i pocetokot na Juli (ako se desi da vrne). Lugeto mnogu se plasat od dozd zosto sekogas tragicno zavrsuva.
    Eve nekolku sliki od mojot grad koga vrne.
    upload_2017-2-20_18-53-45.jpeg [​IMG][​IMG][​IMG]

    Koga bev mala i citam kniga so opisi na porojni dozdovi, stalno si mislev "ama opisa, sto fantazija ke bese".
    Da znaete deka koga e leto i se topat mrazevite od planinite, rekite nadoagaat, takov tatnez e toa, bucenje da voopsto ne e smesno. Bas lici na vojna, milicija, pozarni, evakuacija......luge placat, telefoni zvonat po osiguratelni kompanii... bukvalen haos.
    Eve edna slika od najdramaticniot den koga voz so 150 vagoni so nafta zastana na most i mostot poradi nekolkudnevni porojni dozdovi, popusti. Za sreka se ubavo se zavrsi, donesoa kranovi eden po eden vagon go trgaa.
    Cel grad ne pustia doma da odime zosto im bese strav da ne se zapali naftata.
    Mozete da zamislite 1 miljonski grad, polovina da se na ulica kakov haos se desi.
    [​IMG]
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена: 21 февруари 2017
    На mira.mira, Antebellum и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
  3. orevka

    orevka Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2016
    Пораки:
    1.327
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Искочив во неделата ајде ко демек слободна и ќе биде убаво времето станувам од спиење времето катастрофа ;(али кога ќе се решам дека ќе искачам морам во центаров на градов беше толку празно,мрачно све затворено само нешто отворено од продавници,слабо и со народ не е како преку недела гужва неможеш да поминеш.Али сепак поубаво е кога времето е сончево и има многу искочени по улициве.:sun::sun:
    Али недела како ден сите сакат да отидат по роднини ручек или дома да се соберат и да се спремат за следна работна недела,мене недела како ден многу ми е ужасен дека сл ден сум на раб хаха,мрзлив ден,глава ме боли :sweat::|
     
  4. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Зошто порано излегував речиси секој ден, недела ми беше како и сите други денови, луѓе ми се чудеа како сум излегувала во недела, празно било надвор, никој ништо не правел, па утредента обврски сум имала...
    Искрено, понекогаш и ми се допаѓа таа атмосфера, празен автобус кога одам накај Центар, во кафичите/рестораните имаш место кај да седнеш на раат да си направиш муабет, нема прегласна музика.. ми годи тоа "мртвило" кога чувствувам дека сме сами, само јас и градот. :)

    Мене па баш ми пречи сета таа раздвиженост во текот на неделата, да немаш место да се разминеш, кафичите преполни, музика на сите страни. Затоа и преку недела барам некое место кое е потивко и поинтимно, далеку од градската гужва. А ако сакам да најдам забава, можам да ја најдам и во недела.. па има и други безработници како мене. :rofl:
     
    На Nora♡, mira.mira, minne992 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.238
    Пол:
    Женски
    Недела ми е најдосаден ден :doh: Кога и да излезам нема ништо празно е се.
    Лугето си работат во текот на неделата и во недела си одмараат повеќето си се дома.
    Се знае типичен неделен фамилијарен ручек секоја недела.
     
    На Mr. Right му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    И јaс се пријaвувaм oд oние луѓе кoи мислaт декa неделaтa е нaјтaпa ден вo неделaтa. Пoнеделникoт ми е пoубaв и пoинтересен oткoлку неделaтa. Неделaтa ми е супер глупaв ден. |(

    Неделaтa е ден кoгa речиси сите се дoмa и се сoбирaaт нa еден семеен ручек или пaк луѓетo гo кoристaт зa дa се видaт сo некoи пријaтели или рoднини. Неделaтa е единснтвениoт ден кoгa семејствoтo гo пoминувa зaеднo, дoдекa вo рaбoтните денoви сè некaкo немaaт мнoгу слoбoднo време зa дoмaшните oбврски. Пoвеќетo неделaтa јa кoристaт дa се oдмoрaт, дa исчистaт пo дoмa, дa испеглaт, исперaт и дoдекa видиш oтишoл денoт. Тaкa штo не ме чуди штo вo неделa улиците се прaзни и немa мнoгу гужвa. :)
     
    На orevka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Slavicak

    Slavicak Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2016
    Пораки:
    282
    Допаѓања:
    606
    Пол:
    Женски
    И недела Широк Сокак е полн..посебно сабајле:^)
     
    На theowndemon, pupi.girl, Mr. Right и 2 други им се допаѓа ова.
  8. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Што би рекла другарка ми @Sanjichka007 "ако некогаш се самоубивам,тоа сигурно ќе биде во недела " :D
     
    На nica, Sanjichka007, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
  9. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Што знам преку ден сите си практикуваме Неделата да си ја поминеме на некое планинско место лично јас тоа го правам кога викенд не сум на работа.Некој практикува,гости лево десно.Вечерниот Неделен живот и не е толку тапа еве во Неделата во Сити мол неможев паркинг место да најдам,вртев како ненормален,и беше раздвижено,а и не би требало раздвиженоста да ме направи среќен,или да не ми биде тапа,кога сам со тие што се со мене си го правам времето да ми помине кул,другите се случајни минувачи кој се разминуваме(да не бидам погрешно сватен) Секој денови си се убави,ако сам си ги направиш така да ти бидат,без разлика имало или немало гужви,бар јас така гледам на работите.:D
     
    На theowndemon, blueeparadise, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Вo прaвo си зa бoлдирaнoвo. Мoжеби требa нештo дa се смени зa дa не биде тaпa тoј ден, кoнкретнo неделaтa.
     
