1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неделите не се совпаѓаат

Дискусија во 'Бременост' започната од Cece25, 4 јуни 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^тоа за една недела на несовпаѓање не е причина за паника -ПРВО значи смири се.
    Тоа е нормално....кај 98% кај жените не се совпаѓаат.
    Ете мене бебушот од старт ми е 5дена наназад...и секогаш така си покажува. Според доктори 7 Јануари ми е термин-нели според последна менструација....а вака бебушот нон стоп покажува 13/14 Јануари. Значи воопшто нема место за паника....таа лоша пресметка во недели се случува зошто никој не може да знае кога се зачнала бебето.
     
  2. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Истиот случај е и кај мене.
    Детето е малку помало од очекуваното...

    За утеха, сметањето на гестациските недели согласно на последна менструација, ако циклусите Ви траат повеќе од 28 дена, е малку некоректно.

    Во мојот случај, каде што и PCO играат голема улога, овулацијата ми беше на 20-21 ден од циклусот... нормално е дека понатаму детето ќе покажува дека е помало за една недела, затоа што и е „створено“ подоцна... :)

    Важно е органите и мерките да се речиси сите „помали“, и следната контрола исто така „пропорционално“ да се помали...
     
  3. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    мене циклусот ми трае 23-24дена не 28 :)
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.688
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Kaj sekoj e razlicno... Mene na primer mi doagjase na 35-40 dena, retko 30. I spored posledna menstruacija termin mi e 12 April, a po goleminata na bebeto na ultrazvuk termin mi e 04 April :D koga kje mu tekne da izleze, dobrodojdeno e :D
     
  5. bile84

    bile84 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    Драги трудници-имам едно прашање (знам дека има посебна тема на форумов за тоа,ама бидејки оваа ми е некако нај активна ке пробам тука) Како што ви спомнав кога бев на гинеколог ми рекоа дека сум негде 4 недела-тоа беше минатата недела што значи сега би требало да сум 5-та недела,истот така со вагинално ехо ме гледаше и плодот беше 4мм.За срцева реакција треба да одам на 5 декември.Дилемата ми е во тоа што според моите рачуници и овие програмчињава за пресметување на бременост јас би требало да сум веке 6-та недела! Ако имате било какво искуство со оваа разлика би сакала да споделите и во вашиот случај кога бевте на преглед за срцева реакција?
     
    Последна измена: 20 ноември 2014
  6. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Биле најпрво честитки за бременоста, со лесно :)
    Неделата се рачуна според прв ден на последна менструација, сигурно гинекологот те прашал за дАтумот и според тоа израчунал... Инаку за срцева акција се оди со отприлика полни 7 недели
     
    На bile84 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Bufi

    Bufi Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    367
    Допаѓања:
    647
    Bile i jas racunav od posleden den na manstruacija, medjutoa ne se racunalo taka! i me ispravija, znaci na prviot den od tvojata posledna menstruacija, dodaj 10dena i od toj den pocni da racunas! jas sum vo stranstvo i odkako me ispravi doktorot se mi e tocno so aplikaciite sto gi imame na telefon ! Taka bese so mene i eve se mi odgovara so nedelite, sega sekade mozebi e razlicno , ama koga ke odis prasaj si go doktorot i najdobro so nego isto da se rakovodis za da nema zabuni! Ti posakuvam lesna i ubava bremenost i miruvaj poveke do 11-12nedela,
     
    На bile84 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    кај нас во мк рачунаат од денот на последна менструација...кај што бев на преглед така ми рачунаа(матичен,систина ремедика) а и ма аплилациката во тел така си укуцав и секаде исто ми се рачунаат неделите :)
     
  9. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.088
    И германија рачунаат од прв ден последна менструација.
    @bile84 4мм беше плодот или ќесата?
    Кога ти дојде последната менструација?

    Во 4-5 недела мислам дека е тоа нормална големина на ќесата, дека плодот воопшто не би бил видлив.
    Дури 6 недела би бил видлив плод од неколку мм, и седма здравје боже на почеток и срцевата реакција.
    ти ја спомнаа ли цистата која го храни плодот?
     
  10. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Ако има потреба ќе се следи бременоста и накрај се прави корекција на термин, ете доколку цело време има 1 или 2 недели плус. Не се замарај со тоасега, честитки и уживај во зимската бременост :)
     
  11. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Zdravo devojki,
    Dali na nekoja od vas vi se ima sluceno da ne vi se poklopuvaat datite od poslednata menstruacija(neli taka ja smetaat bremenosta spored poslednata menstruacija) a na ultrazvuk pokaza deka vsušnost e mnogu rana bremenost,5 nedela,a spored menstruacijata treba da e 7ma nedela.Neznam malku me isplasija,pa me interesirat mislenja,kolku treba da se bazirame na menstruacijata i toa smetanje,kolku % moze toa da e tocno ili samo na ultrazvikot da mu veruvam?
     
    На Troi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Прво ехо ти беше?
    Може да постои разлика да.
     
  13. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Da prvo eho bese.Znaci nema prostor za panika..
     
  14. SophiaBella

    SophiaBella Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2013
    Пораки:
    1.538
    Допаѓања:
    4.885
    Кај мене е така, 2 недели сум поназад, бидејќи овулацијата ми беше 2 недели покасно. По менструација сум 27 недели, по плодот 25. Можно е да си овулирала покасно.
     
  15. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Znaci mozno e.Ovaa mojava doktorka od pamet me izvadi,ultrazvuk pokazuva 5 nedeli,ona presmetala 7 i po slikite od ultra zvuk nema nisto,samo kesata i taa tockata od koja trrba da se hrani.Plod go nema,me ispanico prvo mi rece ako me se razvie ke treba da se cistis,bla bla..posle pobara vtoro mislenje od drug doktor i toj i rekol toa e 5 nedela,se i e v red,naknadno ke se razvie plod,nema zosto da ne se razviva.Lele luge ovaa od pamet me izvadi,2 dena placam bez pestan od stav...
     
  16. ALISA0000

    ALISA0000 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 февруари 2014
    Пораки:
    13.596
    Допаѓања:
    151.716
    немој да плачиш и да се нервираш непотребно можеш само да си наштетиш на тебе и на бебето
    од сам старт бебето ми беше помало за две недели па затоа и се породив 16дена над последниот термин јас бев 42 гн а бебето 40 гн и си се роди таман на термина
    тоа е така затоа што имав овулација дури на 22-25д ен од цуклус а 12-14 ко они по книга ѓо го рачунаат
     
  17. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Ne nadevam deka se ke bide dobro na nareden pregled.Fala ti mnogu,stvarno me ohrabruvaat vakvi zborovi.Se tesam so toa deka se e vo red kako za 5 nedela,se si ima razvieno kako so treba...pa ke vidime za 2 nedeli.
     
  18. ena*sweety

    ena*sweety Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2016
    Пораки:
    222
    Допаѓања:
    1.561
    Пол:
    Женски
    Мила немојој безпотребно да се грижиш исто беше и кај мене прв преглед само гестациска кеса без плод па за 10 дена следен преглед тие денови се утепав плачејќи дали ке биде се добро.. Следниот преглед наместо 8 недели плод за 6 +3 со срцрва.. Сега се е супеер бебчето е само -5 дена.. Не се секирај се ке биде добро.. Те :hug:
     
  19. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Fala ti mnogu draga,samo da mozat tie 2 nedeli da pominat kako 2 saati ke bide dobro :)
    Uzivaj so bebceto.
     
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Провери си бета ако не ти се чека, сега еднаш. после два дена пак.
    Ќе видиш дали правилно се дуплира.