1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Необјасниви случки

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Pennyroyal, 10 јануари 2010.

 1. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Ви се случиле ли некои вакви случки? :evil:

  Кои не се во границите на нормалата!? :evil:

  Мене ми се има случено :(

  Без лажење ве молам :twisted: :twisted:
   
 2. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  117
  sto toa na primer ti se slucilo (sto podrazbiras pod neobjasnivo)? :?:
   
 3. Pennyroyal

  Pennyroyal Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  40
  Нешто што и не е во границата на нормалното...Ми се има случено да видам сенка, а никој да нема, или едноставно случка од која што може да ви се дигне косата! Еве вака, девојка која го раскажала ова, од форумот на идивиди. Се уште не сум член, листам низ форумот како гостин, но кога-тогаш ќе се зачленам. Даклем, неколку исповеди на форумџиите: :geek:

  „И јас имав непријатно искуство во Охрид кога бев на одмор, 2006 година. Се вративме од надвор со другар ми околу 2-3 часот и легнавме да спиеме. Тој веќе заспа, а јас онака си лежев и чекав да заспијам. Наеднаш сум задремал, но по кратко време се разбудив да го затворам прозорот. Бидејќи спиев на друг помал кревет, прозорот ми беше над глава и се поткренав да го затворам, одеднаш гледам пред мене стои бела силуета, налик на постара жена со кратка бела коса , како да ме гледаше мене. Не пев пијан,не сум халуцинирал, само 5 сек. ја гледав и јас, и си реков во себе, "Немој сега само да те фати паника"...Само се свртев накај ѕидот и заспав. Утредента ми беше страв да го прашам газдата дали има некој починато во куќата, зошто одма ќе се пакував и правец за Скопје“

  -„По смртта на близок човек МОЖЕБИ и ќе речам дека се што ќе се појави е плод на фантазија.

  Јас го сонував татко ми како на 40те дена излегува од куќата, и кога го прашав каде оди ми рече: Па време е да го напуштам домот (нели, на 40 дена духот си заминува).

  Вечерта по погребот на баба ми ја сонував како заедно со неа и мајка ми шетаме во некој парк, ноќе, а во далечината се слуша како пее поп на закоп. Во сонот бев свесна дека е почината, и фактот го коментиравме со неа, и таа исто ми потврди дека е умрена. Ај сето тоа ќе помине со друго објаснување, него како може некој да ми го објасни ова: За време на шетањето, ми кажува баба ми како сукњата и палтенцето и биле големи последниот пат кога ги пробала, и затоа ги стеснала. Следниот ден и го раскажувам сонот на мајка ми, и таа што ми вели? Кога ја облекувавме баба ти видовме дека си ги стеснила сукњата и сакото во кои сакаше да биди закопана!! Многу нормално дека со никој не беше коментиран тој момент, а најмалце со мене.... :twisted:

  Ова се случки со блиски луѓе кои починале....ми се има случено и друга случка: Во стан во кој живеевме под кирија со дечкото секогаш се чувствував чудно, уште од првиот момент кога стапнав внатре. Најлесно можам да го објаснам како негативна енергија која генерално не ти дава внатрешен мир..една вечер, околу 1 по полноќ, легнати во спалната (која се наоѓаше после 1 ходник, дневна, врата, мало претсобје и вратата од спалната) слушаме како некој тропа....ама како на врата, и тоа на оваа од спалната! Се гледаме двајцата и дечко ми стана да види што е работата, мислејќи дека некој тропа на влезната врата (што реално беше невозможно да се слушни)....се врати и вика: Ма нема ништо, ни пред оваа, ни пред било која врата. Се врати во кревет, по некое време пак затропа, ама баш онака Чук Чук...решивме да го игнорираме и легнавме да спиеме.
  Како спијам осеќам присуство, и како ги отварам очите гледам тип со голема капа како ми стои од мојата страна на креветот и само ме гледа. Свикав и рипнав, по мене и дечкото свика и почна да ме смирува велејќи ми: Јас викнав, јас викнав...во моментот не го препрашав, и сабајлето кога станавме му велам:
  Ејјј ама те уплашив сношти кога свикав
  тој: Не викаше ти, јас викав па ти по мене.
  јас: Како? Па што сонуваше ти?
  тој: Се подразбудив и видов тип со голема капа како стои до твојата страна на креветот и свикав, а по мене и ти.“ :twisted:


