Немам време...

Дискусија во 'Сингл' започната од Strawberry-Eli, 18 мај 2010.

 1. Strawberry-Eli

  Strawberry-Eli Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Nikogas ne planirav deka ke napisam nesto vakvo , no..ete se sluci. Jas sum student na eden od tehnickite fakulteti ne kazuvam na koj...eve ke pomognam na toja na koj ne se spie ama ic. E sega, jas iskreno go sakam fakultetot ke bida Sheherezad zdravje boze :) ama ona sto najmnogu me plasi vo momentov e toa deka jas pokraj tolkavite obvrski nemam vreme za nisto. Nemam izlezeno ne znam od koga, sledstveno na toa nemam decko.. i ako do sega toa ne bese problem sega pocnuva da me zagrizuva. Celosno se izolirav od drugarkite, veke ne se ni lutam ako ne me vikaat ako treba nekade da se odi, nemam prao da se lutam jas sum taa sto nema vreme za niv... Site si imaat decko samo jas ne..koga ke dojde taa tema navistina ne sakam da bidam prisutna. Se plasam deka zaradi fakultetot ke si ja zafrknam mladosta i posle ke mi bide krivo, a uste postrasno od toa e sto jas sum svesna za toa...
   
 2. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.320
  te razbiram sto sakas da kazes,no sepak jas mislam deka bez razlika kolku imas za ucenje sigurno ne e deka nemas voopsto slobodno vreme nitu eden edinstven saat,barem posle kolokviumska nedela ako nisto drugo.namesto da gledas serija mozes da se vidis so drugarkite.i jas sum na tehnicki fakultet i znam kako toa izgleda,no namesto da sedis na internet so saati ili gledas televizija mozes da iskocis,ponekogas mozes da se dogovoris da jades nadvor so drugarka,ako navistina sakas i toa kako ke najdes vreme
   
 3. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.277
  Допаѓања:
  49.923
  Пол:
  Женски
  Се е работа на приоритети. Ќе си подредиш, добра организација. Јас барем знам за немање време. Ама нешто мора да трпи. Само со добра организација ќе постигнеш, инаку ништо.
   
 4. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.865
  Допаѓања:
  117.363
  Шехерезад,не претерувај и ти сега...на сите факултети не се спие,кај вас е ради цртањето и пред се заради стереотипот,архитект сум,не спијам,цртам...како и да е изговорот е секогаш прв.Има една добра изрека на која често си се присетувам кога ќе речам леле немам време...тој што вели дека нема време,најчесто и ништо и не прави...зошто е преокупиран со мислите немам време и задачите не си ги извршува ефективно и ефикасно,па се случува навистина немање време.
  Не навлегувај во непотребни преоптеретувања и размислувања околу младоста,дечковците и факултетот,туку едноставно подобро организирај си се.
   
 5. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  49
  Strawberry-Eli целосно те разбирам!!! И јас сум на еден таков факултет (оној кој сите го сметаат за најстрашен) и го имам истиот "проблем". Целиот ден ми се сведува на предавања, вежби (на факултет) и после се истото само дома :| И да речеш одиме на факултет па таму ќе се најде "нешто" ама... Како што кажав јас сум на еден од најнепожелните факултети па и таму изборот е мал :) Дури и изборот за машки ми се промени. Сите што во последно време ми се допаѓале се (како што е општо познато) nerds. :lol:
   
 6. net-tet

  net-tet Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  12
  epten mi se zasviga forumov...i poslednive denovi 'spijam' na nego :)

  jas diplomirav medicina pred godinka i nesto i imav slicen problem,sega uste studiram na postdiplomski no tvrdam deka se e do nas! i jas sum vikala taka,nemam vreme za nisto i posle toa mi stana navika duri i nejkev da izleguvam imav kako nekoja fobija od siroka masa na luge. sreken mi bese onoj den koj sto ke odam na faklutet i ke imam vezbi hirurgija i tolku. Zakluciv deka sama sum si kriva za se i ete sega moze da se kaze deka sum malku po relax...no ke kazam godinkite pomalku izminuvaat i deka ne e se isto i deka razmisluvam 5 pati pred da napravam nesto ....
  zaklucok: imase vreme za se,ama koj da znaese togas :fubar:
   
 7. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.575
  Допаѓања:
  70.575
  Со добра организација се постигнува се'.

  Не знам ни што е со фамата за техничките факултети. Мојот сакан заврши таков, чистеше година во јуни (сега со ЕКТС може е нормално, ама порано требаше добро да се организираш за да исчистиш во јуни), и со мене беше секој ден. Ама организиран беше - до 2 на часови, после над книга, и вечер - шетање. И последната година ипол плус работеше, и дипломираше на време. Програмата е направена за да може да се постигне, можеби е прашање на ефикасност.

  За мене успешен човек е тој што тера на сите полиња. Не треба ништо да се запостави. може еден период нешто да ти оди подобро, а друг период нешто друго, ама генерално да те има секаде.
   
