1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Нема проблем што не може да се реши

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од kirijana, 26 ноември 2009.

  1. kirijana

    kirijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Ve pokanuvam na ovaa tema da si gi kazime nasite problemi i da si pomogneme mekusebno.Pa ve zamoluvam da mi pise nekoj koj ima iskustvo so isprobani dieti,koja e dobra dieta zatoa sto vo pposlednava godina bas mi izbega od kontrola telesnata tezinata. :oops:
     
  2. mozo4e

    mozo4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2009
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    еве една диета ефикасна, но малку не е здрава :D се губат 5 кг за 7 дена
    1 ден 2л млеко со 0,9% масленост
    2 ден 2л јогурт со 0,5% масленост
    3 ден 500 гр моцарела или растителен каскавал и 2л чај од магдонос
    4 ден 800 гр компир + 2 л чај
    5 ден 500 гр варена зелка или свежа+ чај
    6 ден 500 гр некој вид на овошје само не банани или грозје + чај
    7 ден 500 гр варено пилешко, телешко месо или риба + чај
    без никакви зачини и масло
     
  3. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    8 den - na infuzija :D :D :D
    Mnogu mi se dopaga dietata na Adriana Lima sto ja ima na sajtov. da se jade raznovidna hrana no da se vnimava na kolicinata i se razbira fizicka aktivnost.pozdrav
     
  4. kirijana

    kirijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    fala sto ste pisale za dietava ce razmislam.Mi treba nekoja koja ne bara mnogu vreme planiram da ja pocnam taa so limoni dali ja ima nekoj probano :)
     
  5. mirabomk

    mirabomk Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    ne se soglasuvam so strogi dieti za mladi luge....podobro e da pojaduvas ovosje,za rucek normalno da si jades ,a vecerata da ja skokas
     
  6. Nikolinana

    Nikolinana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    13
    Tokmu taka, celosno se soglasuam, navistina ne posoi volsebna dieta, veruvajte poslednive 8 godini na site mozni dieti gi potrosiv. Navistina, bilo koja dieta da se pocne ima rezultati, no ne traat, znam deka ova ste go procitale veke, no sepak barate kratko resenie. Ne ve obvinuvam, kako sto spomnav pogore mene mi trebaa celi 8 godini i +50kg od mojata pocetna tezina za da go prifatam faktot koj odsekogas mi bese pred oci. Zatoa ne se zalazuvajte so brzi ili ovakvi onakvi dieti, zasto posle niv kilata sekako ke se vratat. Jas ne znam kolku miljoni pati sum simanala po 10-15 kg za eden mesec, no po dva meseca rezultatite se kobni. Zatoa razmilete sto e toa sto e zdravo za jadenje i probajte poleka da ja promenite vasata ishrana zasekogas, samo taka moze da se simnat kilogramite i da ne se vratat. Ako sakate pobrzi rezultati, razmislete za vezbanje, pesaceje, ili trcanje. Znam deka ke vi zvuci dosadno i dolgo, no navistina sum go pominala seto toa. Nema air od takvi dieti. Sega gledam da jadam sto pokvalitetna i pozdrava hrana i se obiduvam minimum polovina od sekoj obrok da mi bide sveza hrana (ovosle ili zelencuk). Pozdrav!
     
  7. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    Значи само да се надоврзам на 8ми ден-инфузија.... дрзев диета 2 недели и еве ме сега примам инфузии..не ја дрзев оваа диета тука што е дадена,држев диета од Vita diet club и сега сум за нигде.... :(
     
  8. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    А исто кога веќе сме кај проблемите да си кажам и јас...нема врска со диетиве..се откажав-само вежбање :)
    Ама имам друг "пеоблем" и ми треба совет...Вакаааа...обично избегнувам да контактирам преку интернет со непознати,мнооогу ретко,скоро никогаш...Ама пред околу 2 години преку фејсбук мислам се запознав со еден тип кој што испадна дека е 2 год постар..живее блиску до мене...и студира во странство...И така од ппред 2 години почнавме да комуницираме на МСН, и уште тоа трае, а се немаме запознаено во живо!!Значи типот доаѓа дома поприлично често...и стално се договараме да се видиме и све нешто ни пропаѓа планот....А уствари после толку време мене стварно ми е мерак да го видам типот и не знам како да средам да се запознаеме....затоа што нејќам да делувам како некоја очајна што запознава луѓе на мсн.Само сакам да го видам...после толку зборење не иде вака...СОВЕТ??HELP PLS!!! :(
     
