1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Немаш право на мислење за мајчинство ако не си мајка...

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Munchmallow20, 4 декември 2022.

  1. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    А тоа некогаш се случило, на кого и каде?
     
  2. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.134
    Допаѓања:
    25.080
    Пол:
    Женски
    Дан ја згреши темава :?:
    За мајка и мајчинство се збори
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.501
    Допаѓања:
    15.540
    Пол:
    Женски
    Кажаа членки примери.
    Не за рак ама за други состојби.
    И мене ми рекле.
    Тоа што сум се будела со страшни болки не било ништо оти нејзе бебе ја будело така.
     
    На Lady D ❤️, Feminka22 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  4. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Споредбите ти се ужасни и ако некој такво нешто изјави е ужасен човек.
     
    На kikikikirika му/ѝ се допаѓа ова.
  5. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    Без разлика која е темата ти си пишала пораѓај не е операција, дека нели многу имаш искуство со раѓање деца. Како не е, кога над 30% се со операција. Да, си пишала за компликации, ама не се само пораѓај со компликации тешки, и тие пораѓаји не се ИСКЛУЧОЦИ, туку скоро секоја втора жена после природен не е во состојба тие денови да се грижи сама за себе, а после царски па ниедна не е. Напротив, исклучоци се жени што после пораѓај уште следниот ден функционираат ко ништо да не било (мада што не познавам такви). Пак ќе кажам, дури не го осетиш на твоја кожа не можеш да знаеш. Ете мојот пораѓај беше без компликации па месец дена не можев да станам од кревет.


    @theowndemon ај те молам цитирај ме каде сум пишала дека бременост е патологија? Пишав дека не е болест, туку состојба во која жената не е способна да извршува 100% од работите кои ги правела предходно, дека и треба помош, т.е. сум го пишала истото што и ти.
     
    На Alexandrite му/ѝ се допаѓа ова.
  6. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.582
    Допаѓања:
    155.746
    Пол:
    Женски
    Ама истото го рече и @Angie1432, а ти ја земаш за пример како била несензитивна. Вели поќето не се така. Поеќто се океј. Бременост не е патологија. Има исклучоци. А и, вели секој можи шо сака да прај. Исто и @Alm.
     
    На Angie1432, Feminka22 и Alm. им се допаѓа ова.
  7. Alm.

    Alm. Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2022
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    1.301
    Леле каков го изнаправи процесот на раѓање деца, алал да ти е.

    Никој не вика дека е лесно, дека е бајно, дека е сјајно. На сите ни е јасно дека и после пораѓајот на жената и треба месец дена, два месеци, три месеци, да се врати во нормала. Индивидуално е. Исто како што е индивидуално дали една бремена жена може да шета по цел ден ако сака или да се излежава, или да тренира, или што и да е. Зависи од жената, зависи и од бебето, зависи и од хронични некои болести ако ги има жената. Буквално од се зависи.

    Дури и за една здрава нормална бремена жена и не е баш пожелно да биде паразит, напротив, убаво е да пропешачува, да се движи, да се размрдува умерено, во консултација со својот лекар.
     
    На Angie1432 и Feminka22 им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.125
    Допаѓања:
    43.681
    Пол:
    Женски
    Ее ,,деца” ве побиваат со аргументи еј
     
    На Lady D ❤️, Just.do.it и Окситоцин ❤️ им се допаѓа ова.
  9. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    38.209
    Пол:
    Женски
    Не не сум контрадикторна, туку ти само докажуваш поента на целата тема, дека само мајките знаат колку е најтешко и само они знаат како им е на другите мајки и само они се емпатични. Ете за тој феномен е темата.
    Може старата ти ќе рекла тоа така за мајка со бебе, јас и сега кога не сум мајка имам 100% емпатија за мајката чие што бебе плаче и нема да речам дека е немајка оти бебето не и е смирено, оти сум доволно паметна и свесна да знам како се понаша бебе. Може тоа е разликата меѓу мене и тебе, што тебе емпатијата ти се родила со мајчинството ама само кон мајки, јас ја имам кон сите.

    И мајка во авион пред некој месец бебето го имаше наоблечено како да сме сред Сибир и тоа се корнеше од плачење, не се смири цел лет, се гледаше дека е од нервоза и оти му е жешко и секако дека реков оваа не знае да го смири бебето оти е факт дека не знаеше, ама не и реков ништо оти не сум мајка и оти знам како можеше да се испонаша.
    Откако неколку жени и рекоа да го соблече малку дури тогаш послуша жената, требаше 4 жени да идат до неа, не знам дали се мајки или не ама знаеја што е проблемот. Значи треба искуство, не може некогаш апсолутно да сметаш дека си у право со самото тоа што си мајка.
    Поентата на темава е тоа, збориме за мајки кои апсолутно сметаат дека се у право само ради фактот дека се мајки, како женава, а очигледно и ти си една од нив.