  -„
  Многу интересно искуство, затоа е и во доменот на мистеријата-никој неможе даде разумно објаснување.Јас не можам да заборавам еднаш, во спална која со ходник беше поврзана со дневна, со затворени прозорци, заклучени врати, осетив необјасниво присуство. Моето бебе тукушто заспа и јас решив да го искористам времето за нешто (ова се случи не така доцна кај 8-9 навечер).Одеднаш, во правец од кај ходникот, летна едно помало камче и ме цивна по ногата, така што останав зачудена, а по некоја секунда уште неосвестена и подзината летна и друго камче, од истиот правец. Да напоменам, камчето значи беше точно упатено кон мене, ѕидовите бели, мазни, варосани-нова зграда беше без шанси тукутака некој одрон или камче да падне, а камоли од друга соба да летне кон мене.Бев сама, се исплашив но камчињата ги зачував и подоцна кога му раскажав на маж ми не можеше да се изначуди.Мислам дека тоа беше некаков демон на кого не му одговараше моето присуство. И денес ме фаќа језа кога ќе помисламскелетИмам и други догодовштини ај коа ќе имам време ќе ви раскажам. “ :twisted:
   
  На fina erika, Bitter-Sweet, moneni и 3 други им се допаѓа ова.
 4. glow

  glow Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2009
  Пораки:
  3.023
  Допаѓања:
  1.264

  Што ми требаше да го читам ова сега пред спиење... :worried:hock:
   
  На $ophia, SURF, moneni и 22 други им се допаѓа ова.
 5. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Da, mi se ima slucuvano mnogu pati. Koga bev pomala ednas imavme slava vo kukjata ili taka nesto, i site rodnini i prijateli bea na vtoriot sprat od kukjata. Znaci na prviot sprat nemase bukvalno nikoj. Site bea gore. I jas onaka mi se zdosadi da slusam muabeti i si setkav nalevo nadesno i mi tekna da slezam na dolniot sprat. Vlegov vo pretsobjeto a vratata od dnevnata bese zatvorena. Odednas pocnav da slusam zvuci, kako nekoj da ima vo dnevnata. Slusav jasni cekori i nekakvi nerazbirlivi glasovi. I se prasuvav kako e mozno ova koga nikoj nema na ovoj sprat osven jas. Se strcav gore i ne sakav da krevam panika, pa da me pomislat luda. Samo prasav - Dolu nema nikoj? i tie mi odgovorija -Ne, site sme ovde. A zosto? i jas -Onaka prasuvam. Druga slucka ja imam pisano i prethodno na stranava - Spiev i odednas se razbudiv i gledam na radijatorot pod prozorecot macka koja uporno gleda vo mene...Tolku jasno ja gledav sto pomisliv duri deka e vistina. I koga odednas mackata ja snema, si zamina...jas gledav na mestoto no povekje nemase nisto. Toa go pripisav na : Ne sum bila rassoneta. I mozebi navistina bilo toa. Ne znam ;) .Sega bas pred nekoj den(ova mi e najnovo) vo celosna temnina na mojata soba, slikav so mobilniot koj ima blic. Slikav na edno isto mesto poveke pati. Na nekolku od slikite imase bela tocka na koja na sekoja naredna slika bese na razlicno mesto no sepak vo toj krug. Epten jezivo...
   
  На fina erika, biGirl и angelche16 им се допаѓа ова.
 6. Lolipop92

  Lolipop92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  14
  cudni raboti...inace dodeka go citav ova cela zamislena, mi zazvone mobilniot...se izvadiv od pamet :?
   
  На biGirl, milaaaaa84, angelche16 и 5 други им се допаѓа ова.
 7. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.186
  Пол:
  Женски
  Gledanjeto senki e realnost,ne me cudi,samo nema tuka mesto za strav,zatoa sto toa e senka,duh na nekoj covek.Vsusnost nie lugjeto sme i telo i duh,no voglavno nie sme energija i se ostanato,samo sto nie vrsime identifikacija so teloto.Ja ne se plasam zatoa sto znam za tie raboti i mi se jasni,i zatoa ne mi e strav.
   
  На toke-a, Targaryen, angelche16 и 3 други им се допаѓа ова.
 8. peperutkaa

  peperutkaa Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  619
  Пол:
  Женски
  Ja ne se plasam zatoa sto znam za tie raboti i mi se jasni,i zatoa ne mi e strav.[/quote]
  ?????? pa daj barem malku objasni ni na nas plaslivite ;) :D :D
   
  На Sara.Be му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.186
  Пол:
  Женски
  Па финтата е со ние како со кажав, сме енергија,тело и дух.Луѓето се сочинети од два дела,видлив и невидлив дел- физичко тело(клетки,ткиво,органи) и енергетско тело ( тело на енергија и комункација).Од кога ке умре некој човек,тогаш останува неговиот дух,сета негова енергија,неговиот начин на мислење,било љубов,омраза, ние со телото сме просторно-временски ограничени,додека духот не е.Ние кога комуницираме и мислиме,се е на база на енергија,затоа што,еве да речам каде сме биле пред да се родиме,значи не немало,ке се роди човек и откако ке умре,го нема.Зошто викаме душа,или кога ке видиме некое детенце,за него викаме душичка,сме свесни за тоа,секој човек има душа,има и име,но душата нема име.Тоа што се појавуваат сенки,е всушност енергетскиот дел од човекот.
   