 8. barbiegirl

  barbiegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  49
  Јасно е дека се е до организацијата ама ај ние да си се пожалиме како нас од техничките факултети ни е тешко!! :lol: :lol:
   
 9. Strawberry-Eli

  Strawberry-Eli Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Па и јас чистам година во јуни...ама за да исчистам тогаш и за да сум слободна цело лето јас си знам како ми е цела година...во ред е јас само сакав некој да ме исслуша :) фала на вниманието што некои од вас ми го доверија и ми дадоа малку од малку поддршка и совет. Еве се ближи крајов на макиве па ми иде прекрасно лето ккое ВЕТУВАМ ќе го искористам максимално поздрав за сите
  Фала Богу што постои Фемина :) :*
   
 10. snake

  snake Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  877
  Допаѓања:
  120
  пред се мораш најпрво да си направиш концепт на сите обврски кои ги имаш и ефикасно да си го искористиш времето.моето мото е СЕ ШТО СЕ САКА СЕ МОЖЕ но со добро изготвен план и добро организирано време
   
 11. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  3.072
  ако правилно се организира времето ќе видиш како ќе најдиш време за се - па дури и ќе ти остане :)
   
 12. Sephora

  Sephora Популарен член

  Се зачлени на:
  5 декември 2010
  Пораки:
  2.690
  Допаѓања:
  4.470
  Сите си ги пумпате факултетите како оние најлошите. Мајката имала два сина, едниот го сакала, а другиот го пратила на Електро на пример. Аман веќе. Секаде има учење, каде малку, каде многу. Се знае кои се оние на врвот, барем така ми кажале, јас не можам да знам.
  Сестра ми ја немав видено убаво се на се 9 години. Прво се окози во Корчагин, потоа на Фармацевтски. Сега просек, алал и вера, ама што е право право е, девојчето се си положи, еднаш не падна, сите од прва ги среди. Индексот ќе си ставам во рамка, затоа што мојот нема да е таков. :D
  Но да се вратам на темата, имаше време да се социјализира, колку-толку. Може спиеше 2 часа дневно, ама кога ќе се ослободеше барем малку излегуваше. Не ги мереше дискотеките тоа мнг јасно. :D
  Се што ти треба е планер, пенкалце и добра стратегија. :)
   
 13. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.815
  Пол:
  Женски
  Учи си ти и биди си успешна нема ништо да зафркнеш, а дечкото ќе си дојде по факултетот :inlove:
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 14. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.708
  За се може да се најде време, ако се има добра организација и добар распоред на обврските во текот на денот.
  Секако, зависи од тоа какви приоритети имаш. Те разбирам донекаде, и јас сум имала периоди кога сум мислела дека немам време, ама после тоа си направив распоред-кога ќе учам, па неколку часа слободно време. Се се може ако се сака. :)
   
 15. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  На факултет си и немаш време... а некој освен што студира, дури и работи. Овие 2 нешта комплетно ме изолираа од светот. Сега откако не сум вработена, имам време за се. :) Буџетот е намален, но намален е и мојот стрес и нервоза. Сега само на студиите сум посветена, и си имам време за се. :)
  Нема врска организацијата, никогаш не се знае што може да се случи...
   
 16. Biggie

  Biggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  62
  Јас па баш кога одам на училиште имам повеќе време за разлика од сега. По цел ден излежавање, ако испаднеш некаде арно, ако не дома нешто ќе фатиш и не правиш ништо а немаш време. Кога сум на училиште си го знам редот, се прави организација, се’ средуваш и имаш време. Треба само да се организира времето во согласност со активностите. Сега јас не можам да го споредувам моето училиште со вашето и обврските мои, стварно излегува смешно, ама поентата ми беше дека организацијата е многу клучна во вакви ситуации.
   
 17. WomanInRed

  WomanInRed Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  1.605
  Допаѓања:
  1.599
  за се може да се најде време .. доколку се сака се разбира!!

  имам една другарка медицина студира (знам јас колку е страшно и колку треба да си ја маваш главата за да завршиш медицина)

  има дечко успева и со мене да иде на кафе.. се додека ти е организирано добро немаш гајле!!
   
 18. EnnieFabulous

  EnnieFabulous Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  717
  Допаѓања:
  391
  Aко се сака, за се може да се има време. Рецептот е еден убав дневен распоред и придржување кон него. ;)
   
 19. WhiteButterFly5

  WhiteButterFly5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2011
  Пораки:
  283
  Допаѓања:
  67
  кога планирам нешто однапред и се ми е организирано, никогаш не испаѓа како што сакам, секогаш нешто ново изпаѓа. |( А кога се тече спонтано испаѓа како со денови да сум организирала што ќе правам денес. ццц 8)
   
 20. Cloee

  Cloee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  35
  Истово е и кај мене.Ќе пробам да распоредам колку часови,што кога ќе учам..ама секогаш ќе испадне нешто.Никогаш не испаѓа како што си планирал.