1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Некои фрази или мислења од познатите

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од cakii, 7 декември 2009.

  1. thatsmysecret

    thatsmysecret Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    215
    Сè што ќе се случи еднаш, не мора никогаш да се повтори. Ама сè што ќе се случи двапати, сигурно ќе се случи и трет пат. - Пауло Коело (од „Алхемичарот“) :nod:
     
    На Andemona му/ѝ се допаѓа ова.
  2. cakii

    cakii Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    18
    леле колку е само вистина ова. :)
     
  3. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Твојот успех и среќа лежат во тебе. Надворешните околности се случајности во животот... Одлучи да бидеш среќен и твојата радост и ти ќе создадете непобедливо единство против потешкотиите- Хелен Келер
     
  4. Cokolatce95

    Cokolatce95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    321
    Допаѓања:
    131
    Браво девојки ! Секоја чест.Ќе напишам некоја од фразиве на фб :)
     
  5. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    На врвот за мене е дефинитивно :
    - I'd rather be hated for who I am, than loved for who I am not.
    Kurt Cobain

    - The artist is nothing without the gift, but the gift is nothing without work.
    Emile Zola

    - If you are going through hell, keep going.
    Sir Winston Churchill

    - Success usually comes to those who are too busy to be looking for it.
    Henry David Thoreau
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Angelche

    Angelche Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2010
    Пораки:
    3.747
    Допаѓања:
    1.358
    ^^За првата фраза, синоќа размислував да ја ставам за потпис. :o
    Телепатија.. :rofl:
    Да не бидам офтопик:

    Open your eyes, look within. Are you satisfied with the life you're living? - Bob Marley
     
  7. AlekBt

    AlekBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Личноста што ја сакаш држи ја многу блиску до СрЦеТо, затоа што кога еден ден ќе ја нема, ќе сватиш дека си изгубил ДИЈАМАНТ, собирајќи КАМЕЊА...
     
  8. ozbilnazena

    ozbilnazena Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2010
    Пораки:
    1.154
    Допаѓања:
    13.168
    Пол:
    Женски
    Лесно е да умреш за човекот кој го сакаш, но тешко е да најдеш човек за кој што вреди да умреш.
    Живеат само вљубените, останатите едноставно постојат. :)
     
  9. princessofthedark

    princessofthedark Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2010
    Пораки:
    1.018
    Допаѓања:
    149
    LEARN FROM YESTERDAY,LIVE FOR TODAY,HOPE FOR TOMORROW- ајнштајн :inlove:
     
  10. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.473
    Допаѓања:
    10.464
    Пол:
    Женски
    Исто имаше една од Алхемичарот ,не ми текнува како беше точно ,но вика - Кога нешто силно посакуваш ,целата вселена ќе скрои заговор за да ти се исполни.
    Тоа што поминало ,веќе не постои ,тоа што ќе биде ,се уште не дошло.Па,тогаш што постои? Само онаа точка во која се спојува минатото и иднината.Ете ,во таа точка е целиот наш живот.-Толстој
    Мудрецот лесно може да се препознае ,ниту кога го напаѓаат се лути,ниту кога го фалат се гордее.-Платон
     
    На BAD-DNA му/ѝ се допаѓа ова.
  11. renata77

    renata77 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    1.738
    Допаѓања:
    8.146
    Пол:
    Женски
    " Ниту едно задоволство не може да се спореди со потпирањето врз вистината. "
    Франсис Бекон
    " Навлези во работите, извалкај си ги рацете, тресни на земја и дури потоа посегни по ѕвездите. "
    Џ. Л. Курчио
    " Тагата е нашиот најдобар учител. Човекот може да види подалеку низ една солза отколку низ телескоп. Жалоста треба да биде инструктор на мудрите. "
    Лорд Бајрон
    " Не плаши се дека животот ќе ти заврши. Плаши се дека нема никогаш ниту да почне. "
    Грејс Хансен
    Дијамантите се само парчиња јаглен кои истрајале во својата работа. "
    Мини Ричард Смит
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  12. AlekBt

    AlekBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    Е оваа најмногу ми се допаѓа ! :clap:
     
  13. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    Мои 15-ет омилени фрази :) на англиски ;)

    01. "Just because you believe something doesn't make it true."

    02. "It is always easier to ask forgiveness than it is to get permission." --Adm. Grace Hopper

    03. "Good luck is the result of good planning." --from a fortune cookie

    04. "The ugly truth is always better than the best-dressed lie." --Ann Landers

    05. "I don't know the secret of success, but the secret of failure is to try to please everybody." --Bill Cosby

    06. "When two friends fight nobody wins." --Edith Bunker

    07. "Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people." --Admiral Hyman G. Rickover

    08. "Always remember you're unique - just like everyone else."

    09. "If you tell the truth, you don't have to remember anything."

