1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Некои фрази или мислења од познатите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cakii, 7 декември 2009.

 1. cakii

  cakii Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  18
  Здраво девојки.. Ме интересираат многу некои фрази, психолошки и филозовски мислења, некои поуки и сл. за животот, љубовта.. Доколку знаете некои пишете ми.. Фала однапред :***
   
 2. Bamboolina

  Bamboolina Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  11
  Две работи се бесконечни вселената и човечката глупост.Но за вселената не сум сигурен. Ајнштајн
   
  На luna589, MarchelineAmaru и MadeinHeaven им се допаѓа ова.
 3. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Пријателството најчесто завршува со љубов, но љубовта со пријателство - никогаш. Чарлс Калеб Колтон
  Лесно е да умреш за човекот кој што го сакаш, но тешко е да најдеш човек за кој што вреди да умреш.
  Живеат само вљубените, останатите едноставно постојат.
  Вилијам Шекспир
  Најдобриот зачин на храната е гладот. Сократ
  Јас знам дека ништо не знам. Но, има и такви кои и тоа не го знаат. Сократ
  Cognosce te ipsum. Спознај се себе си. Сократ
  Гравитацијата не е одговорна за оние кои што паѓаат во стапицата на љубовта. Алберт Ајнштајн
  Работите треба да бидат колку што е можно најпрости, но не и повеќе од тоа. Алберт Ајнштајн
  Големите мисли доаѓаат во главите на луѓето толку ретко, што воопшто не е тешко да се запомнат. Алберт Ајнштајн
  Никогаш не мисли на иднината. Таа доаѓа доволно брзо. Алберт Ајнштајн
  Знам зошто има толку многу луѓе кои што сакаат да цепат дрва. Во таа дејност резултатите веднаш се гледаат. Алберт Ајнштајн
  Никогаш не погрешил оној кој никогаш не пробал нешто ново. Алберт Ајнштајн
  Ако доволно долго гледаш во бездната, таа ќе погледна во тебе. Фридрих Ниче
  Без музика животот би бил една голема грешка. Фридрих Ниче
  Во љубовната аритметика 1+1=2, но 2-1=0 (ништо) Платон
  Животот е само еден миг меѓу две вечности. Платон
  На добрите луѓе не им требаат закони за да се однесуваат правилно, а лошите секогаш ќе најдат начин за да ги заобиколат. Платон
  Кога едно нешто ќе се случи еднаш, не мора да значи дека ќе се случи и втор пат. Но, ако се случи и втор пат, сигурно ќе има и трет пат. Пауло Коелјо
   
  На Femina777, mileystar, SexiLy и 2 други им се допаѓа ова.
 4. cakii

  cakii Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  317
  Допаѓања:
  18
  blagodarammm mnoguuuu.. :*:*:*:*:*:*:************************
   
 5. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  cakii нема проблем кажувај ако ти требаат уште ќе се потрудам повеќе ;) Поздравче
   
 6. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Сами ги правиме нашите избори, а потоа ги нарекуваме СУДБИНА...By me :D
   
  На LittlePinky, luna589, v.a.n.i.l.l.a и 3 други им се допаѓа ова.
 7. LaRagazza

  LaRagazza Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 декември 2009
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Пред многу време пустинскиот ветар ги избриша чекорите што ги оставивме врз песокта.Но секој миг од мојот живот јас си спомнувам на она што минало и ти сеуште чекориш во моите сништа и во моето јаве.Ти благодарам што ни се вкрстија патиштата-Пауло Коељо
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 8. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Точно така - БРАВО!
   
 9. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  643
  Допаѓања:
  1.888
  -Животот е полн со обврски и одговорности,но најважна е одоговорноста што ја имаме кон себе.-Ерин Брокович
  -Не чувај ништо за една посебна прилика. Секој ден сметај го како посебна прилика која ти ја пружа животот. Постојат толку многу работи за кои вреди да се живее!

