1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неинвазивни пренатални тестови

Дискусија во 'Бременост' започната од svetkicka, 14 мај 2015.

  1. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Не можам да говорам за друг. Секој за себе. Никој со сила не те ни тера да се тестираш, сам одлучуваш. Може само препорака да ти дадат.
    Туку навистина не знам, со Верагене какви генетски предиспозиции се испитуваат?
    Мислам дека се има погрешна претстава што значат овие испитувања. Не се баш генетски испитувања за што си носител, туку моментално што носи плодот. Ако грешам, нека ме исправи некој.
     
    На MomOfTijana и kristina.k им се допаѓа ова.
  2. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Со Вераџин покрај другите испитувања се прават и испитувања за над 100 моногенетски заболувања кои бебето потенцијално може да ги развие во животот (може, а и не мора). Јас исто треба да одлучам кој тест ќе го правам ама лекарите ми препорачаа да не навлегувам во толку детални испитувања како што е Вераџин бидејќи според нив е беспотребно создавање грижи.
     
    На N93, Alexandrite, oblace1 и 2 други им се допаѓа ова.
  3. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.161
    Допаѓања:
    234.888
    Ете, се надевам дека им објасни што сакав да кажам. Лекарите, повеќето не советуваат испитувања за генетски предиспозиции и не, не треба да се навлегува оти нема како да се спречи.
    А ќе си создадеш грижи за цел живот.
     
    На Iris-1234, oblace1 и fana им се допаѓа ова.
  4. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Така е, ќе си создадеш грижи за ништо. Плус, сите ние носиме по некој ген за одредени болести ама тоа не значи дека ќе ни се активираат во животот.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ija

    ija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    856
    Допаѓања:
    645
    Девојки имам 36 год. и матичниот доктор ми препорачува да правам пренатален тест најверојатно ќе го правам јас сум и по природа сум голема паничарка и едвај останав природно бремена па некој да ми кажи кој тест да го правам гледам нифти про сега на промоција е 600 евра или qualifiled само тој има повеќе пакети и незнам кој да го одберам ве молам да ми кажи некој што ги правел овие тестови кој се подобри.
     
  6. EliElena

    EliElena Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2022
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Dali nekoj od vas e pravel nifty test za bliznaci
    Mi kazaa deka za bliznaci mozelo samo tri horomona za 3 bolesti da se ispituva poveke nemozelo i cenata zatoa e malko poniska 550 evra e . Ima li nekoj iskustvo
     
  7. Inamya

    Inamya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    1.465
    Допаѓања:
    4.277
    Пол:
    Женски
    За близнаци правев Панорама твинс, 36000 платив, мислам дека повеќе испитувања беа опфатени и баш тој ми го препорача за близнаци.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. EliElena

    EliElena Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2022
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Kade go pravese testo panorama go imali tuka vo mk ne sum go slusnala zatoa prasuvam
     
  9. Inamya

    Inamya Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    1.465
    Допаѓања:
    4.277
    Пол:
    Женски
    Да го има, во Њу борн си дојда доктори ме боцнаа, си платив и резултат за десет работни дена имав.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. EliElena

    EliElena Активен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2022
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    18
    Пол:
    Женски
    Kade go pravese panorama test
     
  11. le.soleil

    le.soleil Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    4.886
    Во Систина. Можеш да им се јавиш да се договорите кога и каде да дојдат да ти земат крв.
     
    На Mihaela123456 и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  12. ana_mila

    ana_mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2020
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    14
    Здраво, бремена сум 7 недела, заради годините матичната ми препорачува Nifty тест или амниосинтеза, и приска тестот плус да го направам, е сега размислувам и незнам што е подобро да направам Nifty или амниосинтеза, имам пријателка која исто е бремена нејзинот матичен и препорачал амнио на ГАК да направи, не ми е битно дека Nifty има цена од 600-700 евра, туку шѕо е подобро ?
     
  13. Freckles.

    Freckles. Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2020
    Пораки:
    1.784
    Допаѓања:
    4.359
    Ако правиш Нифти, приската ти е непотребна. А подобро е да си направиш Нифти зашто е неинвазивен со крв од вена, додека амниоцентезата си носи ризик. Штом не се проблем финансиите, тогаш Нифти 99,9% сигурност има.
     
    На Alexandrite му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Приска не ти треба ако правиш Нифти. Прво направи Нифти, па ако има потреба ќе правиш амниоцентеза, мислам како и да е, ќе треба ако има нешто загрижувачко на резултатите. За Нифти ти земаат крв од вена и е без ризик, додека амнио може да биде поризично.
     
  15. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.674
    Пол:
    Женски
    Направи си Нифти ама не толку рано. Причекај околу 12 недела за да има доволно фетална днк во твојата крв. Ако не дај Боже, Нифти ти даде лоши резултати тогаш ќе правиш амниоцентеза, нема потреба претходно да се изложуваш на таков ризик.
    Приската ти е сосема непотребна.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.482
    Допаѓања:
    3.299
    Пол:
    Женски
  17. MomOfTijana

    MomOfTijana Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    дефинитивно по обемен е Вераџин. Презадоволна сум.
     
  18. MomOfTijana

    MomOfTijana Активен член

    Се зачлени на:
    31 март 2022
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Вераџин проверува и од днк на бебето и плус генетски предиспозиции кај родителите. Убаво објаснуваат кога ќе одиш на консултација во Авицена
     
    На Alexandrite му/ѝ се допаѓа ова.
  19. spasovskam

    spasovskam Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2014
    Пораки:
    345
    Допаѓања:
    756
    Zdravo, go pravel nekoj Nipt testot vo sistina?? Kako ate zadovolni?? Rezultati za kolku stigaat?
     
  20. ija

    ija Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 март 2013
    Пораки:
    856
    Допаѓања:
    645
    Некоја што го правела Qualified пренатален тест кој пакет го одбрала да ми кажи кој е најдобар се мислам меѓу тој и нифти и незнам кој да го одберам.