1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Некои фрази или мислења од познатите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cakii, 7 декември 2009.

  1. AlekBt

    AlekBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Немој да ме лажеш за да се чувствувам подобро, можам да поминам преку вистината, но не преку лагата ...
     
  2. baguf4e

    baguf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    6.692
    Пол:
    Женски
    Да се биде, значи да се биде забележан - Џорџ Беркли

    Границите на мојот јазик се границите на мојот свет - Лудвиг Витгенштајн

    Филозофите само го објаснуваат светот, меѓутоа работата е во тоа што тој треба да се менува - Карл Маркс

    Никој не дејствува со знаење против она што е најдобро , туку тоа го прави само од незнаење .-Сократ

    Животот може да се разбере гледајќи назад,но мора да се живее гледајќи напред!

    И во самица си подлежен на суд....настојувај да не правиш ништо што би те натерало да се засрамиш,па макар и само таванот да те гледа.

    Кој зад грб ме критикува-тој се плаши од мене, кој во лице ме фали-тој ме презира.

    Човекот е единственото живо суштество кое може да поцрвени...и единственото кое има причина за тоа.- Вилијам Фокнер

    Дај и на жена 10 совети, на крај ќе го послуша 11-тиот-својот.-Х.Хелмхолц

    Да се обидуваш да го избегнеш неизбежното, значи да ја зголемуваш својата болка.

    Најдобрата употреба на зборовите е со потполно молчење.

    олемите празници и радосните моменти можат да покажат колку ни се далеку оние кои ги сметаме за најблиски.-Иво Андриќ

    Кога Бог би казнувал за секое сторено зло,на земјата не би останало ниту едно живо суштество.-Меша Селимовиќ

    Само сиромашните знаат дека има по сиромашни и од нив. Богатите ги гледаат по богатите од себе.- Душан Радовиќ

    Фокусирај се на патувањето, не на целта.Задоволството не е во крајот на активностите,туку во нивното извршување пред да дојдеш на целта. - Грег Андерсон

    Во сржта на секоја потешкотија, постои можноста. - Алберт Ајнштајн

    Одморете се. Полето кое се одмарало дава прекрасен плод.- Овидије

    Сите ние грчевито се држиме за минатото и фантазираме за иднината....Затоа не нема во сегашноста.- Ошо

    Се надевам ти помогнаа :)
     
  3. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Побарав богатство за да можам да бидам среќен, добив сиромаштија за да можам да бидам мудар. Ги побарав сите работи за да можам да уживам во животот, добив живот за да можам да уживам во сите работи. -непознат автор
     
    На MadeinHeaven му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Две работи се бесконе4ни, универзумот и човековата глупост! Само не сум сигурен за универзумот! АЈнштајн
     
  5. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    13 животни фрази на Г.Г. Маркез

    1. Те сакам, не затоа што тоа си ти туку затоа што јас сум јас кога сум со тебе.
    2. Ни една личност не ги заслужува твоите солззи, а онаа што ги заслужува - нема никогаш да те расплаче.
    3. Само затоа што некој не те сака онака како што ти би сакал, не значи дека не си сакан со целото негово срце.
    4. Вистинскиот пријател е онаа личност што те држи за рака и го допира твоето срце.
    5. Најлош начин да ти недостига некојн е да седиш покрај него и да знаеш дека никогаш нема да го имаш
    6. Никогаш не престанувај да се смееш - дури и кога си тажен. Некој можеби ќе се вљуби токму во твојата насмевка.
    7. Можеш да бидеш само уште една од многуте личности на овој свет, но за некого ти си целиот свет.
    8. Немој да го минуваш времето со некого кому не му е до тоа да го минува своето време со тебе.
    9. Можеби Бог сака да запознаеш многу погрешни личности пред да ја запознаеш вистинската и затоа, штом тоа ќе се случи, ќе му бидеш благодарен.
    10. Не плачи затоа што убавото завршило - смеј се затоа што тоа се случило.
    11. Секогаш ќе има луѓе кои ќе те повредат, но ти продолжи да веруваш и биди повнимателен.
    12. Биди подобра личност и потоа сигурно ќе знаеш кој си пред да сретнеш некој нов,а надевај се дека и таа личност знае кој си.
    13. Опушти се - најдобрите нешта се случуваат токму тогаш кога не ги очекуваш.
     
