Неинвазивни пренатални тестови

Дискусија во 'Бременост' започната од svetkicka, 14 мај 2015.

 1. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  И мене за 10-11 дена
   
  На Kukle1 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Presrekna

  Presrekna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2019
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  5.606
  Пол:
  Женски
  За 3 дена
   
  На Kukle1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. betty oh

  betty oh Активен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2018
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  За 3 работни дена
   
  На Kukle1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Јас многу се мислев дали да правам. Имам 38 години, Приската беше одлична, две докторки ме следат и викаат се е добро. Јас сепак уште се мислев од страв, се додека не видов резултат од друга трудница, кајшто пишува во забелешка дека е можно да има лажно позитивни и лажно негативни резултати, па за точна дијагноза се препорачува Амнио. Значи ова ќе му дојде како "проширен Приска тест", што за 700 евра според мене е само бизнис што го тераат на карта на страв на идните родители. Сите велат задоволни ептен од тестот. Зошто не велат задоволни ептен од докторот кој ги води? Без тест кажал дека е во ред...
   
 5. The Unicorn

  The Unicorn Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2018
  Пораки:
  315
  Допаѓања:
  1.127
  Пол:
  Женски
  Неинвазивните пренатални тестови ни малку не се ‘проширен Приска тест’. Приската е само статистика, додека пренаталниот тест ја анализира феталната DNA која циркулира во крвта на мајката.
   
  На bibiiii, Presrekna, Septemvri и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  И амнио може да има грешка, ама да се споредат Нифти на пример, и Приска ми е скроз неозбилно. Тоа што се испитува на Нифти, не се гледа на ехо, нухалниот простор е само еден показател за Даунов ама не е сигурен показател, така да информирај си се подобро. Порано годините беа услов за одма на амнио да се оди, сега не знам каква е праксата, без разлика на годините сите имаат ризик. 700 евра не се за потценување ама не се ни толку голема сума, не раѓаме по 10 деца.
   
  На Bebac, betty oh, Presrekna и 2 други им се допаѓа ова.
 7. Vetruska

  Vetruska Популарен член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2013
  Пораки:
  789
  Допаѓања:
  482
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам, одлично се информирав и на трето место, овој пат во приватна клиника кај многу добра докторка, која ги виде резултатите, ме прегледа на ехо и рече нема потреба од Нифти. Баш вака рече: ова станало една прави и сите другарки прават. Тоа е ако имаме сомнеж за нешто, па да потврдиме. После три мислења на стручни доктори нема да бидам поголем доктор од нив и да одам да пукнам 700 евра. Како треба да биде ќе биде. А што ако рече нема ништо, а не е 100% точно баш како што пишува под резултатот? Башка да, не раѓаме 10 деца, и 7000 евра да го направат некои ќе земат кредит со ваков став и така ќе си се богатат фирмите на туѓ страв :)

  Се разбира, затоа во наводници го ставив :) Но не е ни сигурно како амнио, тоа го пишува под самиот резултат
   
  Последна измена од модератор: 22 јули 2019
  На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Septemvri

  Septemvri Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2018
  Пораки:
  1.301
  Допаѓања:
  2.865
  Пол:
  Женски
  И за нифти и за амнио точноста на резултатите е 98%. Само што амнио центезата е инвазивна метода, која има ризик од спонтан абортус. Во препораки кј матичните гинеколози е на секоја трудница над 35 год.да прави амнио. Дали наместо тоа ке направите амнио или нифти или ништо од тоа е ваш/наш избор. Јас за син ми ни приска не правев, ФЗОМ не го покриваше и не влегуваше во препораки.
   