    10. “Do what makes you Happy, be with who makes you Smile, laugh as much as you Breathe, love as long as you Live."

    11. "We do not remember Days, we remember the Moments"

    12. "Love what you do, do what you love"

    13. “I love you; not only for what you are, but for what I am when I am with you.” ~ Roy Croft

    14. “In dreams and in love there are no impossibilities.” ~Janos Arnay

    15. “Some people come into our lives and quickly go. Some stay for a while, leave footprints on our hearts, and we are never, ever the same.” – Flavia Weeden
    :) ;) :) ;) :) ;)
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  14. malechkata

    malechkata Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    1.141

    хаха бравоо, колку е ова најточно! :D
     
    На MadeinHeaven му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AlekBt

    AlekBt Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    77
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Машки
    „Зад последниот збор на мажот стои точка.
    Зад последниот збор на жената стојат две точки!“
    Ана Мофо ;)
     
    На Maturantka и MadeinHeaven им се допаѓа ова.
  16. Echo

    Echo Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2010
    Пораки:
    215
    Допаѓања:
    114
    Многу сум среќна што интернетов понекогаш знае да биде и корисен. Со младичот правиме муабети на секоја тема, па и на тема проза и поезија, кога еден ден на фејсбук ми праќа покана за една група. Тоа е за писателот Јован Дучиќ. Значи, тој човек како што има кажано некои работи... Немам коментари. Ке пишам некои тука, на форумов, на српски, се разбира (се надевам нема да ви пречи):

    -Što uspemo našom pameću, pokvarimo našom ćudi; a što uspemo našom dobrotom, upropastimo našim porocima, i najzad, što postignemo svojom mudrošću, izgubimo našim temperamentom. Jer ima nešto jače i presudnije od svih naših sila, a to su naše slabosti.
    -Oci pokazuju pamet, a usne pokazuju dusevnost; zato oci znaju da lazu, a samo usne pokazuju iskrenost... Osetljivost i osecajnost covekova lezi samo na usnama i oko usana, a ne u ocima, posto se covek uvek pazi da ocima ne pokaze svoju pravu misao.
    -...kao Smrt su Verne Ljubavi bez Nade!
    -Kao mračna tajna ležiš u dnu mene, i moj glas je eho tvog ćutanja. Ja te ni ne vidim, gde si, a sve druge sate, od tebe su moje oči zasenjene. (ова е стих од негова песна)
    -Najveca zenina nesreca, to je kad pocne verovati da njena lepota propada. Ovo verovanje, na zalost, pocinje vrlo rano, cak pre tridesete godine; i zato je potpuna sreca zenina vrlo kratkog veka.
    -U ljubavi se oseca vise nego sto treba, pati vise nego sto misli, sanja vise nego sto se zivi, i kaze i ono u sta ni sami ne verujemo. Zaljubljeni se danas ocajno vole, kao sto sutra mogu da se ocajno omrznu bez stvarnog povoda, kao sto su se i zavoleli bez stvarnog povoda.
    -Ljubav i tuga su nerazdvojni, a nisu nerazdvojni ljubav i radost.Stoga je bol jedino merilo ljubavi. Ako smo nekoliko puta u zivotu bili zaljubljeni, a ovakav je slucaj odista sviju ljudi od srca, onda se najduze secamo ljubavi koja nam je najvise bola nanela.
    -Срећа, то је ипак само једна фикција. А ако срећа постоји, онда је она само у жељама, јер је жеља покрет и акција, значи једини живот и једина права радост.
     
    На mileystar му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Insomnia е Нешто помеѓу туѓи снегови кои тивко паѓаат низ вселената. - Димитрие Дурацовски
     
  18. Schmetterling

    Schmetterling Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    225
    Допаѓања:
    14
    Places and circumstances never guarantee happiness. U must decide within yourself whether U want to be happy...

    It is better to keep your mouth closed sometimes, even if you know the truth,is intelligent to be stupid in some situations...

    THOSE WHO THINK THEY ARE IRREPLACABLE.. BETTER THINK AGAIN...

    Паметниот човек забележува СЕ, а глупавиот на СЕ има забелешка...

    Се што незнаеш прашувај, но не кажувај се што знаеш...

    Најнесовладливите проблеми се оние кои самите ние си ги создаваме...

    Времето е тоа кое ја задоволува правдата! Тоа ги става нештата на свое место...
     
  19. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Секоја власт е насилство врз народот. -Џони Рељик во „Мајсторот и Маргарита“
     
  20. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Кога сакаш нешто,целата Вселена прави заговор, за да ја оствариш својата желба.
    Никогаш не откажувај се од своите сништа,следи ги знаците.
    Ако нешто се случи еднаш,немора никогаш да се повтори,но ако нешто се случи двапати,сигурно ќе се случи и трет пат.
    Алхемичарот