1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нееднаквост на мускулите

Дискусија во 'Фитнес' започната од snegulka55555, 23 ноември 2020.

  1. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Пребарував но не најдов ваква тема. Ако има канта.
    Нееднаквост на мускулите самиот зборкажува што значи. Но сепак јас да кажам. Нееднаквост на мускулите значи дека едната рака има поцврст мускул, а другата послаб. Но не значи дека е само на рацете туку кај мене е и на грбот. Од десната страна на рбетот мускулот ми е по цврст, а од левата мускулот ми е по слаб. Правев и рентген, рбетот ми е супер не ми е искривен.
    Можам ли некако да си помогнам себеси да си ги изедначам мускулите? Чаре има ли? Ако има пишете. Ако има такви вежби пишете ми.
     
  2. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Нееднаквоста на мускулите на грбот најчесто е поради сколиоза, но штом велиш дека 'рбетниот столб ти е во ред, би ти препорачала да одиш на физиотерапевт да ти каже вежби за грб.
     
  3. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Но не ми се шета сега по болници, знаеш алармантна е многу ситуацијата во Скопје и не ми се шета. Јас овде прашав дали знае некој да ми покаже вежби за да го зајакнат само едниот мускул?
     
  4. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Јас правам вежби за грбот препорачани од физиотерапевт само што ќе треба преку да се снимам лично па да ти ги покажам :) освен да побарам на нетов, ако успеам да ги најдам, ќе ти пратам лп :)
     
  5. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    И ти го имаш проблемот НЕЕДНАКВОСТ НА МУСКУЛИТЕ?
     
  6. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Нема такви вежби да зајакнат една страна од рбетот.Плус, повеќе мускули се, не еден.Ќе си вежбаш нормални вежби.
    А како заклучи дека едната страна ти е толку послаба?
    Сепак нормално е да има мала асиметрија.
     
    На LadyLollypop му/ѝ се допаѓа ова.
  7. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Не, немам нееднаквост, вежбите се за зацврстување на мускулите на вратот, грбот, рамењата.
     
  8. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Епа кога се допирам на двете мускули многу поцврст ми е мускулот на десната страна, а на левата страна како ништо да немам. Тоа ми го кажа и ортопедот, но ми рече дека немам сколиоза и пак да си правам вежби за истегнување да не дојде до тоа (да ми се појави сколиоза). Само уште тоа ми треба, уште сколиоза да имам....
    QUOTE="LadyLollypop, post: 5327549, member: 130872"]Не, немам нееднаквост, вежбите се за зацврстување на мускулите на вратот, грбот, рамењата.[/QUOTE]
    Но ако правам вежби за зацврстување на грбот и двете мускули ќе се развиваат, затоа барам вежби за само на едната страна мускулите да си ги зацврстам.
     
  9. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.195
    Има такви вежби и тие вежби се кај сколиоза, каде едната страна има послаби мускули од другата и поради таа слабост доаѓа до искривување.

    @snegulka55555 или појди кај приватен физиотерапевт или почекај малку да се стабилизира ситуацијата, да не се шеташ сега по болници.
     
  10. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Штоооо???!!! Значи може да ми се искриви рбетот?! Те молам кажувај вежби како да го зацврстам само едниот мускул на грбот. Уште и сколиозата ми фали на овие проблеми што ги имам... Не сакам да ачекам д а се смири ситуацијата може до тогаш да се искривам како S...
     
  11. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.267
    Допаѓања:
    37.089
    Пол:
    Женски
    Да ама она рече нема сколиоза
    Прави сега за сега ако ти е страв да одиш во болница вежби за зацврстувсње и истегнување на мускулите, имаш многу видеа и од физиотерапевти на јутјуб и од фитнес тренери. @snegulka55555
     
  12. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    No za zacvrstuvanje na muskulite vezbi ako pravam nema samo edniot muskul da mi se zacvrstuva tuku i drugiot muskul. Toa e losoto.
    @deskarada
    Ako znaes vezbi za da mi se zacvrstuva samo edniot muskul pisi mi vo PP.
     
  13. deskarada

    deskarada Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    1.924
    Допаѓања:
    31.195
    'Рбетот не се искривува одма наеднаш, чим ти е прав нема шо да паничиш. Сега 80% од луѓето се со сколиози, кифози заради начинот по кој живееме, така да биди среќна шо имаш прав 'рбет.
    Нема шо да паничиш, ќе си посетиш стучно лице, треба да те види во живо, не можи преку форум.
    Дури да појдиш, истегнувај се секоја вечер прави истегнување на мускулите.
     
  14. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Ima li nekoj na forumov sto e ortoped?
     
  15. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    normalno e da postoi mala asimetrija pa duri i liceto ne e 100% asimetricno
    zavisi koja strana e dominantna (leva/desna raka pr) ..ako si levak pr levata strana i muskulite ke se malku poizrazeni i pojaki od desnata i obratno , ako ne e epten primetlivo nema potreba da si stvaras sama kompleksi ionaka nikogas nema da bidat 100% isti
     
  16. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Но очигледно е дека мускулите не ми се еднакво цврсти. А сигурни ли сте дека не постојат такви вежби само на едната страна да ги зајакнат мускулите?
     
  17. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    sigurno postojat vezbi sto ke zacvrstat muskulite no isti nema da bidat so sigurnost
    poigledni si pr ubavo dlankite ednata e sigurno malku pogolema ili poizrazena
    toa e normalno i ne se optovaruvaj bez potreba
    a za vezbanje moze da si vezbas , vsusnost za tebe e dobro da si vezbas no ne si stvaraj kompleksi bez potreba
     
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Но ако правам вежби за зацврстување на грбот и двете мускули ќе се развиваат, затоа барам вежби за само на едната страна мускулите да си ги зацврстам.[/QUOTE]
    Вежби кои бараат правилно држење на телото ќе ти помогнат во опуштање на едната страна и зацврстување на другата. Баш онаа послабата побрзо ќе се развива за да ја стигне појаката оти повеќе напор ќе и е потребен, така да горе - долу ќе се изедначат.
    Исто така, нормално е доминантната страна да ти е појака затоа што повеќе ја користиш.
     
  19. snegulka55555

    snegulka55555 Активен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2020
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    78
    Kako na primer vezbata sto se stava kniga na glava?
     
  20. AAKG

    AAKG Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2019
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    1.265
    Генетика.
    Секој мускул за некој % е поразличен од другиот.
    Можиш да го решиш проблемот со вежбање на пример веслање со едно рачен тег, веслање со шипка или вратило. Му даваш повеќе акцент на слабиот мускул и со тек на време ќе се изедначат. Исто и бицепсот на двете страни е различен. Кајмене се разлика 1цм. Не е страшно.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.