    На anneyy му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    :y: :y: :y: realno-logicno- :clap:*** ljubovta ne mudruva,a koga mudruva toa ne e ljubov.******ova go znae sekoe rastenie,duri koga ke ve zakopaat vo izmet,pocnuvate da rastete****** i ovde pociva.............koj umrel dokazuvajki go svoeto pravo.vo pravo bil,vo pravo pociva,isto kako sekogas da ne bil vo pravo***
     
  7. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Ниеден човек не е остров сам за себе.Секој човек е дел од континентот, дел од Земјата. Ако морето однесе грутка земја, Европа е полесна, како да однело некој рид, посед на пријателите или твој сопствен. Смртта на секој човек ме намалува мене бидејќи јас сум опфатен од човештвото. И затоа не прашувај за камбаните, тие бијат за тебе !!!
    ( За кого бијат камбаните - Ернест Хемингвеј )
     
    На MadeinHeaven му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Не љуби ги оние од далеку. Земи си за себе еден од каршија. Како што чувствителна куќа зема локални камења за својата градба, камења што страдале од истиот студ и биле шпиртосани од исто сонце... ( Јехуда Аминај - " Совет за добра љубов")
     
  9. lalezzz

    lalezzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 април 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    70
    ako postojano se sopnuvas od ist kamen ,zasluzuvas da si ja skrsis nogata*******ako mozes da gledas na minatoto bez zal,a na idninata bez strav,togas se naogas na vistinskiot pat*********ako ne si vnimatelen vo mladosta,ke ja plakas cenata vo starosta*******ako navreduvas polos si od tvoite neprijateli,ako se odmazduvas se izednacuvas so niv,ako im prostis se izdignuvas nad niv.*********......................
     
    На BAD-DNA му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Hopeful

    Hopeful Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2010
    Пораки:
    997
    Допаѓања:
    1.467
    Не сомневај се во она што ти просто не можеш да го видиш или чуеш. Ти не можеш да чуе се што ќе чуе куче. Не можеш ни да намирисаш што ќе намириса куче. Но, веќе си искусил по нешто, то може да му се случи на човек. ( Ернест Хемингвеј - " За кого бијат камбаните")

    Заслепеноста е чудна работа. Да бидеш заслепен мораш да бидеш наполно уверен дека си во право, а таа увереност дека си во право и тоа чувство дека си во право, нема подобар темел од воздржаноста. Воздржаноста е непријател на ересот.
    ( Ернест Хемингвеј - " За кого бијат камбаните")

    20 години од сега, повеќе ќе биедете разочарани од работите што не сте ги направиле, отколку од оние што сте ги направиле. Па, фрлете ги вратоврските и напуштете го безбедното пристаниште. Фатете го ветрот во вашите едра. Истажувајте. Сонувајте. Откривајте. ( Марк Твен)
     
  11. Masnoli01

    Masnoli01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    218
    Moite omileni i po moe stvarno stvarno najtocni:

    SAMO COVEKOT E NEBLAGODAREN ZA DOBRINATA STO MU JA CINIS. -ne se sekjavam koj bese

    "LUGETO PROSTUVAAT SE, OSVEN ISKRENOSTA" - Oskar Vajld

    MALKU ISKRENOST E OPASNO, MNOGU E KOBNO.

    "MOZETE DA LAZETE ODREDENI LUGE CELO VREME, MOZETE DA GI LAZETE SITE ODREDENO VREME- NO NEMOZETE DA GI LAZETE SITE CELO VREME!" -Abraham Linkon

    "SITNICE CINE SOVARSENSTVO, AL SOVRSENSTVO NIJE SITNICA " = = Moja verzija- MOMENTITE GO PRAVAT ZIVOTOT NO ZIVOTOT NE E MOMENT!

    Moze ke se setam i na drugi megjuoa ovie mi se omileni i najvistiniti licno potpisuvam!!!

    ;)
     
    На BAD-DNA му/ѝ се допаѓа ова.
  12. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    На крајот на краиштата, што се животот, богатството, славата, ако човек не може да ја добие жената што ја сака- љубовта, она неизразиво, неименливо галење на духот по кое најсилните копнеат речиси повеќе од најслабите? Најнакрај спозна јасно како во сјајот на чаша, дека крајна цел на славата, моќта и силата е убавината и дека убавината е смеса од вкус, чувство, вродена култура, страст и соништа за жена каква што е Берениса Флеминг. Тоа е тоа. Надвор од тоа не постои ништо освен немоќна старост, темнина и тишина.
    Теодор Драјзер
     
    На Lovley му/ѝ се допаѓа ова.
  13. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    -Величењето на еден живот е чин на докажување на неговата вредност во светот.