  9. Nikolinana

    Nikolinana Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    13
    Pa nareden pat koga ke zboruvate, kazi mu kade vo gradv se izleguvate so drustvoto i pokani go da dojde tamu, taka e najbezbolno, pokani go onaka demek slucajno. Ej znaes vecer izleguvame tamu i tamu pa dojdi ke bide jako i taka. Em ke bides na svoj teren so svoe drustvo, a i toj sigurno ke dojde so nekoj drugar, pa ke vidis dali ti odgovara. Ako si mu se dopadnala sigurno nareden pat ke te pokani nekade, probaj sto mozes da izgubis. 8)
     
  10. Natasa-N

    Natasa-N Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Dieti mnogu ne sakam. Moja preporaka, a veke isprobana. Poleka, no sigurno kilogramite ka se topat, a voedno go menuvas i nacinot na ishrana. Vsusnost se e vo nacinot na ishrana. Nautro izedi dve parcinja ovosje (2 jabolka ili 2 portokala na pr.), kafence ili caj i do rucek drzi. Za rucek mnogu e vazno da ne se mesaat produkti. Ako za rucek imas meso, jadi samo toa i eden kup salata, ako imas varen, pecen kompir, samo toa i salata, znaci da ne se mesaat proteini so jagleni hidrati. Pokraj seto ova, ako ne sekoj den, sekoj vtor, da se praktikuva eden cas pesacenje i so tek na vreme se gledaat rezultatite. A vaga izbegnuvajte, razocaruva, najdobro po mene simnuvanjeto na kilogramite se gleda po oblekata. Jas od nevnimanie, strvnost i nedvizenje si kaciv 8 kg i sega sum vo ovaa faza na ishrana. Barem do Nova Godina danamalam nesto... :P
     
  11. Mistik

    Mistik Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    40
    Temava vi e petka.....samo sto jas mislam deka bez da se zagree ama bas da se ZAGREE gazot(pardon) nema zlatni moi efekt.
    Salceto ne se topi bez vezbi,a hranata posle ke si go napravi svoeto.
    Znaci kvalitetna ishrana i VEZBI i nema sekiraciiiii
     
  12. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12
    e da NIkolinana imas pravo...posle tolku mozganje ne i teknalo da go viknam so moe drustvo, adefinitivno najdora vaerijanta mi e toa zatoa sto e najbezbolno...duri i vo situacija ako ne ni e muabetot kako na msn situacijata nema da bide neprijatna zatoa sto ke bideme pojse luge :D Fala mnogu!!! :)
     
  13. marti.cookie

    marti.cookie Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 декември 2009
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    21
    Ova go imam staveno na FB i e od moe lichno iskustvo.....
    Zdravo Zenski,
    Dietava e super od moe iskustvo... voopshto ne e komplicirana a vetuva mnogu... :)
    Znachi ja izbrav ovaa dieta zashto e Low-Carb i mnogu pomaga da se oslobodite od masnite naslagji na stomakot, pa i celo telo. Razlikata pomegju ovaa dieta i site drugi e shto ti dava sloboda na izbor za kreiranje na obrocite, taka da ne si vrzan so oredeno jadenje na odreden den...
    ..........................................................................................
    Ova e primer na eden den od dietata:
    Rano Utro:
    - Kafe ili Chaj so 1 lazica kafeav sheker, ili ako imate zasladuvach bez kalorii ushte poubavo
    (Jas pijam mnogu kafe vo tekot na denot okolu 3-4 i koristam mleko bez masnotii koe go mesham so 1/3 voda)
    Doruchek:
    - Golema chasha bezmaen jogurt ili so shto pomalce masnotii 1% najmnogu 2%
    ILI
    - Parche crn leb (bez semki i chuda vo nego) so mlado belo sirenje (cottage cheese) i 1 tvrdo vareno jajce
    ILI
    - Integralni snegulki so niskomasen jogurt ili mleko
    Ruchek:
    - Golem stek od teleshko, pileshko ili riba na skara ili pechen (vo nikoj sluchaj przen) so golema salata (izmeshaj zelena salata, zelka, patlidzan, krastavica. kromid i eve eden ubav sovet za vkusna salata : iseckaj go kromidot sitno i stavi go vo neshto kade ke mozesh da go izmeshash so prelivot za salatata, stavi sil i biber po zelba na kromidot i edna ipol lazica maslinov zejtin<nikako sonchogledov> i ocet ili balsamico 1 lazica. Izmeshaj go kromidot so zejtinot i ocetot i prelij go vrz salatata... potoa izmeshaj ubavo)
    Uzina: Jabolko ILI Portokal ILI 1 raka sveszi bademi ili orevi
    Vechera:
    - Pomalo parche meso pecheno ili na skara so salata po tvoj izbor... ne koristi nieden drug zejtin osven maslinov, mnogu zdrav za srceto i go namaluva rizikot za kachuvanje na holesterol vo krvta.

