1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Некои фрази или мислења од познатите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cakii, 7 декември 2009.

  1. BV87

    BV87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    209
    Допаѓања:
    81
    "Me, I'm dishonest. And a dishonest man you can always trust to be dishonest. Honestly, it's the honest ones you want to watch out for, because you can never predict when they're gonna do something incredibly stupid."
    Jack Sparrow (Johnny Depp)
     
    На Grunge и s1a1n1d1r1a1 им се допаѓа ова.
  2. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Кој може да процени што е погрозно да се гледа - закоравени срца или празни черепи?

    Ако човечкото срце застанува да си почине при качувањето на височините на љубовта,тоа ретко кога се запира на стрмната удолнина на чувствата на омраза

    Кога човек се стреми кон небото нека го има за цел Господа

    Кога некој човек ќе почне да лаже,тој неминовно е принуден да трупа лага врз лага

    ...секако,жената наоѓа многу радост во тоа да страда за оној што го љуби

    Таков ви е животот.Не е ни малку поубав од кујна,мириса лошо,а мораш да си ги извалкаш рацете ако сакаш да се најадеш,научете се само добро да си ги измиете,во тоа е целиот морал на нашево време

    Срцето на една сиромашка и несреќна девојка е жеден сунѓер што копнее да се нацица со љубов,сув сунѓер што набабрува штом врз него ќе падне капка чувство

    Човекот што се фали дека никогаш нема да си го промени мислењето ,се нафаќа да оди секогаш по права линија,тој е глупак кој верува во непогрешливоста

    Што има поубаво од тоа да го гледаш својот живот чист како лилјан?








    оноре де балзак - чичко горио.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    а ја прочита, а? :lol: :lol: :lol:
     
  4. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    hahahahaa nene ne ja prochitav xD nego gi najdov citatite :D:D:D:D:D:
     
  5. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    -Јас знам дека љубовта е како брана: доволна е сосем мала пукнатина низ која ќе протече тенок млаз вода.Малку по малку тој ќе ги срони ѕидовите и ќе дојде миг кога никој повеќе не ќе може да ја совлада силата на водата.Ако се урнат ѕидовите љубовта станува апсолутен господар; повеќе нема да се прашувате што е возможно а што не е, дали може или не да се остане покрај саканото суштество...да се сака значи да се изгуби контролата.
    *П. Коелјо
     
    На supersonic, palavoto.devojce, TeddyGrey и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Кога нешто премногу и вистински посакувате, целата вселена ќе скова заговор да ви се исполни таа желба. - Коелјо
     
    На Tannaa13 и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  7. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Морам да кажам дека оние кои ми ја допреа душата неможеа да го допрат моето тело ...а оние кои ми го допреле телото неусепајаа да ја спасат мојата душа... - 11 минути - Пауло Коелјо
     
    На FuriousBaby и MarchelineAmaru им се допаѓа ова.
  8. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Ако бараш вистинска љубов прво треба да заборавиш на онаа обичната просечната што до сега си ја чуствувала. _ Пауло Коелјо
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  9. MadeinHeaven

    MadeinHeaven Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    70
    Понекогаш и ѓаволот за да успее во својата цел...ја цитира библијата!
     
  10. Braveheart

    Braveheart Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    609
    Допаѓања:
    94
    „Бев излуден од љубов.О, верувај ми нема ништо поубаво во животот од љубовта која се буди.Тоа е како опиум од сматни и потајни желби, кои жедно ги вовлекуваш во себе до дното на срцето, со длабок и задушлив здив, слично на топол и опоен мирис од жалфија по бујните сенокосни ливади.Тоа е тајната на непознатото и бесконечното, звуците од харфа на вечната пролет врз растреперените струни на душата.Кога јажето на животот би било подебело од човекот, љубовта би знаела да го претвори во жица на која би ја свирела својата мелодија“.
    *Извадок од „Смртна пролет“
     
  11. MissPagane

    MissPagane Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    32
    Мигел Сервантес
     
  12. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    Чудно е како работи срцето.Човек може со години да живее навикнат на загубата, помирен со неа, а потоа, во само еден момент на невнимателно размислување, болката ќе исплива на површината, остра и свежа како скорашна рана...

    извадок од „ Папата Јована “
     
  13. Tinker-Bell

    Tinker-Bell Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2010
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    119
    Пол:
    Женски
    Ќе ги напишам на англиски бидејќи не звучат толку добро и "моќно" доколку ги преведам.