  На biGirl, toke-a, angelche16 и 10 други им се допаѓа ова.
 10. maicka2

  maicka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  7
  ne se sekavam tocno pred kolku godini bese no edna vecer na BADNIK posle vecera ne bese mn kasno sto najmnogu mi bese cudno okolu 10h izlegov nadvor na kratko i na vrajkanje se fajkam za kvaka za da vlezam doma slucajno go svrtuvam pogledot nadkujka pozadi ima druga kujka so mala terasa i gledam covek vo profil so dolga bela, isprekrsena kosa duri i rogovi vidov covekot bese oblecen kako djalomar so stap vo raka bese polna mesecina nadvor den se dobro se gledase se slusaa cudni zvuci nemozam da gi definiram od sto i covekot skokase kako da igrase vo eden moment kako da go svrti pogledot i jas od strav da ne me vidi brzo vlegov doma rakata nemozev da si ja otkacam od kvakata od strav mi bese vkocaneta cela vecer se prepotiv od strav. utredenta koga kazav ne mi veruvaa doma duri i nesalam me napravija :(
   
  На fina erika, Amona, angelche16 и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Vodolija

  Vodolija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  42
  Допаѓања:
  12
  лелееее ме наеживтеее :| :| :| сега ми е страв
   
 12. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  просто да се наежиш :roll: :roll: :worried:hock: :? :evil:
   
 13. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.637
  Допаѓања:
  4.459
  Пол:
  Женски
  баш прееска си лежев и гледав телевизија и толку убаво слушав дишење нечиво а сама бев дома немаше никој......не можам да си објаснам сеуште како
   
  На Istata od vcera и bibiiii им се допаѓа ова.
 14. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  17.333
  Допаѓања:
  236.917
 15. korovin

  korovin Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  2
  i mene mi se slucilo istovo so disenjeto i toa mnogu jasno slusnav kako nekoj dise ama togas se razbudiv od spienje i nekoj disese i osekav kako me dopira po vrat ama od strav ne sakav i ne mozev da se svrtam nitu da viknam, nisto, ednostavno bev vkocaneta.....uzasno kako nekoj duh neznam prisustvo na nekoj vo sobata a nisto fizicki nevidlivo....traese nekolku minuti i koga osetiv deka izleze od sobata odednas mi se otpusti glasot i pocna da placam i da vikam na glas....
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Fairybell

  Fairybell Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  37
  И јас имам неколку такви случки.Најмногу ме исплаши кога една вечер,бев сместена во студентскиот дом во Битола,и си легнавме со цимерките ама знам дека беше некаде после 2 часот,и сум заспала и сеќавам како нешто ме допира по грбот и сака да ми го истргне ќебето,а кога спијам се мотам од сите страни како ларва,го сетив.За чудо не бев здрвена да неможам да се мрднам или викнам.И само почнав да влечам на ќебето,и тоа престана да ме влече и дури ми го поднамести малку,и сетив чекори како си оди.Многу ме фати страв и ја запалив ламбата и ја разбудив една од цимерките,а таа појма немаше,спиеше ко топ.После тоа не ми се случи повторно.
   
  На Amona, angelche16 и Sara123 им се допаѓа ова.
 17. Saraa

  Saraa Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  7.539
  Пол:
  Женски
  Иј јас го мислам истото мммммммм страв ме фаќа :? :? :?
   
  На teressa му/ѝ се допаѓа ова.
 18. eleni23

  eleni23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 февруари 2010
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  22
  i mene mi se slucuva istoto ili kako da mi ja leta veter kosata a vo zatvoren prostor, ama aj si vikam si zamisluvam.poso najcesto mi se slucuva pred spienje ili odma po budenjeto.
   
  На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  леле страшнно :o :o :o :o :o :o
   
 20. srnicka24

  srnicka24 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  355
  Допаѓања:
  45
  ова се случи пред 3 години...дечко ми беше летото 10 дена сам дома...јас цело време кај него секако :) и една вечер идам јас кај него...гледавме филм се гушкавме и ај се спремаме за во колосеум...отидовме си поминавме топ..и на враќање околу 3 саат јас му викам гладнасум да купиме нешто за јадење он ми вика не јас имам дома се во фижидер..и стигнуваме отклучуваме врата и мириса нешто на месо..влагаме во кујна ринглата вклучена едно тенџерче со месо што стоеше во фрижидер..ставено на ринглата си се крчка..се гледаме со дечко ми и се чудиме вечерта нико не влезе во кујна 100%...а да сме го уклучеле од тогаш за 4 саатои пожар ќе настанело...а иначе како што веќе кажав он беше сам и немаше никој друг клуч од станот..многу беше језиво..исклучивме ринглата и џом да не нема спиевме во кола...а пртходната вечер додека спиевме ме разбуди некое дишење..ама викам ај халуцинирам...ама ова кога се случи ќе умрев.и ден денес кога ќе ми текне се ежам :?
   
  На Istata od vcera, Amona, Bitter-Sweet и 3 други им се допаѓа ова.