Необјасниви случки

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Pennyroyal, 10 јануари 2010.

 1. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  15.540
  Допаѓања:
  94.582
  Пол:
  Женски
  Според верзијата на баба ми: Секој има своја звезда, некој слаба некој појака што го чува од лоши суеверија, ѓаволи и натприродни нешта.
  Некој тоа го доживува изразито, а некој воопшто не.
   
  На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Dark light ◇>

  Dark light ◇> Активен член

  Се зачлени на:
  14 март 2019
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  Za losa dzvezda logicki bi povrzal so astrologija sto bi znacelo deka ako nesto takvo ti se slucuva ti se slucuva i nekoj astroloski proces koj vlijae vrz tebe sekoj proces ima svoja energija nekogas temna nekogas svetla .
   
 3. Koj@ sum t@@ sum

  Koj@ sum t@@ sum Нов член

  Се зачлени на:
  29 август 2019
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
   
 4. Dark light ◇>

  Dark light ◇> Активен член

  Се зачлени на:
  14 март 2019
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Машки
  Preraskazuvam prikazna na moi prijateli:Nokno vreme sedat se zezaat kako "Aj ke ideme na grobista, po sto za kratko vreme trgnuvaat ,stignuvaat vo butel i setaat niz grobistata po sto sednuvaat na random grob i sedat odednas pred niv se pojavuva nesto maglivo kako sogoruvanje na benzin i istoto vleguva vo drvoto do grobot po sto drvoto se zatresuva site izbezumeni sedat koga edniot od niv se zadavuva i od ustata vadi 30 cm dolgo crno vlakno, begaat kon kolata koja predhodno ja zaklucile sega e otklucena i mirisa cudno.
   
  На dragica09516 и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
 5. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  8.035
  Пол:
  Женски
  Парализа во сон ти се десило...
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.329
  Допаѓања:
  17.138
  Пол:
  Женски
  Pred dva veceri mi se sluci ova . Imeno, go prativ mm vo teretana , decata zaspaa , jas vo megjuvreme ispiv kafe i pusev cigare . Da skratam , bidejki imav nesto rabota po doma , si mislev da zavrsam so kafeto i cigareto , ke stanam da izrabotam . Vo toj moment , podmetacot koj sedese na sank se iskrsi od nikade . Imase vazna na nego , ama taa ne padna voopsto . Zemjotres ako imalo prvo lusterot ke se nisase , ama nisto i od toa . A tolku silno lupna , misliš nešto nekoj frlil . Parcinja staklo imaše i na krevetot . Sama bev vo sobata vo toj moment . Koske mi smrznaa . Kako za belja , nekolku dena pred toa , ja spasiv babata na mm . Doživea mal srcev udar pred mene , isto sama bev doma vo cela kukja . A vaznata e poklon od nea ( vaznata e zdrava ) . Podmetacot sto se iskrsi e od svekrva mi . Ona go kupila za da bide komplet so vaznata ...
   
  На thelittle17, RainbowButterfly, Feminka22 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. MamacitaBuena

  MamacitaBuena Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2017
  Пораки:
  1.411
  Допаѓања:
  24.866
  Пол:
  Женски
  Му тежела многу вазната на подметачот кој не бил многу квалитетен,ете толку :)
   
  На thelittle17, dahlia_desire, PrettyDramaQueen и 4 други им се допаѓа ова.
 8. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.329
  Допаѓања:
  17.138
  Пол:
  Женски
  Taka stojat vekje pet godini.. podmetacot se skrši na krajot , kade vprocem nemaše ništo . Za kvalitet ne znam , bajagi debelo stakloto beše ...
   
  На RainbowButterfly и Feminka22 им се допаѓа ова.
 9. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  16.287
  Промаја, тектонско движење, багер, силен удар со тап предмет од далечина кој може да предизвика кршење.
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.810
  Допаѓања:
  25.509
  Пази ја свекрва ти, нека оди на систематски за секој случај...
   
  На thelittle17, dahlia_desire, buba4e89 и 9 други им се допаѓа ова.
 11. Matotheja

  Matotheja Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  919
  Допаѓања:
  8.035
  Пол:
  Женски
  А шанкот од кого е?
   
