Форумџика на годината 2022
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нееднаквост на мускулите

Дискусија во 'Фитнес' започната од snegulka55555, 23 ноември 2020.

 1. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  Пребарував но не најдов ваква тема. Ако има канта.
  Нееднаквост на мускулите самиот зборкажува што значи. Но сепак јас да кажам. Нееднаквост на мускулите значи дека едната рака има поцврст мускул, а другата послаб. Но не значи дека е само на рацете туку кај мене е и на грбот. Од десната страна на рбетот мускулот ми е по цврст, а од левата мускулот ми е по слаб. Правев и рентген, рбетот ми е супер не ми е искривен.
  Можам ли некако да си помогнам себеси да си ги изедначам мускулите? Чаре има ли? Ако има пишете. Ако има такви вежби пишете ми.
   
 2. LadyLollypop

  LadyLollypop Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  5.368
  Пол:
  Женски
  Нееднаквоста на мускулите на грбот најчесто е поради сколиоза, но штом велиш дека 'рбетниот столб ти е во ред, би ти препорачала да одиш на физиотерапевт да ти каже вежби за грб.
   
 3. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  Но не ми се шета сега по болници, знаеш алармантна е многу ситуацијата во Скопје и не ми се шета. Јас овде прашав дали знае некој да ми покаже вежби за да го зајакнат само едниот мускул?
   
 4. LadyLollypop

  LadyLollypop Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  5.368
  Пол:
  Женски
  Јас правам вежби за грбот препорачани од физиотерапевт само што ќе треба преку да се снимам лично па да ти ги покажам :) освен да побарам на нетов, ако успеам да ги најдам, ќе ти пратам лп :)
   
 5. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  И ти го имаш проблемот НЕЕДНАКВОСТ НА МУСКУЛИТЕ?
   
 6. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  5.517
  Допаѓања:
  28.661
  Пол:
  Женски
  Нема такви вежби да зајакнат една страна од рбетот.Плус, повеќе мускули се, не еден.Ќе си вежбаш нормални вежби.
  А како заклучи дека едната страна ти е толку послаба?
  Сепак нормално е да има мала асиметрија.
   
  На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
 7. LadyLollypop

  LadyLollypop Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2019
  Пораки:
  1.099
  Допаѓања:
  5.368
  Пол:
  Женски
  Не, немам нееднаквост, вежбите се за зацврстување на мускулите на вратот, грбот, рамењата.
   
 8. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  Епа кога се допирам на двете мускули многу поцврст ми е мускулот на десната страна, а на левата страна како ништо да немам. Тоа ми го кажа и ортопедот, но ми рече дека немам сколиоза и пак да си правам вежби за истегнување да не дојде до тоа (да ми се појави сколиоза). Само уште тоа ми треба, уште сколиоза да имам....
  QUOTE="LadyLollypop, post: 5327549, member: 130872"]Не, немам нееднаквост, вежбите се за зацврстување на мускулите на вратот, грбот, рамењата.[/QUOTE]
  Но ако правам вежби за зацврстување на грбот и двете мускули ќе се развиваат, затоа барам вежби за само на едната страна мускулите да си ги зацврстам.
   
 9. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.854
  Допаѓања:
  30.914
  Има такви вежби и тие вежби се кај сколиоза, каде едната страна има послаби мускули од другата и поради таа слабост доаѓа до искривување.

  @snegulka55555 или појди кај приватен физиотерапевт или почекај малку да се стабилизира ситуацијата, да не се шеташ сега по болници.
   
 10. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  Штоооо???!!! Значи може да ми се искриви рбетот?! Те молам кажувај вежби како да го зацврстам само едниот мускул на грбот. Уште и сколиозата ми фали на овие проблеми што ги имам... Не сакам да ачекам д а се смири ситуацијата може до тогаш да се искривам како S...
   
 11. Angie1432

  Angie1432 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 април 2019
  Пораки:
  5.517
  Допаѓања:
  28.661
  Пол:
  Женски
  Да ама она рече нема сколиоза
  Прави сега за сега ако ти е страв да одиш во болница вежби за зацврстувсње и истегнување на мускулите, имаш многу видеа и од физиотерапевти на јутјуб и од фитнес тренери. @snegulka55555
   
 12. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  No za zacvrstuvanje na muskulite vezbi ako pravam nema samo edniot muskul da mi se zacvrstuva tuku i drugiot muskul. Toa e losoto.
  @deskarada
  Ako znaes vezbi za da mi se zacvrstuva samo edniot muskul pisi mi vo PP.
   
 13. deskarada

  deskarada Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 декември 2011
  Пораки:
  1.854
  Допаѓања:
  30.914
  'Рбетот не се искривува одма наеднаш, чим ти е прав нема шо да паничиш. Сега 80% од луѓето се со сколиози, кифози заради начинот по кој живееме, така да биди среќна шо имаш прав 'рбет.
  Нема шо да паничиш, ќе си посетиш стучно лице, треба да те види во живо, не можи преку форум.
  Дури да појдиш, истегнувај се секоја вечер прави истегнување на мускулите.
   
 14. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  Ima li nekoj na forumov sto e ortoped?
   
 15. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  857
  Пол:
  Женски
  normalno e da postoi mala asimetrija pa duri i liceto ne e 100% asimetricno
  zavisi koja strana e dominantna (leva/desna raka pr) ..ako si levak pr levata strana i muskulite ke se malku poizrazeni i pojaki od desnata i obratno , ako ne e epten primetlivo nema potreba da si stvaras sama kompleksi ionaka nikogas nema da bidat 100% isti
   
 16. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  Но очигледно е дека мускулите не ми се еднакво цврсти. А сигурни ли сте дека не постојат такви вежби само на едната страна да ги зајакнат мускулите?
   
 17. magnolija09

  magnolija09 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2020
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  857
  Пол:
  Женски
  sigurno postojat vezbi sto ke zacvrstat muskulite no isti nema da bidat so sigurnost
  poigledni si pr ubavo dlankite ednata e sigurno malku pogolema ili poizrazena
  toa e normalno i ne se optovaruvaj bez potreba
  a za vezbanje moze da si vezbas , vsusnost za tebe e dobro da si vezbas no ne si stvaraj kompleksi bez potreba
   
 18. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.210
  Допаѓања:
  56.869
  Но ако правам вежби за зацврстување на грбот и двете мускули ќе се развиваат, затоа барам вежби за само на едната страна мускулите да си ги зацврстам.[/QUOTE]
  Вежби кои бараат правилно држење на телото ќе ти помогнат во опуштање на едната страна и зацврстување на другата. Баш онаа послабата побрзо ќе се развива за да ја стигне појаката оти повеќе напор ќе и е потребен, така да горе - долу ќе се изедначат.
  Исто така, нормално е доминантната страна да ти е појака затоа што повеќе ја користиш.
   
 19. snegulka55555

  snegulka55555 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2020
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  78
  Kako na primer vezbata sto se stava kniga na glava?
   
 20. AAKG

  AAKG Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2019
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.008
  Генетика.
  Секој мускул за некој % е поразличен од другиот.
  Можиш да го решиш проблемот со вежбање на пример веслање со едно рачен тег, веслање со шипка или вратило. Му даваш повеќе акцент на слабиот мускул и со тек на време ќе се изедначат. Исто и бицепсот на двете страни е различен. Кајмене се разлика 1цм. Не е страшно.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.