1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неинвазивни пренатални тестови

Дискусија во 'Бременост' започната од svetkicka, 14 мај 2015.

  1. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ова е во втор скрининг.
    Во прв е наборот на вратчето и носна коска :)
     
  2. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Како втор?! Пред 2 недели бев. Се ова се гледаше :)
     
  3. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Ќе да ми е некако рано за бешика, бубрези оосбено мочкање во 13та недела. :|
    Не знам, може не сум во право :tmi:
     
  4. Anaouou

    Anaouou Популарен член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2014
    Пораки:
    665
    Допаѓања:
    2.247
    На прв скрининг се гледа носна коска, нухален набор и тој се прави од 11недела и ако нешто има проблем се прави прентален тест .
    А ова друго срце и други органи втор скирнинг.
    Можеби ти кажале срцева реакција тоа се гледа веднаш.
     
  5. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.660
    Пол:
    Женски
    Прв скрининг се гледаат и органи, да, затоа ми рече 13та недела да одам ако е се во ред со тестот, колку да ги видиме органите. Но се гледало само дали се сите органи оформени, дали е се на место. Главна работа на прв скрининг е мерење на нухален набор, носна коска и уште неколку параметри беа мислам (нешто со коските на екстремитетите), тие мерки биле клучни за генетски и хромозомски аномалии. После на втор скрининг детално се гледаат сите органи. Барем така ми објаснаа мене.
     
    На Happyinlove и kukla21 им се допаѓа ова.
  6. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Ете не е :) Имам слики од се :) Секако на втор поубаво се гледа се и тоа е целта.
     
    На Среќичка, fana и Happyinlove им се допаѓа ова.
  7. Happyinlove

    Happyinlove Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    10.834
    Пол:
    Женски

    Ништо па не ни кажааа,јас ке ве бомбардирам за една недела. И цел извештај ке го препишам:inlove:.
    Дада или бато?


    И бутна коска и грб и бубрези,раце,нозе,срце,мозок,коморори. Се ова го гледаат. Во втор само детално гледаат како се развиваат
     
    Последна измена од модератор: 6 април 2020
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Дада :)

    Е да, се убаво си објаснила. Така си е. Јас ептен брзински пишувам :)
     
    Последна измена: 6 април 2020
    На Happyinlove му/ѝ се допаѓа ова.
  9. GolemaMala

    GolemaMala Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2020
    Пораки:
    491
    Допаѓања:
    787
    Пол:
    Женски
    Ме интересира за вие што сте правеле пренатални-тоа по препорака на гинеколог или? Поради некои сомнежи или за сигурност? Јас бев на прв скрининг, сѐ е во ред, и не планирам да правам тестови.
     
  10. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.660
    Пол:
    Женски
    Не мораш ако се било во ред. Јас на своја иницијатива ќе го правам пред да го правам скринингот во 12та.
     
    На GolemaMala му/ѝ се допаѓа ова.
  11. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Ај тука да си прашам дали некоја членка знае кои точно тестови ги има во Систина и која цена се?
    Им пишав mail, меѓутоа не добив прецизен одговор, освен дека да, прават неинвазивни пренетални тестови и да се договорам со докторот. Ниту што опфаќаат, ниту цена, а на нивната страна не можам да најдам таква информација.
     
  12. DOZD

    DOZD Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo na site. Imam 32 godini znaci ne spagjam vo rizicna grupa, na pregledi zasega se ok, no od vnimatelnost sakam da go napravam testot Verifi.

    Spored ona sto mi go dadoa kako ponuda od Ilumina bi odela so ovoj paket koj go nudat kako najkompleten: Verifi plus handout - испитување на сите 46 хромозоми, односно 23 хромозомски парови, вклучувајќи и полови анеуплоидии, како и микроделеции по цена од 35.900 денари, pa me interesira dali nekoj znae dali ova e maksimalnoto nesto sto moze da se ispita ili so nekoj od drugite testovi se ispituvaat i nekoj raboti plus.

    Inaku, prasav vo Ilumina zasto e cenata 35.900, a do skoro bila 45.750 no mi kazaa deka rabotat po svetski standardi kade sto im se diktiraat cenite i i bilo kazano deka treba da bide namalen.

    Prasanjeto mi e dali ima nekoj poseopfaten test od ovoj vo momentov?


    Jas odam kaj Gordana Petrovska vo Sistina, bash ja prasav za testot no ne mi kaza deka praat vo Sistina. Mi go preporaca Nifty vo Ginekaliks.
     
    Последна измена од модератор: 13 април 2020
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Lovebug01

    Lovebug01 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2020
    Пораки:
    3.401
    Допаѓања:
    8.660
    Пол:
    Женски
    Мислам дека Нифти е најсеопфатен.

    Не ги прават тие тестови во Систина, туку си има посебни фирми кои застапуваат генетски лаборатории каде што се обработува материјалот. Кај нас нема такви лаборатории, туку крвта ја праќаат во странство. Тука ги има тестовите на Верифи, Нифти, Хармони, Панорама. Сите се од различни претставништва застапувани. Во Систина имаат соработка со Гинекаликс (фирмата што ги застапува Нифти) и затоа ги нудат Нифти, меѓутоа ваше е кое ќе го изберете. Цените се различни на сите, ама и сите нудат различни пакети. Најдобро е да си изгуглаш или да се јавиш во претставништвата за да видиш што спаѓа во цената.
     
