1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неделите не се совпаѓаат

Дискусија во 'Бременост' започната од Cece25, 4 јуни 2012.

  1. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.772
    Пол:
    Женски
    Скоро и да никогаш не се совпаѓаат неделите
    Рачунаат од прв ден на последна менструација. Точно ден на зачнување реетко која знае. Па и големината на плодот варира зависно од генетика пред се. Мерките во нормала се од - до. Мене стално ми беа поголеми вредностите и како понапредни недели ме рачунаа.
    Не се оптеретувајте со толку чести мерења и пресметки. Битно да чукаст срценцата, да клоцаат бебушите, да си има плодова вода и мамичките да галат мешиња и даси гушкаат бебуши на крај! :*
     
    На TutiFuti и eli25 им се допаѓа ова.
  2. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Ziveam vo stranstvo i tuka nemozes toa da go napravis bez maticniot,mora da te upise vo labaratorija,neznam kako e vo mk.Malku komplicirano e tuka..
     
  3. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Тогаш ти останува да чекаш и да мислиш позитивно.
     
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Еве јас сум пример :) Бев на прво ехо и според менструацијата требаше да сум 7+ недели, веќе да има и плодче, но имав на ехо бременост од едвај 4,5 недели, дури една точка, за две три недели бев пак и имаше и бебче и срце што чука што одговара на 7 недели, а по менструацијата па бев веќе 8,9 недели. Како што поминаа неделите веќе сум 17та нед бебчето си ги стигна неделите од менструацијата бидејки сум големка и јас, па големко бебче е.. но сепак на терминот за раѓање ми ставаат од старт +7/10дена :) Не се сеќирај, покасно е зачнато.
     
  5. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.449
    Јас не знам која недела сум, според менструација треба 33, според матичната сум 34, а според мерките од др каде што ќе се пораѓам сум 35.Од почеток бебчето поголемо беше и ме водат со плус недели. Меѓутоа матичната ми рече дека до 2 недели плус или минус било во ред. Така да галете ги мешињата и уживајте, мене сеуште не ми е верно како ми поминаа овие 30 недели. Само да се родат здрави и живи друго не е важно.
     
  6. mila-88...j

    mila-88...j Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2013
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    60
    Znaci isto kako mojot slucaj,po menstruacija treba da sum 7 nedela,a po ehoto 5 nedela..duri vcera mi izleze nesto kako alergija po nozete,bubulici i mnogu me cesat.Toa sigurno e od sekiranjeto i nerviranjeto..
    Devojki neznaete kolku sum vi blagodarna so gi spodelivste vasite iskustva so mene,mnogu mi e podobro koga gledam deka ne sum edinstvena,mnogu me ohrabrivte.
    Fala vi na site
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  7. italymac

    italymac Нов член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Vo petokot peavev ispit na krvta za hcg i mi e 4816 sega vo petokot treba da napravam uste ednas za da se sporedi .dali nekoj znae so ovaa prvicna brojka odprilika koja nedela treba da bidam i dali nekoj znae kako se presmetuva gi vidov tabelite no ne mi se jasni
     
  8. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    nedeli.jpg
    Или си 5та или 6та недела. Нема веза, тука некаде си.
    Која ти е последна дата на менстуација?
     
    На Римел му/ѝ се допаѓа ова.
  9. italymac

    italymac Нов член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Spored doktorite treba da sum veke 10ta nedela +1 no pred edna nedea dobiv lafeav iscedok i otidov na lekar me pregledaa na ultrazvuk i imase samo prazna kesicka plod nemase no spored mene kako sto velis ti treba da sum 6ta nakaj 7ma nedela no neli pak treba da se vudi neato na vaginalno eho no nemase nisto
     
  10. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Не знам тоа. А кога ти е последна менстуација?
     
  11. italymac

    italymac Нов член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    02 april
     
  12. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    По менструација се гледа. Не може докторите да имаат утнато 4 недели. Од 6 но ајде 7 нека биде веќе се гледа фетус
     
    На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Ако е 2ри април дефинитивно треба да си некоја понапредна недела. Ама најдобро ти е да одиш секоја недела на контрола, и будно да го следите развојот на ембрионот.
    Колку и да зборуваме, човечки организам е, се е можно. Секогаш во биологијата постојат варијанти кои би можеле да ги изненадат докторите.
    Значи секоја недела на контрола. Ако правиш пак beta, оди со резултатите на доктор. Можеби станува збор за мнооогу доцна овулација. Никогаш не се знае. Good luck (fingers)
     
  14. italymac

    italymac Нов член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2016
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Ovaa nedela treba pak da napravam beta hcg za da se utvrdi tocno koja nedela sum,ti blagodaram mnogu
     
  15. Girisham

    Girisham Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Nedelite kaj mene za glavceto i stomaceto se sovpagaat, no nodzinjata mu se pomali , kasnat so razvoj. Prezagrizena sum. Dali nekoj imal takov slucaj?
     
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Колку отстапуваат? До две недели е ок.
    Кај мене главчето беше стално напред.
     
  17. Girisham

    Girisham Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    3 nedeli. Maticnata veli deka ke bide pomalo bebe, no jas ne mozam da prestanam da mislam.
     
  18. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.504
    Допаѓања:
    144.206
    Не е мал период. Јас би да се консултираш со друг лекар.
    Да види протоци, испитај и д димери.
     
  19. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.603
    Допаѓања:
    170.364
    Пол:
    Женски
    Да, кај мене беше така, и матичната исто ме убедуваше дека не е страшно. Но, испадна дека протоците беа слаби и со клексан се реши за 2-3 недели. Обавезно да провериш Д-Димери и протоци, и ако треба на повеќе мислења оди.
     
  20. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    Мене ме водеа со цел месец назад и мало бебе ми трубеше цело време докторот и го сменив за да на крај се роди 3250 со 49цм и се аи беше во ред.
     
    На kukla21, Girisham и *Ench@nted* им се допаѓа ова.