    Ako ogladnesh podocna moze da si napravish salata od 1 patlidzan so sol i odozgora mlado belo sirenje ( cottage cheese) ili vo kraen sluchaj niskomasno belo sirenje.
    .............................................................................................
    Lista za pazarenje:
    -Kafe ili chaj
    -Niskomasen jogurt
    -Meso (teleshko, pileshko, riba)
    -Zelenchuk (patlidzani, kromid, krastavici, piperki, zelka, zelena salata itn...)
    -Ovoshje (jabolki, borovinki, portokali, banani, jagodi, praski)
    -Integralni snegulki, ili bilo koi integralni chuda za doruchek sa so mleko ili jogurt
    -Niskomasno mleko 0,9% ili bilo koe so najmalce masnotii
    -Niskomasno mlado sirenje
    -Crn leb bez nikulci i semki ( dozvoleni se 2 parchinja na den) by the way jas ne jadam leb
    -Orevi ili bademi nepecheni ne posoleni
    -Maslinov zejtin, ocet ili balsamico
    ..............................................................................................
    SHTO NE SMEESH DA JADESH :
    1. Bel leb
    2.Gazirani pijaloci
    3.Alkohol ( moze da imash ednash do dva pati nedelno chasha crveno vino, ubavo e za crceto i krvta)
    4.Blagi stvari, torti, kolachi, chokoladi ( probaj koga ke te kopka za blago da zemesh jabolka, banana ili bilo koe ovoshje ama ne preteruvaj zashto se polni so sheker i ne se preporachani poveke od 2 seviranja dnevno)
    -Przena hrana e strogo zabraneta
    -Oriz ( ako ete ti se prijade oriz moze 2- 3 lazici samo kako garnir so mesoto, ama ne bel oriz samo integralen varen oriz)
    -Kompiri se zabraneti, ama ete ako sakash da k'snesh nekogash dozvoleno e 100gr pechen ili vraen
    -Puter, margarin e zabraneto
    -Ovoshni skokovi se zabraneti (imaat mnogu shekeri)
    -Gotovi smesii za salata
    -Pizza, pasta, pudinzi, bomboni...

    Koga ke te fati kriza za sheker, a toa obichno se sluchuva nedelata pred menstrualniot ciklus dozvoleno e 1 lazica med ili 25 gr suvo grozje.
    ..............................................................................................
    Eve nekolku soveti za slabeenje:
    - Preporachano e da vezbash najmalce 30 minuti dnevno
    ( peshachi, trchaj, vozi rolerki, velosiped, planinari)
    - Ako sakash da gi oblikuvash teloto togash mora da se zrtvuvash malce ushte 30 min vo denot da posvetish na vezbi za stomakot, nozete, racete, zadnikot)
    Fakti:
    1. Treba da go razbereme nachinot na koj nasheto telo funkcionira taka ke ni bide polesno da ja kontrolirame tezinata...
    * Za da ja zadrzish momentalnata tezina treba da troshish onolku energija kolku shto vnesuvash
    * Za da oslabesh treba da troshish poveke energija otkolku shto vnesuvash
    * Za da se zdebelish toa znachi deka vnesuvash poveke otkolku shto troshish i toa ne e dobro...
    2. Otkako ke ja postignesh sakanata tezina najgolema greshka shto mnogu lugje ja pravat e vrakjanje na stariot nachin na ishrana... Dietata samo ti pomaga da se naviknesh na zdrav nachin na ishrana, i ako sakash da izgledash zdravo i ubavo treba da se zrtvuvash i da izbegavash przena hrana, slatki, alkohol, leb ( ne poveke od 2-3 parchinja crn leb), gazirani pijaloci, kupechki sokovi, svinsko meso....
    3. Ne zaboravaj deka najmalku 30 min vezbanje ili nekakva aktivnost e super za gorenje na kalorii, duri i chistenje na domot e troshenje na kalorii...
    4. Ne zaboravaj da piesh minimum 1.5 litar voda na den. Pij ladna voda i ke potroshish nekolku ekstra kalorii.Sovet: Jas si imam edno shishence od pola litar i sekogash si pijam od nego, taka da znam kolku tochno voda konzumiram. Minimum 2 l voda zahsto sum aktivna...
    5. Probaj da zamenish slatki so ovoshje, jadi mnogu svez zelenchuk, riba...
    *************************************************************
    Slobodno postavuvajte prashanja dokolku se reshite da ja drzite dietava, jas sum eve veke 3 nedeli i oslabev 7 kg, ama ne me gledajte mene, jas veke i nemam shto da slabeam :)) jas ne gledam kolku kila sum zashto intenzivno vezbam i trcham sekoj vtor den minimum 30 min, shto znachi mojata masa e muskul, a ne salo :)))... Znachi bev 61 kg i vezbav sekojdnevno, si jadev taka bez mnogu da vodam rachun, i eve so ovaa dieta posle 3 nedeli sum 54 kg...
     