  На The Unicorn, Presrekna и eta им се допаѓа ова.
 9. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  Едно е кога доктори те сиветувале дека нема потреба па не го правиш, и мене така ме советуваа овојпат и не го направив, ама кажуваш дека си сакала од страв да го направиш, епа страв од што? Од аномалии така, епа тоа ти покажува тестот со 99% точност, ај прашај го докторот дали може математички да ти пресмета со колкава точност плодот нема ниедна аномалија од тие што се испитуваат со тестовите, а како што ти кажав ни амнио не е 100% точна. Инаку при било каков сомнеж понатаму, било да е проблем со плодова вода, некоја најмала маана да применат, истите доктори без размислување би не пратиле на Нифти, и тогаш нема да се толку сигурни во тоа што го гледаат, муабетот ми е дека нивната проценка, наспроти 700евра и 99% точност е равенка во која сами решаваме.
  А богатење на страв на трудници... не ми е јасно што сакаш да кажеш, не гледаат на гравче, не е измама, си ја завршуваат работата и си наплаќаат за тоа. Како и сите доктори каде што одиш и ти, веројатно наплаќаат колку што сметаат
   
  На bibiiii, flower30, Presrekna и 2 други им се допаѓа ова.
 10. ALISA0000

  ALISA0000 Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  4.269
  Допаѓања:
  28.317
  Како се со цени сега овие тестови?
  Некоја што правела скоро
   
 11. flower30

  flower30 Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 април 2014
  Пораки:
  2.905
  Допаѓања:
  39.525
  Јас правев пред околу 2,5 месеци. Правев НИФТИ тест во Гинекалис. Ми наплатија 670 евра, имале некој попуст, инаку бил околу 700евра.
   
  На ALISA0000 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. belmoni

  belmoni Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 септември 2018
  Пораки:
  102
  Допаѓања:
  332
  Пол:
  Женски
  Кој е подобар тест Нифти или Верифи?
   
 13. Kukle1

  Kukle1 Активен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2019
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  64
  Пол:
  Женски
  Јас го правев нифти,ми го препорача гинекологот,а и по тоа што читав на интернет мислам дека е подобар.
   
 14. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  1.791
  Пол:
  Женски
  Ако може некој да ми каже дали резултатите на овие тестови се имa/нема, или пак висок/низок ризик?Јас сум 35 години, добри мерки кај Димчев и приска добра, ама сепак ке направам ради возраста.Е сега се мислам меѓу верифи и хармони во жан м.Совет и најбитно дали кажива има или нема, тоа висок низок ризик не ми значи ништо.
   
 15. Autumn_

  Autumn_ Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 август 2017
  Пораки:
  546
  Допаѓања:
  1.147
  Пол:
  Женски
  Резултатот е низок/висок ризик, ама е 99% точен (за процентот провери си, да не е 98% на пример), не се води по тоа на кој начин е напишано туку баш по процентот на точноста, јас топло го препорачувам, по тоа што доктори ми кажувале во некои земји на товар на здравствено осигурување е ставен како стандарден тест, значи е докажана метода. Приска е со доста помал процент на точност, сепак и таа не е за занемарување а тек нифти и сличните. За мене финансискиот аспект е исто важен, ако сте во можност сметам дека е многу добра инвестиција, сепак начјесто се е во најдобар ред и излегува дека џабе се прави, ти посакувам и да го направиш да си речеш “џабе фрлени пари” :)
   
  На Fifi84 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  1.791
  Пол:
  Женски
  Секако ке го правам, само размислувам кој.Парите не се малку нормално, ама нека бидат во ред резутатите, друго не е битно.Гледам кај Жан Митрев доста има разлика во цена, а пак кај хармони се чека помалку, утре ке вртам кај нив.
   
  На Autumn_ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  1.791
  Пол:
  Женски
  Да бидат во ред резултатите, ке си речам најдобро потрошени пари до сеа :)
   
  На Bebac, *Ribolovka* и Autumn_ им се допаѓа ова.
 18. t-sweet

  t-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  547
  Допаѓања:
  5.317
  Пол:
  Женски
  Јас правев верифи во ж митрев и според моите истражувања сметам дека е најдобар.Сепак секој си знае за себе.Иначе и јас одев кај димчев :D
   
  На Bebac и Fifi84 им се допаѓа ова.
 19. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  419
  Допаѓања:
  1.791
  Пол:
  Женски
  Закажав во понеделник за кај нив.Само да биде добро :)
   
  На t-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 20. t-sweet

  t-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  25 април 2012
  Пораки:
  547
  Допаѓања:
  5.317
  Пол:
  Женски
  Дај боже.На сите да биде добар:)
   
  На Bebac и Fifi84 им се допаѓа ова.