  Незнам дали е според правилата на форумот,ама ке ставам и некои на англиски јазик бидејки стварно се убави а глупаво звучат преведени:)

  -Life Isn't About Finding Yourself...it is about creating yourself. -George Bernard Shaw
  -There is nothing either good or bad, but thinking makes it so.
  -Work like you don’t need the money. Love like you’ve never been hurt. Dance like nobody’s watching.
  -A man who wants something will find a way; a man who doesn’t will find an excuse.
   
 10. Snezna-Kralica

  Snezna-Kralica Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  6
  Неќемо туѓе недамо своје-ТИТО, што јас многу поштувам, или боље речено не те чачкам не ме чачкај
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Поблизок ми е добриот Кинез, отколку лошиот Шпанец. - Лорка
   
 12. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Veni,vidi,fugi - dojdov,vidov,izbegav.
   
  На butterfly.mk му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70
  Мудри изреки.

  Тука напишете некои од мудрите изреки што ги знаете :)  Еве една моја

  Немојте никогаш да се расправате со идиот. Тој прво ќе ве спушти на негово ниво а потоа ќе ве победи на искуство.
   
  На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Секој што се обидува да се претстави како нешто што не е,секогаш ке биде полош од тоа што е!
   
 15. MadeinHeaven

  MadeinHeaven Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  70
  Чувај ме боже од жени со вештачки коси , вештачки гради вештачки нокти и природно глупи !
   
 16. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Никој неможе да не излаже до таа мера,колку што може да се лажеме самите себе!
   
 17. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  еве некои интересни цитати

  * Демократија е кога можеш да кажеш што сакаш, а да правиш што ќе ти РЕЧАТ!

  * Пролетери од сите земји, ИЗВИНЕТЕ! - Ваш Карл Маркс

  * Љубовта е слепа, па затоа е толку изострено сетилото за ДОПИР!

  * Бакнежот е молба која што се доставува на вториот спрат, за да се види дали е слободен ВЛЕЗОТ на првиот кат!

  * Ја сакам работата која го СОЗДАВА човекот!

  * Мажите се како кибрит... Кога ќе се запалат, ја ГУБАТ главата!

  * Ако мажот улови сом, тоа се нарекува риболов... Ако жената улови сом, тоа прераснува во БРАК!

  * Зошто е непотребно да се изложувате на мамурлук? ...ОСТАНЕТЕ си пијани!

  * Точно е дека алкохолот ни го скратува животот, ама барем видовме ДУПЛО повеќе од останатите!

  * Човекот е нашето најголемо БОГАТСТВО... рече човекојадецот!

  * Кога те нема овде до мене, не ми се СИТЕ овци на број!

  * Ми кажа како се вика, па сега барем знам НА ШТО сум!

  * Мувите се најдобри новинари... Одма чувствуваат ако некаде ЗАСМРДИ!

  * Во нашето племе нема човекојадци... Вчера го ИЗЕДОВМЕ последниот!

  * Мажите сакаат да имаат жени кои што ќе ВЕРУВААТ дека тие мора секоја недела да одат на службен пат... Жените сакаат да имаат мажи кои што НАВИСТИНА секоја недела ќе одат на службен пат!

  * Девојката станува жена кога длабоко во себе ќе почувствува ЦВРСТА причина за такво нешто!

  * Демократија е кога секој има ПРАВО да го каже тоа што јас го мислам!

  * Брак е она што доаѓа ПОСЛЕ животот, а ПРЕД смртта!

  * Ако не можете да живеете еден без друг, венчајте се... ТОГАШ ќе можете!

  * Кога жените ќе облечат мини здолниште, мажите од срам го СПУШТААТ погледот!

  * За човековата СРЕДИНА најмногу се грижат жените!
   
  На TeddyGrey, Drako и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
 18. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски

  Навистина е така ова што си го напишала , јас потполно се согласувам од искуство........... :(
   
  На MadeinHeaven му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  овие ги знаеш на памет или ги перпишуваше? :lol:
   
 20. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.836
  Пол:
  Женски
  секој ден живеј го како последен!!!