  14. zobi

    zobi Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    za problemot so kontaktot po MSN i so licno zapoznavanje,jas mislam deka na deckoto e red dokolku saka da se vidiete da ja organizira i ostvari resdbata,a vo tvojata situacija toa e dologo vreme za komunikacija bez sredba.Pa prema toa moj sovet kazi PRIJATNO.Pozdrav
     
  15. Janaaa

    Janaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    12

    pa da nekako se otkazav veke...nemam sili da prevzemam inicijativi ili bilo sto,pa si imam ja zivot i podalekuj od kompjuterot...ako saka da me vidi neka se potrudi... :D fala mnogu na mislenjeto vo sekoj slucaj ;)
     
  16. kirijana

    kirijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    pocnav da la drzam dietata so limoni i ako ne drugo se cuvstvuvam poraspolozena i sum so povece energija pa kako ce se odviva ke vidime pozz. ;)
     
  17. kirijana

    kirijana Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    1
    Imam problem sto e mn. seriozen(barem za mene).Vo brak sum 2 god.bev bremena 2 meseci no se pustiv od taa slucka jas i mazot mi se odalecivme toj voopsto ne saka da zboruva za nisti ,stana nasilen , se mu smeta ,intimni momenti voopsto nemame,a koga i da mu recam deka e vreme povtorno da se obideme za dete toj mi vika deka ce imame deka i toj saka samo sto toa dete ne se obiduva da go napravi vo posledno vreme sme tolku odalecene sto jas sedam vo edna soba a toj vo druga seta ova situacija mi e mn. teska zatoasto jas se cuvstvuvam deka sum vinovna cuvstvuvam deka meku nas nema nisto kako i so e i deka sme zaedno samo od navika ili deka ne e dojden momento toj da se iskaze vo vrska so nas .Se obidov na sekakvi nacini da go vratam vo normala brakot no toa trae samo 1-2 nedele posle se postaro.Ova situacija ja trpam skoro 1,5 god.nemam povece ni sili pa ni psihicki sum jaka ova da go izdrzuvam.Nemam iskustva golemo pa zatoa kazetemi sto pametno da napravam i kako da go resam ovaj problem zatoa sto smetam deka brak bez seks veke ne e brak. :!: :!: :!:
     
  18. JulianaSkopje

    JulianaSkopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 декември 2009
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    5
    имам влакна на градите дали можат да се отстранат трајно и без последици? - ве молам за одговор
     
  19. magic

    magic Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    187
    Допаѓања:
    79
    Пол:
    Женски
    Јас мислам дека најдобро е да разговараш со него и да му кажеш дека не оди така и дека ти сакаш да имаш и секс и деца. Кажи му дека сакаш тоа да биде со него и дека ако еднаш не успеало не значи дека и наредниот нема да успее. Разговарај најотворено и кажи му се што мислиш и што ти лежи на душата. Закажете една дата на која заедно ќе одите на гинеколог на преглед и уште една дата за вашиот нареден обид за дете ;) .Ако тој го прифати твојот предлог и ако е решен да продолжи со тебе понатаму ОК ако не мој совет е да се разделите, затоа што ти не си виновна за тоа што си го изгубила детето и заслужуваш да имаш друго ако не со него со некој друг. Но разводот е последното решение откако ќе пробаш се и откако ќе видиш дека нема др излез. Поздравче
     
  20. Lolipop92

    Lolipop92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    14
    Ај ако може да ми ја каже некој диетата со лимони ! позз и фала однапред :D