1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неделите не се совпаѓаат

Дискусија во 'Бременост' започната од Cece25, 4 јуни 2012.

  1. emilce

    emilce Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    и јас бев бремена но пред 4 години и тогаШ немаше толку многу испитуванја како сега.на мене ми беше кажано дека ке се породам на 24март а јас се породив на 27 февруари.каде се тука пресметките на докторот?затоа без грижи и уживајте во преубавиотттттттттт период
     
  2. Forko

    Forko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2012
    Пораки:
    954
    Допаѓања:
    586
    арно малце ти утнале цел месец :) поздравче :*
     
  3. emilce

    emilce Активен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2012
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    ми утнаа но јас не се исплашив и згора на тоа прво родив а после бев невесте т.е правивме свадба.поздравце :clap: :D
     
    На Forko и silk им се допаѓа ова.
  4. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Труднички муабети

    Pa za kilogramite sum malku razocarana do sega samo 7kg sum zdebelna Moze i od toa mi kasni bebeto Edna nedela à za polot vo 16ta Ta nedela mi Kazaa deka e masko no ne bese dok sto posto siguren no sega na scriningot se vide ubavo durii slika mi napravia à jas celo vreme si znaev deka e mashko :D :D
     
    На cherry-pie му/ѝ се допаѓа ова.
  5. eva11

    eva11 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2011
    Пораки:
    1.851
    Допаѓања:
    757
    Труднички муабети

    за тоа што бебето е назад со една недела не се коси али ти реков побарај со мислење и од друг гинеколог може овој не измерил добро може има потреба да се испита проток на крв во папочна врвка иако не би требало да значи дека има проблем може на наредна контрола да се изедначи дури може и поголемо за 1 недела да испадне ама на овие лоши времиња не е лошо да побараш второ мислење и евентуално некое испитување за да си бидиш раат оти верувам кожане те држи сега пробај да се смириш ке биде се во ред ке видиш
    за килограмите незнам која недела си ама колку повеке полошо за тебе ти ке имаш проблем да ги симнеш потоа и тебе ке ти биде потешко да се движиш јас до 42 ,6 гн имав 9 килограми што вика мојот гинеколог примерна трудница хехехе
    на сите мамички кои се на ред за порагај нека им е со лесно :*
     
  6. gladiola

    gladiola Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 септември 2012
    Пораки:
    292
    Допаѓања:
    130
    Труднички муабети

    Eva falaa za sovetite pa pobarav vtoro mislejenje istoto mi go kaZa deka edna nedela kasni bebeto e sega na 25ti Mart sum pak na kontrola i ke vidi doktorot Kako ke bide ako kasni uste recee ke pravime nekoi ispituvajna à koi nez da nete lazam

    Simona ja nema sabajlevo neshto ni da se pofali Kako pomina vcera na kontrola
     
  7. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    Труднички муабети

    не се замарај многу, и моето бебнце имам пишувано наназад , не одговараше со големината за неделите, т.е бевме разлика 2 недели некаде, па ете си се роди здраво право :)
    ама нели може си покасно останата бремена,кој знае точно кога си забременила??
    а и тоа колку си ти здебелена нема врска со тежината на бебето верувај, другарка моја се здебели 20на кг а роди бебенце од 2600-700 кг,кумата се здебели само 6-7 кг па бебушко беше 3500кг, јас се попрвив 14 кг а синко се роди 3000 кг ;) колку за да видиш дека нема врска ;)
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    По циклусот, ми испаѓа 5 недели, а по големина 3та недела. Јас сега буквално незнам по што да се водам. :?:
     
  9. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Се води според последен циклус, ако ти е пример 3ти април среда од тогаш што значи 5 недели+3 дена (сабота) утре 5н+4 дена.
    На самата сликичка ќе ти пишува плус /минус во денови разлика.
    Не секој знае кога настанало забременувањето и затоа се брои од последен циклус
     
  10. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^фала, зошто навистина бев збунета.
    Значи ќе си се водам по последниот циклус.
     
  11. silk

    silk Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    892
    Допаѓања:
    776
    Пол:
    Женски

    Snow-Queen јас не се вос=дев од последната менструација. Мпрмално е да се има овулација на средина на циклус а тоа во пресметките е две недели минус. Значи по мене е нормално да си 3 недели бремена наместо 5.
     
  12. Mala-volsebnicka

    Mala-volsebnicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    35
    Точно бременоста е 3 недели но кога с еправат и закажуват прегледи се води според последен циклус.
    Пример скрининг во 12 недела според овулација а според последен циклус 15 недела и нормално мерките и можноста за гледање не се исти.Затоа се пресметува од последен циклус и затоа пак бременост може да се носи плус и минус 2 недели и да трае до 42 недели
     
  13. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Ајде и јас да се приклучам на темава.
    Денес бев на контрола,докторката ми кажа дека сум 9та недела а според менструација сум 8ма недела. И сега не знам кога да одам за брисевите кои се прават во 12 недела...

    Според ваше мислење кога да одам?
    Да си ги водам неделите според менст. или како што ми кажа докторката?
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^докторот секогаш води според менструација, така и ти ќе си се водиш
     
  15. TSS

    TSS Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 април 2013
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    396
    Да рачунам дека сум 8ма или 9та недела? :?:
     
  16. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.010
    Пол:
    Женски
    ^очигледно имаш рана овулација...или пак моментално бебето покажува понапредни параметри.
    Ти треба да сметаш дека си 8ма недела.
    Но 8 недели + 1 ден...се смета 9та. Да не помешаш во пресметувањето.
    А 7 + 1 е 8ма.
     
    На TSS му/ѝ се допаѓа ова.
  17. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.092
    Пол:
    Женски
    Додека бев бремена не ми се совпаѓаа неделите. Докторот ми велеше дека сум една недела поназад, затоа што бебето е мало.
     
  18. nevesta

    nevesta Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2010
    Пораки:
    286
    Допаѓања:
    110
    и на крај колку кг. го роди бебето?
     
  19. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.742
    Допаѓања:
    32.092
    Пол:
    Женски
    2кг. и 920гр. - во 39-та недела и 1 ден, 6 дена пред термин.
     
    На nevesta му/ѝ се допаѓа ова.
  20. lilaaaa

    lilaaaa Активен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    22
    јас сум 38ма недела, во четвртокот бев на преглед и др ми вика стомачето на бебето му било помало за една недела, а се друго си одговарало со неделите. прво испаничив, но др ми вика да не се секирам. треба ли да ме загрижува ова, да идам ли на друг лекар, цела бременост она ми ја следи, бев и на други лекари чисто да слушнам и др мислење дека се е во ред со мојот бебуш, и сега пред пораѓај види шо ми кажува :(
     
    На Kaja991 му/ѝ се допаѓа ова.