    Love all. Trust few. Do wrong to no one. -Shakespeare-

    "The most exiting,challenging and significant relationship of all is the one you have with yourself. And if you find someone to love the you you love,well, that's just fabulous!" -Carrie Bradshaw (Sarah Jessica Parker) Sex and the city.
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  14. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    The only thing that can make a dream impossible is the fear of failure. Paulo Coelho
    The fear of suffering is worst than suffering itself. Paulo Coelho
    Trying to please other people you will end up hating yourself. Paulo Coelho
    Никој неможе да манипулира со никого. Во секој однос двајцата знаат што прават, иако едниот подоцна се жали дека го искористиле. Paulo Coelho
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  15. in.love

    in.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2010
    Пораки:
    51
    Допаѓања:
    20
    Ја заборавив мојата омилена:
    Twilight again...No matter how perfect the day is, it always has to end... Twilight
     
    На mileystar, MarchelineAmaru и BoaVista им се допаѓа ова.
  16. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    " Секој човек си го планира некако животот.Но никој незнае кај згрешил кога ги повлекувал правите и криви линии, допирните точки, острината на аглите.Неможе ни со сигурност да си објасни кај му измрдала либелата.Можеби еден ден ќе го открие тоа, но ќе го открие кога не ќе може ништо да измени.Вистина, има и такви чудаци кои веруваат во некаква своја видовитост или претсказание што го одредува нивниот живот.И животот си го гледаат од почетокот до крајот.И сами си го подигаат надгробниот споменик.На него ја запишуваат дури и годината на својата смрт.Којзнае, можеби кај нив е се толку едноставно, па можат да го видат и она што не се гледа.Мене не ме обдарил Господ со такви способности:да мпжам се да предвидам.И тоа што ќе се случи и тоа што ќе се заобиколи. "

    ова ми е многу убаво, одамна го прочитав во една книга :)
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    Најпрво сакам да кажам: Браво за темава :clap:
    " Успешни се оние кои паднале многупати, но повторно застанале на нозе. "- Пам Браун
    " единствената причина да се биде жив е да се ужива во тоа" - Рита Меј Браун
    " Надежта го гледа невидливото, го допира неопипливото и го остварува невозможното. "- (Незнам кој е автор на оваа фраза :?: )
    " Најголема грешка е ништо да не правиш, зошто така можеш многу малку да направиш. "Сидни Смит
    " Среќа е кога тоа што го мислите, кажувате и правите во хармонија. " - Махатма Ганди
    " Штом ќе почнеш да веруваш во себе, ќе знаеш како да живееш. " Мислам дека оваа беше од Гете...ама сепак не сум сигурна :^)
    Големината не е во тоа никогаш да не доживееме неуспех, туку во кревањето секојпат кога ќе паднеме. " Конфучие
    " Искуството е најлошиот учител..прво ти го дава тестот па лекцијата." - Исто од непознат автор
    " Само животот што се живее заради другите е вреден за живеење. " Ајнштајн
    Утрешниот ден е најважното нешто во животот. Доаѓа на полноќ многу чист. Совршен е кога пристигнува и се сместува во нашите раце. Се надева дека сме научиле нешто од вчерашниот ден. " Вејн

    И неколку на англиски, се надевам дека нема да ви смета ако не ги преведам зошто со самиот превод фразата го губи своето значење ;)
    A countenance more in sorrow than in anger. - Шекспир

    You will never get any better advice than your gut instinct . - непознат автор

    Maybe some people aren’t meant to stay in our lives for long, maybe some people just show up to give us a slight nudge, change our lives a little and go on their way again. Maybe they just show up for us to give them a slight nudge, change their life a little and then we go our own way again. .
    Толку за денеска :D
     
    На MarchelineAmaru му/ѝ се допаѓа ова.
  18. orient

    orient Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    I am selfish, inpatient and a little insecure. I make mistakes, I am out of control and at times hard to handle. But if you can't handle me at my worst, then you sure as hall don't deserve me at my best. - Marilyn Monroe

    Men who are too good looking are never good in bed because they never had to be. - Carrie Bradshaw

    Are there some women put in the world just to make you feel bad about yourself ? - Sex and the city

    It's really hard to walk in a single woman's shoes - that's why you sometimes need really spacial shoes ! - Carrie Bradshaw

    Fashion fades, only the style remains the same. - Coco Chanel

    A woman is closest to be naked when she is well dressed. - Coco Chanel

    I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best. - Oscar Wilde
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  19. AlekBt

    AlekBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Простете што не е на кирилица, но така ја најдов па да ја споделам со вас :)

    Nekogas LJUBOVTA se zaprasala zosto mu pomaga VREMETO ? Zosto samo VREMETO moze da svati kolku LJUBOVTA e vazna vo ZIVOTOT !!!Zatoa prodolzete da veruvate i sonuvate vo LJUBOVTA ... ZA VECNA LJUBOV ... Zosto zivotot e edna bitka ... sto na pati pobednikot e ... ednostavno eden "SONUVAC"... sto nikogas neprestanal da SONUVA I VERUVA VO LJUBOVTA ...
     
  20. AlekBt

    AlekBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Љубовта е едноставна . . . луѓето се комплицирани . . . :)