    -По толку минати мрачни времиња, кога ќе почувствуваш и најмал потенцијал за среќа, се фаќаш за тоа и не се пушташ, се додека тоа не те извлече од калта.

    Елизабет Гилберт ( Јади, моли се , уживај ).
     
  14. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    -Тоа беше љубовта : Низа случајности што постепено добиваа во своето значење и се претвораа во чуда.

    -Тагата е прославување на љубовта, тие што чувствуваат голема тага, треба да бидат сречни поради тоа што толку сакале.

    Чимаманда Н. Адичи ( Половина жолто сонце ).
     
  15. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Вери... :clap: .. :)
     
  16. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Фала Џули :) :*
     
  17. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Учи од минатото. Немој да стигнеш до крајот на својот живот само за да откриеш дека не си живеел.
     
  18. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    Без оглед кој си и што правиш, кога нешто навистина сакаш, тоа значи дека таа желба е настаната во душата на Вселената. Тоа е твојата мисија на Земјата. Единствена човекова обврска е да ја оствари својата лична легенда. Сето е само едно. А кога сакаш нешто, целата Вселена прави заговор за да ја оствариш својата желба.

    Лична легенда- тоа е она што отсекогаш си сакал да го правиш. Сите луѓе на почетокот на својата младост, знаат што е нивна Лична легенда. Во тој период во животот се е јасно, се е можно и тогаш луѓето не се плашат да сонуваат и да посакаат што би сакале да прават во животот. Но, како што одминува времето, некоја таинствена сила се стреми да докаже дека не е можно да се оствари личната легенда. Во определен миг на нашето постоење, ја губиме контролата над сопствениот живот и и се препуштаме на судбината. Тоа е најголемата лага на светот. Луѓето мошне рано ја откриваат причината со своето постоење. Можеби поради тоа и толку рано се откажуваат.

    Колку повеќе човекот се приближува до сонот, толку повеќе Личната легенда станува вистинска причина за постоењето. Никој нека не се плаши од непознатото, зашто секој човек е способен да го освои сето она што го сака и што му е потребно. Кога нешто сакаш од срце, поблизу си до Душата на Светот. Таа секогаш е позитивна сила. Кога се сака, работите имааш уште поголема смисла.

    Пауло Коелјо ( Алхемичарот )
     
    На Lovley му/ѝ се допаѓа ова.
  19. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    На светот секогаш постои една личност која ја чека онаа другата. И кога ќе се сретнат тие личности и ќе се вкрстат нивните погледи, сето минато и сета иднина го губат секое значење и постои само тој миг и таа неверојатна сигурност дека сите нешта под сонцето ги има испишано една иста рака. Рака која ја буди љубовта и која создала една СРОДНА ДУША за секоја личност. Зашто без тоа ниту еден сон нема да има смисла.
    Паоло Коелјо ( Алхемичарот )
     
  20. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.475
    - На светот постои еден јазик што сите го разбираат. Тоа е јазикот на ентузијазмот, нештата создадени со љубов и волја, во потрагата по нешто што се сака и во што се верува.

    - Секој ден е создаден за да се преживее или да се напушти овој свет.

    - Те сакам затоа што целата Вселена направи заговор за да дојдам до тебе.

    - Самото постоење на овој свет е гаранција дека постои посовршен свет од него.

    - Никој не успеал да побегне од своето срце. Затоа е подобро да се слуша што вели, за да не дојде до удар што не го очекуваш.

    - Секој човек што го носи Бог во себе, е среќен човек.

    - Стравот од страдање е полош од самото страдање. Никогаш ниедно срце не страдало кога тргнало во потрага по своите сништа, зашто секој миг од потрагата е миг на средба со Бог и со Вечноста.

    - Кога љубиме немаме никаква потреба да сфатиме што се случува околу нас, зашто се се случува во нас.

    - Кога настојуваме да бидеме подобри отколку што сме, се околу нас станува подобро.

    - Голема несреќа е кога човек не знае што сака, а вистинска катастрофа е кога не знае што може.

    Пауло Коелјо ( Алхемичарот )