    Последна измена од модератор: 13 април 2020
    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Од она што се нуди кај нас Верифи е најопфатен. Земи си понуда од сите и спореди. Јас сите ги видов :) зс близначка бременост секако Панорама
     
  15. DOZD

    DOZD Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Posle opsezni istrazuvanja za testovive, jas na kraj se odluciv za Nifty. Zasega e najdetelen i edinstven koj gi ispituva site 46 hromozomi, mikrodelecii i aneuploidii pri sto detektira 94 genetski anomalii.
    Verifi e isto dobar no kako sto mi objasnija detektira okolu 30 genetski anomalii.
    Mozebi i zatoa prednici so cena Nifty i cini 750 evra, a so nekoj popust e 670 evra. Rezulatite za 7-10 dena.
    Drugite testovi se dvizat dokaj 600 evra. So srekja na site i djabe da ni se parite dadeni :)
     
    На eta и kukla21 им се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Не постојат такви 94 генетски аномалии. Не знам дали ги споредуваше испитувањата или претставниците ти го кажаа тоа.
    И не е битно што се испитува, туку и колку е статистичката точност. И овие тестови базираат на статистика.
    Кога ќе земеш се на тотал, јас стојам на тоа дека Верифи е најдобар во овој момент.
     
  17. DOZD

    DOZD Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски

    Pa gi sporeduvav dvata i imase sostojbi koj Veirfi ne gi ispituvase,a Nifty gi ispituvase. Inaku, pretstavnicite na dvata testa normalno tvrdat deka sekoj od testovite go nudi dosega najdobroto nesto.
    Ne znam mozebi i gresham.
    Inaku, za statistika velat deka tocnosta e megu 99,4 i 99,8 %.

    So srekja na site
     
    На kukla21 и eta им се допаѓа ова.
  18. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.743
    Допаѓања:
    108.730
    Не мислев на статистиката генерална на најчестите хромозомски наршувања. За тие дополнителните.
     
  19. Krisi78

    Krisi78 Активен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите,
    Ви пишувам да се заштитме сите, ве молам не правете неинвазивни тестови поготово од сопствено искуство не Нифти тестот во Гинекаликс, ве молам за вас и истото можете да го пренесете на своите блиски. Имено ке бидам кратка
    Имав нормален тек на бременоста имам 26 години и не спаѓам во ризичната група на бремености.
    Приска 1 и првиот скрининг беше сосема во ред нт. 1мм и плодот имаше носна коска се беше сосема идеално во исто време по совет на пријатели а и сопствено убедување затоа што секоја од нас го сака најдоброто за своето неродено дете се решив да направам и неинвазивен пренатален тест од кои како еден од подобрите ми го наведоа НИФТИ тестот кој што реално има и супер маркетинг. Без да знам во што навлагам заслепена од тој мрачен маркетинг отидов ми земаа примерок тестот ме чинеше 750 ЕУР. После една недела чекање на резултати и накков одговор од нив јас ги контактирав и добив одговор дека во примерокот земен немало доволно Фетална ДНК, во ред при пополнување на прашалникот ме прашаа али е во ред да ми земат повторно крв се согласив и отидов повторно и пак од ново ми земаа примерок и пак чекање една недела. Конечно после 2 недели добив резултат меѓутоа лоши вести.
    Висок ризик за даунов синдром 1:20 - од високиот ризик - највисок
    од тука почна мојот пекол со многу доктори консултации бев во моментот 14 Г.Н.доцна за хорион биопсија а рано за амниосинтеза . сите доктори укажуваа на голема доверба кај нас во ваквите тестови и сите застанаа позади резултатот од тестот или се повкелоа и не кажуваа сопствено мислење на сите им беше премногу чудно затоа што на ехо се беше во ред. Сама ја донесов одклуката да го абортирам плодот затоа што неможев да поминам уште 2 месецци пекол 3 да чекам да дојде време за амниоцинтеза и уште 3 за да ги добијам резултатите. Огромен стрес буквално не живеев 2 недели додека траеа консултациите со преку 10 доктори. Само еден од нив рече јас на овие лаборатории не им верувам . Во меѓувреме и директно се консултирав со "најдобриот" институт ВGI во хонг конг да ми дадат подетално објаснување на резултатот но добив повратен одговор од Гинекаликс пофторно со тоа колку нивниот тест е најдобар
    Неможејќи да го издржам стресот се решив на абортус и си реков веќе кога го направив ова ќе одам до крај побарав плодот да ми го предадат и го однесов на испитување во МАНУ .
    По 8 дена добив резултат- плод со правилен развој без никакви хромозомски абнормалности.
    Ете тоа е НИФТИ ТЕСТ една обична глупост неточен тест, колку само од жените нема да отидат да го однесат абортираниот плод имате истражувања во Велика Британија и организации против овие тестови и маркетиншки трикови гарантираат 99.9 % точност а всушност е 0%
    Ве молам доколку сака некој подетални информации слободно контактирајте ме во порака се ке ви пратам и слики и се
    Не се лажете и не си ги надавјте парите тестото воопшто не е точен а несакам воошшто да зборам за траумите стресот што ке треба да ги поминете ако веќе има некаков сомнеж за било што има хорион биопсија и амниоцинтеза кој што се точни.
    Не си го уништувајте животот не секогаш големата цена и маркетингот значат квалитет во овој случај ке се изживуваат со вас
    Поздрав!
     
    На SnezanaPet, ivani30, butterfly *_* и 12 други им се допаѓа ова.
  20. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    @Krisi78 колку што јас имам читано и разбрано за овие тестови резулатот за Даунов синдром е следен - доколку излезе негативен, тогаш околу 99% е негативен, но доколку излезе позитивен, тогаш шансите дека е вистински позитивен се околу 91% и затоа потоа (мислам дека) покриваат трошоци за амниоцентеза за 100% точност.
    Многу ми е жал за твоето искуство :(