1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Неинвазивни пренатални тестови

Дискусија во 'Бременост' започната од svetkicka, 14 мај 2015.

  1. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Го правел ли некој хармони тестот?Јас се мислам имам 42г,второ ми е.Ме плаши ова амницинтезава....а со тестовиве гледам порано се прават,побезбедни се.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    А мора баш Хармони?
    Јас имам 38, го правев Верифи !
     
    На Софија 88 и Presrekna им се допаѓа ова.
  3. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Хармони и нифти ми ги ги предложија.Вирифи каде се прави колку е?
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Јас го правев нифти пред скоро 2 месеци. Резултатите стигнаа за 5 дена. Презадоволни сме. Имам пишувано погоре.
    Со среќа
     
  5. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    И јас Верифи го правев, ти земаат венска крв немаш никаков ризик. Откако стигна пратката за два или три дена имав резултати.
     
  6. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    И мене за Хармони ми рекоа три дена.Истиот принцип е кај сите тестови.
     
  7. Natally90

    Natally90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2018
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Без разлика на годините на секој би му препорачала да си го направи тестот, мене на 25год ми се деси плод со хормонски нарушувања така да нема правила
     
    На GretaGarbo му/ѝ се допаѓа ова.
  8. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Не знам што е попаметно веднаш да го правам тестов.Или да одам кај Димчев и Адамова уште веднаш до 12 недела на ехо за генетски аномалии.
     
  9. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Мила направи си го скринингот и потоа направи си пренатален тест.Најсигурен е ,да не те дават со приски и амниосинтези.Секое добро
     
  10. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Ако можеш да си дозволиш направи го. Амниоцинтезата е доста стресна, иако не е толку страшна како што делува, ама сепак има ризик. А и ќе ја избегнеш можноста да те потресуваат и плашат со глупости на скрининг. Минатата бременост морав да правам амниоцинтеза заради аномалии на плодот, а веќе ми беше касно за ваков тест, овој пат се одлучив за Трисоми тестот во Фармахем. Јас малку почекав за резултати, бидејќи го правев пред католички Божиќ, а они материјалите ги испраќаат во француска лабараторија со простории во Словенија па не работеа неколку дена. Инаку добиваш резултати за помалку од 7 дена. Јас сум презадоволна.
     

    Прикачени фајлови:

  11. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Правев Амнио со првото и знам како е,ми излезе на приска среден ризик од Даунов синдром.Еве го детево 10г,супер.Ради тие работи,се мислам за овие тестови.Да се поштедам од стресови,а со хармони тестот за три дена знаеш резултати.
     
  12. tetoviranta

    tetoviranta Популарен член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2018
    Пораки:
    341
    Допаѓања:
    1.337
    Пол:
    Женски
    Направи си го, барем мирна ќе бидеш. Познавам многу така што на приска имале среден или висок ризик, па се малтретирале после потресени со плус тестови за на крај да испадне се нормално. Баш ми искочи сеа на фб некоја промоција за Хармони, искорости си ја таман.
     

    Прикачени фајлови:

  13. maticka

    maticka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2014
    Пораки:
    259
    Допаѓања:
    259
    Да,да ќе правам.Дефинитивно
     
  14. Milicko*

    Milicko* Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 април 2019
    Пораки:
    106
    Допаѓања:
    81
    Пол:
    Женски
    Ова ми е прва бременост. Имам 36 години и сум со многу грижи поради мојата возраст. Си закажав скрининг преглед со приска. Исчитав многу искуства за случаи со лоши резултати. Но ми остана дилемата, што ако овој преглед и тест не покажат знаци на сомнеж и нема индиции за некаков проблем со бебето. Колку можам да се потпрам и да си бидам спокојна дека се е во ред доколку покажува добри резултати?
     
  15. Софија 88

    Софија 88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    3.077
    Пол:
    Женски
    За приска немам искуство искрено бидејќи не правев, јас правев Верифи пренатален тест и за него и останатите тестови од тој вид викаат дека можеш да се ослониш за кое се надевам дека е така ...

    за годините како години зошто си толку исплашена па ти не си престарена, жени и на 40 год и повеќе раѓаат здрави прави деца, не е тоа некое правило дека мора да има нешто тогаш...имам читано и на жени под 30 год секакви резултати им стигале ...доколку си во можност направи некој од тестовите, а доколку не скринингот ете и приската ќе си ги направиш и што е најбитно со позитивна мисла ќе си дека ќе испадне се супер...на лошо нема мислење, бебе носиш во тебе ...со лесно нека е:muscle:
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    И јас сум 36 год. После долга пауза 2 бременост ми е. Стравот е ист за сите. Јас правев 1 скрининг во 12 недела се беше супер. Но Др Таше од Плодност ми рече пренатален тест обавезно заради годините. Затоа и не правев приска. Но кога читам искуства со амнио после приска некако полесно се поминува со овие тестови. Без стрес, ризик резултатите за 3 дена, а и парите се тука некаде.
    Секое добро.
     
    На Kralica23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Не е баш за 3 дена, за недела дена е ама да riskfree!!!
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Да ризикот нула, а мирот огромен. Изгледа резултатите кога ќе дојдат зависи од повеќе фактори. Дали фатил викенд, гужва, лабораторија... Мене понеделник попладне ми зедоа крв, четвртокот утрото имав резултат.
    На сите им препорачувам. Ние во био стем го правевме нифти тестот. Имам пишувано погоре.
     
  19. Emma2

    Emma2 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2018
    Пораки:
    2.329
    Допаѓања:
    5.770
    Пол:
    Женски
    Срц, јас верифи го правев. Матерјалот до Калифорнија патувал, преку ДХЛ, имав и страна за тракинг до кај е шо е... така да незнам кај нашиве како е ...изгледа дека ова беше прекуокеанска работава па затоа...
     
    На eta и Presrekna им се допаѓа ова.
  20. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Важно бебушите да се добри, здрави и прави. Ние мајките се ќе истрпиме и направиме.
    Па една е мајка нели?:*
     
    На eta и Emma2 им се допаѓа ова.