Неинвазивни пренатални тестови

Дискусија во 'Бременост' започната од svetkicka, 14 мај 2015.

 1. Emma2

  Emma2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2018
  Пораки:
  2.202
  Допаѓања:
  5.425
  Пол:
  Женски
  Една е мајка ^_^
  Море ја си знам таа недела како ми беше :doh: И тоа све ради годините |(
  А иначе, после кога бев на прв скрининг, докторкава ми вика абе поместена е границата, порано беше до 30, па до 35, сега е до 40, годините немаат врска....ама сепак не ти е сеедно и те јаде јанза :| Сега е друго, од кога ќе ги поминеш тие првични паранои :whew:
  Фала му на Бога добри се! Да поседат кај мама уште малце, таму им е најубаво :)
   
  На WonderGuurl, Martka и Presrekna им се допаѓа ова.
 2. Milicko*

  Milicko* Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  А каков пренатален тест правеше? Слушнав дека НИФТИ бил околу 700 евра
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  Јас нифти го правев 39000 ден. Но кога вкалкулирана цена за приска или амнио па патот за Скопје, тука некаде доаѓа. Само мирот е голем
   
 4. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  Колку го плативте тестот?
   
 5. Milicko*

  Milicko* Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  А каде го правеше и колку време чекаше за резултати? Јас сум 10та недела и мислам дека веќе можам да го направсм тој тест нели?
   
 6. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  Јас го правев нифти во 12 недела. Преку Био стем од Скопје. Дојдоа во Бт во Плодност ми зедоа крв, потпишав . Тоа беше понеделник, а резултатите по меил ми стигнаа во четвртокот. Прво ми се јавија од Био стем па на меил.
  Ако сте во можност би ви го препорачала.
   
  На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. EvieBabe

  EvieBabe Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2019
  Пораки:
  601
  Допаѓања:
  2.319
  Пол:
  Женски
  Колку што читам, нема логика од Приска ако веќе си решил Нифти или Верифи да правиш?

  Јас имам 32 години, ама висок ФСХ и низок АМХ, па едвај стигнавме до тука и се плашам за квалитетот на јајце клетката - мислам дека нема да сум мирна дур не направам некој тест.
   
 8. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  Да, ако правиш пренаталните тест нема потреба од приска и амниоцентеза. Резултатите од пренаталниот тест се подетални од приска, и се со 99% точност.
   
  На Emma2, flower30 и EvieBabe им се допаѓа ова.
 9. maticka

  maticka Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 мај 2014
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  198
  Инаку јас го направив Хармони,за три дена стигнаа резултатите се е ок.Сега сум сигурна и спокојна.
   
  На Martka и Presrekna им се допаѓа ова.
 10. Milicko*

  Milicko* Активен член

  Се зачлени на:
  13 април 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  71
  Пол:
  Женски
  Исто и јас го направив Хармони. Резултатите стигнаа баш за 3 дена. Ми зедоа крв во пон. а резултатите ги добив во четвр. веројатно заради тоа што се прават поблиску, во лабораторија во Германија. Другите тестови се во Америка и Кина и се чека по 2 до 3 недели а не ми се чекаше толку долго во неизвесност да бидам.
   
  На maticka му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Bonnie Top

  Bonnie Top Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  470
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки,
  Пред една недела правев нифти и сеуште чекам резултати... како одминуваат деновите така расте и мојот немир и неизвесност. На скринингот се беше во ред се нормално, нухалниот набор е 2 мм и др ми кажа дека е во ред. Тестот го направивме за наш мир. Читајќи сега гледам дека има различни параметри и незнам што да мислам... ќе морам да се стрпам и да чекам...
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 12. flower30

  flower30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  2.905
  Допаѓања:
  39.526
  Здраво,
  Сакав да ве прашам, тие што правевте Нифти тест дали има некои посебни предуслови пред тестот - да си гладна или било што?! Или ништо посебно претходно не треба?
   
 13. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  Ништо не треба, не е важно дали гладна или не.
   
  На flower30 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. flower30

  flower30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  2.905
  Допаѓања:
  39.526
  Фала ти многу
   
  Последна измена: 31 мај 2019
  На Presrekna и Septemvri им се допаѓа ова.
 15. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  Што направи стигнаа резултатите?
  @flower30 веќе ти одговориле. Не треба ништо. Среќно.
   
 16. flower30

  flower30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  2.905
  Допаѓања:
  39.526
  Фала @Presrekna, мм ми стави бубачки во глава:) да не требало нешто па да си прашам со време:)
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bonnie Top

  Bonnie Top Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  470
  Пол:
  Женски
  Да стигнаа и среќа се е во ред.
  Низок ризик и чекаме девојче :)
   
  На WonderGuurl, flower30, bela.m и 2 други им се допаѓа ова.
 18. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  Баш ми е мило. И ние розево ќе бидеме обоени.
   
  На bela.m и Bonnie Top им се допаѓа ова.
 19. Kukle1

  Kukle1 Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  За колку време стигаат резултати од нифти тестот?
   
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Bonnie Top

  Bonnie Top Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  156
  Допаѓања:
  470
  Пол:
  Женски
  Мене ми стигнаа за 10 дена
   
  На Kukle1 му/ѝ се допаѓа ова.