    На theowndemon и "Zoki" им се допаѓа ова.
  11. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.935
    Пол:
    Женски
    Мене ми е нај тапа тој ден доколку се погоди онака тмурен и врнежлив. А често е така, од понеделник до петок кога сум на работа времето топ, ќе дојде викенд го гледаш за никаде, врне, дува, ладно....:@ Обично по неделите сакам да прошетам некаде низ природа, на сонце и чист воздух. Во спротивно ако сум дома се чуствувам депресивно, никакво. Особено таму попладне кога знам дека веќе ми изминал викендот. Баш се насмеав погоре со некое мислење, супер ден е за самоубивање :D
     
  12. SuperGirl24

    SuperGirl24 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    2.431
    Допаѓања:
    47.628
    Пол:
    Женски
    Мене па недела ми е најубав ден пошто е таков мртов и мрзлив. Од понеделник до петок на работа- дома постојано у трчање, сабота со пресија да се искочи у град негде пошто да не биде дека само куча-посо си па затоа недела ми е ден за безделничење и непраење ништо со себе. Дали ќе ја поминам дома со серија пред мене, дали во парк ако е убаво времето, дали на кафе/ручек негде со најбилските, дали шопинг во Сити Мол ми е сасвим сеедно.

    Особено ми се свиѓа тишината во недела, нема толку раздвиженост, нема толку коли да ти го реметат раатот, нема гужви по улици, паркинг место имаш сегде да најдеш, во кафичите и рестораните опуштена атмосфера... Е сеа коа ќе ти текне дека утре е понеделник и пред тебе е цела работна недела веќе е друг муабетот.:D:D
     
    На theowndemon, Ketchup, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Недела за мене е нешто што другите денови никогаш нема да бидат.

    1. Спиење до 12.
    2. Фамилијарен ручек.
    3. Гледање утакмици и дерење на телевизорот.
    4. Идење во парк на прошетка ако е убав денот / седење дома и гледање филм/серија ако врне.
    5. Депресирање оти брзо поминал денот па ќе дојде Понеделник и ќе треба да се замараш со глупости.


    Сакам да кажам , се замараш 6 дена со глупости и др разни работи, и дојде тој 7миот ден и сакаш да го поминеш претежно лежерно и со пун стомак.
    Затоа и градот е празен , оти повеќето уживаат дома после тешка недела.
     
  14. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.646
    Јас воопшто немам впечаток дека во недела Скопје е празно. Тоа им е единствениот слободен ден на многу луѓе и сите максимум го користат. Ако е убаво времето Градски парк е преполн,кафичите до пладне се преполни,а за време ручек луѓето се преместуваат по кафанчиња и ресторани. Трговските се преполни,во City mall врие од луѓе,во киното таму исто така. Во детските игротеки често се случува да е се зафатено.

    Недела порано беше бавен и празен ден,кога многу од местата не работеа во недела. Сега на големо се завршуваат обврски во недела,се шета,пазари,се користи денот за дружба.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  15. peperutka87

    peperutka87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    535
    Пол:
    Женски
    јас воопшто немам впечаток дека во недела Скопје е празно,мене лично тој ми е работен ден така да баш досадата во недела и не ја осеќам баш
     
  16. biGirl

    biGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.917
    Пол:
    Женски
    Nedela e den koa se odmara od sve barem kaj mene.Od pon do petok rabotam,idam na faks ke srabotam nesto doma.Petok i sab iskacam nedela se znae cel den lezam i ne mrdam i gledam tv ili serii na laptop nedela mi e den za mene ispolnet so mnogu lezenje i odmaranje sobiranje sila za prestojnata iscrpuvacka rab.nedela :)
     
  17. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.793
    Допаѓања:
    46.393
    Единствено депресивно во неделата ми е тоа што знам дека утредента е понеделник. Порано ни јас не ја сакав, но сега обично од понделник до сабота многу малку сум по дома, па во недела имам време и книга да читам, и филм/серија да си изгледам, да се изналежам и така...
     
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Ехх колку и мене ми беше депресивен кога бев кај мама и тато. Имав вишак време и немав што да правам со себе, или пак ако требаше да се помогне дома со чистење, некоја правосмукалка и слично, абе права депресија! :)

    Сега ми е најтежок ден дури едвај чекам да заврши викендот и да почнам на работа. Станување во 12 на пладне за мене е мисловен поим! Прво гледаш да искористиш денот за шетање или да се видиш си некој, во меѓувреме додека се спремаш за искачање брзаш да пружиш веш од машината што перела ноќта, да го собереш кршот низ дневна, да пуштиш бојлер, измиеш садови ако останале (а редовно има)...
    После шетање правење ручек, пуштање машини, бањање дете, себе, па уште една тура собирање кршот во дневна за конечно во 10-11 да паднам во кревет зашто во 5:30 треба да се стане за работа |(

    Ете кај се луѓето во недела попладне и вечер....пуштаат машини :D
     
    На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Rokset

    Rokset Нов член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2017
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    9
    Неделa е нaј убaв ден. Ден зa семејствoтo.
    Ден кoгa грaдoт дише и oдмaрa oд нaс.
     
  20. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.578
    Допаѓања:
    155.709
    Пол:
    Женски
    Мене па конкретно Недела ми е ден за шетање, ама буквално. Наутро обично одам да фатам утринското кафе, па идам дома се одмарам малку, па излегвам пак, па после продолжвам со други. Поретко одиме во планинско село со пријателите, обично во Петок или Недела.