    И на крај ок контрадикторна сум, тебе секојдневието ти е најтешко оти си мајка, апсолутно потешко од моето кое патем го немаш искусено, оти јас немам дете дома што ме чека. Еве ти признание, кон кое целиш цело време.
     
    На mal.ecka, CameliaMiller, A94 и 7 други им се допаѓа ова.
  10. Angie1432

    Angie1432 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 април 2019
    Пораки:
    7.266
    Допаѓања:
    37.080
    Пол:
    Женски
    Тема: жената штотуку породена, мажот слави во кафана
    Еве ти ја цела дискусија во тема која нема никаква врска со колку ѝ е тешко на жената после пораѓај, туку е за славење во кафана. И те молам не ме цитирај веќе со испревртувањава за да докажеш поента за која не сум ни зборела.
     
    На theowndemon, Lady D ❤️, Окситоцин ❤️ и 2 други им се допаѓа ова.
  11. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Не.
     
    На Lady D ❤️ и Feminka22 им се допаѓа ова.
  12. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Колку години имаш?
     
  13. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.032
    Допаѓања:
    26.557
    Дали си мајка и која е смислата на животот?
     
    На Lady D ❤️, Just.do.it и Feminka22 им се допаѓа ова.
  14. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Јас не дојдов да кажам дека мене ми е најтешко, да се разбереме. Се надоврзав на недолични коментари. Всушност наврати се на тоа што првично се пишуваше во темата па после коментирај. Ничија состојба не ја деградирав, ниту пак сум се служела со коментари не си мајка, не те боли, не знаеш, глуп си во секојдневието.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.501
    Допаѓања:
    15.540
    Пол:
    Женски
    Епа ужасни се ама тоа се тупи низ цела тема.
    Дека колку и да е тешко бебе да имаш, сепак наоѓаш некоја убавина во тоа, пак сакаш да си мајка.
    Додека никој не сака да е болен или да живее во болки. Нема никаква убавина и тешење и среќа во тие работи.
    И затоа е преглупо прва реченица на некој што ќе се пожали да му речеш не си мајка, лесно ти е.

    А друга работа.
    Ајде немирни деца нема да ги канам дома.
    Ама кога тие деца вршат булинг во школо како да ги одбегнеме?
     
    На Lady D ❤️, Feminka22 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  16. Just.do.it

    Just.do.it Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    2.038
    Допаѓања:
    6.649
    Пол:
    Женски
    Темата е за мислења за мајчинство. Не е ниту за породување ниту за психолошка процена, значи не е за стручно мислење. Ако е така ниту ти немаш право да пишуваш во темата зошто не си ниту педијатар, ниту психолог, психијатар, ниту дефектолог.
    Имам право да пишувам колку сакам. И да, се гледа кога некое дете е невоспитано. Да не ги оправдуваме сите, многу тешко било да имаш дете.
     
    На SummerGirl, A94, Lady D ❤️ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Alexandrite

    Alexandrite Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2022
    Пораки:
    1.871
    Допаѓања:
    6.203
    Океј, во право си.
    Толку од мене на темава.
     
  18. Anie93

    Anie93 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2016
    Пораки:
    2.812
    Допаѓања:
    12.196
    Пол:
    Женски
    @1209 браво за мислењата:clap: толку добро срочено и кажано се.
     
    На Feminka22 и 1209 им се допаѓа ова.
  19. Munchmallow20

    Munchmallow20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2021
    Пораки:
    4.501
    Допаѓања:
    15.540
    Пол:
    Женски
    А еве што пишав во почетното мислење.
    Дали ако доктор ви згреши дијагноза или терапија имате право да се буните? Нели он знае повеќе од вас, има искуство ама ете пак утнал и тоа е на ваша штета. Си викате Еј па згрешил ама јас па ништо не знам медицина, нема што да се бунам.... или?

    Е така и тука.
    Ако тоа воспитување е на нечија штета, сори ама не е само "моја работа како правам со детево"
     
    На Lady D ❤️, Feminka22 и Just.do.it им се допаѓа ова.
  20. A94

    A94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2020
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    1.558
    Пол:
    Женски
    Ми идат другарки на гости. Детето нема што беља не ми направи. Мајката си се кикоти со другарките, додека јас трчам по нејзиното дете. Детето не е криво ама тврдам, потпишувам овде дека е апсолутно невоспитано. Друг пример. Детето се тепа по школо, од дома му вика таткото, така требало, подобро да тепа отколку да го тепаат. Значи не треба да си мајка, татко, експерт, или што ти ја знам да увидеш какво е домашното воспитување. И не, не се криви децата, криви се од дома. А тие деца понатаму знаеме во какви личности ќе израснат. Не е само да го родиш, треба мака да измачиш да го изведеш на прав пат, не само да наоѓаш изговори како се што прави милото на мајка е во ред, кикотејќи се уз чаша вино со друштвото.
     
    На SummerGirl, Цвет88, 1209 и 3 други им се допаѓа ова.