1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неинвазивни пренатални тестови

Дискусија во 'Бременост' започната од svetkicka, 14 мај 2015.

 1. svetkicka

  svetkicka Нов член

  Се зачлени на:
  14 мај 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Zdavo mamicki, bi sakala da ve prasam dali za vreme na bremenosta ginekologot vi preporaca da napravite trankiliti test za sigurnost za plodot deka nema anomalii? i dali voopsto nekoj znae sto znac trankiliti test?
   
 2. BunnyGirl

  BunnyGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  86
  Прв пат слушам...А втор скрининг правев пред месец дена...
   
 3. svetkicka

  svetkicka Нов член

  Се зачлени на:
  14 мај 2015
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  jas za prv pat sum trudna ....(imav edna neuspesna bremenost), ginekologot mi preporacuva koga ke go pominam prviot skrining da odam na ova ispituvanje ili amniocenteza za da bideme sigurni deka se e vored... inaku ova ispituvanje cini okolu 600evra ako nekoj go pravel bi bilo fino da cueme iskustvo
   
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.474
  Допаѓања:
  63.980
  Пол:
  Женски
 5. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  390
  Исто ми препорачаа, баш би сакала да слушнам искуство. Тестот чини 700 евра заменува Амнио и нема боцкање на стомак и земање плодова вода туку е со венска крв од мајката. Ме интересира дали има некој што веќе го направил тестот?
   
  На mimi mimi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Emana

  Emana Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Јас правев во 10 недела ама NIFTY преку фирмата Гинекаликс. Тестот кошташе 750 евра ама ако се аплицира он лајн добиваш 50 евра попуст. Го рагледував и тој Транкилити пред да се одлучам ама нифтито имаше за нијанса повеќе испитувања. Инаку го правев бидејќи имам 37 години.
   
  На Prolett, slobodka и Delgadina им се допаѓа ова.
 7. slobodka

  slobodka Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.110
  Допаѓања:
  2.701
  Пол:
  Женски
  Isto i jas go pravev zaradi godinite 38, i mozam da kazam deka za mene vredese sekoj denar, ne zal za parite voopsto. Mi bese strav amnio.
   
  На Delgadina и Emana им се допаѓа ова.
 8. Delgadina

  Delgadina Популарен член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2012
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  390
  Направив и јас Tranquility, вредеше, мир невиден и се избегнуваат непотребни амниосинтези.
   
  На Emana му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Jasmina_Jass

  Jasmina_Jass Нов член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2017
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво. Нова сум на форумов и сум бремена 16 недела. Неодамна во 12 недела го направив НИФТИ тестот кој се прави во рана бременост за утврдување на генетски аномалии (Даунов синдром...и др) и така ја одбегнав амниоцентезата. Презадоволна сум. Моето прашање е дали некој има искуство со НИФТИ тестот?
   
  На Emana му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Emana

  Emana Активен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  138
  Пол:
  Женски
  Да, јас го направив во 10 гестациска недела. Исто така - презадоволна :)
   
 11. Locuma

  Locuma Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Здраво. Не знам колку е активна оваа тема и дали ќе го прочитате моево прашање. Правев минатата недела приска и резултатите се со низок ризик, но сепак денес цел ден размислувам за овој тест. Најмногу за мирна глава. Во понеделник ќе се јавам во мојата болница за да се имформирам, но во меѓувреме, вие кои сте го направиле, која е процедурата? Колку крв ви зимаат и што конкретно испитува?
   
 12. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.822
  Допаѓања:
  36.458
  Пол:
  Женски
  Колку години имаш? Овие тестови најмногу ги прават трудници со над 35год.
   
 13. Locuma

  Locuma Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Jas sum na taa granica :)
   
 14. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  7.822
  Допаѓања:
  36.458
  Пол:
  Женски
  Добро тогаш. @kukla21 е запозната со овие тестови, нека пише таа. :)
   
 15. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.569
  Допаѓања:
  271.097
  Трет пат правев тест од овој тип, наредната недела чекам и резултат.
  Конкретно се зема крв од вена. Кај мене беа три епрувети.
  Се испитуваат хромозомите 21(Даун синдром), хромозомите 18 ( Едвардс синдром) и хромозомите 13( Патеу синдром).
  Постоеше и екстра опција за да се испита дали детето има погрешно распределени полови хромозоми x и y, но до сега никогаш не проверував тоа бидејќи веројатноста е премногу минорна.
  Кај мене стасуваа првите два пати резултатите за една недела.
  Сега во понеделник ми зедоа крв па наредниов понеделник ќе проверам дали се готови.
  Брзо, безболно и ефикасно. И првиот и вториот пат мислам дека бев 9- 10 недела, сега полна 10 беше.
  Негативни резултати на овие тестови не значи дека детето нема некоја друга аномалија, деформитет или болест. Испитуваат тоа што е наведено и тоа што си штиклирал.
   
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.728
  Допаѓања:
  108.631
  Веќе неколку пати пишував. Нека пребара :)
   
  На forumce му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Locuma

  Locuma Активен член

  Се зачлени на:
  27 август 2017
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Женски
  Благодарам многу. Штом го правиш по трет пат значи задоволна си од веродостојноста на тестот. Единствена причина поради која го правам е што гледам дека мојава возраст влегува во некоја ризична група иако мојата докторка не ми го посочи. Ама знам дека се ќе биде добро.
   
 18. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.569
  Допаѓања:
  271.097
  Јас сум задоволна. Како што кажав, друг тест е, ама принципот на работа на сите е тој. Само пристапот, услугата, професионалноста можеби варираат.
   
 19. Missy980

  Missy980 Активен член

  Се зачлени на:
  24 август 2017
  Пораки:
  116
  Допаѓања:
  92
  Пол:
  Женски
  Девојки дали некоја од вас правела NIFTY тест и доколку да, каде?
   
 20. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  15.765
  Допаѓања:
  107.976
  Пол:
  Женски
  http://www.ginekaliks.mk/NIFTY_test.php
  Повели за инфо. Не сум правела лично ама ова го знам па реков да се вмешам.
   
  На Missy980 му/ѝ се допаѓа ова.