  На dragica09516, dahlia_desire, RainbowButterfly и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Keanu_R.Wick

  Keanu_R.Wick Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 септември 2019
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  1.209
  Пол:
  Машки
  Паранормални феномени.
   
  На CrazyGirl15 и sjdgo им се допаѓа ова.
 13. sjdgo

  sjdgo Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.663
  Допаѓања:
  14.048
  Пол:
  Женски
  Имав таква дешавка пред 4 години, предмети почнаа да паѓаат од полица, еден по еден јако да трескаат на подот, а беа солидно поставени, не беа на работ туку неколку сантиметри повнатре и долг период стоеја така, нит ги чепкаше некој, нит земјотрес имаше, нит беа сите еден до друг. А од останатите полици не падна ништо. :yawn: Само ги собрав и ги вратив како што беа и се заборави. Не знаев што да мислам :D
   
  На RainbowButterfly, CrazyGirl15 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 14. Asparagus

  Asparagus Популарен член

  Се зачлени на:
  21 мај 2013
  Пораки:
  672
  Допаѓања:
  5.557
  Пол:
  Женски
  3dbeyi.jpg
   
  На RainbowButterfly, Alisa22 и Feminka22 им се допаѓа ова.
 15. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.102
  Допаѓања:
  17.220
  Пол:
  Женски
  Нас дома горната полица над телевизорот после неколку години од нигде никаде ни тресна.
  Добро беше наместена на ѕидот и со години немаше мрднато, имаше уште една под нејзе и кога паѓаше горнава долната не ни мрдна.
  Бај д веј полиците се околу 5-6цм дебели.Седевме и пред очи буквално ни падна полицата и се скрши.А другата полица, комодата и телевизорот не беа чепнати.
  Немаше од што да падне ама сериозно..
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 16. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.329
  Допаѓања:
  17.138
  Пол:
  Женски
  На вас можеби ви е смешно , но да бевте тука во тој момент , сами како мене , ќе се укакавте . Не дај боже вакви случки да ви се случат и вас . До сега на психијатар ќе бевте . Особено затоа што само неколку дена пред тоа , старо лице член на куќата пред мене доживеа срцев удар ( инаку , прв пат во живот гледам срцев удар пред мои очи , не сум медицинар и не знам што треба да правам во тој момент , освен да барам помош ) . Смејте си се вие , верувам слатко се изнасмеавте . Тектонски движења немало а и како е можно да се искрши чинија од тектонски движења ?! Не сум јас ни ретардирана ниту ментална личност , многу добро знам како изгледа земјотрес , тектонско движење , а она што се случи беше нешто друго . Ниту камења паѓаа , ниту некој имаше во близина на тој подметач / табака како да кажам . И не реков дека се духови , или слични појави , само овде и тоа не е чудно . Пред неколку години , пред да му ваѓаат на дедо му на маж ми 40 дена , се слушаше движење по скали , како некој стои пред врата , а од шпиунка гледавме - немаше никој . На свекрва ми некој/нешто во ноќ и ги трескаше вратите и прозорите среде зима ( кој нормален прави промаја во зима ?! ) ..
  @sjdgo јас затоа и ја пишав ситуацијата , бидејќи не знам што да мислам . Кога им кажував дома , прво мислеа дека децата го пукнале подметачот , ама кога им реков дека беше здрав .. се чудеа .
  @Keanu_R.Wick не знам што беше , ама овие погоре наведените може само да се смејат и да не веруваат , бидејќи не ни претпоставуваат колку е далеку креветот од шанкот , а сепак имав стакло на креветот . Ете толку силно лупна , што кога се скрши парчиња стакло летнаа на креветот каде седев .

  Во секој случај језива дешавка .
   
  Последна измена: 15 октомври 2019
  На thelittle17, LadyC, marija305 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  2.896
  Допаѓања:
  16.287

  @CrazyGirl15

  Сите сме растени на традиционално тло со суеверија и убедување дека постојат натприродни сили. Никој од нас, дури ниту оние кои се насмеаа и се атеисти по уверување не се раснети во Париз. :D

  Кај секој еден човек постои свесност дека во овој четири димензионален простор е можен повремен премин, во квантната физика теоретски наречен - портал. Дали и колку можеме да го видиме со помош на нашиот вид тоа нешто, не е ниту важно. Но, постои едно големо но..Ти не беше таму на лице место да го посведочиш кршењето на стаклениот подметач, затоа и не може со сигурност да потврдиш дека ,,виша" сила или ентитет го сторил тоа. Можеш само да претпоставуваш врз основа на чуениот звук.

  Како и да е, што и да е, едноставно остави нека помине. Колку повеќе придаваш внимание толку повеќе ѝ даваш моќ на психата да си поигрува со тебе по пат на автосугестија. Фрли го проклетиот подметач во корпа за ѓубре, исчисти го просторот убаво, и ако си верник исчати со темјан, само колку ти да се смириш, без разлика дали постои нешто.

  Крај краева може и од самата температура да се скрши стаклото. Кај нас дома пред две години стаклените вази се скршија како резултат на високите температури во домот во кој немаме изолација. Дрвените пак исто се оштетуваат ради сувиот воздух. Предмети се тоа, не се нервирај.

  Рационализирај ги работите колку што можеш, и ќе биде се во ред со тебе и твоите блиски. :l:
   
  На Sejfullai, Angie1432, Irreplaceablee и 10 други им се допаѓа ова.
 18. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  7.289

  Да ти кажам што се има случено. Хотелот кај што спиеме во Катманду - Непал е бааги стар иако го реновираат одвреме навреме. И таму ми се погоди лет со ноќевање , доцна пристигнавме во хотелот, ни дадоа посебна соба и заминав да се туширам. Си се бањам јас и одеднаш се гаси сијалицата од нужникот. Ај мајката, си велам ќе одам да ја пуштам сијалицата од собата па да се избањам на раат. Излегувам од нужникот , жива темница, се обидувам на ѕидот да најдам да запалам сијалица и пробувам и не функционира. Поминува 1-2 минути и се вклучуваат сите сијалици запалени секаде. И влегов назад у нужникот да продолжам да се бањам , си ставам шампон на глава и во еден момент се гасат сите сијалици. Ех мајката - си велам , човек не може да се избања во посраниов хотел.....поминуваат пак некои 2 минути и се вклучуваат сијалиците пак. Земав да се јавам од телефонот у соба кај колешката во собата над мојата , она ми вели немала проблем, се си е нормално кај неа.
  Влегов пак назад да се бањам , барем да се исплавам ко човек , буквално 2 минути само што се поминав со вода пак се исклучија сите сијалици.
  Излегов таква нервозна во бањарка долу на рецепција им велам што е работа со сијалиците во мојата соба, ми рекоа на мојот спрат имало проблем со стрјујата па се гасела и вклучувала одвреме навреме сама по себе.

  И им реков да ми дадат друга соба, немам живци јас цела ноќ да се ебавам со струјата, може уморна сум, сакам да изгледам некое порно, ама упорно снемува струја.


  Значи сакав да ти кажам , мора да постои причина за твојот случај, еве @Nigredo Odor ти има убаво објаснато , само немој да мислиш дека ти се смееме.
   
  На RainbowButterfly, Irreplaceablee, Dadusicka и 3 други им се допаѓа ова.
 19. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  5.175
  Допаѓања:
  10.366
  Пол:
  Женски
  у реду ама таа соба на некој посебен приклучок да не е што само таму така прави?
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 20. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.329
  Допаѓања:
  17.138
  Пол:
  Женски
  Fala ti na objasnuvanjeto , no temperaturata vo sobata beše normalna , a jas bev prisutna koga se skrsi podmetacot . Zatoa i ne znam što da mislam i kako da se cuvstvuvam vo vrska so slučajot . Na ovie tuka im e smešno , no jas sum zbuneta . So temjan sekako ke iscatam , ne deka sum vernik što sekoja nedela odi vo crkva .. ama sepak veruvam deka postoi nešto nad nas lugjeto .
  Da beše lamba vo prašanje , nemase voopsto da pisuvam , bidejki bev prisutna i vidov što se sluci so svoi oči , zatoa ne mozev da si objasnam . Nitu nekoj povozrasen može da mi objasni od domasnite . Samo se prekrstija koga im kazav ...

  Vo sekoj slučaj , fala vi što ste oddvoile vreme i ste se obidele da mi objasnite . Pozdrav :)
   
  На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.